Τουρίστες στον τόπο μας

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
stadar θα σου ζηταγε 3 ευρο.........

οσο σφιγγουν οι ζεστες, και ερχονται τα γκρουπ,οι τιμες ανεβαινουν.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αφου τα ξέρετε τα μέρη, τι τις θέλετε τις φωτο:bleh:;
Κάθε μέρα περνατε απο κει, καθε μερα τα βλέπετε...


πέρα απο την πλάκα, η Αθήνα νομιζω τα Σαββατοκυριακα για βόλτα και επισκέψεις είναι πολυ πολύ ωραία.
Ειναι τοσα ακομα που θέλω να δω:
Ακροπολη, Πολεμικό Μουσείο, ΟΑΚΑ και τα καλατραβικα αριστουργήματα, Αρχαιολογικό Μουσείο, παράσταση στο Ηρώδειο, Μουσείο Μπενάκη και τοσα άλλα, !!!
Ένα μοναδικό Μουσείο που λίγοι το έχουν πάρει χαμπάρι είναι το σχετικά νέο (ανήκει στο Μπενάκη) στου Ψυρρή Μουσείο Ισλαμικής Τέχνής. Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!!!!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Και το ανακαινισμένο Βυζαντινό Μουσείο είναι πολύ καλό (καμμία σχέση με αυτό που ήταν).
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πραγματικά θυμίζει σύγχρονο μουσείο σε΄οποιαδήποτε μεγάλη πόλη του κόσμου.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Και'γω τα τελευταία χρόνια ξανα-ανακάλυψα την Πλάκα! Βόλτα στα στενάκια, άραγμα στα σκαλάκια στα Αναφιώτικα, παγωτάκι στο χέρι και χάζεμα στα τουριστικά μαγαζιά, κανένα καφεδάκι/ουζάκι/μπυρίτσα σε μικρά μαγαζάκια! Κανονικός χαζοτουρίστας δηλαδή! :) Δεν σας κρύβω μάλιστα πως αφού γύρισα από το ταξίδι μου στην Ασία, πήγα και πήρα τον οδηγό του Lonely Planet για την Ελλάδα, για να έχω μια ιδέα τι και πώς βλέπουν οι ξένοι στην Ελλάδα και μάλιστα έχει και μέρη που δεν τα γνώριζα ή δεν μου είχε περάσει από το μυαλό να πάω βολτίτσα από εκεί!

Όσο και να την έχουμε "μισήσει" εμείς οι μόνιμοι ή ημιμόνιμοι κάτοικοι, όσο και αν βλέπουμε μόνο τα στραβά της, η Αθήνα για τους τουρίστες είναι κάτι το μαγευτικό. Αν φυσικά έλειπαν και οι επιτήδιοι, η μόλυνση και η τόση πολύ ζέστη θα ήταν ακόμη καλύτερα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντάζομαι ότι πολλοί από εμάς έχουν ξεναγήσει φίλους-ξένους επισκέπτες στην Αθήνα. Εκεί παίρνεις μια άλλη ιδέα διότι βλέπεις τα πράγματα με το μάτι του άλλου. Πέρα από ορισμένα κλασικά τουριστικά highlights που καρα-αξίζουν (Ακρόπολη, Καλλιμάρμαρο, Αναφιώτικα, Σούνιο, Αρχαιολογικό κλπ) εγώ όσο συχνά μπορώ τους πηγαίνω και σε μέρη καθημερινής τρέλας. Τα Εξάρχεια ας πούμε είναι must, μεταφράζοντας τα διάφορα μηνυματάκια και αφίσες (εχθές είδα ένα καινούριο: "μερικοί σκέφτονται τους φόβους τους κι άλλοι φοβουνται τις σκέψεις τους, μικροαστέ ξύπνα"), σουβλάκι με τους ταξιτζήδες στον Κάβουρα, πολιτικό debate στον Τούρκο και κάποτε πήγα ένα φίλο Ισπανό σε εκείνο την απίθανη γιάφκα της Σόλωνος ("Βάτραχοι", δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη) που έπαιζε ο Αραπάκης κι έπαθε την πλάκα του. Η "Αθήνα των μεταναστών" επίσης έχει την τιμητική της στα "τουρ" μου, από Κουμουνδούρου και Κάτω Πατήσια μέχρι δείπνο στο φανταστικο Αιθιοπικό Λαλιμπέλα στην Κολιάτσου. Νωρίς το πρωί στο λιμάνι για να το δεις σε πλήρη οργασμό, τα φαγάδικα το μεσημέρι στην πλατεία Βάθης με τους εργάτες για το διάλειμμά τους και την τελευταία φορά πήγαμε και στα play-off να δούμε ντέρμπι στην κίτρινη γωνία του ΟΑΚΑ, με τους MAD BOYS να ουρλιάζουμε τόπλες ανάμεσα σε καπνογόνα και μπάφους (τρελή επιτυχία με τους ξένους το γήπεδο!). Πολύ επιτυχία έχουνε και "εναλλακτικές γωνιές" της Αθήνας, οι Κυριακές πρωί στην εκκλησία (χρόνια είχα να πάω κι αντελήφθην γιατί για έναν μη ορθόδοξο είναι θέαμα), ο πατσάς το βράδι, η φραπεδιά στην πλατεία του Ν. Ηρακλείου για people watching, αν μπορείς να πετύχεις καμιά πορεία-διαδήλωση-απεργία ακόμη καλύτερα (η Γιαπωνέζα φίλη μου Chiaki έβγαζε εσταντανέ τους νταλικιέρηδες που μπλοκάρανε τα διόδια κι αυτοί ποζάρανε όλο καμάρι), αλλά το κλου όλα αυτά τα χρόνια που επιστρέφω ως ξεναγός φίλων στην Αθήνα ήταν μια πολιτική συγκέντρωση του ΚΚΕ όπου έγινε Ο ΧΑΜΟΣ (ούτε και θυμαμαι για ποιο λόγο...μήπως χρειάζεται και λόγος; στην Αθήνα είμαστε) και η κοπέλα μου χασκογελούσε μουρμουρώντας "locos-loquitos, griegos". Το ξέρω τώρα ότι θα πούνε μερικοί ότι οταν έρχονται ξένοι πρέπει να βλέπουν μια καλή εικόνα της Ελλάδος κλπ. Ναι καλά, εγώ όταν ταξιδεύω θέλω να περπατήσω, να φάω και να διασκεδάσω ανάμεσα στους ντόπιους, να δω πώς ζούνε, τι σκέφτονται,τι τους τυραννάει στην καθημερινότητά τους, πού ξεσπάνε... Σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο η ιστορία, που σε μεγάλο βαθμό καθορίζει το DNA του κάθε λαού, αλλά εξίσου ενδιαφέρον είναι να δεις και το DNA αυτό στη δράση. Π.χ στην Κούβα, αν πας να δεις stand-up comedy το βράδυ σε ένα από τα άπειρα στέκια χιούμορ στην Αβάνα, παίρνεις μια ιδέα του πώς ο κόσμος αντιμετωπίζει τον πολιτικό παραλογισμό (με χιούμορ, δε γίνεται κι αλλιώς), ή σε ένα γυμναστήριο μποξ όπου βλέπεις τους επόμενους Ολυμπιονίκες στα 7 τους να γυμναζονται με απόλυτη πειθαρχία και σεβασμό με σκισμένα γάντια και γυμναστές που δίνουν όλο το είναι τους γι' αυτό που γουστάρουν. Η καθημερινότητα εχει τόσο ενδιαφέρον όσο και το τουριστικό αξιοθέατο...απλά όταν πρόκειται για τη δική μας καθημερινότητα δεν τη βλέπουμε ποτέ ως αξιοθέατο. Τουλάχιστον να βλέπουμε των άλλων.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όπα! Είπες τη μαγική λέξη. Ν.Ηράκλειο. Μένεις προς τα μέρη μας;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τι έγινε όλο το Νέο Ηράκλειο εδώ μαζεύτηκε :haha:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Τι φανταστική ξενάγηση yorgo. Ζηλεύω τους φίλους σου που έχουν τόσο ψαγμένο ξεναγό.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Ένα μοναδικό Μουσείο που λίγοι το έχουν πάρει χαμπάρι είναι το σχετικά νέο (ανήκει στο Μπενάκη) στου Ψυρρή Μουσείο Ισλαμικής Τέχνής. Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!!!!!
Στον τελευταίο όροφο έχει και ένα μικρό καφέ με καταπληκτική θέα. Αξίζει μία στάση εκεί . Νομίζω ότι είναι ανοιχτό τις ώρες που λειτουργεί το μουσείο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η καθημερινότητα εχει τόσο ενδιαφέρον όσο και το τουριστικό αξιοθέατο...απλά όταν πρόκειται για τη δική μας καθημερινότητα δεν τη βλέπουμε ποτέ ως αξιοθέατο.
Συμφωνω Γιωργο γι'αυτο και προσπαθω στα ταξιδια μου να απολαμβανω μεγαλυτερο κομματι της καθημερινης ζωης...βοηθαει και η ψιλοαδιαφορια μου για αυτα που θεωρουν οι περισσοτεροι αξιοθεατα. Παντως καταφερες με λιγες γραμμες να με κανεις να δω αλλιως την πολη μου.

Υ.Γ. Νομιζω οτι μενει στην Αβανα ο Γιωργος...χαλιααα λεμε:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom