Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Μηνύματα
12
Likes
1
Δεν υπάρχουν και μεγάλες διαφορές μεταξύ των δύο....μπορούν να βγουν πολύ καλές φωτογραφίες και με την μηχανή που έχουμε...θα έλεγα οτι εγω θα προτιμούσα να αγοράσω κάποιο φακό ,π.χ ένα
lensbaby με λιγότερο από 80 ευρώ.


Καλά κλίκ!:)
 

Wintersun

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Washington, DC
Ταξίδι-Όνειρο
Monument Valley,AZ
Canon SX 30 IS ...35 φορες οπτικο ζουμ και ευρυγωνιο 24 mm..το αλλο ακρο του ζουμ 840 mm..πολλες υποχωρησεις στην ποιοτητα της εικονας και κυριως στον φακο αλλα τι να κανω μιας και που λεφτα για συστημα Canon DSLR με καλους ευρυγωνιους και ζουμ φακους...η δικια μου ειναι λιγο κουμουτσα και ανεκτος ο θορυβος μεχρι 400 ISO..απο εκει και πανω μονο σε απελπιστικη κατασταση...ειπαμε...το ολα σε ενα εχει ελαττωματα και υποχωρησεις αλλα τουλαχιστον ειναι versatile!και σαφως καλυτερη απο αντιστοιχες σχεδιασεις αλλων εταιριων(μονο στο βιντεο εχει μεινει πισω η Canon..720p μονο ρε Canon?,οταν η Sony-Panasonic εχουν 1080i με 60 fps!!)!ρεφλεξ μαλλον next year!!!!
 
D

Delmem9770

Guest
Αυτήν εδώ
awww.newtechnology.co.in_wp_content_uploads_2009_04_canon_ixus_95_1.jpg


Ανάλυση
10 megapixels

Ζοομ
Οπτικό Zoom 3x
Ψηφιακό Zoom x4

Οθόνη
Οθόνη TFT χαμηλής θερμοκρασίας 2,5" (6,35 cm)

Μνήμη
Κάρτα μνήμης SD card
Συμβατή με κάρτες SDHC
MMCplus
HC MMCplus
Εσωτερική μνήμη Όχι

Πλέον
Επεξεργαστής εικόνας DIGIC 4 και ISAPS
Φακός 6 φακοί σε 5 ομάδες εκ των οποίων 2 ασφαιρικοί φακοί
Μέτρηση φωτός : εκτίμησης με ανίχνευση των προσώπων, προτεραιότητα στο κέντρο, spot, I-contrast
Mode Σκηνής: παραλία, εσωτερικός χώρος, φύλλα, βεγγαλικά χιόνι, παιδιά, αργή ταχύτητα, υποβρύχιο, ενυδρείο, ηλιοβασίλεμα, 3200 ISO
ιστόγραμμα σε ανάγνωση
Μείωση των κόκκινων ματιών σε ανάγνωση και λήψη

Διαστάσεις
87 x 54,5 x 18,4 mm

Βάρος
115 g
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Όλα μου τα ταξίδια τα έχω φωτογραφίσει με μια compact Sony των 6 Mpixels, που λόγω έλλειψης μνήμης φωτογράφιζα στα 3 Mpixels :xmas_rolleyes:
Τον τελευταίο χρόνο όμως φωτογραφίζω με μια slr Nikon D5000 των 12,3 Mpixels και την έχω λατρέψει!!! :xmas_razz:

165003_1751324660836_1170468132_1995072_6334425_n.jpg
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
Nikon D40 μέχρι τώρα και μόλις προμηθεύτηκα τη νεα μου Nikon D7000. Ανυπομονώ για τον επόμενο προορισμό!
 

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
?
Να θυμίσω στους έχοντες DSLR, ότι η πλειοψηφία τους τραβάει εξαιρετικής ποιότητας video
λόγω του μεγάλου σένσορα που έχουν. Εκμεταλλευτείτε το.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όντας επί χρόνια κάτοχος DSLR - με πιο πρόσφατη Canon 60D με φακό 15-85 και κάμποσους άλλους τηλε και ευρυγώνιο - μετά το πρόσφατο ταξίδι που κόντεψα να πάθω λουμπάγκο από το κουβάλημα, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο άλμα και να απαρνηθώ την Canon προσπαθώντας όμως να μην κάνω εκπτώσεις στην ποιότητα. έτσι απέκτησα μια Sony Nex-5N που δέχεται εναλλάξιμους φακούς είναι όμως πανάλαφρη, εξαιρετικής κατασκευής και ομολογουμένως πολύ καλή σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού. Παράλληλα η επεξεργασία ΗD video (τραβάσει σε AVCHD) είναι ευκολότερη στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ.

Μπορεί οι κλασσικές DSLR να προσφέρουν καλύτερη πρόσβαση στα μενού (ενώ αντίθετα στην ΝΕΧ αναγκαστiκά μέσω touchscreen) αλλά είναι η μέρα με τη νύχτα σε όγκο και βάρος και χωρίς έκπτωση στην ποιότητα. Μόνο μείον ότι το φλάς δεν είναι ενσωματωμένο στη μηχανη (αλλά τραβά τόσο καλά και σε 3200 ή 6400 ΙSO που δεν το έχεις ανάγκη).
Tιμή με φακό 18-55 περίπου 680ευρώ
Θα συμφωνήσω με τον snapper. Δεν υπάρχει λόγος πλέον να αγοράζει κανείς βιντεοκάμερα, η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή, ειδικά αν τις προβάλετε σε τηλεόραση αρκετών ιντσών (ακούς Χρήστο;;)
Κριτική της NEX-5N:
Sony NEX-5N Review
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
...γιατί εντάσσεται στην κατηγορία mirrorless
...γιατί δεν έχει αντίστοιχα μοντέλα στην κατηγορία.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά πχ ...αμερικανιά μήπως;
Δεν ήθελα να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες που ίσως δεν ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο. Η αλήθεια είναι ότι όταν την έπιασα στα χέρια μου ήμουν πολύ διστακτικός αν αυτό το παιχνιδάκι μπορεί να συγκριθεί με την DSLR μου, φαντάσου ότι το σώμα με ένα φακό 16mm χωράει στη τσέπη!
Το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα τόσο σε φωτογραφίες όσο και στο βίντεο που στην 60D μου δημιουργούσε πονοκέφαλο γυρνώντας και πατώντας κουμπάκια... Αν αποδειχθεί αξιόπιστη σε βάθος χρόνου δυστυχώς δεν θα επιστρέψω πίσω στις DSLR. Όταν τρέχεις ολημερίς με 2-3 κιλά μηχανές και φακούς καταντά ανυπόφορο. Κι αν δεις τα συγκριτικά στο site που παραθέτω η ποιότητα είναι εφάμιλλη αν όχι και καλύτερη από 600D/60D!
Η διαφορά 550D με T2i είναι στο μόνο στο όνομα με το δεύτερο να αφορά την αμερικανική αγορά.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
φαντάσου ότι το σώμα με ένα φακό 16mm χωράει στη τσέπη!
Αν αποδειχθεί αξιόπιστη σε βάθος χρόνου δυστυχώς δεν θα επιστρέψω πίσω στις DSLR.
Αυτό είναι και το μεγάλο τους δέλεαρ!!!! Για το 2ο κομμάτι,θα εξαρτηθεί από τις εταιρείες.Ακόμα canon και nikon κρατούν στάση αναμονής.Αν μπουν και αυτές στο παιχνίδι,οι dslr θα μιμηθούν τους δεινόσαυρους.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Όντας επί χρόνια κάτοχος DSLR - με πιο πρόσφατη Canon 60D με φακό 15-85 και κάμποσους άλλους τηλε και ευρυγώνιο - μετά το πρόσφατο ταξίδι που κόντεψα να πάθω λουμπάγκο από το κουβάλημα, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο άλμα και να απαρνηθώ την Canon προσπαθώντας όμως να μην κάνω εκπτώσεις στην ποιότητα. έτσι απέκτησα μια Sony Nex-5N που δέχεται εναλλάξιμους φακούς είναι όμως πανάλαφρη, εξαιρετικής κατασκευής και ομολογουμένως πολύ καλή σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού.
Κριτική της NEX-5N:
Sony NEX-5N Review
σκεφτομαι και εγω να προχωρησω στην αγορα της nex-5 με στοχο να αντικαταστησει τη μικρη μηχανη που κουβαλαω παντα μαζι.....ενδιαφερομαι για τον 16αρη φακο...απλα ανησυχω και εγω οτι 8α παρατησω εντελως τη Pentax k-x .....μεγαλο δελεαρ το μεγεθος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom