Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.036
Likes
41.036
Γελάνε οι αρχαιολόγοι αλλά όταν έπρεπε να πάρουν αποφάσεις έπαιζαν κρυφτούλι.Τώρα είναι βέβαιοι ότι δεν θα πληρωθεί αποζημίωση.Ότι νάναι..Μήπως από την τσέπη τους θα την πληρώσουν..
Ο Συνδεσμος Ελληνων Αρχαιολογων δεν ταυτιζεται με το ΚΑΣ. Γι αυτο λεω οτι γελανε οι αρχαιολογοι με τη διατυπωση του ΚΑΣ. Εννοω πραγματι οτι γελανε οι αρχαιολογοι.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Nikos86 ξέρω πως είναι. Δράμα ειναι, τα μισά κτήρια θέλουν γκρέμισμα , περπατάς και πέφτουν σοβάδες.

@Borealis αν συγκρίνεις τον Πειραιά με πραγματικά ιστορικά και παραδοσιακά κτήρια, έλα δες την Βέρνη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γελάνε οι αρχαιολόγοι αλλά όταν έπρεπε να πάρουν αποφάσεις έπαιζαν κρυφτούλι.Τώρα είναι βέβαιοι ότι δεν θα πληρωθεί αποζημίωση.Ότι νάναι..Μήπως από την τσέπη τους θα την πληρώσουν..
υπήρχε ένα κενό στο νόμο για την περιοχή από τότε που έπρεπε να δοθεί ύψος στο νέο Μουσείο Ακρόπολης και το εκμεταλλεύτηκε η Εταιρία πιάνοντας την αρχαιολογία στον ύπνο, στις περιπτώσεις όμως που σώζεται ένας χώρος από τους αρχαιολόγους δεν άκουσα και κανέναν να λέει ένα καλό λόγο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Για την ιστορία υπάρχει και δεύτερο ξενοδοχείο με νόμιμη άδεια στην περιοχή.Ευτυχώς αυτό δεν πρόλαβε να κτισθεί.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Αυγουστος 2017 πέτυχα ακύρωση και μας προσφέρθηκε σουιτα σε χαμηλή τιμή που ντρέπομαι να την πω. Η θέα πινοντας κοκτειλακι στην πισίνα και τα ηλιοβασιλέματα δεν ξέρω πόσο θαπρεπε να κοστολογουνται. Εχω μόνο προσωπικές φωτό στις οποίες γενικά δεν είμαι καλός. Δεν αναφέρω τα τρια ταβερνάκια από κάτω όπου αναπνέοντας και μονο τις μυρουδιές από τα ψαρικά γούσταρες να παίρνεις κιλά. Μη λέτε μ@@@κίες για το τι έχει η Ελλάδα και τον τουρισμό της.
Από το 1976 έχω κολυμπήσει όλη την ακτογραμμή της και πάνω από 5 νησιά κάθε καλοκαίρι, ειτε χιππικα ειτε επαγγελματικά ειτε καταδυτικά ειτε ιστιοπλοικά και το πολυποίκιλο ειναι απίστευτο. Ψάχνοντας πολύ κάθε φορά και με πολύ συγκεκριμένα κριτήρια, δεν εχω κακή ανάμνηση υπηρεσιών που να τη θυμάμαι, άρα πταίσματα, από τουλάχιστον 1000 παράκτιες νύκτες, με το βίτσιο να μην ξαναπηγαίνω δεύτερη φορά στον ίδιο τόπο. Αύγουστο και σε μυθικα μέρη πχ στην Πελοπόννησο και ηπειρωτική Ελλάδα μέχρι πάνω, 35 ευρώ. Δεν ξέρω ποιός και που κάνει κάτι λάθος ή εγώ ήμην εξαιρετικά κ@@@φαρδος. Over and Out και σε αυτό το τοπικ, βαρέθηκα.
https://www.booking.com/hotel/gr/pe...61016a;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
2
Προς το Ταίναρο, έχω μείνει στο πιο ακριανό πετρόκτιστο με τη δική του αυλίτσα διπλα σε μπαξε με ντομάτες, αυγουστο 100 γιούρα. Ειναι πιο καλό από ότι φαίνεται, απλά δεν βάζω προσωπικές φωτό http://www.marmariparadise.com/
Aγαπω Λακωνία! Πολύ καλή επιλογή, ευχαριστώ!

Το αλλο στους Πετανούς ειναι adults only ...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Την τελευταία τριετία είδαμε εκατοντάδες κτίρια να αλλάζουν προσόψεις και χρήσεις στην Αθήνα και να γίνονται ξενοδοχεία, αυτοί πλήρωσαν την αρχαιολογία? στον Πειραιά ολόκληρο τετράγωνο άλλαξε πρόσοψη και χρήση δεν το πήρες χαμπάρι?τι δουλειά έχει η αρχαιολογία σε κτίριο του 70? μήπως κάποια βασικά πράγματα πρέπει να τα μάθετε οι ξενοδόχοι, αναρωτιέμαι τι θα λέτε στους πελάτες σας...
Αυτο που λες δεν μου φαινεται παραλογο και πηρα τον αδερφο μου για να τον ρωτησω μπας και δεν θυμομουν καλα μιας και αυτος ασχοληθηκε με το κατασκευαστικο κομματι. Υπηρξε περιορισμος απο την αρχαιολογικη υπηρεσια και δεν μπορουσαμε. Δεν θυμαται ουτε αυτος γιατι αλλα υπηρχε. Ισως να υπηρχε επειδη το διπλανο ακινητο ειναι διατηρητεο το οποιο ειναι ετοιμορροπο. Παντως πρωτον δεν θα παρεμβαιναμε σ' εκεινο και δευτερον υπηρξε περιορισμος που δεν μας αφησε να το κανουμε. Δεν ειναι το γνωστικο μου αντικειμενο και δεν ξερω πολλα πανω σε αυτο παντως αυτο που ξερω ειναι οτι ετσι εγινε. Τωρα αν εσυ δεν με πιστευεις δεν μπορω να κανω κατι.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Στο Μαρμάρι στο κανει και τρικλινο ο παπάς ιδιοκτήτης που γνωριζόμαστε μια και έχω πάει αρκετες φορές λόγω θαλάσσιων δραστηριοτήτων και φυσικά η κουζίνα δεν παίζεται, συνεννοήσου για ειδικότερο φαγητό για το μικρο. Τρως και καμια ντομάτα στο πρωινο.
Του Πετανιούς τους έφερα παράδειγμα, οι σουίτες του πάντως είναι σα διαμερίσματα
edit: απαντηση σε alvadi
Επίσης πας οδικώς, η παραλία είναι ιδιωτική αλλά έχεις και άλλες επιλογές και παντού έχεις μεγάλη αυτονομία για να μη φοβάσαι ιούς και κόρες
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
@alvadi
https://www.booking.com/hotel/gr/elea-mare.el.html
Αν δεν σε νοιάζουν παροχές και θέλεις θέα και παραλία. Μέχρι 120 ευρώ έχει για Σεπτέμβριο. Τοπικό πρωινό κτλ.

Βέβαια είναι ησυχαστήριο και σε ερημιά.

Αλλιώς προτείνω

https://www.booking.com/hotel/gr/aktaion-resort.el.html
Πολύ καλό value for money.
To aktaion
@alvadi
https://www.booking.com/hotel/gr/elea-mare.el.html
Αν δεν σε νοιάζουν παροχές και θέλεις θέα και παραλία. Μέχρι 120 ευρώ έχει για Σεπτέμβριο. Τοπικό πρωινό κτλ.

Βέβαια είναι ησυχαστήριο και σε ερημιά.

Αλλιώς προτείνω

https://www.booking.com/hotel/gr/aktaion-resort.el.html
Πολύ καλό value for money.
To Aκταιον το ξέρω, δεν έχω μείνει και φαίνεται πολυ ωραία η παραλία μπροστά..είδατε όμως η Λακωνία διαμαντάκια εχει...και την έχω γυρίσει, οποτε ειναι ιδανικά πια να αραξεις και να ξεκουραστεις..χρόνια το λέω ότι θελω να παω διακοπές και να ξεκουραστώ και αντί για αυτό κανω χιλιομετρα και τα παιδιά να διαμαρτυρονται που βρίσκω την όρεξη.... αντε μακαρι να καταφέρουμε να πάρουμε 4-5 μέρες άδεια ..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αυγουστος 2017 πέτυχα ακύρωση και μας προσφέρθηκε σουιτα σε χαμηλή τιμή που ντρέπομαι να την πω. Η θέα πινοντας κοκτειλακι στην πισίνα και τα ηλιοβασιλέματα δεν ξέρω πόσο θαπρεπε να κοστολογουνται. Εχω μόνο προσωπικές φωτό στις οποίες γενικά δεν είμαι καλός. Δεν αναφέρω τα τρια ταβερνάκια από κάτω όπου αναπνέοντας και μονο τις μυρουδιές από τα ψαρικά γούσταρες να παίρνεις κιλά. Μη λέτε μ@@@κίες για το τι έχει η Ελλάδα και τον τουρισμό της.
Από το 1976 έχω κολυμπήσει όλη την ακτογραμμή της και πάνω από 5 νησιά κάθε καλοκαίρι, ειτε χιππικα ειτε επαγγελματικά ειτε καταδυτικά ειτε ιστιοπλοικά και το πολυποίκιλο ειναι απίστευτο. Ψάχνοντας πολύ κάθε φορά και με πολύ συγκεκριμένα κριτήρια, δεν εχω κακή ανάμνηση υπηρεσιών που να τη θυμάμαι, άρα πταίσματα, από τουλάχιστον 1000 παράκτιες νύκτες, με το βίτσιο να μην ξαναπηγαίνω δεύτερη φορά στον ίδιο τόπο. Αύγουστο και σε μυθικα μέρη πχ στην Πελοπόννησο και ηπειρωτική Ελλάδα μέχρι πάνω, 35 ευρώ. Δεν ξέρω ποιός και που κάνει κάτι λάθος ή εγώ ήμην εξαιρετικά κ@@@φαρδος. Over and Out και σε αυτό το τοπικ, βαρέθηκα.
https://www.booking.com/hotel/gr/pe...61016a;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg
Το ξενοδοχείο που πρότεινεις έχει 650€ φεύγα για 3 βραδια. Κάτι δεν κατάλαβα καλά απο αυτά που γράφεις η είναι ξεχωριστή η παράθεση του ξενοδοχείου?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
Το ξενοδοχείο που πρότεινεις έχει 650€ φεύγα για 3 βραδια. Κάτι δεν κατάλαβα καλά απο αυτά που γράφεις η είναι ξεχωριστή η παράθεση του ξενοδοχείου?
Την σουίτα αυτή την ακριβή,την πέτυχε απο ακύρωση σε τιμη ξεφτίλα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.687
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom