Ιταλία Τοσκάνη ναι αλλά ποιά χωριά???

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λίγο μύθος όμως όχι πολύ,γιατί όλοι μας γνωρίζουμε μπόλικες ιστορίες με ανοιγμένα αμάξια στην Ιταλία.Ναι δεν στο βουτάνε ολόκληρο πια,αλλά δεν έχουν χάσει κι εντελώς την τέχνη τους.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Με νοικιαστό αυτοκίνητο παρκαρισμένο ημέρα σε διάφορα ανοιχτά πάρκινγκ ή άκρες του δρόμου σε χωριά της Τοσκάνης, καθώς και παρκαρισμένο νύχτα έξω από το ξενοδοχείο στη Σιένα, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

Φυσικά ισχύει ό,τι ισχύει παντού. Δεν αφήνεις τίποτα αξίας ή πιθανής αξίας σε κοινή θέα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγώ δεν ειχα κανενα προβλημα στην β ιταλία το καλοκαιρι..νοικιασμένο ήταν..ειχα βεβαια μερικές φορές λιγο αγχος....αν και ποτε δεν το αφησα εκτος παρκινγκ...στα υπαιθρια παρκινγκ εβαζα και το μπαστουνι που ειχα βάλει στην βαλίτσα μου...........
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Λοιπόν τα σχέδια άλλαξαν κάπως και το πρόγραμμα μέχρι τώρα είναι κάπως έται..
ημέρα πρώτη: άφηξη στο αεροδρόμιο του Μιλάνου , παίρουμε το αυτοκινητάκι μας και απευθείας φεύγουμε για Φλωρεντία..διανυκτέρευση Φλωρεντία
ημέρα δεύετρη: την αφιερώνουμε και αυτήν αποκλειστικα στην Φλωρεντία.. διανυκτέρευση Φλωρεντία.
ημέρα τρίτη : εκδρομή στην δυτική και βόρει Τοσκάνη ( πίζα, λούκα,πιστοια, κλπ) διανυκτέρευση Φλωρεντία
ημέρα τέταρη : εκδρομή στην κεντρική Τοσκάνη ( κιάντι ,σιένα σαν τσιμινιάνο κλπ) ,,εδώ έχουμε πρόβλη με την διανυκτέρευση , να την κάνουμε στην Σιένα ή στην Φλωρεντία??
ημέρα πέμπτη:αναχώρηση για Βενετία και διανυκτέρευση.
ημέρα έκτη: φεύγουμε απο Βενετία προς Μιλάνο , στάση στην Βερόνα για βολτίτσα και για να πάρουμε ένα άρωμα και άφηξη στο Μιλάνο το αργά το απόγευμα διανυκτέρευση Μιλάνο.
ημέρα έβδομη: ημερήσια βόλτα με το αυτοκινητάκι μας στην λίμνη κόμο και επιστροφή για στο Μιλάνο , αν έχει μίνει χρόνος μια γρήγορη ματιά στο Μιλάνο ( δεν μας πολυενδιαφέρει η συγκεκριμένη πόλη να σας πω την αλήθεια) ,διανυκτέρευση Μιλάνο.
ημέρα έβδομη: αναχώρηση απο Μιλάνο για το σπιτάκι μας (πετάμε 11,30 το πρωί)

ακούω προτάσεις ...
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Λοιπόν τα σχέδια άλλαξαν κάπως και το πρόγραμμα μέχρι τώρα είναι κάπως έται..
ημέρα πρώτη: άφηξη στο αεροδρόμιο του Μιλάνου , παίρουμε το αυτοκινητάκι μας και απευθείας φεύγουμε για Φλωρεντία..διανυκτέρευση Φλωρεντία
ημέρα δεύετρη: την αφιερώνουμε και αυτήν αποκλειστικα στην Φλωρεντία.. διανυκτέρευση Φλωρεντία.
ημέρα τρίτη : εκδρομή στην δυτική και βόρει Τοσκάνη ( πίζα, λούκα,πιστοια, κλπ) διανυκτέρευση Φλωρεντία
ημέρα τέταρη : εκδρομή στην κεντρική Τοσκάνη ( κιάντι ,σιένα σαν τσιμινιάνο κλπ) ,,εδώ έχουμε πρόβλη με την διανυκτέρευση , να την κάνουμε στην Σιένα ή στην Φλωρεντία??
ημέρα πέμπτη:αναχώρηση για Βενετία και διανυκτέρευση.
ημέρα έκτη: φεύγουμε απο Βενετία προς Μιλάνο , στάση στην Βερόνα για βολτίτσα και ένα για να πάρουμε ένα άρωμα και άφηξη στο Μιλάνο το αργά το απόγευμα διανυκτέρευση Μιλάνο.
ημέρα έβδομη: ημερήσια βόλτα με το αυτοκινητάκι μας στην λίμνη κόμο και επιστροφή για στο Μιλάνο , αν έχει μίνει χρόνος μια γρήγορη ματιά στο Μιλάνο ( δεν μας πολυενδιαφέρει η συγκεκριμένη πόλη να σας πω την αλήθεια) ,διανυκτέρευση Μιλάνο.
ημέρα έβδομη: αναχώρηση απο Μιλάνο για το σπιτάκι μας (πετάμε 11,30 το πρωί)

ακούω προτάσεις ...
Βενετία θα μείνεις μόνο μια μέρα και ούτε καθαρή? Θα σου πρότεινα είτε να μην πας Βενετία, είτε αν σε ενδιαφέρει περισσότερο, να αφαιρέσεις μια μέρα από Τοσκάνη και να την αφιερώσεις Βενετία.
Για την τέταρτη μέρα, θα έμενα το βράδυ στη Σιένα από το να γυρίσω πίσω Φλωρεντία. Αξίζει, τουλάχιστον, μια βραδυνή βόλτα...
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Βενετία θα μείνεις μόνο μια μέρα και ούτε καθαρή? Θα σου πρότεινα είτε να μην πας Βενετία, είτε αν σε ενδιαφέρει περισσότερο, να αφαιρέσεις μια μέρα από Τοσκάνη και να την αφιερώσεις Βενετία.
Για την τέταρτη μέρα, θα έμενα το βράδυ στη Σιένα από το να γυρίσω πίσω Φλωρεντία. Αξίζει, τουλάχιστον, μια βραδυνή βόλτα...
τέλεια.. περίμενα και εγώ ενα έναυσμα για να πείσω τον συνοδηπόρο μου για την διανυκτέρευση στην Σιένα.. αλλά έχω την εξής απορία.. το αυτοκινητάκι πού το αφήνουμε ? γιατί νομίζω οτι δεν επιτρέπονται τα οχήματα εντός των τοιχών.Αν υπάρχει κανένα ξενοδοχείο να μου προτίνεται θα με βοηθούσατε πολύ..
Τώρα όσο για την Βενετία εγώ δεν πολύ θέλω αλλά ο συνοδηπόρος μου επειμένει .. θα έρχουμε μια ολόκληρη μέρα περίπου..αλλά και για εδώ έχω ερωτήματα .. πώς θα το χειριστούμε με το αυτοκίνητο? υπάρχει κάποιο μέρος για να το παρκάρουμε? οι τιμές είναι ακριβές στα parking?..
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Κι εγώ θα πρότεινα ν' αφήσεις τη Βενετία. Η Τοσκάνη θέλει χρόνο να τη χαρείς. Εμείς αφιερώσαμε μια μέρα στη Φλωρεντία, μια μέρα Λούκα-Πίζα και μια μέρα Κιαντι-Σαν τζιμιάνο-Σιένα και λέγαμε συνεχώς ότι πρέπει να ξανάρθουμε για να τα απολαύσουμε με άνεση!
Άλλωστε το Μιλάνο με easyjet μπορείς να το κλείσεις και με 50 ευρώ το άτομο πήγαινέλα. Η Βενετία είναι πολύ κοντά από κει. Μπορείς να κανονίσεις να πας οποιοδήποτε 3ήμερο ακόμα και ΣΚ!Φτηνότερα απ'ότι να πήγαινες εδώ μια εκδρομή.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
είναι μακρινή η απόσταση απο την Σιένα στην Βενετία?.. αν ξεκινήσουμε δηλαδή το πρωί σε πόση ώρα θα φτάσουμε ?..υπάρχει ατοκινητόδρομος ή είναι επαρχιακός ο δρόμος που τα συνδέει?.. τί να κάνω βρέ παιδιά μου έχει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό..Βενετία λέει οποσδήποτε..έσω και για μια μέρα.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
τέλεια.. περίμενα και εγώ ενα έναυσμα για να πείσω τον συνοδηπόρο μου για την διανυκτέρευση στην Σιένα.. αλλά έχω την εξής απορία.. το αυτοκινητάκι πού το αφήνουμε ? γιατί νομίζω οτι δεν επιτρέπονται τα οχήματα εντός των τοιχών.Αν υπάρχει κανένα ξενοδοχείο να μου προτίνεται θα με βοηθούσατε πολύ..
Είχα μείνει σε αυτό

Booking.com: hotel Villa Montarioso, Monteriggioni - Localit? Montarioso, Italy - 301 Guest reviews. Book your hotel now!

οικονομικό με δωρεάν parking αλλά λίγο πιο έξω, έπρεπε να πάρω αυτοκίνητο για να κατέβω κέντρο, το άφηνα σε ένα δημοτικό parking, έχει αρκετά έξω από το κέντρο. πχ.:

http://allegati.comune.siena.it:8080/Allegati/3850/Cartina Siena 1.jpg

Θα σου δώσουν και πληροφορίες στο ξενοδοχείο.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
είναι μακρινή η απόσταση απο την Σιένα στην Βενετία?.. αν ξεκινήσουμε δηλαδή το πρωί σε πόση ώρα θα φτάσουμε ?..υπάρχει ατοκινητόδρομος ή είναι επαρχιακός ο δρόμος που τα συνδέει?.. τί να κάνω βρέ παιδιά μου έχει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό..Βενετία λέει οποσδήποτε..έσω και για μια μέρα.
Χαχα, καλα τα λεει, μην του χαλασεις το χατηρι..!
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
λετε ε? αντε μωρέ ας πάει και το παλιάμεπλο... για πείτε μου τώρα.. όταν φτάσω εκεί με το αυτοκίνητο τι θα κάνω??? επίσης πού αξίζει να μείνω? σε ποιά περιοχή δηλαδή??
Booking.com: Starhotels Tuscany, Florence, Italy - 629 Guest reviews. Book your hotel now! αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον στην Φλωρεντία
Booking.com: hotel Albergo Chiusarelli, Siena, Italy - 64 Guest reviews. Book your hotel now!#
Booking.com: hotel NH Excelsior, Siena, Italy - 454 Guest reviews. Book your hotel now!#
και αυτά στην Σιένα.. τι λέτε? για την Βενετια και το Μιλάνο δεν τα έχω ψάξει ακόμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.808
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom