Ιταλία Τοσκάνη ναι αλλά ποιά χωριά???

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εχω διαβασει την ιστορια σου,πολύ κατατοπιστική..περιμενω την συνεχεια...
 

Natassa.pla

Member
Μηνύματα
47
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικός
Τον Νοέμβριο '10 έκανα για δεύτερη φορά ένα ταξίδι στην Τοσκάνη. Την πρώτην φορά είχα πάει Φλωρεντία Σιέννα Σαν Τζιμινιάνο κλπ τώρα πιο πολύ κάναμε την περιοχή του Κιάντι. Μπορώ να πω ανεπιφύλακτα ότι μ αρεσε περισσότερο, απόλαυσα τα χωριά Rada και Greve, ενω αντιθέτως η Castellina με απογοήτευσε εξαιτίας της βραδυνής ησυχίας, (στις 9 το βράδυ δεν μπορούσες ούτε τσάι να πιείς κάπου...) επίσης μ΄αρεσε παρα πολύ το Montalcino και λιγότερο το Montepulciano.
Ελπίζω να βοήθησα. Πάντως με λίγα λόγια νομίζω πως η Τοσκάνη είναι ατελείωτες βόλτες στην φύση, καλό φαγητό στα χωριά, δοκιμασίες κρασιών στα οινοποιεία και πάλι βόλτες στην φύση!
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
θα μελετήσω όλες τις απόψεις και θα επανέλθω με νέες απορίες...(που σίγουρα θα υπάρχουν)...
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
λοιπόν νομίζω πως κατέληξα.. 6 διανυκτερεύσεις στην Φλωρεντία και μια στο Μιλάνο..αλλά έχω και ενα ακόμα ερώτημα.Επειδή θα έχουμε αυτοκίνητο τί παίζει με τα ξενοδοχεία? πρέπει να βρώ κάτι έξω απο την πόλη που θα έχει και πάρκινγκ?? ή μέσα στην πόλη υπάρχει κάποιο μέρος που παρκάρεις ελεύθερα/?
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
λοιπόν νομίζω πως κατέληξα.. 6 διανυκτερεύσεις στην Φλωρεντία και μια στο Μιλάνο..αλλά έχω και ενα ακόμα ερώτημα.Επειδή θα έχουμε αυτοκίνητο τί παίζει με τα ξενοδοχεία? πρέπει να βρώ κάτι έξω απο την πόλη που θα έχει και πάρκινγκ?? ή μέσα στην πόλη υπάρχει κάποιο μέρος που παρκάρεις ελεύθερα/?
Αν δεν έχει πάρκινγκ το ξενοδοχείο σου ή αν απλά είναι ακριβό, κάνε μια αναζήτηση στο internet. Υπάρχουν διάφορα πάρκινγκ στις πόλεις που αναφέρεις. Δες τι σε βολεύει (κόστος και απόσταση από ξενοδοχείο) κι επιλέγεις. Απλά σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις να αναφέρω ότι στις πόλεις της Ιταλίας θέλει λίγο προσοχή μιας και υπάρχει δακτύλιος με πρόστιμο, το γνωστό ZTL (Zona Traffico Limitato).
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα κι από μένα. Τα Χριστούγεννα ήμουν Τοσκάνη και ακόμα προσπαθώ να συνέλθω και να προσαρμοστώ!Ήταν από τα ωραιότερα μέρη που έχω δει ποτέ!Και παρά το γεγονός ότι ήταν χειμώνας, πραγματικά το απολαύσαμε!
Εμείς πήγαμε για μια πρώτη αναγνωριστική. Είχαμε πάει 4 μέρες Ρώμη κι από κει νοικιάσαμε αυτοκίνητο για Φλωρεντία, όπου και μείναμε 3 γεμάτες μέρες συν την τέταρτη της επιστροφής.
Μέναμε Φλωρεντία, όπου και αφιερώσαμε την πρώτη μέρα και μετά πήγαμε μονοήμερες Λούκα-Πίζα (η Λούκα υπέροχη! στην Πίζα δες τον πύργο και φύγε) και San Gimignano-Σιένα (ονειρεμένα μέρη και τα δύο!Ειδικά το San Gimignano!) με ενδιάμεση στάση στο Greve in Chianti, ακολουθώντας τον επαρχιακό δρόμο που περνάει μέσα από τα χωριά με τους αμπελώνες, τα οινοποιία κλπ! Απλά μαγευτικά!
Σχετικά με το parking τώρα, η αλήθεια είναι ότι πληρώνεις σχεδόν παντού. Εμείς ωστόσο, χάριν στην άψογη εξυπηρέτηση του ξενοδοχείου μας αφενός και στις πολύτιμες συμβουλές της giota1 αφετέρου καταλήξαμε να επιστρέψουμε χωρίς να έχουμε πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Το ξενοδοχείο μας δεν είχε δικό του parking συνεργαζόταν όμως με κάποιο στο οποίο πλήρωνες 20 ευρώ τη μέρα. Εγώ είχα εκτυπώσει κάποια δωρεάν που αναφέρονται σε site της Τοσκάνης και του ζήτησα (στη reception) να μου δείξει πού είναι στο χάρτη. Αυτός μου είπε ότι είναι πολύ μακριά και επειδή κατάλαβε μάλλον ότι αγχώθηκα μου έδωσε ένα χαρτάκι με τη σφραγίδα του ξενοδοχείου με το οποίο μπορείς να αφήσεις το αμάξι σου για σύντομο χρονικό διάστημα έξω από το ξενοδοχείο και μας είπε να του δώσουμε τα κλειδιά σε περίπτωση που έρθει η αστυνομία να το μετακινήσει. Κι έτσι το παρατήσαμε εκεί την πρώτη μέρα και τα βράδια που επιστρέφαμε από τις εκδρομές.
Στις άλλες πόλεις τώρα βρήκαμε χώρους είτε στο δρόμο που δεν απαγορευόταν είτε σε σημεία που είχε παρκόμετρα αλλά όχι για τις ώρες που ήμασταν εκεί!Και μεγάλη προσοχή στο ZTL (Zona Traffico Limitato)!Είναι παντού και δεν το αναγνωρίζει το gps!Εμείς ακόμα περιμένουμε να δούμε μήπως έχουμε μπει κατά λάθος και φάγαμε καμιά κλήση!Ελπίζω πως όχι!
Πάντως αυτό που είπαμε είναι ότι σίγουρα θα ξαναπάμε και μάλιστα για να αφιερώσουμε εκεί πολλές μέρες.
Να περάσεις τέλεια!!!
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
σε ευχαριστώ πολύ για τις συβουλές σου είμαι σίγουρη οτι θα μου φανούν πολύ χρήσιμες..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
άψογη εξυπηρέτηση του ξενοδοχείου

θελεις να μας πεις το ονομα του ξενοδοχείου και αν μεινατε ευχαριστημένοι και απο την διαμονή εκεί?
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Ναι μιλάμε μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι!Δεν το πιστεύαμε τέτοια εξυπηρέτηση!
Λεγόταν Hotel Rapallo και ήταν ούτε 10 λεπτά με τα πόδια από το Duomo. Δεν ήταν τίποτα χλιδάτο. Απλό δωμάτιο με ωραίο μπανάκι (με μπανιέρα και μπιντέ παρακαλώ!), ωραίο πρωινό, πεντακάθαρα όλα (το βασικότερο για μένα) και γενικά πολύ όμορφο και κομψό για τα λεφτά του. Εγώ το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τονίζω βέβαια ότι είναι για κάποιον που δεν θέλει ιδιαίτερες πολυτέλειες κλπ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επειδη το σκεφτομαι να παω με δικο μου ΙΧ, ηθελα να ρωτησω τι παιζει γενικα στην Τοσκανη απο αποψη ασφαλειας για το αυτοκινητο....

αν το αφησω σε παρκινγκ κινδευω να μην το βρω? (παλιο αμαξι 10ετιας ειναι...μην φανταστειτε)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δοκιμασίες κρασιών στα οινοποιεία

αγαπητή νατάσσα,πως γίνεται αυτό?
όπου βρείς στον δρόμο σου οινοποιείο σταματατάς και μπαινεις μέσα?ειναι ανοικτά για το κοινό? ειναι δωρεάν η πρεπει να βρεις καποια απο ιντερνετ για πληροφορίες ?
ξέρω απο την κόρη μου που ειχε πάει στην nappa valley οτι εκει υπάρχουν οινοποιεία που πληρώνεις ενα ποσόν και εχει κρασι και φαγητό...και μπορεις να αγορασεις και μπουκάλια κρασί...εγω δεν εχω ιδέα πως γίνεται και αν γινεται ουτε στην ελλαδα..μια φορά παλιά ειχα παει στην πατρα στο santa claus..αν και ειμαι λάτρης του καλου κρασιού...ξερω μόνο να το πίνω......
αν εχεις εμπειρία μοιράσου την μαζί μας....ευχαριστώ.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
επειδη το σκεφτομαι να παω με δικο μου ΙΧ, ηθελα να ρωτησω τι παιζει γενικα στην Τοσκανη απο αποψη ασφαλειας για το αυτοκινητο....

αν το αφησω σε παρκινγκ κινδευω να μην το βρω? (παλιο αμαξι 10ετιας ειναι...μην φανταστειτε)
Όσες φορές το άφησα έξω (για Βόρεια Ιταλία), το ξαναβρήκα :) και ήταν πιο καινούριο από το δικό σου.
Γενικά είναι λίγο μύθος, δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμη και όταν το άφηνα σε δημόσιο parking κατά τη διάρκεια της μέρας. Θα σου έλεγα να προτιμήσεις ξενοδοχείο με parking για τις βραδυνές ώρες, κατά τα άλλα ό,τι κάνεις και εδώ. Μεγαλύτερη προσοχή στα agip κατά μήκος των αυτοκινητόδρομων.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.764
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom