Τουρίστας ή ταξιδευτής;

D

Delmem39172

Guest
Sorry, αλλά εννοείται ότι δεν είναι ταξιδευτής. Για μπάνια στην παραλία και φτηνό φαϊ πήγε. Δεν τον ενδιαφέρει καν η χώρα και ο πολιτισμός της.
Για ότι και αν πήγε θέλει δεν θέλει θα κάνει φιλίες γνωριμίες θα βιώσει κουλτούρα νοοτροπία πολιτισμό θα χαρεί και θα στεναχωρεθει, 9 μήνες είναι πολύς χρόνος και πως φαίνεται ότι αδυνατείς να καταλαβεις αυτού του είδους τα ταξίδια....να λοιπόν το κομβικό σημειο αποκαλύφθηκε ολος τυχαια,
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.369
Εγω βλέπω οτι πολλες φορές οι λεγομενοι ταξιδιώτες,καποιοι δηλαδή οχι ολοι, μιλανε απαξιωτικα για τους λεγόμενους τουρίστες.. Κατι που προφανως ειναι πολυ άσχημο. Ειναι αυτο που λέμε να τα βρασω τα ταξιδια σου.. Οι εμπειροι ταξιδιωτες μπορούν απλα να μεταφέρουν τις εμπειριες τους, να εμπνευσουν, να συμβουλευσουν κ.τ.λ....δεν υπάρχει θεμα ανωτεροτητας και ιεραρχιας οσον αφορα τα ταξιδια, όλοι κάνουν κατι ομορφο.... Απο κει και περα ουτε ο τσουβαλισμος και ο ισοπεδοτισμος ειναι ωραίος του στυλ ειμαστε ολοι τουρίστες. Υπαρχουν ατομα που μπορούν βεβαια, θυσιαζουν χρονο και χρημα,μπαίνουν σε δυσκολες διαδικασιες, κουραζονται για να καταφερουν κατι ωραιο. Πες ας πουμε στον Βροχιδη που εχει κανει το γύρο του κόσμου με μηχανή οτι ειναι τουρίστας.Μπορει ο άνθρωπος να σου πει πεςμε οπως θες δε με νοιαζει και μαλλον αυτο θα κανει γιατι είναι ο ορισμος του ταξιδιωτη.. Λέμε τα ιδια και τα ιδια, κιεγω βεβαια, απλα μπορούμε να αφαιρεσουμε ταμπέλες και να κανει ο καθενας ότι θέλει..
Δεν θέλω να υποβαθμίσω το οτιδήποτε, αλλά ναι, για εμένα ακόμα και αυτός είναι τουρίστας, απλώς εξασκεί αυτό το χόμπυ με άλλα μέσα, χρόνο κτλ. Με χρήση προνομίου κάνει αυτό που κάνει. Για τον εαυτό του το κάνει. Όπως όλοι μας.

Και ο ορειβάτης των εφτά κορυφών για εμένα εξασκεί ένα χόμπυ με άλλα μέσα από τον ορειβάτη των ΣΚ που έχει ανέβει μέχρι το Μαίναλο. Δεν κάθομαι να βάλω κανέναν σε βάθρο, ούτε και να συγκρίνω. Δεν έχει νόημα αυτό όταν μιλάμε για δραστηριότητες.
 
D

Delmem39172

Guest
Εγω βλέπω οτι πολλες φορές οι λεγομενοι ταξιδιώτες,καποιοι δηλαδή οχι ολοι, μιλανε απαξιωτικα για τους λεγόμενους τουρίστες.. Κατι που προφανως ειναι πολυ άσχημο. Ειναι αυτο που λέμε να τα βρασω τα ταξιδια σου.. Οι εμπειροι ταξιδιωτες μπορούν απλα να μεταφέρουν τις εμπειριες τους, να εμπνευσουν, να συμβουλευσουν κ.τ.λ....δεν υπάρχει θεμα ανωτεροτητας και ιεραρχιας οσον αφορα τα ταξιδια, όλοι κάνουν κατι ομορφο.... Απο κει και περα ουτε ο τσουβαλισμος και ο ισοπεδοτισμος ειναι ωραίος του στυλ ειμαστε ολοι τουρίστες. Υπαρχουν ατομα που μπορούν βεβαια, θυσιαζουν χρονο και χρημα,μπαίνουν σε δυσκολες διαδικασιες, κουραζονται για να καταφερουν κατι ωραιο. Πες ας πουμε στον Βροχιδη που εχει κανει το γύρο του κόσμου με μηχανή οτι ειναι τουρίστας.Μπορει ο άνθρωπος να σου πει πεςμε οπως θες δε με νοιαζει και μαλλον αυτο θα κανει γιατι είναι ο ορισμος του ταξιδιωτη.. Λέμε τα ιδια και τα ιδια, κιεγω βεβαια, απλα μπορούμε να αφαιρεσουμε ταμπέλες και να κανει ο καθενας ότι θέλει..
Ετσι ακριβώς είναι,πολυ σωστή τοποθέτηση.

Κυρία έχουμε κάποιο εμαιλ να ρθω σε επαφή με αυτόν τον φιλο ,βροχιδη ?αν ναι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ηλίας Βροχίδης: όλη του η ζωή, ένα ταξίδι με μία μοτοσυκλέτα στα πέρατα του κόσμου!!! πολυ φευγατος ο τύπος .μπράβο του και με μοτο κιόλας....
 
Last edited by a moderator:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εύγε,πάντα τέτοια,σε θέλω για παρέα αν και δεν ταξιδεύω στην Ασία πάραυτα σε έπιασα αμεσως....
Δεν ταξιδεύεις στην Ευρώπη, δεν πας στην Ασία αλλά ψάχνεις συνεχώς να διαχωρίσεις τις έννοιες τουρίστας/ταξιδευτής. Τι σόι ταξιδευτής είσαι αν αποκλείεις μέρη του κόσμου;
Ο καθένας ζει και αντιλαμβάνεται έναν τόπο σύμφωνα με ένα σκασμό υποκειμενικά κριτήρια που δεν ενδιαφέρουν στο ελάχιστο κάποιον άλλο με διαφορετικά γούστα.
Εδώ στην ίδια χώρα ζούμε και ο ένας τη βλέπει ψαροκώσταινα ενώ ο άλλος (και μη πω ποιος....) Ντουμπάι!

Και ναι μεταφέρουμε άνετα απόψεις και εμπειρίες μετά από κάθε ταξίδι στους επόμενους διότι και αυτοί για τουρισμό πάνε, δε χρειάζονται εμπεριστατωμένη γεωπολιτική ανάλυση του τόπου που θα επισκεφτούν, μερικά χρήσιμα τιπς ψάχνουν και την αυθεντική εμπειρία όσων τα επισκέφτηκαν αλλιώς καλοί είναι και οι ταξιδιωτικοί οδηγοί.
 
D

Delmem39172

Guest
Δεν ταξιδεύεις στην Ευρώπη, δεν πας στην Ασία αλλά ψάχνεις συνεχώς να διαχωρίσεις τις έννοιες τουρίστας/ταξιδευτής. Τι σόι ταξιδευτής είσαι αν αποκλείεις μέρη του κόσμου;
Ο καθένας ζει και αντιλαμβάνεται έναν τόπο σύμφωνα με ένα σκασμό υποκειμενικά κριτήρια που δεν ενδιαφέρουν στο ελάχιστο κάποιον άλλο με διαφορετικά γούστα.
Εδώ στην ίδια χώρα ζούμε και ο ένας τη βλέπει ψαροκώσταινα ενώ ο άλλος (και μη πω ποιος....) Ντουμπάι!

Και ναι μεταφέρουμε άνετα απόψεις και εμπειρίες μετά από κάθε ταξίδι στους επόμενους διότι και αυτοί για τουρισμό πάνε, δε χρειάζονται εμπεριστατωμένη γεωπολιτική ανάλυση του τόπου που θα επισκεφτούν, μερικά χρήσιμα τιπς ψάχνουν και την αυθεντική εμπειρία όσων τα επισκέφτηκαν αλλιώς καλοί είναι και οι ταξιδιωτικοί οδηγοί.
Είναι τόσο μεγάλη η λατινικη αμερικη και τοσο μικρη η ζωή που για να την γυρισεις θέλεις χρόνια. Αν ζούσα έως τα 500 θα πήγαινα παντου.σκοπος μου δεν είναι να κάνω τον γύρο της γης ουτε να μαζέψω τρόπαια αλλά να ζήσω όσο περισσότερο μπορώ σε μερη που με ενδιαφέρουν....προτιμώ να είμαι ταξιδιώτης της λατινικης αμερικης παρα τουριστας ανά τον κόσμο,οι μισές δουλειές ποτέ δεν μου άρεσαν.
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem39172

Guest
Εδώ στην ίδια χώρα ζούμε και ο ένας τη βλέπει ψαροκώσταινα ενώ ο άλλος (και μη πω ποιος....) Ντουμπάι!
Πες μας ποιος μην το κρατάς για σένα.επι την ευκαιρία πήγα στο Ντουμπάι δεν λεει και πολλα και ούτε είναι από τα μέρη που θα ξαναπήγαινα. Πολυ φασαρία για το τίποτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Εγω 2 πραγματα δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου: vegan που να μην το λεει οπου σταθει κι οπου βρεθει και ανθρωπο που πηγε Λατινικη Αμερικη που να μη τα κανει τσουρεκια σε γνωστους και αγνωστους για την εμπειρια του.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω 2 πραγματα δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου: vegan που να μην το λεει οπου σταθει κι οπου βρεθει και ανθρωπο που πηγε Λατινικη Αμερικη που να μη τα κανει τσουρεκια σε γνωστους και αγνωστους για την εμπειρια του.
Πάνω που έλεγα να σε... φωνάξω να μας πεις εσύ ποιός βλέπει την Ελλάδα Ντουμπάι :bleh:
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.369
Εγω 2 πραγματα δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου: vegan που να μην το λεει οπου σταθει κι οπου βρεθει και ανθρωπο που πηγε Λατινικη Αμερικη που να μη τα κανει τσουρεκια σε γνωστους και αγνωστους για την εμπειρια του.
Αυτό πρέπει να μπει πάνω σε meme :haha::haha:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εγω 2 πραγματα δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου: vegan που να μην το λεει οπου σταθει κι οπου βρεθει και ανθρωπο που πηγε Λατινικη Αμερικη που να μη τα κανει τσουρεκια σε γνωστους και αγνωστους για την εμπειρια του.
Η μεγαλύτερη έκπληξη του συγκεκριμένου θέματος είναι ότι πέρασαν 142 απαντήσεις για να αναφέρει κάποιος τα τσουρέκια
 
D

Delmem39172

Guest
Εγω 2 πραγματα δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου: vegan που να μην το λεει οπου σταθει κι οπου βρεθει και ανθρωπο που πηγε Λατινικη Αμερικη που να μη τα κανει τσουρεκια σε γνωστους και αγνωστους για την εμπειρια του.
Συντροφισα έχουμε νέα υποκατηγορία, τον διαβαστη, δηλαδή δεν ταξιδεύει καν απλά διαβάζει και ξέρει και γράφει, σειρά έχει ο ονειρευτης,μπροστά τους ο επισκέπτης ειναι μέντορας των ταξιδιών.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.109
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom