Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μεχρι το 2002 ειχα μια canon AE-1 που με συντροφεψε αξια στην μεχρι τοτε φωτογραφικη ζωη μου μεχρι που χαθηκε αδοξα σε καποιο ταξιδι. Χειροκινητη εστιαση, οι βασικοι αυτοματισμοι αλλα καταπληκτικες φωτογραφιες με εναν και μοναδικο φακο 50mm που ειχα (χωρις ζουμ). Στη συνεχεια αφου περασα απο πολλες αναζητησεις (μια αναλογικη nikon, olympus, canon 350d, canon 20d κατεληξα σε canon 5D (παρα πολυ καλη), μια canon G7 για την τσεπη οταν δεν θελω να παιρνω μαζι μου ολο το εργοστασιο και σε μια Leica που τελικά δεν την αποχωριζομαι ποτε. Τι ειναι το τελειοτερο που κρατησα στα χερια μου? Μα φυσικα η Leica. Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψω την αισθηση δημιουργιας που προσφερει και την εικονα που βγαζει.
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
συρια-ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκος
μολις δοκιμασα την pentax optio w60 και για πρωτη φορα φωτογραφιζω τον βυθο!!!
μετα,ξεπλυμα στην βρυση,και τελος!!
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Τη Δευτέρα θα έχω επιτέλους στα χέρια μου την CANON EOS 450D και ανυπομονώ να την χρησιμοποιήσω!!! Τόσο καιρό είχα την απλή compact Pentax WP 6.0, εντάξει, δεν είχα κανένα παράπονο, αλλά τώρα θέλω το κατιτίς καλύτερο!!!
Σκέφτομαι να πάρω ακριβώς την ίδια μηχανή! Πες μου, σε παρακαλώ, πώς σου φαίνεται!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
μολις δοκιμασα την pentax optio w60 και για πρωτη φορα φωτογραφιζω τον βυθο!!!
μετα,ξεπλυμα στην βρυση,και τελος!!
Και πίστεψέ με θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένος, τόσα χρόνια την έχω, σε ράφτινγκ την έχω πάρει, σε σνόρκελ την έχω βουτήξει, δεν με έχει απογοητεύσει καθόλου! Και την έχω βουτήξει σε περισσότερο από 1,5μ. βάθος! :D
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Σκέφτομαι να πάρω ακριβώς την ίδια μηχανή! Πες μου, σε παρακαλώ, πώς σου φαίνεται!!
Είναι η πρώτη μου DSLR μηχανή, στην αρχή θα μπερδευτείς με το μενού, τα διαφράγματα και τις ταχύτητες, όμως με καλό διάβασμα του εγχειριδίου, ψάξιμο στο ίντερνετ και πολλές πειραματικές λήψεις θα καταφέρεις να βγάλεις καλές φωτογραφίες! Είμαι πολύ ικανοποιημένη με την απόδοσή της, ειδικά τώρα που βγήκε η EOS 500D η τιμή της 450D έχει πέσει σημαντικά και μπορείς να βρεις καλό "πακέτο" σώματος+φακού"!
 

italy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα - Ν. Ιταλία Οδικώς
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
καλσηπέρα,
εγώ έχω μια Canon eos 400d με:

18-55 f3.5-5.6 /canon (κιτ)
50 f1,8 /canon
70-300 apo dg /Sigma

διάφορα φιλτράκια, τρίποδο - μονόποδο και hand made χειριστήριο για μεγάλους χρόνους έκθεσης χωρίς να δείχνει τρέμουλο από το πάτημα του κουμπιού ! ! !
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
συρια-ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκος
Και πίστεψέ με θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένος, τόσα χρόνια την έχω, σε ράφτινγκ την έχω πάρει, σε σνόρκελ την έχω βουτήξει, δεν με έχει απογοητεύσει καθόλου! Και την έχω βουτήξει σε περισσότερο από 1,5μ. βάθος! :D
τωρα ειδα το μηνυμα,,να σαι καλα,,
εχω τραβηξει πολλες φορες στα 6 περιπου μετρα,,,
μια χαρα ειναι!!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ πια κυκλοφορώ στα ταξίδια μου με δύο σώματα, την καινούρια D90 μου, και την παλιά πιστή μου D70 την οποία και έστειλα στις ΗΠΑ, μου την μετέτρεψαν σε αποκλειστικά Υπέρυθρη και έτσι τραβάω και τα infrared μου τώρα άνετος. :)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ πια κυκλοφορώ στα ταξίδια μου με δύο σώματα,

Και πόσα κιλά εξοπλισμό κουβαλάς συνολικά;

Εγώ κυκλοφορώ με την ολόφρεσκη D1000 μου, που πολλές φορές όταν πάω να ρυθμίσω κοτσάνες με τραβάει από το χέρι και με καθοδηγεί! :D
Και περασμένη στο λαιμό, πάντα. Και πάλι μου είναι αρκετό βάρος...
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
συρια-ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
γκαλαπαγκος
Στα 6 μέτρα???:shock::shock::shock: Μα και καλά πάει έως και 1,5 μέτρα, μήπως βρε το παράκανες λίγο?:p
εργοστασιακα δινει εως 4 μετρα,,
ε,,ειπα να δω και λιγο παρακατω,,και μια χαρα ολα!!:D
 

evripidis

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΪΒΑΛΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φωτογραφίζω οτιδήποτε με εντυπωσιάζει με την Pentax K100D Super μαζί με τους 18-55 και 70-300. Είναι ψώρα η φωτογραφία πως να το κάνουμε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.702
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom