Τοσκάνη Πληροφορίες ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Samion σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Να'σαι καλα!
Giota αν το φερεις στο μυαλο σου οι πινακιδες ακομα και στην Ελλαδα ετσι ειναι.Ναι μεν εχουμε και στο λατινικο αλφαβητο πινακιδα ΑΛΛΑ οι ονομασιες παραμενουν στα ελληνικα.Π.χ. οι λατινικες αντι να γραφουν Αthens γραφουν Athina.Και ενα κορυφαιο, Δελφοι-Delphoi αντι για Delphi.Ενας Αγγλος αυτο θα το διαβασει Ντέλφοϊ και επομενως με το ιδιο σκεπτικο μπορει να το μπερδεψει. Ουσιαστικα δεν κανουμε κατι διαφορετικο απο τους Ιταλους,απλα αυτοι εχουν ετοιμο το λατινικο αλφαβητο οποτε δεν χρειαζεται η μετατροπη.
Για να το πω πιο απλα σκεψου να ειχαμε και εμεις το λατινικο αλφαβητο. Τοτε το Αθηνα θα ηταν Athina και μετα σκεψου οτι οντως αυτο κανουμε. Εχω την εντυπωση οτι η εξηγηση μου ειναι λιγο μπερδεμενη αλλα ελπιζω να εγινα κατανοητος.:)
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Για να το πω πιο απλα σκεψου να ειχαμε και εμεις το λατινικο αλφαβητο οτι το Αθηνα θα ηταν Athina και μετα σκεψου οτι οντως αυτο κανουμε. Εχω την εντυπωση οτι η εξηγηση μου ειναι λιγο μπερδεμενη αλλα ελπιζω να εγινα κατανοητος.:)

απολυτα κατανοητος μαλλον εγω τα χω μπερδεμενα στο κεφαλι μου....:bleh::bleh::haha::haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.216
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom