Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ασχολούμαι αρκετά και έχω μια dslr Νικον D60. Πριν 3 μήνες ήθελα μια μικρή compact γιατί δενείναι πάντα πρακτικό να έχεις μαζί σου την μεγάλη.

Κατέληξα λοιπόν στην Sony DSC-WX1. Πολύ καλό μοντέλο, ίσως το καλύτερο της Σόνυ σε αυτή την κατηγορία. Αρχικά κόστιζε 300 ευρώ, αλλά επειδή μόλις πριν λιγο βγήκε το επόμενο μοντέλο, πλέον την βρίσκεις στα 170 ευρώ. Απόλυτο value for money κατα την γνώμη μου!
(Το επόμενο μοντέλο WX5, αφενός κοστίει 330 ευρώ, και αφετέρου δεν αξίζει τα λεφτά της. Έχει και καλά 3D λήψη, κάτι που είναι στα πολύ αρχικά στάδια, και δεν έχει κανένα νόημα σε φωτογραφία.)
Η μηχανούλα που σου λέω τραβάει και HD βίντεο, και βγάζει πανόραμικές με το πάτημα ενός κουμπιού!

Την προτείνω ανεπιφύλακτα! (Αρκεί να βρείς σε ποιό κατάστημα υπάρχει απόθεμα...)
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Ασχολούμαι αρκετά και έχω μια dslr Νικον D60. Πριν 3 μήνες ήθελα μια μικρή compact γιατί δενείναι πάντα πρακτικό να έχεις μαζί σου την μεγάλη.

Κατέληξα λοιπόν στην Sony DSC-WX1. Πολύ καλό μοντέλο, ίσως το καλύτερο της Σόνυ σε αυτή την κατηγορία. Αρχικά κόστιζε 300 ευρώ, αλλά επειδή μόλις πριν λιγο βγήκε το επόμενο μοντέλο, πλέον την βρίσκεις στα 170 ευρώ. Απόλυτο value for money κατα την γνώμη μου!
(Το επόμενο μοντέλο WX5, αφενός κοστίει 330 ευρώ, και αφετέρου δεν αξίζει τα λεφτά της. Έχει και καλά 3D λήψη, κάτι που είναι στα πολύ αρχικά στάδια, και δεν έχει κανένα νόημα σε φωτογραφία.)
Η μηχανούλα που σου λέω τραβάει και HD βίντεο, και βγάζει πανόραμικές με το πάτημα ενός κουμπιού!

Την προτείνω ανεπιφύλακτα! (Αρκεί να βρείς σε ποιό κατάστημα υπάρχει απόθεμα...)



thanks θα το κοιταξω τωρα.
λοιπον το nickname σου ειναι πολυ τρομακτικο.....:haha::haha::haha::haha:
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια

ελπιζω απλα να ειναι τυχαια η επιλογη και να μην αντιπροσωπευει το επαγγελμα σου γιατι με τοσα ταξιδια που κανονιζουμε ολοι εδω δε μας σωζει τιποτα , τωρα ειδικα που ο "road runner" γιωργακης ψαχνει να βγαλει και απ'τη μυγα ξυγκι.....:D:D:D:haha::haha::haha:





α! να ρωτησω και κατι αλλο? οι μηχανε ςπου εχουν 12 και 14 megapixel εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην αναλυση με αυτες των 10?
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ελπιζω απλα να ειναι τυχαια η επιλογη και να μην αντιπροσωπευει το επαγγελμα σου γιατι με τοσα ταξιδια που κανονιζουμε ολοι εδω δε μας σωζει τιποτα , τωρα ειδικα που ο "road runner" γιωργακης ψαχνει να βγαλει και απ'τη μυγα ξυγκι.....:D:D:D:haha::haha::haha:





α! να ρωτησω και κατι αλλο? οι μηχανε ςπου εχουν 12 και 14 megapixel εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην αναλυση με αυτες των 10?

(Καμμία σχέση το nick με το επάγγελμα! Αν θες κανα ρουχαλάκι, ζιπουνάκι κτλ για τον μικρό, μπορώ να βοηθήσω! Με τα φορολογικά, αν και τα σπούδασα δεν ασχολούμαι! )

Τα megapixels αφορούν το μέγεθος της φωτογραφίας. Δεν είναι καν μεσα στα πιο σπουδαία χαρακτηριστικά μιας μηχανής, αν και όποιος δεν έχει πολύ σχέση μόνο αυτό κοιτάει! Απο 7 με 8 mpxls και πάνω δεν βλέπεις καμία διαφορά στην εκτώπωση ή στο pc.
...Εκτός αν θέλεις να εκτυπώσεις αφίσα, απο αυτές που υπάρχουν στα Σινεμά και στα σκυλάδικα. Μόνο τότε θα σου φανούν χρήσιμα τα πολλά mpxls.
Γενικά πάντως πολλά mpxls δεν σημαίνει και καλή μηχανή.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
(Καμμία σχέση το nick με το επάγγελμα! Αν θες κανα ρουχαλάκι, ζιπουνάκι κτλ για τον μικρό, μπορώ να βοηθήσω! Με τα φορολογικά, αν και τα σπούδασα δεν ασχολούμαι! )

Τα megapixels αφορούν το μέγεθος της φωτογραφίας. Δεν είναι καν μεσα στα πιο σπουδαία χαρακτηριστικά μιας μηχανής, αν και όποιος δεν έχει πολύ σχέση μόνο αυτό κοιτάει! Απο 7 με 8 mpxls και πάνω δεν βλέπεις καμία διαφορά στην εκτώπωση ή στο pc.
...Εκτός αν θέλεις να εκτυπώσεις αφίσα, απο αυτές που υπάρχουν στα Σινεμά και στα σκυλάδικα. Μόνο τότε θα σου φανούν χρήσιμα τα πολλά mpxls.
Γενικά πάντως πολλά mpxls δεν σημαίνει και καλή μηχανή.

σοβαρα? ε! ενταξει εγω εννοειτε οτι κοιταγα τα megapixels για να δω αν ειναι καλη:haha::haha::haha:


εχεις μαγαζι?( για ζιπουνακια ειμαστε μεγαλοι....) στειλε πμ να μου πεις λεπτομερεις....


thanks
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Με την D90 και τους φακούς που έχω πάρει πλέον είμαστε κολλητοί :) Μαζί της δεν αισθάνομαι ποτέ μόνος, όσοι είναι ερωτευμένοι με τις μηχανές τους θα με καταλάβουν ;)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Γειά σας και πάλι ;)
Μόλις είδα σε ένα δυλλάδιο του Γερμανού την Nikon D3100 + Φακό Nikkor VR 18-55mm, 14,2 Mpixel & 3x ευρυγώνιο οπτικό zoom, λειτουργία ζωντανής προβολής Live View, HD video και οθόνη 3 ιντσών.....στην τιμή των 619 ευρώ!

Ακούω γνώμες......:roll::roll::roll:
Εμένα μου καλοάρεσε βέβαια :lol:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν ξερω τη συγκεκριμενη μηχανη αλλα δεν σου προτεινω να αποφασιζεις για αγορα φωτογραφικων απο τετοια καταστηματα, οι πωλητες κατα 90% δεν ξεχωριζουν αν πουλανε λεμονια ή φωτογραφικες. Θα σου προτεινα να αρχισεις την ερευνα απο εξειδικευμενα φωτογραφικα καταστηματα, να πιασεις τη μηχανη με τα χερια σου και να τη δοκιμασεις. Ακομα καλυτερα αν εχεις μαζι σου και μια καρτα μνημης ωστε να τραβηξεις δοκιμαστικες φωτογραφιες απο διαφορες μηχανες, να τις δεις μετα με ησυχια και να αποφασισεις. Στα περισσοτερα σοβαρα καταστηματα στο επιτρεπουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.387
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom