Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ επωφελήθηκα της προσφοράς για απόσυρση της sony, και πλέον είμαι κάτοχος της NEX-5N.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ξέρετε αν υπάρχει κανένα κόλπο να γράφει πάνω απο 10 λεπτά βίντεο η Nikon d3100?
Από όσο γνωρίζω, δεν μπορείς να υπερβείς αυτό το όριο ακόμα και αν βάλεις μεγαλύτερη κάρτα μνήμης. Δεν μπορείς και δεν πρέπει, γιατί όσο ο αισθητήρας της μηχανής υπερθερμαίνεται, παράγει οπτικό θόρυβο και - το χειρότερο - μπορεί να καούν κάποιες φωτοδίοδοι (αυτά που συνηθίζουμε να λέμε pixel).

Οι μηχανές που μπορούν να γράφουν μεγαλύτερης διάρκειας video clip, είτε έχουν αισθητήρες που δεν θερμαίνονται τόσο, είτε έχουν καλύτερα συστήματα ψύξης.
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Μετά από ταξίδι στο Παρίσι όπου ήμουν με μια compact olympus Fe 370, η οποία μου είχε σπάσει τα νεύρα αποφάσισα και αγόρασα NIKON D5000 με φακό VR 18-105 και στο επόμενο ταξίδι Βερολίνο-Δρέσδη βρήκα την υγειά μου !!!:D
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς μπαταρία επαναφορτιζόμενη, όχι γνήσια, για DSLR και αν ναι είναι ικανοποιημένος??....Γιατί θέλω να πάρω μια εφεδρική και οι "γνήσιες" είναι κοντά στα 50 ευρώ ενώ οι ιμιτασιόν είναι στο μισό μέχρι και 1/4 της τιμής, αλλά θα κάνω τη δουλειά μου η θα είναι μούφα??...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς μπαταρία επαναφορτιζόμενη, όχι γνήσια, για DSLR και αν ναι είναι ικανοποιημένος??....Γιατί θέλω να πάρω μια εφεδρική και οι "γνήσιες" είναι κοντά στα 50 ευρώ ενώ οι ιμιτασιόν είναι στο μισό μέχρι και 1/4 της τιμής, αλλά θα κάνω τη δουλειά μου η θα είναι μούφα??...
..εγω εχω χρησιμοποιησει παταρια και μια χαρα κανω τις ληψεις μου..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τι μπαταρία (μάρκα) και απο που αν επιτρέπεται...
Η αυθεντική είναι της πανασονικ και τώρα που κοίταξα να δώσω τη μάρκα της μη αυθεντικής απο τη πολλή χρήση έχουν σβήστει τα στοιχεία...sorry!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εγω ειχα αγορασει απο Κινα "μαιμου" μπαταρια για καμερα με λιγα χρηματα και δεν εχει κανενα προβλημα! Μια χαρα δουλευει! Αρκει να δεις τα χαρακτηριστικα. Απο ebay μπορεις να παρεις αν δε φοβασαι το ρισκο να χαλασει η καμερα σου... (προσωπικα θεωρω δεν χει προβλημα)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς μπαταρία επαναφορτιζόμενη, όχι γνήσια, για DSLR και αν ναι είναι ικανοποιημένος??....Γιατί θέλω να πάρω μια εφεδρική και οι "γνήσιες" είναι κοντά στα 50 ευρώ ενώ οι ιμιτασιόν είναι στο μισό μέχρι και 1/4 της τιμής, αλλά θα κάνω τη δουλειά μου η θα είναι μούφα??...
Εχοντας αγορασει το 2005 2 μπαταριες UNOMAT (Μιση τιμη απο τις γνησιες τοτε) δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γειά σας και από εμένα..Είμαι καινούρια στο φόρουμ και ακόμη πιο καινούρια στο γκρουπάκι αυτό...Εγώ τραβάω με μια Canon EOS1100D... Οι φωτογραφίες βέβαια που έχω ανεβάσει είναι από μια compact Sony Cybershot αλλά τώρα σε λίγα μηνάκια που θα κάνω ταξιδάκι εξωτερικού θα φωτογραφίσω με "το παιδί μου" όπως την λέω και θα ανεβάσω πάρα πολλές!! ;)
Καλώς σας βρήκα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom