Ιταλία Τοσκάνη προτάσεις και συμβουλές

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ @psile! Μόνο να μην έχουμε καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το εισιτήριο του λεωφορείου. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Από Φλωρεντία είναι εύκολη η μονοήμερη σε Σιένα επίσης με λεωφορείο ή τρένο; Καθώς δεν θα υπάρχει αμάξι..
Με τραίνο έχει κάμποσα δρομολόγια την ημέρα. Η διαδρομή είναι περίπου 1,5 ώρα και το κόστος για κάθε σκέλος στα 9,5 ευρώ. Δες το επίσημο site της TrenItalia: EN - Trenitalia (Για την Φλωρεντία βάλε το ιταλικό Firenze).
Αν και της Σιένα της αξίζει περισσότερος χρόνος από μια μονοήμερη νομίζω ότι θα πάρετε μια καλή γεύση αν πάτε αρκετά νωρίς και φύγετε αργά.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με τραίνο έχει κάμποσα δρομολόγια την ημέρα. Η διαδρομή είναι περίπου 1,5 ώρα και το κόστος για κάθε σκέλος στα 9,5 ευρώ. Δες το επίσημο site της TrenItalia: EN - Trenitalia (Για την Φλωρεντία βάλε το ιταλικό Firenze).
Αν και της Σιένα της αξίζει περισσότερος χρόνος από μια μονοήμερη νομίζω ότι θα πάρετε μια καλή γεύση αν πάτε αρκετά νωρίς και φύγετε αργά.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εισιτήρια να αγοράσω από το σάιτ;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πολύ! Εισιτήρια να αγοράσω από το σάιτ;
Τι να σου πω; Όπως σας βολεύει. Με τόσα δρομολόγια δεν νομίζω ότι θα έχετε θέμα να τα βγάλετε επιτόπου.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Νίκος 1688 Αεροπορικώς για Ρώμη και μετά για Φλωρεντία με το τρένο της Italotreno ... Σε 2μιση ώρες θα είστε εκεί ... Είναι τα πιο γρήγορα τρένα ... Να αγοράσετε εισιτήριο μέσω της ιστοσελίδας του Italotreno ή στα αυτόματα μηχανήματα στο σταθμό Termini της Ρώμης ... Η στάση της Φλωρεντίας που θα κατέβετε λέγεται Santa Maria Novelle ... Μόνο μέσω Ρώμης βολεύει για να πάτε στη Φλωρεντία , τώρα για εισιτήρια αεροπορικών εταιρειών διαλέξτε όποιο σας βολεύει ...
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τι να σου πω; Όπως σας βολεύει. Με τόσα δρομολόγια δεν νομίζω ότι θα έχετε θέμα να τα βγάλετε επιτόπου.
Θα το δω επιτόπου λογικά. Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα μόλις ότι υπάρχουν και λεωφορεία που ίσως βολεύουν περισσότερο γιατί σε αφήνουν πιο κεντρικά στη Σιένα! Σ ευχαριστώ!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Θα το δω επιτόπου λογικά. Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα μόλις ότι υπάρχουν και λεωφορεία που ίσως βολεύουν περισσότερο γιατί σε αφήνουν πιο κεντρικά στη Σιένα! Σ ευχαριστώ!
Ο σιδ. σταθμός της Σιένα είναι στα 10 -12 λεπτά με τα πόδια από την Porta Camelia, μια από τις πύλες της παλιάς πόλης. Δεν είναι και τόσο άβολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Θα το δω επιτόπου λογικά. Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα μόλις ότι υπάρχουν και λεωφορεία που ίσως βολεύουν περισσότερο γιατί σε αφήνουν πιο κεντρικά στη Σιένα! Σ ευχαριστώ!
Ναι, τα λεωφορεια σε αφηνουν μεσα στην πολη, κεντρικα σχετικα και αποφευγεις το ταξι, γιατι με βαλιτσες ειναι απαλευτη η ανηφορα. Το λεω ως παθουσα, στην επιστροφη πηραμε λεωφορειο και μουτζωθηκαμε για την επιλογη του τρενου +ταξι για τη μεταβαση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τέλεια! Ευχαριστώ πολύ @psile! Μόνο να μην έχουμε καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το εισιτήριο του λεωφορείου.
Δε θυμάμαι πως ακριβώς το χα βρει, νομίζω σε διασφαλίζει και για το επόμενο δρομολόγιο. Τσέκαρε λίγο στα ψιλά γράμματα. Για σιγουριά πάντως μη κλείσεις οριακά εισιτήριο, καλύτερα να περιμένεις μια ώρα.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δε θυμάμαι πως ακριβώς το χα βρει, νομίζω σε διασφαλίζει και για το επόμενο δρομολόγιο. Τσέκαρε λίγο στα ψιλά γράμματα. Για σιγουριά πάντως μη κλείσεις οριακά εισιτήριο, καλύτερα να περιμένεις μια ώρα.
Φτάνουμε 15:20. Δρομολόγια έχει στις 15:50 και μετά στις 18:00 🥴
 
Μηνύματα
10
Likes
6
Σίγουρα έχει λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια απευθείας για το κέντρο της Φλωρεντίας, το έχω χρησιμοποιήσει. Είναι πολύ εξυπηρετικό, νομίζω flixbus, αλλά το κόστος του ήταν 40€ μετ' επιστροφής.
Όσον αφορά το αεροπορικό συμφωνώ με τη @nasiapap ,αν κάνεις το κόπο και ανέβεις Θεσσαλονίκη θα βρεις πολύ φηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ευχαριστίες και στη @nasiapap . Από Φλωρεντία από ό, τι κατάλαβα αξίζει σίγουρα μια εκδρομή προς Σιένα. Η Πίζα αξίζει ή μονάχα για αναμνηστική φωτογραφία στον γνωστό πύργο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ευχαριστίες και στη @nasiapap . Από Φλωρεντία από ό, τι κατάλαβα αξίζει σίγουρα μια εκδρομή προς Σιένα. Η Πίζα αξίζει ή μονάχα για αναμνηστική φωτογραφία στον γνωστό πύργο;
Οχι σε συγκριση με τη Λουκα.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.
Υπάρχει κάποια καλή πρόταση για διαμονή (κατά προτίμηση agritourismo ή κάτι σχετικό) σε όσο γίνεται κεντρικότερο σημείο για να επισκεπτόμαστε (με αυτοκίνητο) Chianti, Siena, Val d'orcia και τα πέριξ?
Σημείωση: Οδηγούμε από Ρώμη και Φλωρεντία την σκεφτόμαστε μόνο για ημερήσια. Πέντε διανυκτερεύσεις κατά προτίμηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom