Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Διαφωνω απολυτα δεν εχει καμια σχεση η ακριβοτερη compact με την φτηνοτερη slr. H δευτερη εχει σαφως περισσοτερες δυνατοτητες. Αυτο το λεει και η πραξη και τα τεχνικα χαρακτηριστικα. Εχω και εγω την G7,(μαζι με 2 slr μια eos 20D και μια 5D) ειδα τις προδιαγραφες της G10 και οι διαφορες δεν την κανουν καλυτερη απο slr. Νυχτερινη ληψη χωρις τριποδο ή μερικα τρυκ δεν γινεται (οπως πχ να την ακουμπας σε κατι σταθερο και να βαζεις την αυτοφωτογραφιση για να μην κουνηθει η φωτογραφια πατωντας το κουμπι και αλλα) Tωρα αν λες οτι με την κομπακτ ειχες πιο ζωντανα χρωματα μαλλον δεν εχεις ψαξει καλα το μενου της 450. Ετσι απογοητευτηκα και εγω με την πρωτη ψηφιακη slr που αγορασα το 2004 μεχρι που με το διαβασμα διορθωθηκαν ολα.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..απλα θελω να σας πω οτι ειχα ασχοληθει παλαιοτερα και επαγγελματικα με την φωτογραφια αφου ειχα γερα εργαλεια και καλους αυθεντικους φακους...για τους γνωστες αναφερω και 500mm με διπλασιαστη.,
..τα τελευταια τρια-τεσσερα χρονια εχω απλες sony ....πριν λιγες μερες ειμουν ινδοκινα και εσκασα βλεποντας τους γιαπωνεζους με τις canon και nikon και ετσι το πηρα ζεστα και ψαχνομαι....ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας....
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Sony α350 την οποια αγορασα στις Βρυξελλες!!


aimages.anandtech.com_reviews_cameras_2008_sony_a350_a350.jpg
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Εκτος βεβαια και απο αυτην παιζω και με μια πιο μικρη!!Sony cybershot DSC-T300!!

 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και εγω αυτην εχω μονο που ειναι μαυρη!!!!
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Φωτογραφιζουμε για να ειμαστε σιγουροι οτι βρεθηκαμε εκει. Η φωτογραφια ειναι και η αφορμη μερικες φορες για να βρεθεις καπου. Ομως ο Κουντελκα λεει οτι φωτογραφιζω και χωρις την μηχανη. Να μια καλη ερωτηση:
''ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ, ΤΟ ΙΔΙΟ;''
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Sony Cyber-shot DSC-N2
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ρε σεις νεούλια του φόρουμ.
Το θεματάκι εδω, δεν ειναι για να βάλετε απλά φωτογραφίες της μηχανής σας . Σκοπός ειναι να πειτε και κανα δυο χρήσιμα πραγματάκια απο την συμβιωση με τη μηχανούλα σας:D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ρε σεις νεούλια του φόρουμ.
Το θεματάκι εδω, δεν ειναι για να βάλετε απλά φωτογραφίες της μηχανής σας . Σκοπός ειναι να πειτε και κανα δυο χρήσιμα πραγματάκια απο την συμβιωση με τη μηχανούλα σας:D

σιγά μπρε παλιοσειρά!
μην τα αποπαίρνεις ετσι τα νεούλια του φόρουμ:D
αν δεις τα πρώτα ποστ του τόπικ κ ποιοι ειναι οι συγγραφείς των
θα δεις οτι το μονο χρησιμο πραγματάκι που έγραψαν οι παλιές μεγάλες καραβάνες του φόρουμ είναι οι φωτο από τα "καμάρια" τους που ανέβασαν οπως τα νεούλια μας!:haha:

Και εξάλλου δεν είμαστε φωτογραφικό φόρουμ για να γράφουμε σώνει και καλά αυτά που λες για την συμβίωση με τις μηχανούλες μας!:cool:
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Εδώ και 1,5 χρόνο περίπου χρησιμοποιώ μια Canon 40d σε συνδυασμο με φακούς που καλύπτουν όλο το απαραίτητο εστιακό μήκος!Αντικατέστησε την άξια Canon Powershot pro one και έκανε τα ταξίδια μου πιο όμορφα!!!!:D:DΕίναι μια d-SLR μηχανή των 10 megapixels!!Για να είμαι ειλικρινής,μέσα από τα χρόνια που ασχολούμε με την φωτογραφία,δεν ένιωσα ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη ανάλυση!!!Όπου πάω εγώ πάει και αυτή και μαζί μας οι φακοί,και οι τσάντα και εννίοτε το τρίποδο!!!!:D:D:D:D
 

mobster21

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
εδω και δυο μηνες μια Nikon D90 με τον 18-105...

φυσικα κατενθουσιασμενος... και ερωτευμενος...



(πρωτη μου dSLR μια Pentax K100d Super... η οποια θυσιαστηκε για τα ματια της Nikon...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom