Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
συνήθως δεν χρησιμοποιώ φλας στα μουσεία.....
φωτογραφικη μηχανή έσπασε πριν λίγο καιρό ......
:klaps:


......και μόλις έπαιρνα ιδέες από το τοπικ για να επιλέξω την επόμενη!!!!
:photographer:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
δεν ξέρω αν το θεωρήσετε off topic αλλά έχω μια απορία....δεν έχω καταφέρει ακόμα να λύσω το εξής πρόβλημα....όταν προσπαθώ να φωτογραφίσω εκθέματα μουσείων, από όποια γωνία και να πάρω, ό,τι φωτισμό και να έχει, συνήθως μου αντανακλά το τζάμι και δεν βγαίνουν καλές οι φωτογραφίες....καμια ιδέα????
Δοκιμασε να βιδωσεις πολωτικο φιλτρο στο φακο
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Ω ναι πολωτικό φίλτρο στον φακό. Εγώ απέκτησα πριν δύο μήνες μία D90 με φακό 18-55 είμαι αρκετά ευχαρηστημ'ενη αν και θα ήθελα να πάρω εναν σκέτο ευρυγώνιο με σταθερό διάφραγμα έχω ακούσει πολύ καλα λόγια...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν αγορασες τη μηχανη τοσο προσφατα μη βιαζεσαι να αγορασεις αλλους φακους, εξασκησου πολυ πρωτα. Οι ευρυγωνιοι ειναι δυσκολοι φακοι.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ο Σωκρατης εχει δικιο, μαθε πρωτα την ρεφλεξ σου κ τον ζουμ σου, δες τι αδυναμιες θεωρεις οτι εχει κ τι δεν σε καλυπτει στις φωτογραφικες αναγκες σου κ μετα προχωρησε σε αγορα ενος prime..
Σταθερο διαφραγμα εχουν κ οι ζουμ αν κ ειναι αρκετα πιο ακριβοι,ποσο μαλλον οι σταθεροι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δοκιμασε να βιδωσεις πολωτικο φιλτρο στο φακο
Ω ναι πολωτικό φίλτρο στον φακό.
Τι φωτογραφικη εχεις;
Αν ειναι dslr τοτε ενα πολωτικο φιλτρο θα σε βοηθησει αρκετα..
Προειδοποίηση: Ένα polarizing φίλτρο δε βοηθάει αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς σωστά (δηλ. δεν είναι plug and play λύση, απαιτεί ρύθμιση για τη γωνία πόλωσης κάθε φορά).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Προειδοποίηση: Ένα polarizing φίλτρο δε βοηθάει αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς σωστά (δηλ. δεν είναι plug and play λύση, απαιτεί ρύθμιση για τη γωνία πόλωσης κάθε φορά).
Ακριβως, παραλειψη να μην το αναφερω,δεν ειναι ομως και κατι τρομερο η ρυθμιση. Περιστρεφεις το δαχτυλιδι του φιλτρου μεχρι να πετυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα στο βαθμο που επιτρεπουν οι συνθηκες. Επισης ετοιμασου για πιο αργη ταχυτητα (δεν λεω πιο ανοιχτο διαφραγμα γιατι τοτε θα βγαλεις πιο φλου).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Κατι οφτοπικ αλλα αποτελει συσταση: Οσο τελεια και αν ειναι η φωτογραφια σε ενα μουσειο, απεχει απο το ιδανικο. Απολαυστε τα εργα χωρις φωτογραφιες βιντεο και τα σχετικα και αγοραστε εν βιβλιο απο το καταστημα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δοκιμασε να βιδωσεις πολωτικο φιλτρο στο φακο
Άλλες λύσεις είναι ν' ανεβάσεις τα ISO ή να χρησιμοποιήσεις τρίποδα. Και στις 2 περιπτώσεις χωρίς χρήση φλάς.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Άλλες λύσεις είναι ν' ανεβάσεις τα ISO ή να χρησιμοποιήσεις τρίποδα. Και στις 2 περιπτώσεις χωρίς χρήση φλάς.
μα δεν θα γλιτώσει από την αντανάκλαση του περιβαλλοντικού φωτισμού έτσι! (αλλά μάλλον εννοείς πως θα γλιτώσει από την αντανάκλαση του φλας, οπότε έχεις δίκιο σε αυτό)

Η χρήση πολωτικού είναι μια κάποια λύση, που όμως δεν αποδίδει πάντα (ανάλογα με τη γωνία του φωτός) . Δεδομένου πάντως πως το πολωτικό κόβει γύρω στα 2 στοπ και έχει σαν αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να τραβάς με πιο χαμηλή ταχύτητα και να κινδυνεύεις να κουνηθείς (ή με πιο ανοιχτό διάφραγμα και να έχεις ένα ρηχό βάθος πεδίου), καλό είναι να αποφεύγεται γενικά, εκτός από αυτή την περίπτωση των αντανακλάσεων.
Το λέω αυτό γιατί βλέπω μερικούς να το έχουν μόνιμα πάνω στο φακό κάτι που είναι λάθος στη σημερινή ψηφιακή εποχή.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μανο πως γλυτωνουμε απο την παραμορφωση των ευρυγωνιων φακων? Σε προσφατο ταξιδι μου ισιωσα τον πυργο της Πιζας :lol:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
... Σε προσφατο ταξιδι μου ισιωσα τον πυργο της Πιζας :lol:
xoxo, καλό ! :)

Κοίταξε, τώρα πια με το Photoshop και το Lightroom είναι πια υπόθεση λίγων λεπτών αυτές οι διορθώσεις (άσε που και τα δυο προγράμματα έχουν πια αυτόματη διόρθωση γεωμετρικών και χρωματικών εκτροπών για όλους σχεδόν τους φακούς και όλες σχεδόν τις μηχανές που κυκλοφορούν).

Όμως δεν διορθώνουν αυτόματα τη σύγκλιση των πλευρών ενός κτιρίου. Αν θέλεις να αποφύγεις αυτές τις παραμορφώσεις κατά τη λήψη, ή πιο σωστά, αν θέλεις να έχεις τις λιγότερες δυνατές, θα πρέπει να κρατάς την πλάτη της μηχανής σου εντελώς κάθετη. Να μην στρέφεις δηλαδή τη μηχανή προς τα πάνω.

Και αν δεν χωράει ο όλος πύργος σε αυτή τη θέση της μηχανής; Τότε, το ιδανικό είναι να ανέβεις εσύ κάπου πιο ψηλά, κρατώντας πάντα την πλάτη της μηχανής σου παράλληλη με το επίπεδο του κτιρίου που φωτογραφίζεις. Έτσι δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου παραμορφώσεις.

Αλλά επειδή αυτό δεν είναι πάντα εφικτό (και επειδή δεν κουβαλάμε πλέον σκάλα), για αυτό … υπάρχει το Photoshop, το Lightroom κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.198
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom