Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
φακος

Ο φακό 50-300 που ανέφερες μου ακούγεται μια καλή
Περίπτωση που ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου γιατί και γω θέλω περισσότερο zoom. Ο φακός που έχω είναι αυτός που φορούσε η μηχανή από το εργοστάσιο, δηλαδή ο 18-55. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορώ εγω να βρω τόσο καλες τιμές στους φακούς για την CANON, αν εχετε καμία συμβουλή...ευχαρίστως
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Lumic DMC FZ8
Eνθουσιασμένος με το 18X αλλά κυρίως με τον φακό...LEICA
Εγώ έχω την FZ-28 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η καινούρια FZ-100 είναι ΙΣΩΣ η τέλεια κάμερα για σαφάρι :D Λέω "ίσως" επειδή διαβάζω κάποιες κριτικές που λένε ότι η ποιότητα των φωτογραφιών δεν φτάνει αυτή των προηγούμενων FZ. Αλλά πάλι τα ίδια άκουγα με κάθε νέα FZ...

Πάντως η FZ-100 είναι όνειρο από πλευράς χαρακτηριστικών: Φακός Leica και πάλι, πιο ευρυγώνιος και με μεγαλύτερο zoom. Hot shoe, δυνατότητα για εξωτερικό μικρόφωνο. Full HD video. Articulated screen. High-speed burst mode. Με μια συσκευή ξεμπερδεύεις για φωτογραφία, βίντεο, ηχογράφηση.

Μάλλον όμως θα περιμένω την επόμενη FZ για να αλλάξω την δική μου. Εκτός αν μέχρι το καλοκαίρι έχω καμμιά καταναλωτική κρίση :D
 
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Ο φακό 50-300 που ανέφερες μου ακούγεται μια καλή
Περίπτωση που ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου γιατί και γω θέλω περισσότερο zoom. Ο φακός που έχω είναι αυτός που φορούσε η μηχανή από το εργοστάσιο, δηλαδή ο 18-55. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορώ εγω να βρω τόσο καλες τιμές στους φακούς για την CANON, αν εχετε καμία συμβουλή...ευχαρίστως
Λοιπόν, ο φακός που έχεις είναι είδη ευρυγώνειος και ίσα που γίνεται τηλεφακός (το 18 ειναι ήδη υπερ ευρυγώνιος), θα σου πρότεινα μιας και εχεις canon να τσεκάρεις εναν 55-250 στα 265 ευρώ, σε περίπτωση που θελεις να βλάλεις κατι απο ψηλά.. ή κατι σε απόσταση. εγω στην θέση σου, αυτον θα επερνα γιατι απο το 18 και πιο πισω σε mm, αχιζουν ολα να παραμορφόνονται (χωρια οτι κοστίζει ενας υπερ ευρυγώνιος ας πουμε 11 - 18 ειναι πολλα..
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Ευχαριστώ

Λοιπόν, ο φακός που έχεις είναι είδη ευρυγώνειος και ίσα που γίνεται τηλεφακός (το 18 ειναι ήδη υπερ ευρυγώνιος), θα σου πρότεινα μιας και εχεις canon να τσεκάρεις εναν 55-250 στα 265 ευρώ, σε περίπτωση που θελεις να βλάλεις κατι απο ψηλά.. ή κατι σε απόσταση. εγω στην θέση σου, αυτον θα επερνα γιατι απο το 18 και πιο πισω σε mm, αχιζουν ολα να παραμορφόνονται (χωρια οτι κοστίζει ενας υπερ ευρυγώνιος ας πουμε 11 - 18 ειναι πολλα..
Ευχαριστώ πολύ Evangelie_freedom, το σχόλιο σου με βοήθησε πολύ να ξεκαθαρίσω μερικά πραγματάκια.:lol:
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Βασικα εγω για φακους παντα αγοραζω μεταχιρισμενους. Την δουλεια τους την κανουν και ειναι περιπου 50% τουλαχιστο πιο φθηνοι απο τους καινουριους.
Για ταξιδια θελεις σιγουρα ενα 18μμ, αλλα και επισης ζουμ που εξαρταται απο για καθε ατομο (50 η 100 ειναι λογικο). Αρα για τελειο εαν δεν δεν νοιαζουν τοσο πολυ ταξιδια λεφτα ειναι ενας φακοσ 18-135 η 18-200. Φυσικα ατομο καθε φακοσ μετα υπαρχου και αλλες λεπτομεριες που θα τους δινεις σημασια μονο οταν ασχοληθεις καμποσο μενα την φωτογραφια... Για αυτο αν πιασεις μεταχιρισμενους φακους ειναι πιο ευκολο να τους πωλησεις μετα και να πιασεις κατι αλλο.
Για παραδειγμα 18-55 f4 της Pentax μπορει να ειναι 50 ευρω. Αλλα για 18-55 f2.8 μπορει να ειναι και 300 ευρω. Αλλα οπως ζουμ ειπαμε στην αρχη, παντα αγοραζεις συμφωνα μενα τις αναγκες σου τωρα...

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα. Προφανως δεν μιλαμε για μηχανες με αισθητηρα full frame οπως της Canon 5D, αρα τις εστιακες αποστασεις που γραφετε πρεπει να τις πολλαπλασιασουμε επι 1,6. Ετσι ο 18-55 στην πραξη γινεται 28,8 – 88. Μιλαμε λοιπον για εναν απλο ευρωγωνιο & ''κοντο'' τηλεφακο. Αν θελει καποιος φακο με μεγαλυτερη γωνια καλυψης απο εναν 28ρη καταληγει σε υπερευρυγωνιο που στην πραξη ειναι αρκετα δυσκολος φακος, θελει εξασκηση για να τον συνηθισεις και να μην τραβας παραμορφωμενες ή αδιαφορες φωτογραφιες.
Αντιστοιχα ο 300ρης γινεται 300 χ 1,6 = 480 mm. Σε αυτο το μηκος θελει πολυ σταθερο χερι και αρκετο φως. Πρακτικα για καθαρες φωτογραφιες πρεπει να χρησιμοποιεις υψηλες ταχυτητες.
Εχω τον 75-300 της canon αλλα δεν τρελλαθηκα με τις επιδοσεις του (πολυ μετριες ειδικα στην 5D). Στη συνεχεια αγορασα τον 70-200 f 2,8 , πολυ καλος φακος αλλα ασηκωτος σχεδον 2 κιλα που τον πουλησα γιατι λογω βαρους εμενε παντα στο σπιτι.
Eνας πολυ καλος αλλα ακριβος φακος της canon ειναι ο 24-70 f 2.8. Τον εχεις για μια ζωη ότι μηχανη και να αλλαξεις.

Παρολα τα παραπανω η μηχανη που εχω παντα μαζι μου ειναι μια Leica M8 με 2 φακους 28 και 50 mm. Ετσι εχω το ελαχιστο βαρος και το μεγιστο της ποιοτητας.
 

dionysia

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική...
Εδώ και 2 χρόνια περίπου, την Nikon D80 και είμαι πολύ ευχαριστημένη!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω αυτην εχω και ειμαι και εγω ευχαριστημενη!
 

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
?
Μία δεν είναι ποτέ αρκετή

Κύρια μηχανή που χρησιμοποιώ εδώ και 4 χρόνια είναι η Canon 400D (DSLR)
με 2 φακούς, ένα 17-85 (ισοδύναμος 28-135) και ένα 70-300(ισοδ. 112-480).
Oταν θέλω κάτι ελαφρύ (πχ σε βραδυνές βόλτες) έχω την Canon ixus 860is.
Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ και την Panasonic tz7 η οποία τραβάει και εξαιρετικό βίντεο (HD 1280 x 720).
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
330
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Εχθές απέκτησα την πρώτη μοθ dslr μηχανή την Nikon D3000 και είμαι ξετρελαμένη:clap::clap::clap::clap: Δεν έχω σταματήσει τις λήψεις :haha::haha::haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.606
Likes
8.360
Εχθές απέκτησα την πρώτη μοθ dslr μηχανή την Nikon D3000 και είμαι ξετρελαμένη:clap::clap::clap::clap: Δεν έχω σταματήσει τις λήψεις :haha::haha::haha:
Με 18-55 φακό???
Κι εγώ αυτή έχω, αλλά αν μπορούσα να αγόραζα τώρα μηχανή θα έπαιρνα Canon!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.907
Μέλη
38.984
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom