Τι σημαίνει και πως αποφασίσατε το username σας?

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία !! Λατινογενής λέξη λοιπόν ;;
Είναι περισσότερο φτιαχτός, τεχνητός όρος. Για την επίσημη ονομασία για το βόρειο σέλας πήραν το ελληνικό Βοράς και το λατινικό auora και προέκυψε αυτό.
Ξέχασα να αναφέρω ότι το αγαπημένο μου Βουνό είναι ο Βόρρας (γνωστός σαν καιμακτσαλάν, από την κορφή του) και αναφέρεται από τους ρωμαίους σαν Bora.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εμένα όλοι νομίζουν πως με λένε Γιώργο... Στην πραγματικότητα είναι από το Yor, μια θεσπέσια -αλλά άγνωστη στο ευρύ ελληνικό κοινό- cult ταινία του '83 και το Gos, του αγαπημένου μου Linux.

Η πλάκα είναι που όχι μόνο μου εύχονται όλοι στο φόρουμ του Αγίου Γεωργίου, αλλά κι όταν βγαίνουμε συστήνομαι ως Γιώργος, αφού το παίρνουν ως δεδομένο. Δε βαριέσαι...
Eδώ λοιπον ταιριάζει απόλυτα το αθάνατο ελληνικό άσμα που λέει:

Ο Yorgos είναι πονηρός
και αυτά που λέει μη τα τρως κλπ
Αντίθετα μάλλον δεν ισχύει το άλλο αθάνατο άσμα:
Με λένε Yorgo και ποτέ δεν τραγουδάω κλπ
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.462
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι περισσότερο φτιαχτός, τεχνητός όρος. Για την επίσημη ονομασία για το βόρειο σέλας πήραν το ελληνικό Βοράς και το λατινικό auora και προέκυψε αυτό.
Ξέχασα να αναφέρω ότι το αγαπημένο μου Βουνό είναι ο Βόρρας (γνωστός σαν καιμακτσαλάν, από την κορφή του) και αναφέρεται από τους ρωμαίους σαν Bora.
αuora ?? aurora προφανως εννοεις που σημαινει ξημερωμα. Μπορω να σκεφτώ ότι η επιλογή έγινε διότι τα χρώματα μοιάζουν με ατέρμονη χαραυγή
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
αuora ?? aurora προφανως εννοεις που σημαινει ξημερωμα. Μπορω να σκεφτώ ότι η επιλογή έγινε διότι τα χρώματα μοιάζουν με ατέρμονη χαραυγή
σωστά η Αυγή είναι, η οποία λατρεύτηκε από τους ρωμαίους και σαν θεά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.462
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
σωστά η Αυγή είναι, η οποία λατρεύτηκε από τους ρωμαίους και σαν θεά.
και από μενα
ειναι η αγαπημένη μου ώρα
η πιο αισιοδοξη
η πιο δημιουργικη
το είδες λοιπόν το βόριο σέλας ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όχι, όταν πήγα Φινλανδία η μέρα είχε μεγαλώσει αρκετά. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα γίνει όμως.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.462
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λεω να παω Ροβανιέμι με το μωρό μου τώρα που πιστεύει ακόμα στον Αγιο Βασιλη ( θα εξαρτηθει απο το οικονομικο και απαιτει απειρες θησιες ) , λες να μπορεσω να δω το βοριο σέλας ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λεω να παω Ροβανιέμι με το μωρό μου τώρα που πιστεύει ακόμα στον Αγιο Βασιλη ( θα εξαρτηθει απο το οικονομικο και απαιτει απειρες θησιες ) , λες να μπορεσω να δω το βοριο σέλας ;
Θα σου γράψω στο οφ τόπικ ή προσωπικά για να μην είμαστε εκτός θέματος.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Λεω να παω Ροβανιέμι με το μωρό μου τώρα που πιστεύει ακόμα στον Αγιο Βασιλη ( θα εξαρτηθει απο το οικονομικο και απαιτει απειρες θησιες ) , λες να μπορεσω να δω το βοριο σέλας ;
εξαρτάται τι εποχή θα πας, εγω που πήγα Οκτωβρη δεν το είδα..:(
(και γω ελπίζω να παω την μικρή μου soon , αλλα είναι πολλά τα λεφτά..)
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αντε να πω και γω για το nickname μιας και το βρήκα το θέμα.
Προέρχεται φυσικά απο το ονομα μου ,Χαρης και επειδη είμαι ο ποιο μεγάλος στην παρέα μου με φωνάζαν highlander όσπου μια μέρα ενας φίλος το ενωσε σε Harilander και μου έμεινε
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ήταν 18 ιουλίου του 2011, οταν αποφασίζω, λοιπόν, να μπω σ αυτό το site, που είχα ,ανακαλύψει καιρό πριν και που με είχε μαγέψει....διαβάζοντας κάποια νήματα, διαπιστώνω, οτι σε κάποιες ερωτήσεις μελων μπορώ να απαντήσω και έτσι με αποφασιστικές κινήσεις, ξεκινώ τις διαδικασίες, ώστε να γίνω μέλος.έτσι βάζω το alex (έτσι με φωνάζουν ο φίλοι μου και προέρχεται από το βαφτιστικό μου Αλέξανδρος) και κοτσάρω και το 23 ( ημερομηνία κατά την οποία γεννήθηκα εγώ αλλά και κάποιος άλλος...ο δίδιμος αδερφός μου) και έτσι δημιουργήθηκε το ανεπανάληπτο alex23:cool:
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Μου αρέσει πάρα πολύ από τη μυθολογία η ιστορία του φοίνικα που αναγεννάται από τις στάχτες του (σκέφτομαι να το κάνω και tattoo), καθώς με αντιπροσωπεύει κιόλας σαν χαρακτήρα. Όταν ένας κύκλος ζωής φτάσει στο τέλος του, καίγεται και ξανά από την αρχή και εις τον αιώνα των αιώνων αμήν....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.430
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom