Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δευκαλίωνα δε σας φαίνεται παράξενη η αναντιστοιχία μηνών-εποχών σε σχέση με το πως τα έχουμε συνηθίσει; Δηλαδή δε "μπερδευεστε"; Π.χ. όταν μπαίνει ο Μαρτης πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι η επόχη θα λέγεται φθινόπωρο και όχι άνοιξη κτλ (το λέω άσχετα με τον καιρό που θα κάνει).. Αυτή η αλλαγή των μηνών που περιλαμβάνει η κάθε εποχή μου φαίνεται τόσο ανάποδη και περίεργη :p. Είναι συγκεκριμένοι οι συνειρμοί που κάνεις όταν ακούς π.χ. Δεκέμβρης ή Αυγουστος.. Οι άδειες, οι γιορτές, τα έθιμα εκεί φαντάζομαι είναι προσαρμοσμένα σε αυτό.. Π.χ. κάθε χρόνο βλεπουμε στις ειδήσεις τον άγιο Βασίλη με μαγιώ αλλά εκεί θα είναι κάτι οικείο..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το μόνο μπέρδεμα που προκύπτει είναι τα Χριστούγεννα που πας στις παραλίες και βλέπεις αγιοβασίληδες να κάνουν σερφ. Κατά τα άλλα ο οργανισμός συνηθίζει τον καιρό πολύ γρήγορα και επειδή οι εποχές είναι πολύ αντίστοιχες εδώ, τώρα που μπαίνει Ιούνιος είναι πολύ φυσιολογικό για μας το κρύο που πιάνει.

Αλλά οι γιορτές και οι άδειες είναι προσαρμοσμένες, τα school holidays εδώ είναι το καλοκαίρι/χριστούγεννα, ενώ και ο περισσότερος κόσμος τότε παίρνει άδειες για να πάει διακοπές στις παραλίες φυσικά - αν και δεν είναι τόσο συγκεντρωμένοι στο καλοκαίρι στις άδειές τους, αφού οι τροπικές περιοχές του Queensland έχουν το πλεονέκτημα του 'καλοκαιριού' όλο το χρόνο
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εκεί όταν ρώτησα "πάμε για καμιά βουτιά" μου είπαν "είσαι τρελός έχει κροκόδειλους" :haha:
 

nikipan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!εχω καποιες ερωτισεις για την Αυστραλια 1)Αν γνωριζει κανεις των οργανισμο let's go study Australia που βοηθαει τους Ελληνες να πανε στην Αυστραλια για σπουδες 2)σχετικα για τους μισθους μας ειπαν πως σαν σερβιτορος αν δουλεψεις περνεις γυρω στα 20$ την ωρα 3) Θελω να παω να σπουδασω μαγειρικη πιστευετε πως μετα της σπουδες θα μπορεσω να μεινω για δουλεια δηλαδη θα μπορεσω να παρω βιζα για δουλεια επειδη η μαγειρικη ειναι επαγγελμα με ζιτηση?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
1) όχι δεν τον γνωρίζω

2) αν διαβάσεις τα όσα έχω γράψει θα δεις τι γράφω για τους μισθούς - ο βασικός μισθός ειναι περίπου αυτός που λες κάπου 18-20$ την ώρα αλλά για να τα πάρεις αυτά τα χρήματα πρέπει να είσαι full time και με κανονικά χαρτιά, οι Έλληνες που έχω γνωρίσει και δουλεύουν με τουριστική βίζα κλπ, τους πληρώνουν "μαύρα" και πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά

3) δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσει σχετικά με τη μαγειρική, αλλά προσωπικά το θεωρώ καλή ιδέα, εδώ ότι business έχει να κάνει με φαγητό πάει πολύ καλά για τον απλούστατο λόγο ότι οι ντόπιοι δεν έχουν κουλτούρα μαγειρέματος και κάποιος που το κατέχει το άθλημα μπορεί να πάει καλά. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι ο πιο διάσημος Έλληνας εδώ, ο George Calombaris είναι σεφ και έχει ήδη 3 εστιατόρια στην πόλη ενώ είναι και κριτής στο τηλεοπτικό master chef.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω...Έχουν κάποιο τοπικό φαγητό εκεί; Ποιο θεωρούν το εθνικό τους πιάτο; Φαντάζομαι όχι καγκουρόσουπα ε; :p
 

Roobina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας! Μια ερώτηση είναι αν είναι ρατσιστές οι άνθρωποι εκεί, ή αν είναι φιλικοί μαζί σου;! Η οικογένεια μου και εγώ φεύγουμε για Μελβούρνη σε κάνα μήνα από τώρα περίπου και δεν μπορώ να σας κρύψω την ανησυχία μου για τον τρόπο που θα μας αντιμετωπίσουν εκεί! επειδή και τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα κατά συνέπεια ούτε και η προφορά μου οπότε φοβάμαι αρκετά για να είμαι ειλικρινής...
Μια άλλη ερώτηση είναι, επειδή οι περισσότεροι Έλληνες Αυστραλίας λένε, πως δεν είναι άνθρωποι της φιλίας τύπου Ελλάδας ας πούμε! δεν σε καλούνε σπίτι τους για καφέ ή δεν ανταλλάζουν εύκολα κουβέντα μαζί σου! ισχύει;
Αυτά... ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου @Roobina και καλώς ήρθες. Η Αυστραλία γενικότερα, αλλά και η Μελβούρνη ακόμα περισσότερο, είναι μέρη που μεγάλωσαν και προόδευσαν χάρη στους μετανάστες. Η Μελβούρνη θεωρεί προτέρημά της το γεγονός ότι το 50% του πληθυσμού της είναι γεννημένοι εκτός Αυστραλίας.

Επομένως, όχι απλά δεν είναι ρατσιστές, αλλά είναι απόλυτα συνηθισμένοι στο τελείως διαφορετικό, και είναι κάτι που τους αρέσει και το καλωσορίζουν. Δε θα αντιμετωπίσεις το παραμικρό πρόβλημα, εγώ δεν ένιωσα ξένος εδώ ούτε μια μέρα από πέρσι που ήρθα.

Οι Έλληνες της Αυστραλίας είναι γενικότερα άνθρωποι που ήρθαν εδώ τις δεκαετίες του 50 και του 60 και έφτιαξαν μια πολύ σφιχτή κοινότητα από την οποία οι περισσότεροι δεν ξεμύτισαν ποτέ, οπότε έχουν κρατήσει μια "παλιά" ελληνική νοοτροπία, άλλες φορές καλή άλλες φορές κακή (συνήθως κακή). Εμείς έχουμε πέσει σε σούπερ περίπτωση και οι γείτονες που είναι Έλληνες μας έχουν συμπεριφερθεί εξαιρετικά - σε σημείο να μας κρατάνε τα παιδιά να βγούμε έξω κλπ - αλλά είναι και οι μοναδικοί Έλληνες που έχουμε σταθερή επαφή αυτόν τον 1,5 χρόνο, γενικά με την ελληνική κοινότητα δεν έχουμε πολλά πολλά.

Εσύ πώς έρχεσαι εδώ, έχεις βρει δουλειά, σε φέρνει κάποια εταιρεία;
 

Roobina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Πρώτα να σε ευχαριστήσω θερμά για την άμεση απάντηση! :)
Είμαι υπήκοος της Αυστραλίας και έχω γεννηθεί εκεί. Ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει Αθήνα - Μελβούρνη! Οπότε έχουμε πρόσβαση, και εγώ, και η οικογένεια μου!(η μητέρα μου, ο μεγάλος μου αδελφός και ο μικρούλης, που και αν γεννήθηκε εδώ Ζάκυνθο, έχει και εκείνος πρόσβαση!)
Πριν λίγο καιρό λοιπόν ο πατέρας μου λόγο οικονομικού αδιεξόδου, αναγκάστηκε, να γυρίσει Αυστραλία, Μελβούρνη δηλαδή. Είδε ότι εκεί είναι καλά, και έτσι μας πρότεινε να πάμε και εμείς. Η αλήθεια είναι στην αρχή ούτε που το σκεφτόμασταν! όχι μόνο επειδή θα τα αφήσουμε όλα πίσω μας, αλλά κυρίως θα είμαστε σε μία ξένη χώρα με αυτόν τον άνθρωπο!(οι γονείς μου στην ουσία είναι χωρισμένοι αν και διαζύγιο δεν έχει βγει! Στην πραγματικότητα παιδιά δεν ήθελε και μας άφησε) με λίγα λόγια δεν είναι ο καλύτερος άνθρωπος ο πατέρας μου, αν και εγώ ίσως να μην πρέπει να το κρίνω γιατί είμαι νέα ακόμα (19 χρονών)
Τα βγάζουμε πολύ δύσκολα πέρα, τα βγάζουμε δεν τα βγάζουμε δηλαδή... Είμαστε οικονομικά πολύ στριμωγμένοι και δεν βρίσκω δουλεία να βοηθήσω λίγο την μητέρα μου... οπότε συμφώνησα και για να βοηθήσω την οικογένεια μου, και για να έχω την ευκαιρία να σπουδάσω κάποια στιγμή αυτό που αγαπάω που είναι και το μεγαλύτερο μου μαράζι...
Για αυτό φοβάμαι κιόλας και το μέρος! Θα ήθελα να νιώσω ευπρόσδεκτη, να βρω μια δουλεία χωρίς προβλήματα, γιατί εδώ έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω τρομάξει!
Συγνώμη για την μακρηγορία και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Πρώτα να σε ευχαριστήσω θερμά για την άμεση απάντηση! :)
Είμαι υπήκοος της Αυστραλίας και έχω γεννηθεί εκεί. Ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει Αθήνα - Μελβούρνη! Οπότε έχουμε πρόσβαση, και εγώ, και η οικογένεια μου!(η μητέρα μου, ο μεγάλος μου αδελφός και ο μικρούλης, που και αν γεννήθηκε εδώ Ζάκυνθο, έχει και εκείνος πρόσβαση!)
Πριν λίγο καιρό λοιπόν ο πατέρας μου λόγο οικονομικού αδιεξόδου, αναγκάστηκε, να γυρίσει Αυστραλία, Μελβούρνη δηλαδή. Είδε ότι εκεί είναι καλά, και έτσι μας πρότεινε να πάμε και εμείς. Η αλήθεια είναι στην αρχή ούτε που το σκεφτόμασταν! όχι μόνο επειδή θα τα αφήσουμε όλα πίσω μας, αλλά κυρίως θα είμαστε σε μία ξένη χώρα με αυτόν τον άνθρωπο!(οι γονείς μου στην ουσία είναι χωρισμένοι αν και διαζύγιο δεν έχει βγει! Στην πραγματικότητα παιδιά δεν ήθελε και μας άφησε) με λίγα λόγια δεν είναι ο καλύτερος άνθρωπος ο πατέρας μου, αν και εγώ ίσως να μην πρέπει να το κρίνω γιατί είμαι νέα ακόμα (19 χρονών)
Τα βγάζουμε πολύ δύσκολα πέρα, τα βγάζουμε δεν τα βγάζουμε δηλαδή... Είμαστε οικονομικά πολύ στριμωγμένοι και δεν βρίσκω δουλεία να βοηθήσω λίγο την μητέρα μου... οπότε συμφώνησα και για να βοηθήσω την οικογένεια μου, και για να έχω την ευκαιρία να σπουδάσω κάποια στιγμή αυτό που αγαπάω που είναι και το μεγαλύτερο μου μαράζι...
Για αυτό φοβάμαι κιόλας και το μέρος! Θα ήθελα να νιώσω ευπρόσδεκτη, να βρω μια δουλεία χωρίς προβλήματα, γιατί εδώ έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω τρομάξει!
Συγνώμη για την μακρηγορία και ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις :)
Δν μπορω να σε βοηθησω στις ερωτησεις για Αυστραλια αλλα σου ευχομαι καλο ξεκινημα στη ζωη σου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.334
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom