Γερμανία Ελβετία Ιταλία Τι μου προτείνετε για τέλη Οκτωβρίου – αρχές Νοεμβρίου ??

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Άμα σου μπει κάτι στο μυαλό ό,τι και να λένε οι άλλοι... ξέρω!
Λοιπόν, Βασιλεία-Ζυρίχη-Λουκέρνη-Βέρνη προλαβαίνεις, ακόμα και σε 3 μέρες, δεν είναι πολύ μεγάλες οι αποστάσεις. Δεν ξέρω καν αν χρειάζεται να διανυκτερεύεις αλλού, εσύ θα αποφασίσεις.
Νομίζω όμως ότι ο taver ξέρει πολλά για την Ελβετία, ίσως μπορείς να τον ρωτήσεις.
Εμείς μετακινούμασταν από Ζυρίχη με τρένο, τίποτα, σύντομες διαδρομές και πανέμορφα τοπία. Επειδή όμως διάβασα ότι θα χρησιμοποιήσετε αυτοκίνητο έλεγξε λίγο τι παίζει με το "φόρο του δρόμου" γιατί μου βγάζει κάτι περίεργα νούμερα στο www.viamichelin.com
Όταν ενοικιάζεις από Hertz από τον Ελβετικό τομέα το τέλος είναι προπληρωμένο και μέσα στη τιμή ενοικίασης, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Το τρένο δεν είναι πιο ακριβό (2 άτομα)από το να ενοικιάσω αυτοκίνητο ?
Το ενοίκιο για 4 ημέρες βγαίνει στα 160 ευρώ .
Την Βασιλεία μην την υπολογίζετε γιατί την έχω επισκεφτεί 2 φορές οπότε εκεί δεν θα ξοδέψω καθόλου χρόνο , για τις άλλες έχω σκάσει που δεν τις έχω δει μέχρι τώρα και έχω ακούσει καλά λόγια και για τις 3.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Όταν ενοικιάζεις από Hertz από τον Ελβετικό τομέα το τέλος είναι προπληρωμένο και μέσα στη τιμή ενοικίασης, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Το τρένο δεν είναι πιο ακριβό (2 άτομα)από το να ενοικιάσω αυτοκίνητο ?
Το ενοίκιο για 4 ημέρες βγαίνει στα 160 ευρώ .
Την Βασιλεία μην την υπολογίζετε γιατί την έχω επισκεφτεί 2 φορές οπότε εκεί δεν θα ξοδέψω καθόλου χρόνο , για τις άλλες έχω σκάσει που δεν τις έχω δει μέχρι τώρα και έχω ακούσει καλά λόγια και για τις 3.
Α, εντάξει, δεν το ήξερα αυτό. Τότε δεν το συζητώ, καλύτερα αυτοκίνητο, και πιο φτηνό και θα έχεις άλλη άνεση και ελευθερία.
Βέρνη δεν έχω πάει αλλά η Ζυρίχη και η Λουκέρνη αξίζουν. Για να καταλάβεις τις αποστάσεις σκέψου ότι η Ζυρίχη από τη Λουκέρνη απέχουν γύρω στα 50 χλμ. Η Βέρνη από τη Ζυρίχη 125 χλμ (σύμφωνα με το viamichelin), οπότε άνετα βγαίνουν οι διαδρομές!
Μια και θα ΄χετε αμάξι μπορείτε να επισκεφτείτε και άλλα μέρη, π.χ. το Aarau, είναι στα μισά περίπου του δρόμου από Βασιλεία-Ζυρίχη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Το τρένο δεν είναι πιο ακριβό (2 άτομα)από το να ενοικιάσω αυτοκίνητο ?
Το ενοίκιο για 4 ημέρες βγαίνει στα 160 ευρώ

το τρενο ειναι πανακριβο!!
πληρωσα πριν 20 μερες brig-zermatt 103 ευρώ για 2 ατομα πηγαινε ελα...και 237 ευρω για ενοικιαση αυτοκινητου για 7 μερες....ακομα τα κλαίω....ας οψεται ο mr που ηθελε να μπει και σε ελβετικο τρένο.......
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
το τρενο ειναι πανακριβο!!
πληρωσα πριν 20 μερες brig-zermatt 103 ευρώ για 2 ατομα πηγαινε ελα...και 237 ευρω για ενοικιαση αυτοκινητου για 7 μερες....ακομα τα κλαίω....ας οψεται ο mr που ηθελε να μπει και σε ελβετικο τρένο.......
Μα τι έγινε όλοι στην Ελβετία πήγαμε φέτος ??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν ενοικιάζεις από Hertz από τον Ελβετικό τομέα το τέλος είναι προπληρωμένο και μέσα στη τιμή ενοικίασης, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Το τρένο δεν είναι πιο ακριβό (2 άτομα)από το να ενοικιάσω αυτοκίνητο ?
Το ενοίκιο για 4 ημέρες βγαίνει στα 160 ευρώ .
Την Βασιλεία μην την υπολογίζετε γιατί την έχω επισκεφτεί 2 φορές οπότε εκεί δεν θα ξοδέψω καθόλου χρόνο , για τις άλλες έχω σκάσει που δεν τις έχω δει μέχρι τώρα και έχω ακούσει καλά λόγια και για τις 3.
Βγαίνει το πρόγραμμα, μην αγχώνεσαι.
Να αγχώνεσαι όμως για τον άστατο καιρό, γιατί υπάρχει κίνδυνος να μη μπορείς να κυκλοφορήσεις (βροχές, ομίχλες κλπ).

Το αυτοκίνητο στην Ελβετία είναι καλό αν πας καλοκαίρι, οπότε θες και πρέπει να εξερευνήσεις την πανέμορφη φύση. Την εποχή αυτή που πας οι βόλτες δε λένε και πολύ, πιθανόν να έχεις ομίχλες & περιορισμένη ορατότητα, ενώ ο χρόνος σου ίσα που φτάνει για να δεις τις πόλεις (που σημαίνει και τσουχτερά πάρκινγκ). Εγώ θα χρησιμοποιούσα τα ταχύτατα, συχνότατα και βολικότατα τρένα, αλλά δεν είμαι κι απόλυτος.

Δεν είναι ανάγκη να σπάσεις τις διανυκτερεύσεις σε διαφορετικές πόλεις. Δίπλα είναι, και δεν είναι ότι θα χάσεις τη νυκτερινή ζωή (δεν υπάρχει, άστο).

Πάντως και τα άλλα προγράμματα που προτείνεις βγαίνουν.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Βγαίνει το πρόγραμμα, μην αγχώνεσαι.
Να αγχώνεσαι όμως για τον άστατο καιρό, γιατί υπάρχει κίνδυνος να μη μπορείς να κυκλοφορήσεις (βροχές, ομίχλες κλπ).

Το αυτοκίνητο στην Ελβετία είναι καλό αν πας καλοκαίρι, οπότε θες και πρέπει να εξερευνήσεις την πανέμορφη φύση. Την εποχή αυτή που πας οι βόλτες δε λένε και πολύ, πιθανόν να έχεις ομίχλες & περιορισμένη ορατότητα, ενώ ο χρόνος σου ίσα που φτάνει για να δεις τις πόλεις (που σημαίνει και τσουχτερά πάρκινγκ). Εγώ θα χρησιμοποιούσα τα ταχύτατα, συχνότατα και βολικότατα τρένα, αλλά δεν είμαι κι απόλυτος.

Δεν είναι ανάγκη να σπάσεις τις διανυκτερεύσεις σε διαφορετικές πόλεις. Δίπλα είναι, και δεν είναι ότι θα χάσεις τη νυκτερινή ζωή (δεν υπάρχει, άστο).

Πάντως και τα άλλα προγράμματα που προτείνεις βγαίνουν.
Αν είναι να μείνω σε μία πόλη σε ποια θα μου πρότεινες ?
Αν έχεις και προτάσεις για ξενοδοχείο επίσης.
Βλέπω τονίζεις ιδιαίτερα το θέμα του parking, στη Βασιλεία που πάρκαρα σε υπόγειο parking στο κέντρο κόστιζε 0,80 ευρώ την ώρα, τζάμπα δηλαδή, στις άλλες πόλεις είναι πολύ πιο ακριβά ??
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εμενα η εμπειρια μου απο καποιες πολεις στην νοτια ελβετία...όπως locarno-ascona-lugano-brig-bellinzona ειναι οτι το παρκινγκ ειναι παμθηνο...πχ στο Brig εδωσα 6 ελβ φραγκα απο 10.20-17.00...δεν ξερω τι γινεται στις μεγαλες πόλεις...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Λοιπόν το πρόγραμμα αλλάζει λίγο και οι ημερομηνίες πάνε για αρχές Δεκεμβρίου 5-15 κάπου εκεί μέσα.
Δεν ξέρω αν αλλάζουν και οι προτάσεις σας λόγω της πιο χριστουγεννιάτικης ατμόσφαιρας που ίσως έχουν κάποιες πόλεις.
Εγώ πάντως είμαι μεταξύ του Βερολίνου-Δρέσδης και Βέρνης-Λουκέρνης-Ζυρίχης.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Χμμμμ, δεν έχω κάνει Χριστούγεννα στην Ελβετία, αλλά στο Βερολίνο είναι ΤΕΛΕΙΑ! Γενικώς στη Γερμανία! Εγώ εκεί θα πήγαινα.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Νομίζω σοφή επιλογή Γερμανίας αντί Ελβετίας αυτή τη περίοδο .. Απλά το καλοκαίρι σε βλέπω για Ελβετία ;) εύχομαι να περάσεις τέλεια !
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Δε σε πρόλαβα κρίμα

Κάθε χρόνο πάω Βασιλεία για την έκθεση ρολογιών ένα πενθήμερο και πάντα ξέκλεβα μία ημέρα για μία ημερήσια.
Όπως ξέρεις η γεωγραφική θέση της Βασιλείας΄(στο τριεθνές Γερμανίας-Γαλλίας-Ελβετίας) βολεύει σαν ορμητήριο για υπέροχες αποδράσεις οπότε προσωπικά απόλαυσα με τραίνο απίθανες ημερήσιες
α)Στο Στρασβούργο 90 λεπτά μακριά
β)Στη Λουκέρνη 70 λεπτά απόσταση
γ)Στη Ζυρίχη 60 λεπτά μακριά
δ)Στο Φράιμπουργκ, μόλις στα 45 λεπτά
Όλα τους μαγικά, παραμυθένια και πανέμορφα, συνυπολογίζοντας βέβαια και την κουκλίστικη Βασιλεία που όμως έχεις επισκεφτεί
Η επιλογή δική σου καλά να περάσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom