Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν εχω ιδεα απο Νikon μια και βρισκομαι στο στρατοπεδο της Canon εδω και 25 χρονια, παρολο που εδω και ενα χρονο δεν αποχωριζομαι τη Leica M8 (αχ πότε θα μπορεσω να παρω την Μ9?)αλλα αυτο το 2.8 που εγραψες με κανει να λεω με σιγουρια χαλαλι το βαρος και η ταλαιπωρια. Περιμενουμε να δουμε τελειες φωτογραφιες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βλεπω ειμαι ο φτωχος συγγενης σε αυτο το θεμα χεχεχε
Εχω μια Olympus ,οχι με πολλα megapixel αλλα τη δουλιτσα της μια χαρα την κανει.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Σκέφτομαι και γω τώρα να αγοράσω την πρώτη μου DSLR - Pentax k-x...

Αλλά από την άλλη σκέφτομαι αν θα την έχω συνεχώς στα "πόδια μου" με το μέγεθος της...

Και τώρα είμαι σε δίλημμα αν θα πιάσω μία πιο μικρή ή όχι... Βγάζω και κάμποσα βιντεάκια, άρα θέλω και μια βολική για αυτό τον σκοπό...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
δυστυχως η δικη μου FE-45 OLYMPUS 10MP ειναι πολλλλλλλυ χαλια! Δεν βγαζει καθολου καλες! Βεβαια τα 95ευρω της ηταν λιγα αλλα δε μου λεει κατι αυτο...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αληθεια, ποσο κραταν οι μπαταριες σας? Εμενα καθολου! Ιδιαιτερα αν ειναι σε μουσεια χωρις φλας! Σε κομπακτ τι μου προτεινετε;
Παντως το 2000 που πρωτοβγηκαν οι ψηφιακες ειχα παρει μια olympus 3mp και εβγαζε καταπληκτικες!!! Και σε δυσκολες συνθηκες! Εκανε τοτε 500ευρω ομως
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Η Nikon D60 (με μια δεύτερη μπαταρία) με τον 18-105VR φακό και το φλας SB-400 που έχω, συνθέτουν ένα ευέλικτο πακέτο με λογικότατο κόστος που καλύπτει άνετα το 99% των αναγκών μου (και χωρίς εναλλαγές φακών που κάποια στιγμή βαριέσαι να κάνεις).
 

dora_explorer

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι..κάπου στην Αφρική
Χρησιμοποιώ τη Sony cyber-shot DSC-T77 με 10,1 ΜΡ και touchscreen, είναι αρκετα καλή με αρκετά προγράμματα, αλλά το καλύτερο είναι το design, όμως αυτό σίγουρα δεν αξιζει τα 300 ευρώ που μου κόστισε πριν 2χρόνια. Γενικά πιστεύω πως φωτ. μηχανές τέτοιου τύπου δεν μπορούν να συγκριθούν με άλλες λιγότερο όμορφες και μικρές μεν, αλλα με καλύτερα αποτελέσματα δε. Κάποια στιγμή θέλω να πάρω μια καλή με τηλεφακό,δεν το έχω πολυψάξει ακόμη.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Panasonic FZ-28 και δύο teleconverters (Olympus 1.7x και Nikon 1.5x). Συνολικά δίνουν ένα zoom 46x ή 1240mm (35mm equivalent), το οποίο μπορεί να φτάσει μέχρι και 82x με μείωση της ανάλυσης. Επίσης έναν συνδυασμό Fuji F31fd με ένα fieldscope Nikon ed50.

Δεν έχω κολλήσει ακόμα το μικρόβιο της DSLR και δε νομίζω ότι πρόκειται. Πρώτον, κουβαλάω ήδη αρκετά ηλεκτρονικά και σκοπός μου είναι πλέον να τα μειώσω, όχι να τα αυξήσω. Δεύτερον, τραβάω ήδη αρκετές φωτογραφίες και δεν θέλω να περνάω τις διακοπές μου σκεφτόμενος την φωτογραφία κάθε στιγμή. Τρίτον, προσπαθώ να βελτιώσω την ικανότητά μου στη σύνθεση αντί να τραβάω πολλές και βαρετές φωτογραφίες ελπίζοντας να βγουν κάποιες καλές.

Εν κατακλείδι μου αρέσει η φωτογραφία αλλά όχι τόσο ώστε να "αφιερωθώ". Μάλλον θα ξαναπάρω φωτογραφική όταν βγει κάποια Point & Shoot με ζουμ 50x και καλές κριτικές. Προς το παρόν διαβάζω το "The art of bird photography" και χαζεύω άλμπουμ του Michael Poliza.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
χθες πηρα την olympus μ-3000 αδιαβροχη,ελπιζω να μου χρησιμευσει στις διακοπες μου :D :D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ενα παλιοτερο μοντελο της olympus μ εχω και εγω...καταπληκτικη μηχανη.
Εχω και μια olympus Ε-420 (DSLR) και παρολο που ειανι μικρη προτιμω 1000 φορες την μ. Δεν μασαει πουθενα....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.836
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δεν έχω κολλήσει ακόμα το μικρόβιο της DSLR και δε νομίζω ότι πρόκειται. Πρώτον, κουβαλάω ήδη αρκετά ηλεκτρονικά και σκοπός μου είναι πλέον να τα μειώσω, όχι να τα αυξήσω. Δεύτερον, τραβάω ήδη αρκετές φωτογραφίες και δεν θέλω να περνάω τις διακοπές μου σκεφτόμενος την φωτογραφία κάθε στιγμή. Τρίτον, προσπαθώ να βελτιώσω την ικανότητά μου στη σύνθεση αντί να τραβάω πολλές και βαρετές φωτογραφίες ελπίζοντας να βγουν κάποιες καλές.
συμφωνω και εγω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom