Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Νομίζω πιο πολύ η άγνοια είναι και λιγότερο η απόσταση. Είναι και πάρα πολλά αυτά που έχει να δει κανείς σε Νότια και Κεντρική Ελλάδα που λίγοι κοιτάνε πιο βόρεια, δυστυχώς. Εγώ από βόρειο Ελλάδα δεν ξέρω την τύφλα μου.
[/QUOTE]
απαπα πιπέρι Περουβιανό θα σου βάλω, γρηγορα στο ΚΤΕΛ να βγαλεις εισητήρια για Βορειοελλαδιστάν :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.081
Μιλώ για μικρά καταλύματα με τοπικό χαρακτήρα....
Οκ, γιατί πάνω μιλούσα για συγκεκριμένα ξενοδοχεία 4 ή 5 αστέρων και γεμάτα με πελάτες.
Αυτά που λες είναι άλλη περίπτωση.Λογικό απόλυτα να γίνονται δομές αν είναι άδεια και σε τέτοια μέρη.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Δεν χρειάζεται να ζηλεύεις τίποτα, εξάλλου πίστεψε με έχω πάει σε πολλές χώρες που ούτε με ενθουσίασαν απαραίτητα, ούτε εκπλήρωσαν τις προσδοκίες μου.Και σε άλλες που πάω, ξαναπάω και δεν χορταίνω.
Η βόρεια Ελλάδα για μένα έχει φοβερά μέρη, ασύγκριτης σημαντικότητας και ομορφιάς και σε τιμές πολύ χαμηλότερες από άλλες χώρες. Ντρέπομαι που το λέω, άλλα είχα πάει σε τόσα μέρη και έφτασα να πάω μόλις φέτος στις αρχές του χρόνου :icon_redface: στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, μνημείο της Ουνέσκο και με τόσο πλούτο. Είχα ξαναπάει στην Καβάλα, ποτέ δεν είχα περάσει από το συγκεκριμένο χώρο. Φοβερό μέρος και πολύ χαμηλή τιμή εισόδου, δεν το πίστευα πως δεν το είχα επισκεφτεί κι έρχονταν κόσμος από την άλλη άκρη του κόσμου για να το θαυμάσει.
Καλά τι να πω για τα δάση στη βόρεια Ελλάδα, για το φαγητό, για την φύση, για την πανέμορφη Καστοριά με την λίμνη της, για τα έθιμα που πέτυχα σε χωριά της Δράμας(μπαμπούγεροι κλπ) που σε άλλες χώρες θα ήταν πλήρως τουριστικοποιημένα κι εκεί ήταν όλο ντόπιοι και κερνούσαν και δωρεάν κρασί οι άνθρωποι...Σε αντίστοιχα δρώμενα στην Τσεχία, πλήρωνες και μόνο για να μπεις στο χωριό, χωρίς να καταναλώσεις κάτι....Τι να πω για την απίστευτη ψαροφαγία με θέα θάλασσα στην Αλεξανδρούπολη, για το Δέλτα του Έβρου, για το Εθνικό Πάρκο Δαδιάς-Λευκίμμης- Σουφλίου, για την λίμνη Κερκίνη με τους εντυπωσιακούς βούβαλους, για τα Άνω Πορόια....Μπορώ να γράφω ώρες.

Αλλά εμάς τους Αθηναίους μας τρώει η απόσταση, αλλιώς θα πήγαινα πολύ συχνότερα.
Καλα εσυ λες για μερη που ανακαλυψες ως επισκεπτρια γιατι νομιζω μενεις Αθηνα, αρα σου πεφτουν λιγο μακρια,εγω που ειναι το πατρικο του αντρα μου στην Μεσσηνη ,το φτιαξαμε, πηγαινουμε 6-7 φορες, το λιγοτερο για μερες, το χρονο και επρεπε να ερθει η κουνιαδα μου απο Καναδα που ειδε σε ντοκυμαντερ για την υπεροχη και δυστυχως ψιλοαγνωστη αρχαια Μεσσηνη ,το πολυλιμνιο και την Νεδα για να παμε να τα δουμε.Αστα, τα διαμαντια της χωρας μας πολλα και δυστυχως αγνωστα πολλες φορες σε μας!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οκ, γιατί πάνω μιλούσα για συγκεκριμένα ξενοδοχεία 4 ή 5 αστέρων και γεμάτα με πελάτες.
Αυτά που λες είναι άλλη περίπτωση.Λογικό απόλυτα να γίνονται δομές αν είναι άδεια και σε τέτοια μέρη.
Όχι δεν είναι λογικό να κλείνουν πανέμορφα ξενοδοχεία στην Καστοριά, στην Φλώρινα τις Πρέσπες, στα χιονοδρομικά κέντρα, στην Πίνδο, στην Πέλλα και στη Νάουσα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οκ, γιατί πάνω μιλούσα για συγκεκριμένα ξενοδοχεία 4 ή 5 αστέρων και γεμάτα με πελάτες.
Αυτά που λες είναι άλλη περίπτωση.Λογικό απόλυτα να γίνονται δομές αν είναι άδεια και σε τέτοια μέρη.
Δεν αναφέρομαι στα δικά σου παραδείγματα, αλλά στην γενική εικόνα που υπάρχει, ειδικά σε ακριτικες περιοχές!
Οι δομές που λες δεν έγιναν για να φιλοξενούν πρόσφυγες εισπρατοντας χρήματα από το κράτος, αλλά τουρίστες! Οι άδειες ανέγερσης δεν λένε "σκοπός φιλοξενία προσφύγων" αλλά παραδοσιακοι οικισμοί! Καλό είναι να μην συγχέουμε κάποια πράγματα....
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.081
Όχι δεν είναι λογικό να κλείνουν πανέμορφα ξενοδοχεία στην Καστοριά, στην Φλώρινα τις Πρέσπες, στα χιονοδρομικά κέντρα, στην Πίνδο, στην Πέλλα και στη Νάουσα.
Το λέω λογικό με βάση τα δικά σου επιχειρήματα που είπες πως έχουν να δουν πελάτη 5 χρόνια και έγιναν δομές για μετανάστες. Αφου λες που έχουν να δουν πελάτη 5 χρόνια.

Δεύτερον από ότι καταλαβαίνω δεν μιλάμε για τα ίδια ξενοδοχεία γιατί αυτά που αναφέρω εγώ πελάτες είχαν πολλούς από όσο είδα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Η αλήθεια είναι Δράμα - Καβάλα κτλ είναι στο πλάνο μου για Δεκέμβριο (καθώς το παραδοσιακό Χριστουγεννιάτικο ταξίδι στο εξωτερικό δεν θα γίνει) και θα κατέβω Ελλάδα.

Ήδη από τώρα ψάχνω τα ξενοδοχεία που θα κάνω κρατήσεις :)

Πάντως η αλήθεια είναι ότι από προ 5ετίας ταξίδι σε Καστοριά - Φλώρινα - Νυμφαιο κτλ είχα μείνει άφωνος (βέβαια το τι ομίχλη φάγαμε, βροχή, χιόνι κρύο δεν το συζητάμε). Φλώρινα είχε δείξει - 7 το κατράν του αυτοκινήτου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το λέω λογικό με βάση τα δικά σου επιχειρήματα που είπες πως έχουν να δουν πελάτη 5 χρόνια και έγιναν δομές για μετανάστες. Αφου λες που έχουν να δουν πελάτη 5 χρόνια.

Δεύτερον από ότι καταλαβαίνω δεν μιλάμε για τα ίδια ξενοδοχεία γιατί αυτά που αναφέρω εγώ πελάτες είχαν πολλούς από όσο είδα.
όλα αυτά προσπάθησαν να αναπτύξουν τον οικοτουρισμό, δραστηριότητες στο βουνό και στη λίμνη, πορείες με άλογα, οινοποιεία, παραδοσιακούς οικισμούς, που προφανώς δεν αφορούν τον Έλληνα τουρίστα, το είπες και μόνη σου ποιες είναι οι επιλογές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.081
όλα αυτά προσπάθησαν να αναπτύξουν τον οικοτουρισμό, δραστηριότητες στο βουνό και στη λίμνη, πορείες με άλογα, οινοποιεία, παραδοσιακούς οικισμούς, που προφανώς δεν αφορούν τον Έλληνα τουρίστα, το είπες και μόνη σου ποιες είναι οι επιλογές.
Κρίμα.
Μπορεί να έπεσαν και σε Έλληνες τουρίστες που γκρίνιαζαν και τους φάνηκαν πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν και να θεώρησαν πως κάνουν αρπαχτή κτλ...

Όσο για τις δραστηριότητες που λες τις γνωρίζω γιατί έχω πάει και εκεί και έχω κάνει τις περισσότερες από αυτές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.081
Πάντως η αλήθεια είναι ότι από προ 5ετίας ταξίδι σε Καστοριά - Φλώρινα - Νυμφαιο κτλ είχα μείνει άφωνος (βέβαια το τι ομίχλη φάγαμε, βροχή, χιόνι κρύο δεν το συζητάμε). Φλώρινα είχε δείξει - 7 το κατράν του αυτοκινήτου.
Και στα Ζαγοροχώρια χειμώνα το -7 το συναντάς πάντως. Πολύ κρύο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Κρίμα.
Μπορεί να έπεσαν και σε Έλληνες τουρίστες που γκρίνιαζαν και τους φάνηκαν πολύ ακριβά για αυτά που προσφέρουν και να θεώρησαν πως κάνουν αρπαχτή κτλ...
Η εικονα που εχω απο Παναγιτσα Πελλας και Αγιο Αθανασιο ειναι οτι προσπαθησαν να "προκαλεσουν" αναπτυξη χτιζοντας λυσσαλεα εναν μικρο οικισμο που μετατραπηκε σε χειμερινο θερετρο σε ελαχιστο χρονο. Βαρεσαν προς τα πανω τις τιμες με την προσδοκια, ο κοσμος πηγε, ειδε, καλα ηταν αλλα τους εγδυσαν . Μετα φτιαχτηκε ο νεος δρομος απο Θεσσαλονικη και ο κοσμος διαπιστωσε οτι μπορει να παει στην περιοχη ημερησιες για σκι. Οι τιμες των ακινητων εχουν πεσει σε δραματικα επιπεδα, πουλας και δεν το παιρνει κανεις, δεν εχει πατο η τιμη δηλαδη. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν εγκλωβισει περιουσιες σ συτο το φιασκο, συν οτι δεν πιανει χιονι τα Χριστουγεννα αλλα αργα τον χειμωνα.
Προσφατα εδωσαν στην Παναγιτσα ωραιο ξενοδοχειο για προσφυγες γιατι βαρανε μυγες. Ο κοσμος επιστρεφει Θεσσαλονικη το βραδυ.
Να συμπληρωσω οτι εκατσε καλα μονο στους ντοπιους του χωριου που πουλησαν και τους σταβλους για να γινουν "cosy φωλιτσα με εσωτερικη πισινα" σε επενδυτες που δεν ηταν απο την περιοχη σε τιμες φωτια. Βεβαια, υπαρχουν και τα διαφυγοντα κερδη, γιατι υπαρχουν πολιτευτες της περιοχης που κανουν δωρεαν διακοπες τα Χριστουγεννα σε σουιτες για να ξεπληρωθουν χαρες, και το λεω απο ιδια εμπειρια
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.743
Όχι δεν είναι λογικό να κλείνουν πανέμορφα ξενοδοχεία στην Καστοριά, στην Φλώρινα τις Πρέσπες, στα χιονοδρομικά κέντρα, στην Πίνδο, στην Πέλλα και στη Νάουσα.
Δυστυχώς αν πηγαίνουν οι πελάτες σε Νίκαιες και Πόρτο,αυτά λογικά θα κλείσουν.
Και μετά θα αναρωτιόμαστε,τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom