Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.050
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Νόμιμη άδεια είχε.Μετά έγιναν προσφυγές στο ΣΤΕ και στο ΚΑΣ.Φυσικά τώρα θα πάρει αποζημίωση η επιχείρηση.
Και παρανομα να την πηρε, λαδωνοντας δηλαδη καπου εδω να πουμε το αυτονοητο οτι εξισου ενοχος ειναι και ο δημοσιος υπαλληλος που τα πηρε. Και καθε ξενοδοχος που καταπατα παραλιες παιρνει παρατυπα παραπανω αστερια, χτιζει παραπανω οροφους κ.τ.λ. λαδωνει και δεκαδες δημοσιους υπαλληλους απο διαφορες υπηρεσιες. Στην Ροδο χτιστηκε ενα ξενοδοχειο παρανομα σε μια παραλια του νησιου δεν θυμαμαι ποιο. Μου ειπε ενας πολιτικος μηχανικος που ηξερε την υποθεση οτι στο δικαστηριο γλιτωσαν ολοι πολεοδομια, αρχαιολογια, Ε.Ο.Τ. και δεν ξερω γω ποσες αλλες υπηρεσιες και ο μονος που τιμωρησαν για τα ματια του κοσμου ηταν ο διευθυντης της Πυροσβεστικης επειδη εδωσε αδεια λειτουργιας ενω ειχε καποιες παρατυπιες σε κανονες ασφαλειας για τυχον πυρκαγια σε ξενοδοχειο παρανομα χτισμενο σε παραλια ξαναλεω. Επισης ολοι ξερουμε οτι το ποσοστο των επιχειρηματιων στον τουρισμο που μπορει να βγαλει μαυρα χρηματα φοροδιαφευγοντας ειναι πολυ μικρο μιας και ολες σχεδον οι κρατησεις γινονται ειτε μεσω τουρ οπερειτορς ειτε μεσω ηλεκτρονικων πλατφορμων. Αντιθετως το ποσοστο των εφοριακων,τελωνειακων, ελεγκτες πολεοδομιας , αγορανομιας, υγειονομικων υπηρεσιων αλλα και εκπαιδευτικων που κανουν ιδιαιτερα αρα βγαζουν μαυρα ειναι πολυ μεγαλυτερο. Δεν ηθελα να καταφερθω εναντιον αλλων κλαδων αλλα και το παραλογο εχει τα ορια του! Και δεν λεω οτι ειναι ολοι αλλα ειναι περισσοτεροι απο εμας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.409
Likes
14.383
Η πρόεδρος των Ελλήνων αρχαιολόγων είναι και πρόεδρος στα διοικητικά δικαστήρια;
 
  • Like
Reactions: Ntt

paefstra

Member
Μηνύματα
13.118
Likes
41.405
Είναι πολύ πιθανό να πάρει αποζημίωση επειδή εκμεταλλεύτηκε κενό νόμου για την περιοχή του Μακρυγιάννη, εξαρχής ήταν το λάθος της πολεοδομίας και της αρχαιολογικής υπηρεσίας.
Νομιζω οτι θα κριθει εν καιρω και αφου αλλαξουν τη διατυπωση της Μενδωνη οτι θα ειναι "μικροτερη απο την αξια του μνημειου" γιατι ακομη γελανε οι αρχαιολογοι.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νομιζω οτι θα κριθει εν καιρω και αφου αλλαξουν τη διατυπωση της Μενδωνη οτι θα ειναι "μικροτερη απο την αξια του μνημειου" γιατι ακομη γελανε οι αρχαιολογοι.
Πάντως εκκρεμούν 5 πειθαρχικά και μάλλον ήταν ένα μεγάλο φάουλ της αρχαιολογικής υπηρεσίας που ευτυχώς διορθώνεται
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Nikos86 σε λίγο θα πεις ότι υπάρχει και μεγάλη διαφθορά στο ελληνικό δημόσιο.

Πρόσεχε γιατί σε βλέπω να σου κόβουν 1-2 ορόφους αν συνεχίσεις έτσι.


Πάντως αφού έχει νόμιμη άδεια σίγουρα θα πάρει αποζημίωση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.118
Likes
41.405
Και παρανομα να την πηρε, λαδωνοντας δηλαδη
Και καθε ξενοδοχος που καταπατα παραλιες παιρνει παρατυπα παραπανω αστερια, χτιζει παραπανω οροφους κ.τ.λ. λαδωνει .
Επισης ολοι ξερουμε οτι το ποσοστο των επιχειρηματιων στον τουρισμο που μπορει να βγαλει μαυρα χρηματα φοροδιαφευγοντας
Και δεν λεω οτι ειναι ολοι αλλα ειναι περισσοτεροι απο εμας.
Ο δρομος για την επιτυχια ειναι στρωμενος με αγκαθια. Καλη δυναμη.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.050
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
@Nikos86 σε λίγο θα πεις ότι υπάρχει και μεγάλη διαφθορά στο ελληνικό δημόσιο.

Πρόσεχε γιατί σε βλέπω να σου κόβουν 1-2 ορόφους αν συνεχίσεις έτσι.
Καλα εμας δεν αφησαν να κανουμε παρεμβαση στην προσοψη η αρχαιολογια επειδη δεν κανει να κανεις αλλαγη στην προσοψη στο ιστορικο κεντρο του Πειραια. Δεν ξερω αν ξερεις απο Πειραια κεντρο αλλα απλα γελας αν δεις τα ακινητα γυρω απο μενα. Και το δικο μου ακινητο μη εξαιρουμενο, κλασικη πολυκατοικια 70ς που εκανε ο παππους μου ειναι οχι τιποτα ιδιαιτερο ισα ισα που πιο ωραιο θα το εκανε ο αδερφος μου που ασχοληθηκε με το κατασκευαστικο κομματι. Πολλοι νομοι στην Ελλαδα αχρηστοι και αν τους υπακους οπως εγω εχεις δεμενα χερια. Αν βεβαια μπορεις να λαδωσεις την κρατικη μηχανη και εχεις τις καταλληλες διασυνδεσεις κανεις ξενοδοχειο και πανω στον βραχο τησ Ακροπολης!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.409
Likes
14.383
Γελάνε οι αρχαιολόγοι αλλά όταν έπρεπε να πάρουν αποφάσεις έπαιζαν κρυφτούλι.Τώρα είναι βέβαιοι ότι δεν θα πληρωθεί αποζημίωση.Ότι νάναι..Μήπως από την τσέπη τους θα την πληρώσουν..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλα εμας δεν αφησαν να κανουμε παρεμβαση στην προσοψη η αρχαιολογια επειδη δεν κανει να κανεις αλλαγη στην προσοψη στο ιστορικο κεντρο του Πειραια. Δεν ξερω αν ξερεις απο Πειραια κεντρο αλλα απλα γελας αν δεις τα ακινητα γυρω απο μενα. Και το δικο μου ακινητο μη εξαιρουμενο, κλασικη πολυκατοικια 70ς που εκανε ο παππους μου ειναι οχι τιποτα ιδιαιτερο ισα ισα που πιο ωραιο θα το εκανε ο αδερφος μου που ασχοληθηκε με το κατασκευαστικο κομματι. Πολλοι νομοι στην Ελλαδα αχρηστοι και αν τους υπακους οπως εγω εχεις δεμενα χερια. Αν βεβαια μπορεις να λαδωσεις την κρατικη μηχανη και εχεις τις καταλληλες διασυνδεσεις κανεις ξενοδοχειο και πανω στον βραχο τησ Ακροπολης!
Την τελευταία τριετία είδαμε εκατοντάδες κτίρια να αλλάζουν προσόψεις και χρήσεις στην Αθήνα και να γίνονται ξενοδοχεία, αυτοί πλήρωσαν την αρχαιολογία? στον Πειραιά ολόκληρο τετράγωνο άλλαξε πρόσοψη και χρήση δεν το πήρες χαμπάρι?τι δουλειά έχει η αρχαιολογία σε κτίριο του 70? μήπως κάποια βασικά πράγματα πρέπει να τα μάθετε οι ξενοδόχοι, αναρωτιέμαι τι θα λέτε στους πελάτες σας...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.816
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom