Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Το ξενοδοχείο που πρότεινεις έχει 650€ φεύγα για 3 βραδια. Κάτι δεν κατάλαβα καλά απο αυτά που γράφεις η είναι ξεχωριστή η παράθεση του ξενοδοχείου?
Δεν το πρότεινα, παράδειγμα το έφερα για το ο,τι μπορείς να βρεις ότι θέλεις. Ακύρωση στη μέση του Αυγούστου σε τιμή ξεφτίλα που ειπε ο έμπειρος ΠανΠαν. Πολύ εξαιρετικό ηταν πάντως το δε δειλινο ονειρικό. Μπορεί να μην τα έδινα τα 650 αλλά δεν θα τον έψεγα που τα ζητούσε.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@alvadi όποιο μέρος και να πιάσεις στην Ελλάδα, διαμάντια θα βρεις σε όλες τις τιμές.
Βέβαια για εμένα Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι κορυφαίοι μήνες.

Τρως καλά, πίνεις καλά, δεν πέφτει στριμωξίδι, δεν έχει ουρές σχεδόν πουθενά, φυσιολογικές τιμές σε οργανωμένες παραλίες κτλ.

Έχω πολλά χρόνια να πάω διακοπές τον Αύγουστο σχεδόν 10ετία.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
@alvadi όποιο μέρος και να πιάσεις στην Ελλάδα, διαμάντια θα βρεις σε όλες τις τιμές.
Βέβαια για εμένα Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι κορυφαίοι μήνες.

Τρως καλά, πίνεις καλά, δεν πέφτει στριμωξίδι, δεν έχει ουρές σχεδόν πουθενά, φυσιολογικές τιμές σε οργανωμένες παραλίες κτλ.

Έχω πολλά χρόνια να πάω διακοπές τον Αύγουστο σχεδόν 10ετία.
Κι εγώ Ιούλιο ή αρχές Σεπτεμβρίου πάω....οι τελευταίες διακοπές Αύγουστο ήταν το 2007..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Η Cocomat περα απο τα δικα της ιδιοκτητα ξενοδοχεια διαφημιζει και τα full Cocomat ξενοδοχεια που ειναι ξενοδοχεια οπου δεν εχει ιδιοκτησια απλα ειναι πληρως εξοπλισμενα με Cocomat προιοντα. Δηλαδη ολα τα επιπλα (οχι μονο τα κρεβατια) αλλα και τα στρώματα, ανωστρωματα, μαξιλαρια, λευκα ειδη και ο,τι πουλα η Cocomat ειναι αγορασμενα απο αυτη.
Σε ανταλλαγμα σε διαφημιζει στη σελιδα της και χεησιμοποιεις το brand της. Ειναι ενα ειδος franchise κατα καποιο τροπο. Τα προιοντα ειναι της Cocomat ειναι βιολογικα αλλα οχι και οικολογικα (καθώς χρησιμοποιουνται φτερά απο χηνες και παπιες) κατι που σε συνδυασμο με τις καπως τσιμπημενες τιμες με απετρεψαν απο τη συνεργασια μαζι τους. Οι τιμες χονδρικης βεβαια για τα ξενοδοχεια ειναι πολυ χαμηλοτερες απο αυτες για τους ιδιωτες οπου ενα συστημα υπνου για 2 ατομα (υποστρωμα, στρωμα, ανωστρωμα, μαξιλαρια) φτανει αρκετες χιλιαδες ευρω αλλα και παλι τα περιφερειακα επιπλα ανεβαζουν αρκετα το κοστος.
Η αληθεια ομως ειναι πως προκειται για ενα ισχυρο brand, απο τα κορυφαια στην Ευρωπη στα συστηματα υπνου με δεκαδες καταστηματα και παρα πολλους πιστους πελατες στο εξωτερικο.

Οι ανθρωποι στη Σεριφο εδωσαν πολλα χρηματα λοιπον, οχι μονο για την Cocomat αλλα και για τα υπολοιπα που εκαναν για το βιοκλιματικο τους ξενοδοχειο. Δεδομενης της επενδυσης και της τοποθεσιας δεν το λες ακριβο.

2. Σχετικα με το ξενοδοχειο που κρυβει την Ακροπολη. Απ' οσο γνωριζω απο περιπτωσεις στο χωριο μου ακομη και νομιμη αδεια να εχεις, ακομη και να μην λαδωσες και να σου δοθηκε απο παραλειψη υπαλληλων, αν υπαρχει παρανομια δεν παιρνεις αποζημιωση.
Οποτε πιθανολογω πως εξαρταται απο το τι λεει ο νομος και οχι αν υπαρχει αδεια, ανεξαρτητα απο τον τροπο (νομιμος ή παρανομος) που εκδοθηκε.

Την τελευταία τριετία είδαμε εκατοντάδες κτίρια να αλλάζουν προσόψεις και χρήσεις στην Αθήνα και να γίνονται ξενοδοχεία, αυτοί πλήρωσαν την αρχαιολογία? στον Πειραιά ολόκληρο τετράγωνο άλλαξε πρόσοψη και χρήση δεν το πήρες χαμπάρι?τι δουλειά έχει η αρχαιολογία σε κτίριο του 70? μήπως κάποια βασικά πράγματα πρέπει να τα μάθετε οι ξενοδόχοι, αναρωτιέμαι τι θα λέτε στους πελάτες σας...
Την εφορεια Νεοτερων Μνημειων θα εννοει.
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
@alvadi όποιο μέρος και να πιάσεις στην Ελλάδα, διαμάντια θα βρεις σε όλες τις τιμές.
Βέβαια για εμένα Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι κορυφαίοι μήνες.

Τρως καλά, πίνεις καλά, δεν πέφτει στριμωξίδι, δεν έχει ουρές σχεδόν πουθενά, φυσιολογικές τιμές σε οργανωμένες παραλίες κτλ.

Έχω πολλά χρόνια να πάω διακοπές τον Αύγουστο σχεδόν 10ετία.
Κι εγώ Ιούλιο ή αρχές Σεπτεμβρίου πάω....οι τελευταίες διακοπές Αύγουστο ήταν το 2007..
Προπερσι στο Θολό στην Πελοπόννησο, 35 ευρώ οροφοδιαμέρισμα σε διόροφο μέσα σε πορτοκαλεώνα, Αυγουστο. Αν δειτε την παρθένα παραλία των πολλών χιλιομέτρων με την καταπράσινη λωρίδα μετά τη χρυση αμμουδιά πλάτους 20 μέτρων και τα ξεραμένα κλαδιά που βρίσκεις σαν κοσμήματα!!! Ανοργάνωτη περιοχή με δύο ταβερνάκια κοσμήματα επίσης. Μετά πετάγεστε και στον Επικούρειο Απόλλωνα!
Άλλο θυμήθηκα κοντά, στο Αμμούδι σε 4στερο μινι ξενοδοχείο σουίτα με full 24ωρο service και ΚΟΡΥΦΑΙΟ φαγητό στο μπαλκόνι της πάνω από την αμμουδιά, 110 ευρώ τον Αύγουστο του 2018! Ειναι ανεξάντλητη η χώρα με λίγο ψάξιμο. Φιλος που έχει μεταναστευσει στον Καναδά με παιδιά μου ζήτησε να του οργανώσω διακοπές υπό κάποιες προυποθέσεις και μάλλον θα αλλάξω δουλειά. Alvadi τέρμα οι τζάμπα προτάσεις!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έκλεισα ολόκληρο διαμέρισμα (2 ενήλικες - 2 παιδιά) με κήπο στα 100μ από τη μεγάλη παραλία της Φοινικούντας με 50 ευρώ αρχές Ιουλίου. Ο τύπος που πιο δίπλα μου ζητούσε 80 (με σκόντο) θα πάρει το μακρύτερο. Ευκαιρίες όμως υπάρχουν, κάνουνε κρα για εκείνη τη περίοδο.
Στείλε αν θες πριβέ μήνυμα γιατί έψαχνα και γω για εκεί.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Vasileti είμαι ο μοναδικός greek guy στο τμήμα μου και γενικά είμαστε 3-4 Έλληνες σε όλο το κτήριο (Μιλάμε για 80 άτομα σύνολο)

Έρχονται κάτι ξένοι και μας δείχνουν ξενοδοχεία που δεν ξέρουμε καν ότι υπάρχουν στην Ελλάδα.
Σε κάτι περιοχές που δεν ξέρω καν που πέφτουν.

@tripakias ώστε έτσι η cocomat , μπράβο,που για ελληνική εταιρεία έφτασαν πολύ ψηλά.


Κάτσε ξεχάστηκα και είπα μπράβο, εδώ είναι το σημείο που πρέπει να πω "ελληνική εταιρεία, πουλανε ακριβά και δεν μπορώ να διαθέσω χιλιάδες ευρώ για τα στρώματα και τα έπιπλα τους, δεν σκέφτονται τον βασικό μισθό κτλ"
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πήγαμε Νοέμβρη Ρόδο και δεν συγκρίνονταν οι τιμές
Απρίλιο μέσα στην παλιά πόλη 5στερο 80 έουρος. Το ίδιο τον Αύγουστο 350.
Προσπαθεις να βγαλεις ακρη εσυ τωρα? Ξεχασε το δεν θα βγαλεις! Στην αρχη μας κραζανε γιατι εχουμε διαφορετικες τιμες για Ελληνες και ξενους, τους εξηγησαμε οτι δεν υπαρχει τετοιος τιμοκαταλογος απλα υπαρχει διαφορετικη τιμη για τον πρακτορειακο απο τον μεμονωμενο μετα το γυρισανε οτι ειμαστε ακριβοι γενικα. Τους λεμε οτι εχει καταλυματα και για χαμηλα βαλαντια μας απαντανε οτι ειμαστε φτηνιαρηδες που συνεργαζομαστε με την Thomas Cook που πτωχευσε και φερνουμε φτωχοευρωπαιους. Κραζουν τα ρισορτς και την all inclusive πολιτικη, τους λεμε μα αφου εσεις δεν μενετε εκει αλλα μενετε σε πιο μικρα καταλυματα. Σου λενε βεβαια εμεις μενουμε στους σταυλους σας που λετε ξενοδοχεια. Σου λενε Αυγουστο ειστε πανακριβοι που παιρνω αδεια τους λες μα βγαζουμε πακετα πιο φθηνα αν κλεισεις πιο νωρις, σου λενε δεν με βολευει τοτε που βγαζεις τα πακετα. Σου λενε οι Βορειοευρωπαιοι μονο βολευονται με αυτα τα πακετα. Μα γι' αυτο λεγεται πακετο γιατι ισχυει συγκεκριμενες ημερομηνιες και δεν βολευονται ολοι, αν ισχυε ολο το χρονο δεν ειναι πακετο ειναι τιμη δωματιου. Δεν βγαζεις πακετο και εχεις ιδια τιμη ολο τον χρονο εισαι φραγκοφονιας. Αλλα και να βρουν πακετο φθηνο για Μυκονο Αυγουστο σου λενε τι να κανω Αυγουστο Μυκονο ουτε τσαμπα δεν παω εκει με ολη τη σαρα και την μαρα. Πατεις με πατω σε γινεται τι να παω να κανω εκει. Τους λες να πανε Μαιο ή Ιουνιο ξερω γω ή σε λιγοτερο πολυσυχναστα νησια σου λενε ουτε τα φαντασματα δεν κυκλοφορουν εκει τετοια εποχη τι να παω να κανω. Σε κατηγορουν οτι ζεις απο τους φορους τους τους εξηγεις οτι δεν ισχυει αυτο αφου το κατα κεφαλην ΑΕΠ της Σαντορινης ειναι μεγαλυτερο αρα και η φορολογητεα υλη μεγαλυτερη σε κατηγορουν οτι τους τριβεις στην μουρη οτι βγαζεις περισσοτερα λεφτα πουλωντας ηλιο και μπομπες ενω εκεινοι κανουν κατι πιο ουσιαστικο. Τι να κανουν και οι Σαντορινιοι, ολο βραχια ειναι, αν δεν χτιζαν θα ηταν τεμπεληδες που ζουν με τους φορους τους. Τωρα που χτιζουν ειναι παρανομοι που κακοποιουν το περιβαλλον. Τους λες οτι τους νοιαζει μονο να πηγαινουν τσαμπα διακοπες και δεν τους ενδιαφερει ο μισθος των εργαζομενων μη μας πουλανε παραμυθια και σου λενε υπαρχει συλλογικη συμβαση εργασιας γι' αυτο, τι ειμαι εγω να καταθεσω νομοθετικη προταση για τον μισθο εγω κρινω βαση των εμπειριων μου ως πελατης. Τους δινει ο τριπακιας λινκ με το ποσο ψηλα βαθμολογουνται οι τουριστικες υπηρεσιες στην Ελλαδα απο πελατες σου λενε και που πανε ολα αυτα τα λεφτα, γιατι δεν δινετε καλυτερα λεφτα στους εργαζομενους σας? Σου λενε καλα δουλευεις 4 μηνες και θες να ζεις 12? Τους απαντας δεν δουλευω 4 μηνες δουλευω 6-7 και 10-12 ωρες την ημερα. Σου λενε ε καλα ξερουμε τι σκλαβοπαζαρο ειστε εκει κατω στα νησια. Ειναι μια συζητηση που παντα βγαινεις χαμενος. Τους εχουμε ζησει πανε στην ταβερνα αν εισαι φτηνος τους εχεις δωσει σαβουρα αν εισαι ακριβος λενε μας πουλησε την γοπα για μπαρμπουνι ο αληταρας. Πανε στην παραλια αν εχει καντινα και ξαπλωστρες καταστρεφουμε το περιβαλλον αν δεν εχει τιποτα μα καλα ειναι δυνατον να μην υπαρχει ουτε μια καντινα δηλαδη τι με το ταπερ επρεπε να ερθω παραλια? Πανε στο καταλυμα αν ειναι φθηνο μα καλα δεν μπορουσε να το βαλει 10-20 ευρω παραπανω το βραδυ να γλιτωσουμε τους μεθυστακες τους Εγγλεζους που κανουν φασαρια, το βαζεις 10-20 ευρω παραπανω δεν αξιζε τα λεφτα του. Πανε στο ξενοδοχειο αν εχει πισινα μα καλα πως ειναι δυνατον και κανουν μπανιο στην πισινα οι βρωμιαρηδες οι Βορειοευρωπαιοι τοσες ωραιες παραλιες εχουμε, αχρειαστο εξοδο και πληρωνουμε τσαμπα λεφτα για facility που δεν χρησιμοποιουμε. Δεν εχει πισινα το ξενοδοχειο μα καλα μου ηρθαμε να μεινουμε? Σε στανη? Ειναι ενα ατελειωτο γαιτανακι που μπορω να γεμισω 7 σελιδες αν θελω. Οταν ερχεται τετοιος πελατης πεσε κατω και κανε τον νεκρο μονο ετσι σωζεσαι. Δεν ερχονται να κανουν διακοπες οπως εσυ και να περασουν καλα. Ερχονται να ξεσπασουν επειδη τους υπολοιπους μηνες εχουν προβληματα ειτε επαγγελματικης φυσεως, ειτε οικονομικης ειτε ψυχολογικης,συναισθηματικης, σεξουαλικης, ερωτικης κ.τ.λ. Ερχονται 10-15 μερες στο νησι και με την νοοτροπια τωρα κωλονησιωτες εσεις θα πληρωσετε τα σπασμενα. Θα σας πιουμε το αιμα με το καλαμακι, θα σας τεντωσουμε το κορμι, θα μετρατε τοσες και σημερα μεχρι να φυγουμε απο το κωλονησο σας, το στρατιωτικο θα σας φανει παιχνιδακι, θα δειτε τον Χριστο φανταρο. Δεν παει να ειστε καμαριερες, σερβιτοροι, μπαρμεν, ξεναγοι, γκρουμακια, ιδιοκτητες καταλυματων, εστιατορες, ιδιοκτητες καφε θα μας βλεπετε και θα κρυβεστε. Θα πειτε τον δεσποτη Παναγιωτη θα ξερασατε το γαλα που βυζαξετε, θα μετανιωσετε την ωρα και την στιγμη που γεννηθηκατε!

Υ.Γ.:Ειναι αποικιοκρατικη αντιληψη να χαιρεσαι οταν παει καλα η Aegean και ο τουρισμος. Χαλασες εκει στα ξενα μου φαινεται. Εμεις εδω χαιρομαστε οταν πτωχευουν οι αλλοι και μενει ανεργος τοσος κοσμος. Τις αποικιοκρατικες σου αντιληψεις αλλου, οχι εδω...
Αδερφέ δεν ξέρεις πόσο γέλασα! Δυστυχώς δεν μπορεί να σε καταλάβει κάποιος, εκτός από όσους έχουν δουλέψει σε νησί (ή τουριστικό μέρος) και υποδέχονται "Αθηναίους" (έτσι τους λέμε εμείς).
Δεν ξέρω για εσάς,αλλά εμείς εδώ στη Ρόδο κυκλοφορούμε κυρίως με Φεράρι! :xalara:
View attachment 318313
Να σημειωθεί ποιος πρωτομίλησε σε αυτό το νήμα για Φεράρι ε???

Να πω και κάτι άλλο αφού διάβασα μαζεμένες τουλάχιστον 20 σελίδες!

Αφορμή είναι ο ξενοδόχος της Λήμνου, που ανέφερε ένα μέλος παραπάνω, ο οποίος ανέβασε απότομα τις τιμές του και αναφέρεται ως αρπαχτή. Καλά αυτό είναι το πιθανότερο αλλά παιδιά, ακόμα και για αυτό ίσως υπάρχει εξήγηση. Μην τα σκέφτεστε όλα από την μεριά σας. Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να δείξει παραπάνω έσοδα για να μπορεί να πλησιάσει πιο εύκολα μια τράπεζα για δάνειο αύριο μεθαύριο. Μπορεί ο άνθρωπος να ετοιμαζόταν να πάει το παιδί του για μια εγχείρηση στο Μεμόριαλ ξέρω γω και ήθελε επειγόντως παραπάνω λεφτά. Οκ, ακραίο παράδειγμα προφανώς αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε το πόιντ.
Μην κρίνετε έτσι εύκολα (αυτό πάει γενικά, όχι μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση μην παρεξηγηθώ) το τι αντιμετωπίζει ο άλλος. Το άγχος του να βλέπεις κάποιο δωμάτιό σου άδειο ή τα τραπέζια του εστιατορίου σου άδεια δεν πληρώνεται. Το άγχος που έχεις όταν είναι 30 του μηνός και αύριο δεν έχεις να πληρώσεις το προσωπικό δεν πληρώνεται. Επίσης όποιος δεν έχει φτιάξει κάτι δικό του από το 0 δεν μπορεί να καταλάβει πραγματικά τον επαγγελματία. Και δεν το λέω ειρωνικά. Είναι λογικό. Απλά πριν αποφασίσει κάποιος να πει ότι είμαστε κωλόνησα, σερβίρουμε μπόμπες, θέλουμε να καθόμαστε το χειμώνα, κάνουμε αρπαχτές και άλλα τέτοια ωραία ας το ξανασκεφτεί λίγο. Αν πάλι όχι, ε δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας. Κοντά είναι το Πόρτο (το οποίο είναι σούπερ παρεμπιπτόντως, εγώ ξετρελάθηκα).
Όλο αυτό λοιπόν μου θυμίζει το σκίτσο με τον ναυαγό που βλέπει στο βάθος ένα πλεούμενο να πλησιάζει και λέει "σώθηκα". Στο αμέσως επόμενο σκίτσο βλέπουμε ότι στο πλεούμενο είναι ένας επίσης ναυαγός ο οποίος λέει "στεριά! σώθηκα!".

Το ότι ο τουρισμός είναι από τα λίγα πράγματα που κρατάνε όρθια την χώρα δεν χρειάζεται να το πω, το εξηγούν καλύτερα άλλα μέλη και αν κάποιος δεν πείθεται ε πάω και εγώ πάσο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αδερφέ δεν ξέρεις πόσο γέλασα! Δυστυχώς δεν μπορεί να σε καταλάβει κάποιος, εκτός από όσους έχουν δουλέψει σε νησί (ή τουριστικό μέρος) και υποδέχονται "Αθηναίους" (έτσι τους λέμε εμείς).
Για πες @James, αναφέρεσαι στους κακούς Αθηναίους, γιατί οι καλοί Αθηναίοι καλώς έρχονται στο νησί σου τοοόσα χρόνια και φέτος ιδίως τους θέλεις μετά μανίας, να φανταστώ.:mad:
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Για πες @James, αναφέρεσαι στους κακούς Αθηναίους, γιατί οι καλοί Αθηναίοι καλώς έρχονται στο νησί σου τοοόσα χρόνια και φέτος ιδίως τους θέλεις μετά μανίας, να φανταστώ.:mad:

Χαχα, δεν ειμαι Αθηναια, αλλα πιστευω ότι φέτος το καλοκαίρι ολοι οι φιλοι του τουρισμου περιμένουν μετα μανιας τους Αθηναιους, τους Λαρισαιους,τους Θεσσαλονικιους κπλ κλπ. Ξαφνικα θυμηθηκαμε οτι υπάρχει και ο εσωτερικός τουρισμος το καλοκαίρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.035
Αφορμή είναι ο ξενοδόχος της Λήμνου, που ανέφερε ένα μέλος παραπάνω, ο οποίος ανέβασε απότομα τις τιμές του και αναφέρεται ως αρπαχτή. Καλά αυτό είναι το πιθανότερο αλλά παιδιά, ακόμα και για αυτό ίσως υπάρχει εξήγηση. Μην τα σκέφτεστε όλα από την μεριά σας. Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να δείξει παραπάνω έσοδα για να μπορεί να πλησιάσει πιο εύκολα μια τράπεζα για δάνειο αύριο μεθαύριο. Μπορεί ο άνθρωπος να ετοιμαζόταν να πάει το παιδί του για μια εγχείρηση στο Μεμόριαλ ξέρω γω και ήθελε επειγόντως παραπάνω λεφτά.
Πολυ ενδιαφερουσα προσεγγιση της τσεπης του πελατη. Απορω πως εκτιθεστε ετσι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom