Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
σκεφτομαι και εγω να προχωρησω στην αγορα της nex-5 με στοχο να αντικαταστησει τη μικρη μηχανη που κουβαλαω παντα μαζι.....ενδιαφερομαι για τον 16αρη φακο...απλα ανησυχω και εγω οτι 8α παρατησω εντελως τη Pentax k-x .....μεγαλο δελεαρ το μεγεθος
Μπορείς να αγοράσεις το κιτ nex-5Ν με τον 16άρη και τον 18-55. Εγώ δεν το επέλεξα γιατί οι κριτικές για τον 16άρη δεν ήταν ιδιάιτερα καλές. Εκ των υστέρων το έχω μετανοιώσει. Για μια βραδυνή έξοδο που δεν θέλεις να κουβαλάς κάτι ογκώδες είναι ότι πρέπει, όπως επίσης σε εσωτερικούς χώρους. Εμένα σώθηκε η ακεραιότητα της σπονδυλικής μου στήλης. Είχα αγανακτησει!
Το αστείο ειναι ότι τώρα που την πήρα ταξίδι δεν βλέπω στον ορίζοντα κι έτσι αρκούμαι να τραβάω φωτό στο σπίτι
Έχω κι εγώ περιέργεια να δω πώς θα απαντήσουν οι μεγάλοι. Πάντως από το κατάστημα που την αγόρασα πουλιούνται σαν ζεστά ψωμάκια
Επίσης βγήκε και η κριτική της πολυαναμενόμενης Sony nex-7 των 24megapixel! που τιμάται όμως πάνω από 1200 ευρώ
Sony NEX-7 Review: 1. Introduction: Digital Photography Review
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Η 5 είναι πολύ καλή, όμως για όποιον σκοπεύει να αγοράσει στο μέλλον, θα πρότεινα να κάνει λίγη ακόμα οικονομία και να πάρει την Nex 7 που έχει και σκόπευτρο. Νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό για καλές φωτογραφίες και μαζί με τα άλλα καλά που έχει πιστεύω πως τα αξίζει τα (πολλά) χρήματα που ζητάει.

Όσο για τον φακό, από ό,τι διαβάζω στο πολύ αξιόπιστο site για τεστ φακών photozone , αν δεν χρησιμοποιείς τα δυο πολύ ανοιχτά διαφράγματα, τα αποτελέσματα θα είναι μια χαρά.

:)

(A, ξέχασα να πω, χρησιμοποιώ μια Leica M9 στα ταξίδια μου και παίρνω μαζί μου μόνο ένα φακό)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
(A, ξέχασα να πω, χρησιμοποιώ μια Leica M9 στα ταξίδια μου και παίρνω μαζί μου μόνο ένα φακό)
Ποιον; Εχοντας την Μ8 ταξιδευω με τον summikron 28mm και τον elmar 18 mm. Στις περοσσοτερες περιπτωσεις με καλυπτουν.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Α και μια leica dlux3 για να υπαρχει κατι στην τσεπη οταν δεν κουβαλαω τα προηγουμενα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μαζέψτε το Λούκυ Λουκ, πάντα καταφέρνει να μου κάνει τα νεύρα τσατάλια!!!

Μάνο βγήκαν ήδη οι κριτικές για την nex-7, αλλά τα 1200+ ευρώ που ζητά στους χαλεπούς καιρούς είναι πολλά. Βέβαια μόνο τη τιμή του ηλεκτρονικού σκόπευτρου (που πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω) να υπολογίσεις αρκεί... Στο dpreview που παρέθεσα η σούμα είναι ότι αποδεικνύεται καλύτερη από τις αντίστοιχες ΑPS-C γεγονός που ανατρέπει πολλά δεδομένα στην κατηγορία, δεδομένου του μεγέθους και των ευκολιών της. Για μένα σίγουρα ένα best seller στο εξωτερικό. Το photozone συμβουλεύτηκα για τον 16άρη φακό αλλά τελικά το μετάνοιωσα διότι θα μπορούσα να έχω μια εναλλακτική που θα χωρούσε η μηχανή στη τσέπη!
Προσωπικά θα ήμουν πανευτυχής με την ΝΕΧ-7 αλλά ο τραπεζικός μου λογαριασμός όχι...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.281
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Panasonic Lumix GH2...εκτός από φωτογραφίες φυσικά, έχει και το κορυφαίο video σε τέτοιο μέγεθος τουλάχιστον...μέχρι 180Mbps με firmware hack...
Θέλει και 1100 Ευρώ βέβαια και γίνεται ακόμα πιο ακριβή ειδικά αν πάρεις και έξτρα φακό...όπως πήρα έναν με f0.95, αλλά το αποτέλεσμα είναι σίγουρα φοβερό. Ελάχιστο aliasing. Πραγματικά πολύ καλή για ταξίδια λόγω μεγέθους και αποτελέσματος.
 

yess

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Οι περισσότεροι από όσο βλέπω έχετε πιο "επαγγελματικές μηχανές".
Εγώ λόγω περιορισμένου budget (γύρω στα 100?) σκέφτομαι να αγοράσω την Sony Cybershot DSC - W570.
Την θέλω περισσότερο για εκδρομές, ταξίδια, νυχτερινές εξόδους. Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο μοντέλο; Τραβάει καλής ποιότητας βίντεο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το dpreview έχει ένα εξαιρετικό τρόπο να ψάχνεις features σε τέτοιες "μικρές" κατηγορίες..

Βγάζοντας ή βάζοντας στοιχεία που θες να υπάρχουν σου δείχνει μια λίστα με διαθέσιμες επιλογές..

π.χ. εδώ έχω βάλει compact με ταξινόμηση από την φτηνότερη στην ακριβότερη με ISO έως 6400 και HD video (κατά κύριο λόγο το minimum 1280x720)

http://j.mp/wvl0yA

(όταν σου ανοίξει το link κάτω από την επιλογή Zoom range πάτησε το "Show advanced search filters" για να δείς όλες τις επιλογές)
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
165? (από 393?)για μια φωτογραφική μηχανή Panasonic Lumix FT3, με κάμερα 12.1MP, αδιάβροχη στα 12 μ., με ενσωματωμένο GPS και 3D Mode, freeze-proof μέχρι τους -10 βαθμούς C



165? για μια φωτογραφική μηχανή Panasonic Lumix FT3, με κάμερα 12.1MP, αδιάβροχη στα 12 μ., με ενσωματωμένο GPS και 3D Mode, freeze-proof μέχρι τους -10 βαθμούς C, από το ηλεκτρονικό κατάστημα InTheBox (τι άλλο να ζητήσει κανείς!),
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Ειχα ξεκινήσει τη φωτογραφική μου αναζήτηση με Minolta το 1990 και συνέχισα με αυτή την εταιρεία μέχρι το 2008 όπου αγόρασα μια Sony A300 μιας και η Sony εξαγόρασε την Minolta όσον αφορά τις φωτογραφικές.Πλέον είμαι κάτοχος μιας Α550 ενός φακού tamron 17-50 f/2.8 ενός εξωτερικού φλας Sony HVL F-42 κι ενός τηλεφακού tamron 70-300 που θα αντικατασταθεί στο άμεσο μέλλον με πιο καλό.
 

Maria_Maz

Member
Μηνύματα
59
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ-Γκαλαπαγκος
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
η αγαπημενη μου συντροφια ειναι η Nikon D3100. τωρα θελω να αγορασω και ενα φακο για ζουμ. εχουν βαρος η αληθεια ειναι αλλα αν εχεις την πετρια στο κεφαλι δε σε νοιαζει τιποτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom