Ιταλία Τοσκάνη ναι αλλά ποιά χωριά???

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Έδώ και πολύ καιρό διαβάζω τις ιστορίες σας για την μαγευτική Τοσκάνη...με την ευκαιρία που μου έδωσε η προσφορά της easy jet δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό και τελικά οι ημερομηνίες κλείστικαν.08-15/06 άφιξη και αναχώρηση απο το Μιλάνο ενοικίαση αυτοκινήτου στο αεροδρόμιο και Τοσκάνη σου έρχομαι...ναι.Και κάπου εδώ αρχίζουν τα δύσκολα , τα ερωτήματα άπειρα...ποιά μέρη να επισκευτώ?? πόσες μέρες?? πόύ αξίζει να μείνω...βοήθειααααααα...σώστε με την άσχετη και εγώ υπόσχομαι τέλεις φωτογραφίες...:xmas_lol:
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εγω θα σου προτεινα να επισκεφτεις τα San Gimignano και Monteriggioni (μιση - μια μερα αρκει σ' αυτο, ειναι πολυ μικρο)
(Και φυσικα τις Σιενα κ Φλωρεντια, αλλα αφου ρωτησες για χωρια δεν τις ανεφερα)
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Αξίζει να κάνω διανυκτέρευση σε κάποιο απο τα δύο χωριά??? Φλωρεντία και Σιένα θα πάω σίγουρα αλλά δεν ξέρω ακόμα πώς θα τα συνδυάσω και από πόσες μέρες θα αφιερώσω στο καθένα..Λούκα και Πίζα αξίζει να επισκευτείς??? έχω 7 διανυκτερεύσεις και την μία θα την φάω σίγουρα στο Μιλάνο..τα υπόλοιπα δεν ξέρω πώς να τα μοιράσω για να μην τρέχω κιόλας όλη μέρα..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σκεφτομαι να κάνω και εγω το ιδιο ταξίδι τέλος μαίου...για 7 διανυκτερευσεις..
θελω να πάω με aegean μιλάνο γιατι βολευουν καλυτερα οι ώρες απο οτι η easy...βεβαια με μεγαλυτερο κόστος...δεν εχω κλεισει ακομα.. θα δω...εχω κανει καποιες κρατησεις στο booking και στην avis μιας και δεν χρεωνομαι κατι τωρα και ψαχνω τα εισητηρια...
εγω προσανατολιζομαι να μεινω 5 βραδιες φλωρεντία για να γυρισω την περιοχη της τοσκάνης και 2 βραδιές στην βενετία και απο εκει να επιστρεψω στο αεροδρομιο malpensa ...θα δουμε...
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
ωραία και η δική σου ιδέα.. δηλαδή αν μείνω Φλωρεντία μπορώ να γυρίσω την περιοχή της Τοσκάνης άνετα?? δηλαδή οι αποστάσεις είναι βατές?/? και κάτι ακόμα δεν αξίζε να μείνεις και σε κάποια άλλη πόλη ή χωριό??
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι..σιγουρα μπορεις να γυρισεις την περιοχή..ειναι κοντινες οι αποστάσεις...απο οτι βλεπω και εχω διαβάσει...
κοίτα...εμενα δεν μου αρεσει να αλλαζω πολλά ξενοδοχεία...το βαριέμαι...
και δεν θέλω να μεινω σε χωριό...θελω να εχω βάση την φλωρεντία, να κάνω ημερησιες εκδρομές και το βραδακι να ειμαι σε πόλη...να βγαινω..
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Αξίζει να κάνω διανυκτέρευση σε κάποιο απο τα δύο χωριά??? Φλωρεντία και Σιένα θα πάω σίγουρα αλλά δεν ξέρω ακόμα πώς θα τα συνδυάσω και από πόσες μέρες θα αφιερώσω στο καθένα..Λούκα και Πίζα αξίζει να επισκευτείς??? έχω 7 διανυκτερεύσεις και την μία θα την φάω σίγουρα στο Μιλάνο..τα υπόλοιπα δεν ξέρω πώς να τα μοιράσω για να μην τρέχω κιόλας όλη μέρα..
Το Monteriggioni ειναι πολυ μικρο, σιγουρα δεν αξιζει διανυκτερευση, αξιζει ομως επισκεψη. Το San Gimignano ειναι μεγαλυτερο, πολυ ιδιαιτερο κ ομορφο κ ισως αξιζει διανυκτερευση (αλλα οχι εις βαρος της Φλωρεντιας, της Σιενας ή του Μιλανου).. Στην Πιζα θα εδινα το πολυ 2-3 ωρες, οσες δηλαδη χρειαζονται για να επισκεφτεις τον κεκλιμενο πυργο (κατα την γνωμη μου η πολη, κατα τ'αλλα, δεν ειναι ιδιατερα ομορφη), Λουκα δεν ξερω, δεν εχω παει (εχω ακουσει-διαβασει θετικα σχολια)..
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
παρα πολυ ομορφη ειναι η Λουκα και πολυ πιο αξιολογη απο τη Πιζα ανα εξιαρεσουμε τον πυργο .. παιδια κ εμενα μου αρεσουν οι μεγαλες πολεις και ειδικα εαν πηγαινει καποιος για πρωτη φορα εννοειται πρεπει να προτιμησει να μεινει στη Φλωρεντια αλλα προχωρωντας παρακατω και επιλεγοντας τη βαση για τα χωρια του κιαντι, μεταξυ Σιενα και Σαν Τζιμινιανο πραγματικα θα προβληματιζομουν.. πολυ ομως ..
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Η Λούκα είναι πανέμορφη δεν πρέπει με τίποτα να την χάσεις !Επίσης εγώ θα πρότεινα οποσδήποτε αν θέλεις να γνωρίσεις παραγματικά τι σημαίνει Τοσκάνη να επισκεφτείς τα χωριά στο δρόμο του κρασιού -δρόμος του Κιάντι- Η Castellina , η Radda ,το Greve και ακόμα πιο χαμηλά Montepulciano ,Montalcino ...Για τα 2 τελευταία δεν ξέρω αν σε παίρνει ο χρόνος αλλά για τα υπόλοιπα μπορείς ανετα να πας απο Φλωρεντία ειναι πολύ κοντα ...
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
τέλεια ...ακόμα ένα ερώτημα. Φτάνω Μιλάνο απόγευμα και αναχωρώ πάλι απο το Μιλάνο πρωί... αξίζει να κάνω διανυκτέρευση για να δώ τουλάχιστον τα βασικά ή όχι???
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
στην επιστροφή ετσι και αλλιως πρεπει να διανυκτερευσεις μιλάνο μιας και η easy φευγει 10.30 το πρωι...
η μια λυση ειναι να επιστρεψεις αργά απο την περιηγηση της τελευταιας μερας και να διανυκτερευσεις σε ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρόμιο...ωστε να φυγεις το πρωι..
και η άλλη λύση ειναι να εισαι στο μιλάνο το μεσημερακι η απογευματακι να διανυκτερευσεις μεσα στην πολη και να δεις το κεντρο της πόλης...ειναι μικρό και θα προλαβεις να δεις τα βασικά....εγω προσωπικά ετσι θα εκανα..δεν θα το αφηνα απέξω...εκτος βεβαια αν σκεφτεσαι οτι ισως σε ξαναφερει ο δρομος προς τα εκεί...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.681
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom