Γερμανία Ελβετία Ιταλία Τι μου προτείνετε για τέλη Οκτωβρίου – αρχές Νοεμβρίου ??

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου σκέφτομαι να κάνω ένα 3ήμερο και βρίσκομαι μεταξύ των εξής επιλογών
1)Ελβετία , από Θεσσαλονίκη Βασιλεία και από εκεί με ενικ. αυτοκίνητο Ζυρίχη , Λουκέρνη και Βέρνη
2)Γερμανία , Ντόρντμουντ και από εκεί με αυτοκ. Μάαστριχτ , Κολωνία και κάστρα περιοχής
3)Γερμανία – Τσεχία , Βερολίνο και από εκεί με αυτοκ. Δρέσδη και Πράγα
4)Ιταλία , Μιλάνο ,Τορίνο και Βερόνα
Ξέρω ότι για 3 ημέρες βάζω μάλλον πολλά αλλά όπου και αν πάω πάντα θέλω να γυρνάω και να βλέπω όσο πιο πολλά μπορώ.
Θέλω τις προτάσεις σας μπας και καταλήξω κάπου..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θεωρώ πολύ σκότωμα αυτές τις διαδρομές για τρεις μέρες. Βέβαια δικό σου ταξίδι είναι, εσύ ξέρεις καλύτερα. Απλώς θα πρότεινα ως επιλογή το Μιλάνο, να πας όμως μόνο προς Βερόνα και αν θέλεις συνέχισε ως Βενετία. Το Τορίνο όμως τι το μπλέκεις, είναι από την άλλη πλευρά.

Επίσης μπορείς να πας Βερολίνο-Πότσνταμ-Δρέσδη, η Πράγα όμως είναι πολύ μακριά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το ερώτημα είναι:3ήμερο καθαρό στη περιοχή ή οι 3 μέρες αυτές περιλαμβάνουν και τις πτήσεις. Αν ισχύει το δεύτερο περιορίσου σε μια πόλη και κάτι πολύ κοντά της. Ο Οκτώβριος στην Κεντρική Ευρώπη σημαίνει ότι νυχτώνει και νωρίτερα οπότε περιορίζεται και το τι μπορείς να δεις με το φως της ημέρας
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Δηλαδή να πάω καλύτερα για
1)Βερολίνο – Δρέσδη
2)Μιλάνο – Βερόνα
3)Ελβετία ?? Βέρνη – Λουκέρνη και Ζυρίχη είναι πολλά για 3 ημ.? σε κάθε πόλη και 1 διανυκτέρευση ?
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Έχω πάει κ στις τρείς επιλογές που έχεις στο νού σου, τον ιούνιο όταν έκανα interrail....Εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντά σου κ τα δικά σου θέλω,πάντως η επιλογή Ελβετία Ζυρίχη,Βέρνη,Λουκέρνη είναι ανέφικτη κ τσάμπα ταλαιπωρία θα φας,Μιλάνο νομίζω είναι η ιδανική πόλη για τις λίγες μέρες που θα πας,μπορείς να κάνεις ψώνια κ να συνδυαστεί κ με μια εκδρομή Βερόνα ανάλογα με τον καιρό,αν κ δεν ξετρελάθηκα με το Μιλάνο...Εγώ προσωπικά θα πήγαινα Βερολίνο χωρίς Δρέσδη βέβαια λόγω μειωμένου χρόνου,αστην για άλλη φορά....Θα πάρεις μια μικρή γεύση αφού θέλει μέρες κ αμέτρητες επισκέψεις να δείς αυτή την υπέροχη πόλη....
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Έχω πάει κ στις τρείς επιλογές που έχεις στο νού σου, τον ιούνιο όταν έκανα interrail....Εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντά σου κ τα δικά σου θέλω,πάντως η επιλογή Ελβετία Ζυρίχη,Βέρνη,Λουκέρνη είναι ανέφικτη κ τσάμπα ταλαιπωρία θα φας,Μιλάνο νομίζω είναι η ιδανική πόλη για τις λίγες μέρες που θα πας,μπορείς να κάνεις ψώνια κ να συνδυαστεί κ με μια εκδρομή Βερόνα ανάλογα με τον καιρό,αν κ δεν ξετρελάθηκα με το Μιλάνο...Εγώ προσωπικά θα πήγαινα Βερολίνο χωρίς Δρέσδη βέβαια λόγω μειωμένου χρόνου,αστην για άλλη φορά....Θα πάρεις μια μικρή γεύση αφού θέλει μέρες κ αμέτρητες επισκέψεις να δείς αυτή την υπέροχη πόλη....
Βερολίνο έχω ξαναπάει αλλά χειμώνα και τώρα έλεγα να μείνω την 1 ημέρα εκεί και τις άλλες 2 στην Δρέσδη ή 1 Δρέσδη και την άλλη στο Μαγδεβούργο ή αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση να την μελετήσω..
Μιλάνο σκέτο για 3 ημέρες δεν πάω με τίποτα , άλλωστε κατά την Άνοιξη θα πάω προς τα εκεί για τις λίμνες.
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Βερολίνο έχω ξαναπάει αλλά χειμώνα και τώρα έλεγα να μείνω την 1 ημέρα εκεί και τις άλλες 2 στην Δρέσδη ή 1 Δρέσδη και την άλλη στο Μαγδεβούργο ή αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση να την μελετήσω..
Μιλάνο σκέτο για 3 ημέρες δεν πάω με τίποτα , άλλωστε κατά την Άνοιξη θα πάω προς τα εκεί για τις λίμνες.
Αν έχεις πάει αλλάζει το πράγμα αν κ πάλι η πόλη είναι αξεπέραστη κ πανέμορφη όσες φορές κ αν πάς....Μια ακόμα επιλογή θα μπορούσα να προτείνω Βασιλεία κ απο εκεί Χαιδελβέργη στη Γερμανία,απέχει κανα 2.30 ώρες με το τρένο κ η πόλη της Χαιδελβέργης είναι εκπληκτική,άκρως ρομαντική κ σε 1.5 μέρα γυρίζεται άνετα
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Θεσσαλονικιός είσαι, με την easyjet θέλεις να πετάξεις, 3 μέρες ότι πρέπει για να πας λονδίνο και θα περάσεις τζετ!
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Δεν μου λέτε , αν τις 3 ημέρες τις κάνω 4 , για Ελβετία δεν προλαβαίνω πάλι τίποτα ?
4 ημέρες για 3 πόλεις ή αν δεν τις προλαβαίνω με τίποτα ποιές 2 θα μπορούσα να διαλέξω από Ζυρίχη , Λουκέρνη και Βέρνη ??
Δεν ξέρω αλλά η Ελβετία μου έχει μπει λίγο παραπάνω στο μυαλό...:D
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να δεις την Ελβετία σε 4 μέρες, πάντως θα δεις περισσότερα σε αυτή τη μια μέρα που μπορείς να προσθέσεις!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δεν μου λέτε , αν τις 3 ημέρες τις κάνω 4 , για Ελβετία δεν προλαβαίνω πάλι τίποτα ?
4 ημέρες για 3 πόλεις ή αν δεν τις προλαβαίνω με τίποτα ποιές 2 θα μπορούσα να διαλέξω από Ζυρίχη , Λουκέρνη και Βέρνη ??
Δεν ξέρω αλλά η Ελβετία μου έχει μπει λίγο παραπάνω στο μυαλό...:D
Άμα σου μπει κάτι στο μυαλό ό,τι και να λένε οι άλλοι... ξέρω!
Λοιπόν, Βασιλεία-Ζυρίχη-Λουκέρνη-Βέρνη προλαβαίνεις, ακόμα και σε 3 μέρες, δεν είναι πολύ μεγάλες οι αποστάσεις. Δεν ξέρω καν αν χρειάζεται να διανυκτερεύεις αλλού, εσύ θα αποφασίσεις.
Νομίζω όμως ότι ο taver ξέρει πολλά για την Ελβετία, ίσως μπορείς να τον ρωτήσεις.
Εμείς μετακινούμασταν από Ζυρίχη με τρένο, τίποτα, σύντομες διαδρομές και πανέμορφα τοπία. Επειδή όμως διάβασα ότι θα χρησιμοποιήσετε αυτοκίνητο έλεγξε λίγο τι παίζει με το "φόρο του δρόμου" γιατί μου βγάζει κάτι περίεργα νούμερα στο www.viamichelin.com
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Από ότι βλέπω στο άβαταρ σου και την υπογραφή σου έχεις κάνει παρόμοιο ταξίδι Αλσατία-Μέλανα Δρυμό, γιατί νοιώθεις ανασφαλής για το Ζυρίχη-Λουκέρνη- Βέρνη- Βασιλεία?
Εκτός τη Ζυρίχη, οι υπόλοιπες δεν είναι μεγαλύτερες από το Στρασβούργο ή το Φράιμπουργκ και αποφασίζεις εσύ τι χρόνο αφιερώνεις στη κάθε μια. Το σοβαρότερο πρόβλημα για μένα είναι οι τιμές των ξενοδοχείων στις παραπάνω πόλεις... Αν βρεις άκρη με αυτό τότε όλη η διαδρομή είναι εύκολη σχεδόν σαν σχολική εκδρομή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom