Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαχα, δεν ειμαι Αθηναια, αλλα πιστευω ότι φέτος το καλοκαίρι ολοι οι φιλοι του τουρισμου περιμένουν μετα μανιας τους Αθηναιους, τους Λαρισαιους,τους Θεσσαλονικιους κπλ κλπ. Ξαφνικα θυμηθηκαμε οτι υπάρχει και ο εσωτερικός τουρισμος το καλοκαίρι.
Τους είχε αρνηθεί κανείς όλα αυτά τα χρόνια; Τους απαγορευόταν η πρόσβαση, η στέγαση, η εστίαση;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Απρίλιο μέσα στην παλιά πόλη 5στερο 80 έουρος. Το ίδιο τον Αύγουστο 350.

Αδερφέ δεν ξέρεις πόσο γέλασα! Δυστυχώς δεν μπορεί να σε καταλάβει κάποιος, εκτός από όσους έχουν δουλέψει σε νησί (ή τουριστικό μέρος) και υποδέχονται "Αθηναίους" (έτσι τους λέμε εμείς).

Να σημειωθεί ποιος πρωτομίλησε σε αυτό το νήμα για Φεράρι ε???

Να πω και κάτι άλλο αφού διάβασα μαζεμένες τουλάχιστον 20 σελίδες!

Αφορμή είναι ο ξενοδόχος της Λήμνου, που ανέφερε ένα μέλος παραπάνω, ο οποίος ανέβασε απότομα τις τιμές του και αναφέρεται ως αρπαχτή. Καλά αυτό είναι το πιθανότερο αλλά παιδιά, ακόμα και για αυτό ίσως υπάρχει εξήγηση. Μην τα σκέφτεστε όλα από την μεριά σας. Μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να δείξει παραπάνω έσοδα για να μπορεί να πλησιάσει πιο εύκολα μια τράπεζα για δάνειο αύριο μεθαύριο. Μπορεί ο άνθρωπος να ετοιμαζόταν να πάει το παιδί του για μια εγχείρηση στο Μεμόριαλ ξέρω γω και ήθελε επειγόντως παραπάνω λεφτά. Οκ, ακραίο παράδειγμα προφανώς αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε το πόιντ.
Μην κρίνετε έτσι εύκολα (αυτό πάει γενικά, όχι μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση μην παρεξηγηθώ) το τι αντιμετωπίζει ο άλλος. Το άγχος του να βλέπεις κάποιο δωμάτιό σου άδειο ή τα τραπέζια του εστιατορίου σου άδεια δεν πληρώνεται. Το άγχος που έχεις όταν είναι 30 του μηνός και αύριο δεν έχεις να πληρώσεις το προσωπικό δεν πληρώνεται. Επίσης όποιος δεν έχει φτιάξει κάτι δικό του από το 0 δεν μπορεί να καταλάβει πραγματικά τον επαγγελματία. Και δεν το λέω ειρωνικά. Είναι λογικό. Απλά πριν αποφασίσει κάποιος να πει ότι είμαστε κωλόνησα, σερβίρουμε μπόμπες, θέλουμε να καθόμαστε το χειμώνα, κάνουμε αρπαχτές και άλλα τέτοια ωραία ας το ξανασκεφτεί λίγο. Αν πάλι όχι, ε δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας. Κοντά είναι το Πόρτο (το οποίο είναι σούπερ παρεμπιπτόντως, εγώ ξετρελάθηκα).
Όλο αυτό λοιπόν μου θυμίζει το σκίτσο με τον ναυαγό που βλέπει στο βάθος ένα πλεούμενο να πλησιάζει και λέει "σώθηκα". Στο αμέσως επόμενο σκίτσο βλέπουμε ότι στο πλεούμενο είναι ένας επίσης ναυαγός ο οποίος λέει "στεριά! σώθηκα!".

Το ότι ο τουρισμός είναι από τα λίγα πράγματα που κρατάνε όρθια την χώρα δεν χρειάζεται να το πω, το εξηγούν καλύτερα άλλα μέλη και αν κάποιος δεν πείθεται ε πάω και εγώ πάσο.
Για αρχη να πουμε μια καλημερα. Εννοειται οτι δε θα χαλασουμε τις καρδιες μας, μια συζητηση κανουμε. Εγω ειμαι αυτη που εγραψα για τη Λημνο και το εκανα γιατι με ενοχλησε παρα πολυ το συμβαν. Μου παραθετεις καποιους λογους για τους οποιους θα μπορουσα να το δικαιολογησω. Τους δεχομαι λοιπον και ρωταω. Φετος πρεπει να κανω μια σοβαρη εγχειρηση η απλα και η δικια μου δουλεια δεν πηγε τοσο καλα και θα μπορεσω να ερθω για διακοπες μονο αν μου δωσεις το δωματιο στη μιση τιμη. Θα το κανεις;
Υ.Γ Αν καποιος απο τους αγαπητους επαγγελματιες του forum πει ναι παρακαλω να αφησει τα στοιχεια του. Θα προτιμηθει και υποσχομαι να κρατηθει σειρα προτεραιοτητας😎😎😎
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
. Φετος πρεπει να κανω μια σοβαρη εγχειρηση η απλα και η δικια μου δουλεια δεν πηγε τοσο καλα και θα μπορεσω να ερθω για διακοπες μονο αν μου δωσεις το δωματιο στη μιση τιμη. Θα το κανεις;
Αφου σου λεει οτι και σου τα παιρνουν και σε ειρωνευονται πισω απο την πλατη σου που τους προτιμησες τοσο δρόμο απο Αθηνα.
Τι διαβαζουμε αυτες τις μερες, ρε.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αφου σου λεει οτι και σου τα παιρνουν και σε ειρωνευονται πισω απο την πλατη σου που τους προτιμησες τοσο δρόμο απο Αθηνα.
Τι διαβαζουμε αυτες τις μερες, ρε.
Σταμάτα "Αθηναία"! Δεν ξέρεις εσύ!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
@alvadi όποιο μέρος και να πιάσεις στην Ελλάδα, διαμάντια θα βρεις σε όλες τις τιμές.
Βέβαια για εμένα Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι κορυφαίοι μήνες.

Τρως καλά, πίνεις καλά, δεν πέφτει στριμωξίδι, δεν έχει ουρές σχεδόν πουθενά, φυσιολογικές τιμές σε οργανωμένες παραλίες κτλ.

Έχω πολλά χρόνια να πάω διακοπές τον Αύγουστο σχεδόν 10ετία.
πριν ερθουν τα παιδια στην ζωη μας πηγαιναμε παντα καπου 05 με 20 Ιουλιου διακοπες....την θεωρω ιδανικη περιοδο...
πολυ γελουσα που οταν γυρνουσα στην δουλεια με ρωτουσανε που θα πας αυγουστο? και ελεγε δεν εχω αδεια...πηγαμε ιουλιο...'ααα...ε δεν πειραζει'...ετσι με αντιμετωπιζαν του στυλ 'ο καημενος δεν θα παει αυγουστο διακοπες...πηγε Ιουλιο'
τι γελιο....

δυστυχως τωρα πια αυτα εινα περασμενα μεγαλεια...οι επομενες διακοπες που θα παμε off season εινα σε περιπου 14 χρονια....
δεν ξερω πως ειναι στην Ελλαδα οταν τα παιδια εινια σχολειο....ισως μπορεις να πας τελη ιουλιου...
εδω σε εμας παντως (ασχετα με τον ιο κλπ) ο παιδικος θα εινα κλειστος για διακοπες 8 με 28 αυγουστου...δηλαδη ρε σεις εκει? ελεος...χειροτερη περιοδο ! ! !
αναγκαζομαι και χυπναw στις 02.30 το βραδυ, χυπναw τα παιδια και φευγουμε με την τσιμπλα στο ματι στις 03.30....αλλες φορες (που.χ. χριστουγεννα κλπ) φευγουμε στις 01.00 τα χημερωματα....
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Τους είχε αρνηθεί κανείς όλα αυτά τα χρόνια; Τους απαγορευόταν η πρόσβαση, η στέγαση, η εστίαση;
Οχι βεβαια. Αλλα διαβαζουμε στις προηγουμενες σελιδες οτι ο Ελληνας πελατης ειναι απο τις χειροτερες περιπτωσεις που μπορεινα σου τυχει. Ενας ανθρωπος γεματος απωθημενα που ξεκιναει να παει διακοπες για να μαλωσει και να φερθει ασχημα στον ξενοδοχο, στο γκαρσον, στον εστιατορα κ.τ.λ. Οταν λοιπον ξερω οτι ο ανθρωπος που θα συναντησω εκει που θα παω σκεφτεται ετσι για μενα τι να κανω, να χαρω;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Οχι βεβαια. Αλλα διαβαζουμε στις προηγουμενες σελιδες οτι ο Ελληνας πελατης ειναι απο τις χειροτερες περιπτωσεις που μπορεινα σου τυχει. Ενας ανθρωπος γεματος απωθημενα που ξεκιναει να παει διακοπες για να μαλωσει και να φερθει ασχημα στον ξενοδοχο, στο γκαρσον, στον εστιατορα κ.τ.λ. Οταν λοιπον ξερω οτι ο ανθρωπος που θα συναντησω εκει που θα παω σκεφτεται ετσι για μενα τι να κανω, να χαρω;
Στειλε κατ' ευθειαν τα φραγκα χωρις να πας. Θα γλυτωσεις και τον εκνευρισμο που προκαλεις που εισαι loser, θα στηριξεις και τη βαρια βιομηχανια της χωρας.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Στειλε κατ' ευθειαν τα φραγκα χωρις να πας. Θα γλυτωσεις και τον εκνευρισμο που προκαλεις που εισαι loser, θα στηριξεις και τη βαρια βιομηχανια της χωρας.
Ειλικρινα αγαπητη μου αυτες οι καταστασεις απεχουν πολυ απο το να με εκνευρισουν. Χρυσος βουδας σου λεω..... 😄
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Είναι αστείο να λέτε "φέτος οι Έλληνες ξενοδόχοι θέλουν τα λεφτά μας", γιατί πέρυσι τα δώσατε σε κανένα Έλληνα και σας είπε "Δεν τα θέλω" ?

Ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει.

Αν ο ξενοδόχος στη Λήμνο, καταφέρνει να το γεμίσει αυξάνοντας τις τιμές από 70€ --> 110€ είναι παράλογο (γιατί μιλάμε για τρελή % αύξηση) αλλά νόμιμο. Προσωπικά διαφωνώ, αλλά ο κάθε επιχειρηματίας είναι ελεύθερος να διαλέξει το επίπεδο τιμών που πουλάει.

Αν σε λίγα χρόνια γίνει ένα μπαμ στη Λήμνο και σκάσουν billionaires/millionaires με yacht, αγοράσουν βίλες, και ανοίξουν μαγαζιά όπως το SantAnna, θα λέμε

"Θυμάστε το κατάλυμα που είχε 110 ευρώ και λέγαμε ότι είναι πολλά? τώρα έχει κάπου 200 ευρώ"
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Είναι αστείο να λέτε "φέτος οι Έλληνες ξενοδόχοι θέλουν τα λεφτά μας", γιατί πέρυσι τα δώσατε σε κανένα Έλληνα και σας είπε "Δεν τα θέλω" ?

Ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει.

Αν ο ξενοδόχος στη Λήμνο, καταφέρνει να το γεμίσει αυξάνοντας τις τιμές από 70€ --> 110€ είναι παράλογο (γιατί μιλάμε για τρελή % αύξηση) αλλά νόμιμο. Προσωπικά διαφωνώ, αλλά ο κάθε επιχειρηματίας είναι ελεύθερος να διαλέξει το επίπεδο τιμών που πουλάει.

Αν σε λίγα χρόνια γίνει ένα μπαμ στη Λήμνο και σκάσουν billionaires/millionaires με yacht, αγοράσουν βίλες, και ανοίξουν μαγαζιά όπως το SantAnna, θα λέμε

"Θυμάστε το κατάλυμα που είχε 110 ευρώ και λέγαμε ότι είναι πολλά? τώρα έχει κάπου 200 ευρώ"
Ε δεν μπορει ομως να προχωρησει η συζητηση με υποθεσεις για το μελλον. Δεν εχει νοημα
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Sanna1971 θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε αν ο ξενοδόχος κατάφερε να το δώσει στη νέα τιμή.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για πες @James, αναφέρεσαι στους κακούς Αθηναίους, γιατί οι καλοί Αθηναίοι καλώς έρχονται στο νησί σου τοοόσα χρόνια και φέτος ιδίως τους θέλεις μετά μανίας, να φανταστώ.:mad:
Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις για αυτό το Αθηναίοι ήταν μέσα σε " ". Και προφανώς εσύ είσαι μία από αυτές! Και προφανώς τους θέλω όλους, ποτέ δεν έκανα διακρίσεις. :)
Πολυ ενδιαφερουσα προσεγγιση της τσεπης του πελατη. Απορω πως εκτιθεστε ετσι.
Ποιος εκτίθεται είναι εύκολο να το καταλάβουν και τα μικρά παιδιά. Έχω ανάγκη, ανεβάζω την τιμή νόμιμα και όποιος θέλει έρχεται. Όποιος δεν θέλει δεν έρχεται. Δεν ζήτησα δανεικά. Με τις παροχές που θα προσφέρω θα τα εισπράξω. Και αν δεν πατήσει κανείς, δεν είμαι η Aegean να με στηρίξει το κράτος, θα κλείσω. Δεν είμαι δημόσιο μήνας μπει μήνας βγει. Ε? Και να κάνω κριτική εκ του ασφαλούς. Ε?
Για αρχη να πουμε μια καλημερα. Εννοειται οτι δε θα χαλασουμε τις καρδιες μας, μια συζητηση κανουμε. Εγω ειμαι αυτη που εγραψα για τη Λημνο και το εκανα γιατι με ενοχλησε παρα πολυ το συμβαν. Μου παραθετεις καποιους λογους για τους οποιους θα μπορουσα να το δικαιολογησω. Τους δεχομαι λοιπον και ρωταω. Φετος πρεπει να κανω μια σοβαρη εγχειρηση η απλα και η δικια μου δουλεια δεν πηγε τοσο καλα και θα μπορεσω να ερθω για διακοπες μονο αν μου δωσεις το δωματιο στη μιση τιμη. Θα το κανεις;
Υ.Γ Αν καποιος απο τους αγαπητους επαγγελματιες του forum πει ναι παρακαλω να αφησει τα στοιχεια του. Θα προτιμηθει και υποσχομαι να κρατηθει σειρα προτεραιοτητας😎😎😎
Καλημέρα! Ξαναλέω αφορμή ήταν αυτό, δεν πήγαινε σε σένα αποκλειστικά.
Πρέπει να διευκρινίσω κάτι αν και μου φαίνεται απλό. Στο παράδειγμά σου ζητάς να σου τσοντάρω στην εγχείρηση κάνοντάς σου χάρη (με την έκπτωση). Στο δικό μου παράδειγμα δεν ζήτησα καμία χάρη. Παροχές προσφέρω και αν θες τις παίρνεις και πληρώνεις. Καμία χάρη. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εσύ λοιπόν ζητάς εκπτώσεις (με μηδενικό ρίσκο, το πολύ πολύ να μην πας διακοπές) ενώ εγώ ρισκάρω ανεβάζοντας την τιμή, με ενδεχόμενο να μείνω άδειος. Αυτά λοιπόν δεν καταλαβαίνετε, και για αυτό έχω κοουτάρει και το από κάτω σχόλιο.
Κανείς δεν "τα παίρνει".
Αφου σου λεει οτι και σου τα παιρνουν και σε ειρωνευονται πισω απο την πλατη σου που τους προτιμησες τοσο δρόμο απο Αθηνα.
Τι διαβαζουμε αυτες τις μερες, ρε.
Την έννοια επαγγελματικό ρίσκο κάποιοι την έχουν διαβάσει μόνο στα βιβλία, οπότε καλό θα είναι να είναι πιο προσεκτικοί. Γιατί θα μπορούσε να πει κάποιος ότι εκτίθενται.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.622
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom