Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα,όποιος ενδιαφέρεται για την αποθανάτιση των στιγμών στα
ταξίδια του,δεν νομίζω να χωρά δικαιολογία του τύπου "καταλαμβάνει πολύ όγκο" γιατί
δυστυχώς ή ευτυχώς το κάθε ταξίδι μαζί και οι στιγμές του είναι μοναδικές και ναι βεβαίως
είμαι πρόθυμος να έχω 1 παραπάνω κιλό μαζί μου.
Φυσικά και "χωρά" δικαιολογία σήμερα που υπάρχουν πολλές λύσεις με μεγάλο μέγεθος αισθητήρα και μικρό/ελαφρύ σώμα. Το σύνολο καθρέπτης-πρίσμα είναι άλλωστε βαρίδι του παρελθόντος που σε λίγα χρόνια θα εξαφανιστεί.
Εναλλακτικές: sony nex, samsung nx, micro4/3, nikon1, ...
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Καλησπερα ειμαι αναμεσα στις nikon p 520 και d3200 ...ακουω εμπειριες.προσπαθω να αποφυγω την dlrs λογω του οτι θα πρεπει να παρω δευτερο φακο.ευχαριστω.
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Εχω την D3200 με εναν NIKON 18-140. Ειναι φακος all around για τις περισσοτερες χρησεις εκτος αν θες κατι εξιδεικευμενο
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Οχι κατι ιδιατερο,το λεω πρωτον λογω ογκου του δευτερου φακου κ δευτερον λογω οτι η p 520 εχει μεγαλο ζουμ κατι το οποιο δεν καταλαβαινω πως γινεται στις dlrs
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Ο 18-140 εχει ζουμ χ8 περιπου. Και αν συνδιασεις τα 24 mp της d3200 σκεψου τι μπορεις να κανεις μετα στην επεξεργασια της φωτο.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Δεν θα προσποιηθω οτι καταλαβαινω...
Χιχιχι
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ο 18-140 εχει ζουμ χ8 περιπου. Και αν συνδιασεις τα 24 mp της d3200 σκεψου τι μπορεις να κανεις μετα στην επεξεργασια της φωτο.
Δεν φανταζομαι πως ενας φακος με τοσο μεγαλο ζουμ μπορει να δωσει καλο αποτελεσμα. Eπισης, οσο περισσοτερα ειναι τα mp τοσο το αποτελεσμα θα γινεται χειροτερο στο post processing με εναν μετριο φακο.
Τι διαφραγμα εχει αυτος ο φακος (ανηκω σε άλλο ¨στρατοπεδο¨και δεν ξερω απο nikon).
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Ειναι καινουργιος φακος παραγωγης 2013. Αποτελείται από 17 στοιχεία χωρισμένα σε 12 ομάδες. Ένα γυάλινο στοιχείο ED (εξαιρετικά χαμηλής διασποράς) και ένα στοιχείο ασφαιρικού φακού διασφαλίζουν υψηλή ανάλυση και αντίθεση ελαχιστοποιώντας παράλληλα τις περισσότερες μορφές παραμόρφωσης και χρωματικής διασποράς. Αυτα ως προς το τεχνικο μερος. Σιγουρα δεν ειναι οπως ενας 24-70 πχ αλλα για all around φακος νομιζω ειναι φοβερος. Και εχει καλυτερη οξυτητα απο τον παλιο 18-105.
Chris or, ειναι ενας φακος που μπορεις να κανεις ολες τις βασικες φωτογραφισεις σε ταξιδια, απο τοπια μεχρι και τηλεφωτο, να τραβηξεις δηλ. καποιες λεπτομεριες.
Δεν ξερω ο Sokratis απο που εβγαλε το συμπερασμα οτι προκειται για εναν μετριο φακο...
Να ενα δειγμα που τραβηξα το σημερα το βραδυ
http://imageshack.com/a/img809/4263/mctn.jpg
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Στη μακροχρονη παρουσια μου στη γη ;) δεν βρηκα πολλους καλους φακους με ζουμ μεγαλυτερο απο 3χ, εχω μερικους στα ντουλαπια μου που δεν τολμω καν να τους πουλησω. Οσο μεγαλυτερο γινεται το ζουμ, αναγκαστικα γινονται συμβιβασμοι στην ποιοτητα για λογους κοστους, βαρους και μεγεθους. Εδω και 30 χρονια συμβιωνα με canon αλλα δεν νομιζω οτι οι αλλες εταιρειες ξεπερνανε τους κανονες της φυσικης.
Τα τελευταια χρονια εγκατελειψα εντελως τους ζουμ και φωτογραφιζω με prime.
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Ποσο παει ας πουμε αυτος ο φακος;δεν ξερω σκεφτομαι μηπως τελικως αγορασω τζαμπα μια τετοια μηχανη-οσον αφορα το παθος-εκτος κ αμα μου το αυξησει...ευχαριστω
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Προφανως και ειναι αλλο ο prime φακος αλλο ο ζουμ. Δεν ειπα κατι αντιθετο. Οπως και ενας φακος με μεγαλο ευρος εστιακης αποστασης πιθανον να ειναι υποδεεστερος απο εναν με μικροτερο ευρος. Εγω απλα υποστηριζω γιατι ειναι καλο το σετ d3200 και ενας μονο φακος (γιατι αυτο καταλαβαινω ως αναγκη του φιλου chris) all around οπως ειναι ο 18-140.
Το θεμα ειναι τι θελει απο μια φωτογραφικη μηχανη ο καθενας και τι ειδους φωτο του αρεσει να τραβαει.

Ενδεικτικα ο Nikon 18-140 περιπου 330 ευρω, ο 18-105 210 ευρω και ο tamron 18-200 165 ευρω. Βεβαιως υπαρχουν και διαφορες που δικαιολογουν τη διαφορα στην τιμη.
 
Last edited by a moderator:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Η γνωμη μου ειναι πως και αν δεν καταληξει καποιος σε prime, ειναι καλυτερα να σπασει αυτο το ευρος ζουμ σε 2 φακους, ωστε να πετυχει καλυτερα αποτελεσματα, ας ειναι και φτηνοι, το αποτελεσμα νομιζω πως θα ειναι καλυτερο απο εναν. Πχ ποιο ειναι το ελαχιστο διαφραγμα που σου επιτρεπει να βαλεις στα 70mm (που ειναι μια καλη επιλογη για πορτρετο) και ποιο στα 140mm? Αν δεν ειναι λιγοτερο απο 5.6 στην πρωτη περιπτωση, σιγουρα το φοντο δεν θα ειναι τοσο φλου για να αναδειξει το θεμα σου.
Το θεμα ειναι τι θελει απο μια φωτογραφικη μηχανη ο καθενας και τι ειδους φωτο του αρεσει να τραβαει.
Σωστος. Δεν αγοραζει κανεις μια μηχανη μονο για τα ταξιδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom