Ιταλία Τοσκάνη φύση

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Α μάλιστα... Δεν ήξερα καν την ύπαρξη λουτρών o_O Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια... έτσι όπως το βλέπω ίσως έπρεπε να είχα κλείσει την επιστροφή από Ρώμη κ όχι από Μιλάνο ή διαφορετικά έπρεπε να είχα κλείσει 2 βδομάδες για να δω όλα όσα θέλω... Τις ώρες μετάβασης τις έχω δει και είναι οκ. Αυτό που δεν έχω υπολογίσει σίγουρα είναι το ενδεχόμενο να μ' αρέσει ένα μέρος και να μην θέλω να φύγω μέσα στο 2ωρο που έχω υπολογίσει να του αφιερώσω.. Θα αναθεωρήσω το πλάνο μου έτσι όπως το βλέπω... Ευχαριστώ :):)
υπάρχουν πολλά θέματα και ιστορίες για την περιοχή ...διαβασέ τα και θα βρεις το ιδανικό για σενα.Και εγώ τις οδηγίες των ειδικών ακολούθησα και δεν το μετάνιωσα...
Τα θερμά λουτρά είναι τέλεια!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
υπάρχουν πολλά θέματα και ιστορίες για την περιοχή ...διαβασέ τα και θα βρεις το ιδανικό για σενα.Και εγώ τις οδηγίες των ειδικών ακολούθησα και δεν το μετάνιωσα...
Τα θερμά λουτρά είναι τέλεια!
Το ξέρω έχει πολύ υλικό εδώ μέσα... Έχω ήδη διαβάσει πάρα πολλές.. κ ακόμα συνεχίζω μέχρι να τις τελειώσω όλες! Άρα από τα δυο link προτείνεις τα θερμά λουτρά ε? Μια τελευταία ερώτηση..! Μήπως αν είναι κάτι να αφαιρέσω είναι πιο σωστό να αφαιρέσω Περούτζια, Ασίζι κτλ που ανήκουν στην Ούμπρια και να τα αφήσω ενδεχομένως για άλλο ταξίδι ?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Το ξέρω έχει πολύ υλικό εδώ μέσα... Έχω ήδη διαβάσει πάρα πολλές.. κ ακόμα συνεχίζω μέχρι να τις τελειώσω όλες! Άρα από τα δυο link προτείνεις τα θερμά λουτρά ε? Μια τελευταία ερώτηση..! Μήπως αν είναι κάτι να αφαιρέσω είναι πιο σωστό να αφαιρέσω Περούτζια, Ασίζι κτλ που ανήκουν στην Ούμπρια και να τα αφήσω ενδεχομένως για άλλο ταξίδι ?
την Φλωρεντία σου είπα να την αφήσεις γιατί είπες οτι θα ήθελες να εστιάσεις στη φύση....άρα λοιπόν αφού έχεις 8 μέρες και δεν έχεις ξαναπάει θα ήταν κρίμα να μην πας ....αλλά θα πρέπει να μείνεις ένα 3ημερο .

εγώ λοιπόν θα πήγαινα απο την Ρώμη κατευθείαν σε αγροτουριστικό στην περιοχή της Σιένα και θα έμενα 4 νύχτες.Απο εκεί θα κάνεις τις εκδρομές που θέλεις ...ας πούμε σε Πιτιλιάνο μαζί με Ορβέτο (μαζί με τις πηγές αν θέλεις..) , σε Μοντεπουλτιάνο ,Μονταλσίνο και Πιένζα , στο Σαν Τζιμινιάνο ... έστω και 1 ημερησια στην Σιένα...
Μετά πήγαινε στην Φλωρεντία για 2 ή 3 νύχτες-1 νύχτα μπορείς να μείνεις στη Λούκα και να δεις και την Πίζα.Η Λούκα μου άρεσε πολύ και δεν μετάνιωσα που έμεινα 2 μέρες!
Τώρα σε σχέση με την επιστροφή απο το Μπέργκαμο , ισως θα μπορουσες να μείνεις το τελευταιο βράδυ εκεί-φτάνοντας απο την Λούκα ή απο την Φλωρεντία-είναι άλλωστε εξαιρετικό!
Τέλος , ήθελα να σου τονίσω ξανά οτι θα είναι κριμα να σκοτωθείς στο τρέξιμο απο χωριό σε χωριό και να πέσεις στην παγίδα να δεις όσα περισσότερα μπορείς!
όσο για τα θερμά μπάνια είναι πολύ ωραία και τα δυο , διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το πρόγραμμα σου
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πολύ ωραίο αυτό που μου προτείνεις! Με έπεισες!! :D Μόνο για την Φλωρεντία θα το σκεφτώ και θα το συζητήσω και με το αμόρε γιατί είχαμε σκοπό να την αφήσουμε τώρα και να την επισκεφτούμε μόνη της ένα 4ήμερο να την δούμε καλά. Ίσως περάσουμε για ένα καφέ ή μια διανυκτέρευση εκεί ανεβαίνοντας για Bergamo. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου! Ήταν πολύτιμες και σίγουρα θα σε ακούσω και δε θα τρέχω σαν τρελή από εδώ και από εκεί!!:icon_redface:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Πολύ ωραίο αυτό που μου προτείνεις! Με έπεισες!! :D Μόνο για την Φλωρεντία θα το σκεφτώ και θα το συζητήσω και με το αμόρε γιατί είχαμε σκοπό να την αφήσουμε τώρα και να την επισκεφτούμε μόνη της ένα 4ήμερο να την δούμε καλά. Ίσως περάσουμε για ένα καφέ ή μια διανυκτέρευση εκεί ανεβαίνοντας για Bergamo. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου! Ήταν πολύτιμες και σίγουρα θα σε ακούσω και δε θα τρέχω σαν τρελή από εδώ και από εκεί!!:icon_redface:
ωραία! αν λοιπόν αφήσεις την Φλωρεντία-μην περάσετε καθόλου...ταλαιπωρία μεγάλη για 1 μέρα-, η Umbria είναι ενδιαφέρουσα επιλογή...πήγαινε Περούτζια για 2 διαν/σεις και απο εκει Γκούμπιο και Ουρμπίνο...
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Θεά είσαι, έχεις εναλλακτική για όλα!? Απαπά τι πάθαμε... Βγάζω μέρη, βάζω μέρη!! Καλή κ αυτή η εκδοχή. Αλλά από την Φλωρεντία δε θα περάσω ούτως ή άλλως για να πάω Μπέργκαμο?? Να μην της ρίξω ούτε ένα βλεφαρο?? Γκούμπιο και Ουρμπίνο και Ασίζι ή όχι?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Θεά είσαι, έχεις εναλλακτική για όλα!? Απαπά τι πάθαμε... Βγάζω μέρη, βάζω μέρη!! Καλή κ αυτή η εκδοχή. Αλλά από την Φλωρεντία δε θα περάσω ούτως ή άλλως για να πάω Μπέργκαμο?? Να μην της ρίξω ούτε ένα βλεφαρο?? Γκούμπιο και Ουρμπίνο και Ασίζι ή όχι?
χα χα...thanks μόνο που και εγώ ακολουθώ τις οδηγίες κάποιων μελών που δεν με απογοητεύουν ποτέ!
οχι , να μην πας στην Φλωρεντία , για ένα βλέφαρο...θα είναι ταλαιπωρία χωρίς λόγο...
(οταν φτάσαμε στη Σιένα περισυ τον Αυγουστο- πέσαμε σε μια δαιμονισμένη κίνηση και κάναμε 2 ώρες σημειωτόν μέχρι το hotel)
Ασίζη δεν εχω παει , εχω διαβασει εδω πολύ καλά σχόλια ....(δεν ξέρω αν υπάρχει υπερβολική κινηση λογω θρησκευτικου τουρισμου)
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Α τόσο πολύ κίνηση ε?? Μάλιστα... Αυτοί είναι οι εξωτεικοί παράγοντες που δεν υπολογίζεις πριν.. Θα κάνω ανασύνταξη στο χάρτη μου και αν έχω κάποια ερωτήση θα πάρω το θάρρος να σε ενοχλήσω ξανά.. Στο μεταξύ θα συνεχίσω να διαβάζω ιστορίες εδώ μέσα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τα εισιτήρια κλείστηκαν. 18 με 25 Σεπτεμβρίου Θεσ/νίκη- Πίζα.
σκοπός του ταξιδιού η ύπαιθρος της Τοσκάνης τα μεζεδάκια της και τα κρασιά της.
διαμονή κατά προτίμηση σε αγροτουριστικό.
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο πώς να κατανέμω τις 7 διανυκτερεύσεις και πια από τα χωριά και οι πόλεις της περιοχής αξίζουν επίσκεψης. ( η Φλωρεντία μένει εκτός).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο πώς να κατανέμω τις 7 διανυκτερεύσεις και πια από τα χωριά και οι πόλεις της περιοχής αξίζουν επίσκεψης. ( η Φλωρεντία μένει εκτός).
Δες αυτο το θεμα...μαλλον βοηθαει...http://www.travelstories.gr/community/threads/Τοσκάνη-ναι-αλλά-ποιά-χωριά.25561/
Εγω ειχα παει στη Σιενα,που αξιζει 1 διανυκτερευση και San Gimignano,οπως και το Arezzo,που μπορεις να κανεις ενα περασμα....
Δες και αυτο το αρθρο....http://www.arttravel.gr/arttravel-best/best-of/τοσκάνη-τα-πιο-αυθεντικά-χωριά-της.aspx
Θα περασεις υπεροχα,γιατι πας ομορφη εποχη :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η Λουκα ειναι πολυ ομορφη και νομιζω αξιζει μια διανυκτερευση,επισης και η Βολτερα.Η πιο καλη εποχη για Τοσκανη,δεν εχει τα λουλουδια της ανοιξης αλλα απο ολα τα αλλα,τελεια..να περασετε αξεχαστα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δες αυτο το θεμα...μαλλον βοηθαει...http://www.travelstories.gr/community/threads/Τοσκάνη-ναι-αλλά-ποιά-χωριά.25561/
Εγω ειχα παει στη Σιενα,που αξιζει 1 διανυκτερευση και San Gimignano,οπως και το Arezzo,που μπορεις να κανεις ενα περασμα....
Δες και αυτο το αρθρο....http://www.arttravel.gr/arttravel-best/best-of/τοσκάνη-τα-πιο-αυθεντικά-χωριά-της.aspx
Θα περασεις υπεροχα,γιατι πας ομορφη εποχη :)
καρφίτσα μου ευχαριστώ για την βοήθεια........αρχίζω διάβασμα.
επειδή δεν είμαστε της ταλαιπωρίας θα κάνουμε το πολύ δύο αλλαγές στον τόπο διανυκτέρευσης και όλες οι άλλες επισκέψεις στα διάφορα χωριά ή πόλεις θα είναι με την μορφή των ημερήσιων εκδρομών, γι αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει μείνει σε αγροτουριστικό να μου το προτείνει ή να μου προτείνει ένα-δύο μέρη που να είμαι κεντρικά ώστε να μην χρειάζεται πολλά χιλιόμετρα κάθε μέρα για τις μετακινήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.361
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom