Γαλλία Ισπανία Τουλούζη - Σαν Σεμπαστιάν

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γαλλία είχαμε πάει αρχές Σεπτέμβρη του '16 και μείναμε στην Τουλούζη ουσιαστικά 1 μέρα. Φτάσαμε βράδυ και φύγαμε την μεθεπόμενη μέρα πρωί.

Κύριος σκοπός ήταν να επισκεφθούμε το μουσείo Aeroscopia. Την υπόλοιπη πόλη με περπάτημα μπορείς να τη δεις ίσως στη μία μέρα που θα έχεις. Χαρακτηριστικά αξιοθέατα της πόλης είναι το Capitole, το Musee des Augustins, το Palais de Justice, ο Saint Etienne Cathedral, η Saint Sernin Basilica και οι Jardin Royal. Η πόλη είναι ωραία για να την περπατήσεις και μην χάσεις τη βόλτα στο Canal du Midi. Το Aeroscopia είναι must αν είσαι φαν των αεροπλάνων, καθώς εκτείθεται μεταξύ άλλων και Concord! Αν πάτε με παιδιά, μπορεί να σας αρέσει και η Cite de l'Espace. Εμείς στην αρχή για αυτήν πήγαμε στην Τουλούζη, αλλά όταν έμαθα για το Concord έφυγα για το Aeroscopia :D.

Είχαμε μείνει στο Garden Hotel. Μικρά δωμάτια και λίγο παρακμιακό, το διαλέξαμε διότι οργνώσαμε το ταξίδι μέσα σε 10 μέρες και είτε πολλά ξενοδοχεία ήταν γεμάτα είτε ήταν πλέον πανάκριβα. Πάντως για 2 μέρες, εντάξει, μένεις.

Ρίξε μια ματιά στον Οργανισμό Τουρισμού της πόλης και κατέβασε και τύπωσε το "Discovery Itineraries" από εδώ, είναι πολύ κατατοπιστικό.
Ευχαριστώ ,μου ανέφερες πολλά για να δουμε
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εμείς είχαμε μείνει στ' αυτό: http://www.booking.com/hotel/es/usategieta.el.html?aid=311101;label=hotel-12087-es-0sq6utrTpD0GxxI4YEAGrAS25165683137:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-12054741909:lp9061578:li:dec:dm;sid=7c8c4d131313862c30f1be593427a14a;dest_id=900039840;dest_type=city;dist=0;hpos=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=ef251fcc1964425bb1789e83add63a8f28ac490fX1;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl το οποίο βρίσκεται καμια 15αριά χλμ έξω από το Σαν Σεμπαστιάν αλλά στον δρόμο σας προς Τουλούζη. Τα δωμάτιά του μας άρεσαν πολύ και η τοποθεσία του μέσα στη φύση είναι απίστευτη. Έχει εξαιρετικό πρωινό και το εστιατόριό του αξίζει. Ψάξε τιμές κι από άλλα σάιτ μήπως πετύχεις καλύτερη προσφορά.
Ευχαριστώ αλλα ποιο ξενοδοχείο εννοείς γιατί μου έστειλες το booking για όλη την περιοχή?
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για μενα θα πρεπει να επικεντρωθει σε μια περιοχη...οι αποστασεις που εχει θεσει ειναι τεραστιες.απο τουλουζη - σαν σεμπαστιαν-μπορντω-ναντ-παρισι...ολη η γαλλια σε 7 ημερες
Έχεις δίκαιο αλλα έχουμε κλείσει τα αεροπορικά από το Παρισι
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχεις δίκαιο αλλα έχουμε κλείσει τα αεροπορικά από το Παρισι
Για να καταλαβω..Πατε αεροπορικως Τουλουζη και επιστρεφετε απο Παρισι?η και το πηγαινε και το ελα γινεται απο Παρισι?Αν ισχυει το πρωτο προτεινω να ανηφορισεις προς τα χωρια που σου ειπα και να καταληξεις Παρισι..η φυση και η Γαλλικη υπαιθρος θα σε αποζημιωσει
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ευχαριστώ αλλα ποιο ξενοδοχείο εννοείς γιατί μου έστειλες το booking για όλη την περιοχή?
Ουπς, έχεις δίκιο! Σόρρυ! Δεν ξέρω τι παθαίνει το λινκ, το πρώτο στη λίστα εννοώ, δηλ. αυτό:
Usategieta ξενοδοχείο 4 αστέρων
Maldaburu Bidea, 15 (Bº Gurutze), 20180 Oiartzun, Ισπανία

http://www.booking.com/hotel/es/usa...al;type=total;=;lang=el;lang_click=top;cdl=es
 
Last edited:

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ουπς, έχεις δίκιο! Σόρρυ! Δεν ξέρω τι παθαίνει το λινκ, το πρώτο στη λίστα εννοώ, δηλ. αυτό:
Usategieta ξενοδοχείο 4 αστέρων
Maldaburu Bidea, 15 (Bº Gurutze), 20180 Oiartzun, Ισπανία

http://www.booking.com/hotel/es/usategieta.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-es-es-usategieta-unspec-gr-com-L:es-O:windowsS7-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=2de06b4fafb283185a5bf190813a7825;dist=0;group_adults=2;sb_price_type=total;type=total;=;lang=el;lang_click=top;cdl=es
μπραβο σε ευχαριστω

Για να καταλαβω..Πατε αεροπορικως Τουλουζη και επιστρεφετε απο Παρισι?η και το πηγαινε και το ελα γινεται απο Παρισι?Αν ισχυει το πρωτο προτεινω να ανηφορισεις προς τα χωρια που σου ειπα και να καταληξεις Παρισι..η φυση και η Γαλλικη υπαιθρος θα σε αποζημιωσει
ναι παμε Τουλουζη και επιστρεφουμε απο Παρισι
 
Last edited by a moderator:

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Το Σαν Σεμπαστιάν είναι μικρό, πιστεύω γυρίζεται σε 1-1,5 μέρα ολόκληρο. Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στην παλιά πόλη, να πάτε στην Playa de a Concha και να δείτε στη γύρω περιοχή το θέατρο και τα υπόλοιπα αξιοθέατα. Αυτό που δε θα έχανα είναι η ανάβαση στο Monte Urgull (με τα πόδια, καταπληκτική θέα), όπως επίσης και το Monte Igueldo (ο άλλος λόφος στην πόλη :p όπου η ανάβαση γίνεται με τελεφερίκ και προσφέρει θέα της πόλης από την άλλη πλευρά). Πολύ όμορφο το Σαν Σεμπαστιάν. Καταπληκτικά τάπας με θαλασσινά επίσης ;)
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Το Σαν Σεμπαστιάν είναι μικρό, πιστεύω γυρίζεται σε 1-1,5 μέρα ολόκληρο. Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στην παλιά πόλη, να πάτε στην Playa de a Concha και να δείτε στη γύρω περιοχή το θέατρο και τα υπόλοιπα αξιοθέατα. Αυτό που δε θα έχανα είναι η ανάβαση στο Monte Urgull (με τα πόδια, καταπληκτική θέα), όπως επίσης και το Monte Igueldo (ο άλλος λόφος στην πόλη :p όπου η ανάβαση γίνεται με τελεφερίκ και προσφέρει θέα της πόλης από την άλλη πλευρά). Πολύ όμορφο το Σαν Σεμπαστιάν. Καταπληκτικά τάπας με θαλασσινά επίσης ;)
Σε ευχαριστω
Το Σαν Σεμπαστιάν είναι μικρό, πιστεύω γυρίζεται σε 1-1,5 μέρα ολόκληρο. Μπορείτε να κάνετε μια βόλτα στην παλιά πόλη, να πάτε στην Playa de a Concha και να δείτε στη γύρω περιοχή το θέατρο και τα υπόλοιπα αξιοθέατα. Αυτό που δε θα έχανα είναι η ανάβαση στο Monte Urgull (με τα πόδια, καταπληκτική θέα), όπως επίσης και το Monte Igueldo (ο άλλος λόφος στην πόλη :p όπου η ανάβαση γίνεται με τελεφερίκ και προσφέρει θέα της πόλης από την άλλη πλευρά). Πολύ όμορφο το Σαν Σεμπαστιάν. Καταπληκτικά τάπας με θαλασσινά επίσης ;)
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τελικα αλλαξαμε πλανο ,λογω αποστασεων και λεμε να φυγουμε απο Τουλουζη να ανεβουμε Μπορντω ,να παμε Βρετανη ,Νορμανδια και να φυγουμε απο Παρισι
Θα θελαμε ιδεες και προτασεις σε ποια μερη και τι ξενοδοχεια να μεινουμε και τι αξιοθεατα θα δουμε
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Τελικα αλλαξαμε πλανο ,λογω αποστασεων και λεμε να φυγουμε απο Τουλουζη να ανεβουμε Μπορντω ,να παμε Βρετανη ,Νορμανδια και να φυγουμε απο Παρισι
Θα θελαμε ιδεες και προτασεις σε ποια μερη και τι ξενοδοχεια να μεινουμε και τι αξιοθεατα θα δουμε
Βγάλτε κάτι, και η Τουλούζη και το Μπορντώ έχουν τόσα πράγματα τριγύρω, που και γι αυτά ακόμη 7 μέρες είναι λίγες. Επικεντρωθείτε εκεί, και αφήστε Βρετάνη και Νορμανδία για άλλη φορά, εφόσον έχετε μόνο μια βδομάδα στη διάθεσή σας.
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Βγάλτε κάτι, και η Τουλούζη και το Μπορντώ έχουν τόσα πράγματα τριγύρω, που και γι αυτά ακόμη 7 μέρες είναι λίγες. Επικεντρωθείτε εκεί, και αφήστε Βρετάνη και Νορμανδία για άλλη φορά, εφόσον έχετε μόνο μια βδομάδα στη διάθεσή σας.
E
Βγάλτε κάτι, και η Τουλούζη και το Μπορντώ έχουν τόσα πράγματα τριγύρω, που και γι αυτά ακόμη 7 μέρες είναι λίγες. Επικεντρωθείτε εκεί, και αφήστε Βρετάνη και Νορμανδία για άλλη φορά, εφόσον έχετε μόνο μια βδομάδα στη διάθεσή σας.
Εχεις δικαιο αλλα το θεμα ειναι οτι γυρναμε απο το Παρισι,οποτε αναγκαστικα θα ανεβουμε βορεια
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πολύ ωραία και η Τουλούζη (φαντάζομαι) αλλά σας γράφω για το Σαν Σεμπαστιάν.
Θα φτάσω μεσημεράκι της Πέμπτης και μάλλον θα φύγω απογευματάκι της Κυριακής (έχω δηλαδή 3 γεμάτες μέρες και ίσως και λίγο παραπάνω).

Σκεφτόμουν να περάσω το απόγευμα της Πέμπτης, ολόκληρη την Παρασκευή και το απόγευμα του Σαββάτου στο Σ.Σ. και να αφιερώσω το πρωινό του Σαββάτου για την Hondarribia και ενδεχομένως και το πρωινό της Κυριακής (ξεκινώντας όμως πολύ πρωί) για να τραβήξω δυτικά κατα μήκος της ακτής ώστε να περάσω από Zumaia, Ondarroa, Lekeitio, Zarautz.

Κυριακή απόγευμα θα πάω μάλλον στη Βιτόρια να πω ενα γειά σε μια φίλη, οπότε με συμφέρει αυτός ο ανατολικός προσανατολισμός θαρρώ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
α) Δύο μέρες για Σ.Σ. είναι υπερβολικά λίγες, να κάτσω στα αυγά μου ;
β) Επειδή ξεκάθαρα δε θα προλάβω να δω όσα θέλω, από Hondarribia, Zumaia, Ondarroa, Lekeitio, Zarautz ποιό θα μου προτείνατε να δω σίγουρα και ποιό να αφήσω σίγουρα; Να το θέσω αλλιώς, ποιό έχει το πιο εντυπωσιακό (και όσο γίνεται λιγότερο τουριστικό) τοπίο; Όπως τις βλέπω στις φωτογραφίες νομίζω ότι πιο πολύ οι Ondarroa και Zumaia θα μου αρέσουν.


Πάρτε κι ένα τραγουδάκι για το προκαταβολικό ευχαριστώ :)


υγ. Όπου Bizkaia βάλτε Guipuzcoa εσείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom