Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Μα δεν μίλησα για ΟΛΑ τα μέλη του φόρουμ που συμμετέχουν στην κουβέντα. Είσαι λάθος εδώ.

Επειδή δεν γνωριζόμαστε, προσπαθούμε να βγάλουμε μια άκρη μέσω των γραπτών. Ε όταν μερικά (το ξαναγράφω γιατί κάποιοι παρεξηγούνται, μερικά) γραπτά λένε για αρπαχτές, ότι κρύβουμε λεφτά για αυτό δεν απογειώνεται η χώρα (!), ότι ρουφάμε με καλαμάκι, ότι "τα παίρνουμε", ότι θέλουμε να δουλεύουμε 3 μήνες μόνο γιατί είμαστε τεμπέληδες και άλλα τέτοια, ε συγνώμη αλλά εκεί καταλήγω εγώ. Ότι κάποιοι (το ξαναγράφω, το είχα γράψει και στο αρχικό ποστ κάποιοι) έχουν παντελή άγνοια του τι σημαίνει ρίσκο στον ιδιωτικό τομέα. Δεν είναι κακό να έχεις μαύρα μεσάνυχτα για κάποιο θέμα. Κακό είναι να προσπαθείς να πείσεις, για το θέμα που έχεις μαύρα μεσάνυχτα, ότι κάποιος δεν ξέρει να βάζει τιμές και απλά είναι απατεώνας και αεριτζής.

Αν έπρεπε να ταγκάρω και κανέναν άλλο ε σόρι, είναι τόσα πολλά πλέον.
Αστειευεσαι; Εμενα δεν ταγκαρες στο σχολιο περι μηνας μπαινει μηνας βγαινει, πως πληρωνομαι οτι και δεν εχω ιδεα απο ιδιωτικο τομεα και ρισκα.
Και πως γνωριζεις αν εχω η δεν εχω ιδεα απο ιδιωτικο τομεα και τα ρισκα του η απο που ερχονται ολα τα εισοδηματα μου. Το ψαχνεις πολυ το θεμα;
Επαναλαμβανω επειδη οι πληροφοριες σου ειναι ανακριβεις, ταγκαρε οποιον εχεις ψαξει καλυτερα τις τσεπες του.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αστειευεσαι; Εμενα δεν ταγκαρες στο σχολιο περι μηνας μπαινει μηνας βγαινει, πως πληρωνομαι οτι και δεν εχω ιδεα απο ιδιωτικο τομεα και ρισκα.
Και πως γνωριζεις αν εχω η δεν εχω ιδεα απο ιδιωτικο τομεα και τα ρισκα του η απο που ερχονται ολα τα εισοδηματα μου. Το ψαχνεις πολυ το θεμα;
Επαναλαμβανω επειδη οι πληροφοριες σου ειναι ανακριβεις, ταγκαρε οποιον εχεις ψαξει καλυτερα τις τσεπες του.
Κανένα αστείο.

Εσύ και ο κάθε εσύ μπορεί να λέει ότι θέλει. Ότι είναι Δ/Υ ότι είναι ξενοδόχος, ότι είναι ο Ναπολέων, οτιδήποτε. Οπότε δεν βασίζομαι σε πληροφορίες, που λανθασμένα λες ότι έχω, αλλά σε αυτά που διαβάζω. Από αυτά που διαβάζω λοιπόν συμπεραίνω ότι μερικοί έχετε όχι μαύρα, αλλά κατάμαυρα μεσάνυχτα για το θέμα.
Και επίσης δεν ψάχνω καμία τσέπη το είπα παραπάνω. Αδιαφορώ πόσα βγάζει ο καθένας, και δεν τους κάνω κουμάντο. Σε αντίθεση με άλλους. Αν δεν τους ξέρεις, ίσως είναι από το χωριό. Μπορεί και από το Πόρτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Κανένα αστείο.

Εσύ και ο κάθε εσύ μπορεί να λέει ότι θέλει. Ότι είναι Δ/Υ ότι είναι ξενοδόχος, ότι είναι ο Ναπολέων, οτιδήποτε. Οπότε δεν βασίζομαι σε πληροφορίες, που λανθασμένα λες ότι έχω, αλλά σε αυτά που διαβάζω. Από αυτά που διαβάζω λοιπόν συμπεραίνω ότι μερικοί έχετε όχι μαύρα, αλλά κατάμαυρα μεσάνυχτα για το θέμα.
Και επίσης δεν ψάχνω καμία τσέπη το είπα παραπάνω. Αδιαφορώ πόσα βγάζει ο καθένας, και δεν τους κάνω κουμάντο. Σε αντίθεση με άλλους. Αν δεν τους ξέρεις, ίσως είναι από το χωριό. Μπορεί και από το Πόρτο.
Λοιπον επειδη δεν εχεις ιδεα, μην αναφερεσαι σχετικα με τα εισοδηματα μου, που με ταγκαρεις προσωπικα σε σχολια περι πως βγαζω και πως τα βγαζω.
Κι αν θελει ενα μελος να τα τρωει στο Πορτο, εκει θα τα τρωει. Κι αν θελει να τα κανει στοιβα και να τους βαλει φωτια αλλαζοντας γυρω γυρω παρα να τα δωσει σε ελληνα επιχειρηματια του τουρισμου γιατι δεν νιωθει την υποχρεωση η γιατι δεν γουσταρει, αυτο θα κανει.
Οχι απο αγνοια η απωθημενα η επειδη ειναι loser (σχολια της συντεχνιας), αλλα γιατι ετσι του καπνισε.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
ετσι απο περιεργεια απο την εμπειρια σου
πιστευεις και πιστευετε οσοι ειστε επαγγελματιες του χωρου οτι ο ελληνας τουριστας ειναι στην πλειοψηφια στραβοξυλο η οχι?
και απο την αλλη πλευρα
οι κακοι επαγγελματιες ειναι πλειοψηφια η μειοψηφια?

εγω δεν μπορω να εχω αποψη...αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω την αποψη καποιων του χωρου


τα p's και τα q's --- ??????
Μισθωτή είμαι, αν κι έχω ασχοληθεί με το τουρισμό (στο λογιστικό κομμάτι) δεν έχω ασχοληθεί απευθείας με τον τουρίστα, οι εμπειρίες μου είναι ελάχιστες. Όμως νομίζω ότι εδώ το πάμε λάθος..ας φύγουμε από τον κακό Ελληνα τουρίστα ή το λαμόγιο τον ξενοδόχο κι ας επικεντρωθούμε στον άνθρωπο. Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. Όπως υπάρχουν καλοί υπάλληλοι υπάρχουν και οι καλοί εργοδότες, και όπως υπάρχουν κακοί εργοδότες όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν και κακοί υπάλληλοι. Πρέπει να απωθήσουμε το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" και να έχουμε εν συναίσθηση και οι μεν και οι δε, και αυτό όχι μόνο στο κομμάτι του τουρισμού αλλά παντού ακόμα και το πρωί όταν έχουμε ζητήσει ένα καφέ σκέτο και μας το φέρνουν με ζάχαρη, να καταλαβαίνουμε ότι ο άλλος εργάζεται και ένα λάθος που και που του επιτρέπεται ή να μη πατάμε τη κόρνα επειδή ο μπροστινός άργησε να ξεκινήσει κατά ένα δευτερόλεπτο στο φανάρι.. Ένα χαμόγελο, μία καλή κουβέντα, ένας ευγενικός λόγος πάντα κάνουν μία δύσκολη κατάσταση να φαίνεται πιο εύκολη.

Τους κακούς επαγγελματίες όταν του πάρουμε χαμπάρι τους αποφεύγουμε, είναι σίγουρο ότι θα καταστραφούν μόνοι τους κάποια στιγμή, δεν θα αντέξουν για πολύ.. τα "στραβόξυλα" από την άλλη πρέπει να βρούμε τρόπο να τα ισιώνουμε :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
ετσι απο περιεργεια απο την εμπειρια σου
πιστευεις και πιστευετε οσοι ειστε επαγγελματιες του χωρου οτι ο ελληνας τουριστας ειναι στην πλειοψηφια στραβοξυλο η οχι?
και απο την αλλη πλευρα
οι κακοι επαγγελματιες ειναι πλειοψηφια η μειοψηφια?

εγω δεν μπορω να εχω αποψη...αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω την αποψη καποιων του χωρου
Εχω γραψει πολλες φορες στο παρελθον πως ειναι περιπου οι μισοι Ελληνες ειναι εξαιρετικοι πελατες. Απο τους αλλους μισους ενα 70-80% ερχονται με νευρα και δεν χαιρονται τις διακοπες τους. Απο αυτους το ενα πεμπτο περιπου θα το ελεγα στραβοξυλο. Δηλαδη περιπου 10% αν σε μπερδεψα.

Οσο για τους επαγγελματιες γνωριζω αυτους στο χωριο και στην περιοχη μου. Απο καλοι μεχρι αριστοι ειναι οι συντριπτικη πλειοψηφια.

τα p's και τα q's --- ??????
Pleases & Thank yous. Ειναι το πρωτο πραγμα που μαθαινουν στη ζωη τους τα αγγλακια. Χωρις αυτα δεν πας πουθενα. Ουτε ποτηρι νερο δεν σου δινουν αν δεν τα χρησιμοποιησεις.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα εναν μικρο 4-5 ετων που ζητουσε νερο απο τον μπαμπα του και επρεπε να του το ζητησει περισσοτερες απο 10 φορες μεχρι να καταλαβει πως επρεπε να πει στο τελος πληζ.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra καλά μην αρπάζεσαι, δεν είπε ο @James για τα εισοδήματα σου.

Δεν χρειάζεται κάποιος να δει φορολογική δήλωση για να κρίνει το σκεπτικό ή την τσέπη του άλλου.
Αν δω (όχι από εσένα , γενικά το λέω) post του τύπου
"Πω στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, Πόρτο βρίσκω με 50 ευρώ"
ε δεν θα πω "Να ο τουρίστας που του τρέχουν από τις τσέπες".

Προσοχή, (επειδή μερικά μέλη κρατούν λέξεις και διαστρεβλώνουν το τι έχει πει ο άλλος), είναι νόμιμο και ηθικό ο καθένας να βγάζει όσα μπορεί, να τα ξοδεύει όπου θέλει.

Αλλά μην μας λες ότι δεν μπορούμε να κάνουμε "profiling" του συνομιλητή μας.

Είναι η ίδια λογική που εγώ θα μπω στο κατάστημα να πάρω κινητό των 250 ευρώ και εσύ θα μπεις να πάρεις των 1000 ευρώ. Ο πωλητής δεν θα μου πει τίποτα, αλλά θα "καταλάβει" το budget μου.


Άλλωστε κάποιος που θεωρεί την Ελλάδα ακριβή, μάλλον ξεχνάει ότι η Ελλάδα είναι στους φτηνότερους προορισμούς σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Τους είχε αρνηθεί κανείς όλα αυτά τα χρόνια; Τους απαγορευόταν η πρόσβαση, η στέγαση, η εστίαση;
Κανεις δεν
Το αν κάποιος έχει δημόσια γράψει ότι ανήκει στο δημόσιο, ξέρουμε ότι είναι μήνας μπει μήνας βγει. Δεν λέω κάποιο ψέμα. Μπράβο του, δεν θα κάνω κουμάντο όμως στο πόσα βγάζει, όπως διάφοροι εδώ μέσα. Δεν βγαίνω να πω ότι "οι εκπαιδευτικοί πληρώνονται πολλά για να χαλαρώσουν λίγο, οι τεμπέληδες". Έτσι? Ενώ άλλοι, από το χωριό επαναλαμβάνω γιατί φαίνεται ότι δεν τους ξέρεις, (ίσως να είναι και από χωριό κοντά στο Πόρτο ποιος ξέρει) προσπαθούν να κάνουν ακριβώς αυτό.

Όσο για το κάψιμο των χρημάτων συμφωνώ απόλυτα. Δικά σας είναι και τα κάνετε ότι θέλετε. ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό δεν καταλαβαίνετε για τις επιχειρήσεις των άλλων. Στα λόγια μας έρχεσαι.
Μαύρα μεσάνυχτα λοιπόν, και δεν εννοώ την σειρά του μέγκα.
@paefstra καλά μην αρπάζεσαι, δεν είπε ο @James για τα εισοδήματα σου.

Δεν χρειάζεται κάποιος να δει φορολογική δήλωση για να κρίνει το σκεπτικό ή την τσέπη του άλλου.
Αν δω (όχι από εσένα , γενικά το λέω) post του τύπου
"Πω στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, Πόρτο βρίσκω με 50 ευρώ"
ε δεν θα πω "Να ο τουρίστας που του τρέχουν από τις τσέπες".

Προσοχή, (επειδή μερικά μέλη κρατούν λέξεις και διαστρεβλώνουν το τι έχει πει ο άλλος), είναι νόμιμο και ηθικό ο καθένας να βγάζει όσα μπορεί, να τα ξοδεύει όπου θέλει.

Αλλά μην μας λες ότι δεν μπορούμε να κάνουμε "profiling" του συνομιλητή μας.

Είναι η ίδια λογική που εγώ θα μπω στο κατάστημα να πάρω κινητό των 250 ευρώ και εσύ θα μπεις να πάρεις των 1000 ευρώ. Ο πωλητής δεν θα μου πει τίποτα, αλλά θα "καταλάβει" το budget μου.


Άλλωστε κάποιος που θεωρεί την Ελλάδα ακριβή, μάλλον ξεχνάει ότι η Ελλάδα είναι στους φτηνότερους προορισμούς σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.
Υπαρχει ομως και η περιπτωση να βγαλεις λαθος συμοερασμα για τον Ελληνα τουριστα, λεγοντας "Να ο τουρίστας που του τρέχουν από τις τσέπες".Μπορει αυτουνου του Ελληνα τουριστα οντως να του τρεχουν απο τις τσεπες του, ομως να θεωρει οτι αυτα που του ζητουν να πληρωσει δεν αξιζουν αυτα που του προσφερουν .Οποτε πηγαινει στο Πορτο η σε καθε Πορτο ισως τελικα πληρωνοντας περισοτερα ,αλλα και απολαμβανοντας περισοτερα.
Το οτι δεν περνω κινητο 1000 ετρω αλλα 100 δε σημαινει απαραιτητα οτι δεν μπορω, απλα ισως δεν με ενδιαφερει. Ισως εχω κινητο 100 ευρω μεσα σε τσαντα 5000 ευρω. Σε ποια κατηγορια ανηκω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
@penelopebek . Αν κουβαλας τσαντα 5000€ θα κανει τα αδυνατα δυνατα να σου πουλησει κινητο των 1000€ και κατα πασα πιθανοτητα θα καταφερει να στο πουλησει. Εκτος κι αν ξερεις ακριβως το μοντελο που θελεις και εχεις αποχωρησει το πολυ σε 5 λεπτα απο το καταστημα.

Γι αυτο λεμε πως υπαρχουν μαυρα μεσανυχτα απο επιχειρηματικοτητα. Θα ειχα μαγαζι με κινητα και θα εμπαινε η LV και θα την αφηνα να φυγει με τη μπακατελα των 100€. Δεν ειμαστε καλα.

Μπορει και να πεφτετε απο τα συννεφα αλλα αν δεν ειστε φιλος καποιου επιχειρηματια δεν υπαρχει περιπτωση να μην κοιτα την τσεπη σας. Νομος σε ολο τον καπιταλιστικο κοσμο. Επιχειρηματιας που δεν μετραει τσεπες ειναι καταδικασμενος να αποτυχει. Η αγνοια αυτου του βασικου κανονα αποδεικνυει πως καποιοι δεν εχετε ιδεα.

Δεν ειναι κακο ομως που δεν το γνωριζετε, προς θεου - του οποιου- ή μη.
 
Last edited:

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
@penelopebek . Αν κουβαλας τσαντα 5000€ θα κανει τα αδυνατα δυνατα να σου πουλησει κινητο των 1000€ και κατα πασα πιθανοτητα θα καταφερει να στο πουλησει. Εκτος κι αν ξερεις ακριβως το μοντελο που θελεις και εχεις αποχωρησει το πολυ σε 5 λεπτα απο το καταστημα.

Γι αυτο λεμε πως υπαρχουν μαυρα μεσανυχτα απο επιχειρηματικοτητα. Θα ειχα μαγαζι με κινητα και θα εμπαινε η LV και θα την αφηνα να φυγει με τη μπακατελα των 100€. Δεν ειμαστε καλα.

Μπορει και να πεφτετε απο τα συννεφα αλλα αν δεν ειστε φιλος καποιου δεν υπαρχει περιπτωση να μην κοιτα την τσεπη σας. Νομος σε ολο τον καπιταλιστικο κοσμο. Επιχειρηματιας που δεν μετραει τσεπες ειναι καταδικασμενος να αποτυχει. Η αγνοια αυτου του βασικου κανονα αποδεικνυει πως καποιοι δεν εχετε ιδεα.

Δεν ειναι κακο ομως που δεν το γνωριζετε, προς θεου - του οποιου- ή μη.
Επειδη ειμαι επιχειρηματιας σε πληροφορω οτι θα παρω το κινητο των 100 ευρω , γιατι δεν μου χρειαζεται ουτε καν των 200 .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
@penelopebek Μην μπλεκεις. Εδω ηρθαν να κανουν profilng των μελων, τι δουλεια κανουν, ποσα βγαζουν, αν ειναι losers και ¨στασιμοι¨η πετυχαν στη ζωη τους..
Σε ταξιδιωτικο φορουμ.
Κυριακη στο χωριο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Επειδη ειμαι επιχειρηματιας σε πληροφορω οτι θα παρω το κινητο των 100 ευρω , γιατι δεν μου χρειαζεται ουτε καν των 200 .
Δεν μιλησα για σενα που πας συνειδητοποιημενα να παρεις κινητο των 100€ αλλα γι αυτη που θα μπει με τη LV του πεντοχιλιαρου και θα ζητησει να δει φθηνα κινητα. Ε οι 9/10 θα φυγουν με πολυ ακριβοτερα απο αυτα των 100€.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom