Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.880
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ενα παλιοτερο μοντελο της olympus μ εχω και εγω...καταπληκτικη μηχανη.
Εχω και μια olympus Ε-420 (DSLR) και παρολο που ειανι μικρη προτιμω 1000 φορες την μ. Δεν μασαει πουθενα....
αδιαβροχη και αυτη;
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Επειδή δεν βρήκα όμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ...
είχα μια απλή μηχανή Sony των 6 megapixels αλλά μου την πήρε ο αδερφός μου οπότε έμεινα χωρίς φωτογραφική μηχανη.....
Έτσι είπα να αδράξω την ευκαιρία και να αγοράσω μια SLR με τις οποίες έχω μεγάλη λατρεία (δεν ισχύει το ίδιο βέβαια και με την τιμή τους :lol:)...
Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει μια καλή μηχανή έως 500 ευρώ :roll:
δεν θέλω να έχει τις τεράστιες δυνατότητες, εξάλλου δεν μπορώ να τις πληρώσω...απλά να υπάρχει καλή σχέση ποιότητας - τιμής!

Ευχαριστώ!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Nikon D5000 Review: 1. Introduction: Digital Photography Review

Pentax K-x Review: 1. Introduction: Digital Photography Review

Canon EOS 450D / Digital Rebel XSi: Digital Photography Review

εγω ημουν μεταξυ των 3, τελικα με κερδισε. Η τιμη της πρωτης ειναι γυρω στα 590 και των αλλων δυο γυρω στα 500 ( με τον κιτ φακο 18-55)

Γενικα ομως το τι μηχανη θα παρεις εξαρταται απο τις αναγκες σου και το ποσο σκοπευεις να ασχοληθεις γενικοτερα...Ριξε ενα καλο ψαξιμο σε ιντερνετ αλλα και στα μαγαζια να τις δεις απο κοντα...Υπαρχουν απειροι παραμετροι που πρεπει να κοιταξεις....Π.χ αν θες νεους φακους στη συνεχεια, τι θες κυριως να βγαζεις , ποιο μεγεθος,βαρος σε βολευει κ.τ.λ
 

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Επειδή δεν βρήκα όμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ...
είχα μια απλή μηχανή Sony των 6 megapixels αλλά μου την πήρε ο αδερφός μου οπότε έμεινα χωρίς φωτογραφική μηχανη.....
Έτσι είπα να αδράξω την ευκαιρία και να αγοράσω μια SLR με τις οποίες έχω μεγάλη λατρεία (δεν ισχύει το ίδιο βέβαια και με την τιμή τους :lol:)...
Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει μια καλή μηχανή έως 500 ευρώ :roll:
δεν θέλω να έχει τις τεράστιες δυνατότητες, εξάλλου δεν μπορώ να τις πληρώσω...απλά να υπάρχει καλή σχέση ποιότητας - τιμής!

Ευχαριστώ!
γεια σου αργυρω!θα σ προτεινα την δικη μ entry level dslr:eek:lympus e-450,στα 350 ευρω με φακο κιτ κ ισως πιο φθηνα!θα σαρεσει πολυ το αποτελεσμα στις φωτο,θα εχεις μια πολυ ωραια μηχανη(μικροτερη στο σωμα-βαρος απο τις φιλες της dslr,αρα δεν θα σε βαραινει)που εχει πολλες δυνατοτητες κ πολλα να ανακαλυψεις για για την κατηγορια των dslr:clap:!ειναι ακριβως για μας που αγαπαμε την φωτογραφια αλλα δεν σκοπευουμε να πληρωνουμε συχνα για φακους κ αλλα εξαρτηματα,που γενικα ειναι για πιο επαγγελματικες χρησεις κ στις canon-nikon ειναι κ πιο ακριβα..γιατι στα 500 ευρω υπαρχουν ισως καλυτερες μηχανες απο αυτην που προτεινω αλλα αυτες εχουν τοσο αυξημενες δυνατοτητες που μπορει να μην σε ενδιαφερει να αξιοποιησεις..Αυτααα:)!
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Επειδή δεν βρήκα όμοιο θέμα είπα να γράψω εδώ...
είχα μια απλή μηχανή Sony των 6 megapixels αλλά μου την πήρε ο αδερφός μου οπότε έμεινα χωρίς φωτογραφική μηχανη.....
Έτσι είπα να αδράξω την ευκαιρία και να αγοράσω μια SLR με τις οποίες έχω μεγάλη λατρεία (δεν ισχύει το ίδιο βέβαια και με την τιμή τους :lol:)...
Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει μια καλή μηχανή έως 500 ευρώ :roll:
δεν θέλω να έχει τις τεράστιες δυνατότητες, εξάλλου δεν μπορώ να τις πληρώσω...απλά να υπάρχει καλή σχέση ποιότητας - τιμής!

Ευχαριστώ!
το πιο σημαντικό σε μια φωτογραφική είναι η ευκρίνειας της , καλή αγορά
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
500 ευρώ θες να έχει μόνο σώμα; ή με κάποιο φακό μαζί;
ίσως να ακούγεται χαζό (λόγω του ορίου τιμής που έθεσα) αλλά σκεφτόμουν με 500 ευρώ περίπου και φακό και σώμα :roll:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
γεια σου αργυρω!θα σ προτεινα την δικη μ entry level dslr:eek:lympus e-450,στα 350 ευρω με φακο κιτ κ ισως πιο φθηνα!θα σαρεσει πολυ το αποτελεσμα στις φωτο,θα εχεις μια πολυ ωραια μηχανη(μικροτερη στο σωμα-βαρος απο τις φιλες της dslr,αρα δεν θα σε βαραινει)που εχει πολλες δυνατοτητες κ πολλα να ανακαλυψεις για για την κατηγορια των dslr:clap:!ειναι ακριβως για μας που αγαπαμε την φωτογραφια αλλα δεν σκοπευουμε να πληρωνουμε συχνα για φακους κ αλλα εξαρτηματα,που γενικα ειναι για πιο επαγγελματικες χρησεις κ στις canon-nikon ειναι κ πιο ακριβα..γιατι στα 500 ευρω υπαρχουν ισως καλυτερες μηχανες απο αυτην που προτεινω αλλα αυτες εχουν τοσο αυξημενες δυνατοτητες που μπορει να μην σε ενδιαφερει να αξιοποιησεις..Αυτααα:)!
όπως τα είπες..έτσι ακριβώς τα σκέφτομαι κι εγώ!!!!!
την είδα και στο ίντερνετ και μ'αρέσει!! θα την έχω υπόψιν!
ευχαριστώ! :p
 

taksidaki

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος μιας Canon EOS 500d, από την οποία είμαι απόλυτα ικανοποιημένη εν αντιθέση με τις ικανότητες μου οι οποίες όμως βελτιώνονται σιγά σιγά....
Το μόνο μου παράπονο, οι αρκετές φωτογραφίες που έκαψα πέρισυ στον Καναδά :cry: λόγω της απειρίας χειρισμού φωτομέτρησης, όχι ότι τώρα είμαι έμπειρη αλλά λέμε τώρα!!
Πάντως πλέον την έχω σχεδόν πάντα μαζί μου, και ας μου προσθέτει ένα extra βάρος.:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.198
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ έχω την SONY DSC-P150 (7,2megapix) εδώ και 4 χρόνια απο την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
 

Neo

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει...........
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α/Καναδάς
Η τελευταία μου αναλογική, στα νειάτα μου, ηταν μία Nikon FM με motor drive με πολλούς φακούς καί φίλτρα. Τώρα που "σίτεψα" καί δέν αντέχω το βάρος έχω μία Fugi compact 14MP.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
λοιπον παιδια θελω βοηθεια, please..
πρωτα απ'ολα να σημειωσω οτι ειμαι παντελως ασχετη με την τεχνολογια.
η φωτ. μηχανη που εχω απο το 2007 ειναι samsung nv10( την ειχα παρει απο ντουμπαι) πανω στο φακο γραφει varioplan zoom 7.4 - 22.2 mm, δε ξερω αυτο ειναι το ζουμ?
εμενα πολυ καλη μου φαινεται αλλα οπως ειπα δεν εχω γνωσεις σ' αυτα και δεν ξερω να κρινω αν οντως ειναι καλη.
τελευταια εχει αρχισει και κολαει και ενω καποιες φωτο οταν παω να τις δω μου λεει file error οταν βαζω τη καρτα στον Υ/Η τις δειχνει κανονικα αλλα φοβαμαι μη μου κανει καμια στραβη κατα τη διαρκεια ταξιδιου και ξενερωσω, και ετσι σκεφτομαι να αγορασω καινουργια.


  • θελω να εχει ευκολο μενου, δε τα κεταφερνω με τα περιπλοκα:haha::haha: (ειμαι και ξανθια ....:clap:)
  • το κυριοτερο να εχει πολυ καλη αναλυση και να κραταει η μπαταρια
  • θελω ψηφιακη γιατι δεν ξερω να χρησιμοποιησω τις αλλες και δεν νομιζω οτι μου χρειαζεται βεβαια γιατι πιο ερασιτεχνης απο εμενα δε γινεται, και ειναι και πανακριβες απ'οτι καταλαβα απ'αυτα που γραφετε
  • να εχει καλο ζουμ και τιμη μεχρι 300 Ε (γινεται???)
σορυ για το τοσο μεγαλο μηνυμα.... επειδη πολλοι ειδα οτι ειστε γνωστες στο θεμα μπορειτε να μου προτεινετε καποια????:D:D:D:D


thanks.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.312
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom