Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Η συντριπτικη πλειοψηφια των Βαλκανιων ειναι τουριστες χαμηλου μπατζετ και αποτελουν τουρισμο συντηρησης που κανει διακοπες κυριως μεχρι αρχες Ιουλιου και απο Σεπτεμβριο μετα. Ξοδευει ελαχιστα σε εστιατορια και μπαρ. Τρωει συνηθως γυρο, κρεπα και παγωτο στο χερι. Αγοραζει ελαχιστα απο τα εμπορικα τουριστικα μαγαζια και ακομη και απο το σουπερ μαρκετ ψωνιζει τα αναγκαια (που δεν μπορεσε να φερει απο τη χωρα του) και συνηθως απο το lidl.
Έχεις απόλυτο δίκιο σ’αυτό. Λίγα χρόνια πριν είχα πάει Χαλκιδική σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα και μου έλεγε Ο ιδιοκτήτης ότι τουλάχιστον Σκοπιανοί και Βούλγαροι ερχόμενοι Ελλάδα κουβαλάνε μαζί τους καρτέλες με αυγά,πατάτες,ντομάτες Ακόμα και μεγάλα κομμάτια νωπού κρέατος.σχεδόν τα πάντα δηλαδή. Κλείνουν κατάλυμα Μόνο αν διαθέτει μεγάλο ψυγείο.Ειδικά αν τους φτάσουν και τα εφόδια τότε δεν πατάνε ούτε σούπερ μάρκετ. Τα μόνα ισως χρήματα που αφήνουν είναι για να πιουν ένα καφέ στην παραλία χρησιμοποιώντας τις ξαπλώστρες.
 

despoina.s

Member
Μηνύματα
42
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Έχεις απόλυτο δίκιο σ’αυτό. Λίγα χρόνια πριν είχα πάει Χαλκιδική σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα και μου έλεγε Ο ιδιοκτήτης ότι τουλάχιστον Σκοπιανοί και Βούλγαροι ερχόμενοι Ελλάδα κουβαλάνε μαζί τους καρτέλες με αυγά,πατάτες,ντομάτες Ακόμα και μεγάλα κομμάτια νωπού κρέατος.σχεδόν τα πάντα δηλαδή. Κλείνουν κατάλυμα Μόνο αν διαθέτει μεγάλο ψυγείο.Ειδικά αν τους φτάσουν και τα εφόδια τότε δεν πατάνε ούτε σούπερ μάρκετ. Τα μόνα ισως χρήματα που αφήνουν είναι για να πιουν ένα καφέ στην παραλία χρησιμοποιώντας τις ξαπλώστρες.
Μεχρι και νερα κουβαλανε σε 5λιτρα. Σιγα τον τουρισμο. Οποιος περιμενει απο αυτους ειναι καμενος απο χερι. Υπαρχουν και καλοι τουριστες Βαλκανιοι αλλα ειναι λιγοι και προτιμουν ξενοδοχεια και ακριβα ενοικιαζομενα.
Εξηγείστε μας όμως, γιατί οι "Χαλκιδικιώτες" προτιμούν αυτούς τους τουρίστες; Ειναι πολλοί, κλείνουν τα δωμάτια σε καλύτερες τιμές από τους Έλληνες και φυσικά στο τέλος εμείς κ δωμάτιο δε βρίσκουμε κ χρυσοπληρώνουμε...
Γενικά , διακρίνω μια αρνητική άποψη για τον εσωτερικό τουρισμό, από πλευράς τουριστικών μονάδων (πανελλαδικά), σε σημείο σνομπισμού θα έλεγα...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εξηγείστε μας όμως, γιατί οι "Χαλκιδικιώτες" προτιμούν αυτούς τους τουρίστες; Ειναι πολλοί, κλείνουν τα δωμάτια σε καλύτερες τιμές από τους Έλληνες και φυσικά στο τέλος εμείς κ δωμάτιο δε βρίσκουμε κ χρυσοπληρώνουμε...
Γενικά , διακρίνω μια αρνητική άποψη για τον εσωτερικό τουρισμό, από πλευράς τουριστικών μονάδων (πανελλαδικά), σε σημείο σνομπισμού θα έλεγα...
Δεν ειναι ετσι, απλα τα μεγαλα ρισορτς δουλευουν κατα κυριο λογο με πρακτορεια. Ας πουμε ο Μητσης εχει γυρω στα 23 ξενοδοχεια που σημαινει ξερω γω γυρω στα 6.000- 8.000 κρεβατια αλλα και αλλα ξενοδοχεια που εχουν να γεμισουν πανω απο 50 δωματια δουλευουν με ΤUI. Δεν μπορουν να γεμισουν ολη τη σεζον προφανως με μεμονωμενους πελατες. Οποτε δινουν στην TUI τις καλυτερες δυνατες τιμες ωστε να εξασφαλισουν οτι θα γεμισουν σε μεγαλο βαθμο και οσα ειναι σε καλα σημεια οπως ας πουμε στο κεντρο της πολης κρατανε 5-10 % των δωματιων για μεμονωμενους πελατες ωστε να δουλεψουν με μεγαλυτερο κερδος. Καμια φορα μεχρι και διπλη τιμη. Αλλα δεν εχει να κανει με σνομπισμο προς τους Ελληνες, απλα απο αυτα περιμενουν να βγαλουν καπως πιο αξιοπρεπες κερδος ειδικα αυτα των 50 δωματιων που παιζουν και οι πιο μεγαλες διαφορες. Οι μεμονωμενοι συνηθως ειναι Ελληνες αλλα οχι παντα. Παντως δεν εχει να κανει με σνομπισμο αλλα με οικονομικη πραγματικοτητα. Δεν ειναι οτι αν εισαι Ελληνας στο δινουν πιο ακριβα ειναι οτι εχεις κλεισει χωρις TUI που εχει πολυ μεγαλυτερη διαπραγματευτικη ικανοτητα απο εσενα και εμενα. Ειναι σαν να παμε σε εναν εμπορο επιπλων για να παρουμε κρεβατια εγω θελω ενα διπλο για το σπιτι μου και εσυ θες να επιπλωσεις ενα ξενοδοχειο 200 δωματιων ιδια τιμη θα πετυχουμε? Χωρις αυτο το 10% των δωματιων που πουλανε ακριβοτερα ή που θα μπαινανε μεσα ή που θα δουλευαν για το τσαμπα. Ετσι ειναι η κατασταση στην Ροδο, υποθετω οτι ιδιος ειναι ο λογος που συμβαινει και στην Χαλκιδικη!
 
Last edited:

despoina.s

Member
Μηνύματα
42
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Δεν ειναι ετσι απλα τα μεγαλα ρισορτς δουλευουν κατα κυριο λογο με πρακτορεια. Ας πουμε ο Μητσης εχει γυρω στα 23 ξενοδοχεια που σημαινει ξερω γω γυρω στα 6.000- 8.000 κρεβατια αλλα και αλλα ξενοδοχεια που εχουν να γεμισουν πανω απο 50 δωματια δουλευουν με ΤUI. Δεν μπορουν να γεμισουν ολη τη σεζον προφανως με μεμονωμενους πελατες. Οποτε δινουν στην TUI τις καλυτερες δυνατες τιμες ωστε να εξασφαλισουν οτι θα γεμισουν σε μεγαλο βαθμο και οσα ειναι σε καλα σημεια οπως ας πουμε στο κεντρο της πολης κρατανε 5-10 % των δωματιων για μεμονωμενους πελατες ωστε να δουλεψουν με μεγαλυτερο κερδος. Καμια φορα μεχρι και διπλη τιμη. Αλλα δεν εχει να κανει με σνομπισμο προς τους Ελληνες, απλα απο αυτα περιμενουν να βγαλουν καπως πιο αξιοπρεπες κερδος ειδικα αυτα των 50 δωματιων που παιζουν και οι πιο μεγαλες διαφορες. Οι μεμονωμενοι συνηθως ειναι Ελληνες αλλα οχι παντα. Παντως δεν εχει να κανει με σνομπισμο αλλα με οικονομικη πραγματικοτητα. Δεν ειναι οτι αν εισαι Ελληνας στο δινουν πιο ακριβα ειναι οτι εχεις κλεισει χωρις TUI που εχει πολυ μεγαλυτερη διαπραγματευτικη ικανοτητα απο εσενα και εμενα. Ειναι σαν να παμε σε εναν εμπορο επιπλων για να παρουμε κρεβατια εγω θελω ενα διπλο για το σπιτι μου και εσυ θες να επιπλωσεις ενα ξενοδοχειο 200 δωματιων ιδια τιμη θα πετυχουμε? Χωρις αυτο το 10% των δωματιων που πουλανε ακριβοτερα ή που θα μπαινανε μεσα ή που θα δουλευαν για το τσαμπα. Ετσι ειναι η κατασταση στην Ροδο, υποθετω οτι ιδιος ειναι ο λογος που συμβαινει και στην Χαλκιδικη!
Φυσικά και δε μιλάω για τέτοιου μεγέθους ξενοδοχειακές μονάδες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.020
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εξηγείστε μας όμως, γιατί οι "Χαλκιδικιώτες" προτιμούν αυτούς τους τουρίστες; Ειναι πολλοί, κλείνουν τα δωμάτια σε καλύτερες τιμές από τους Έλληνες και φυσικά στο τέλος εμείς κ δωμάτιο δε βρίσκουμε κ χρυσοπληρώνουμε...
Γενικά , διακρίνω μια αρνητική άποψη για τον εσωτερικό τουρισμό, από πλευράς τουριστικών μονάδων (πανελλαδικά), σε σημείο σνομπισμού θα έλεγα...
Αυτους τους τουριστες τους προτιμουν μονο τα χαμηλης ποιοτητας καταλυματα που τα προτιμουν μονο οσοι επιλεγουν να μεινουν σε οσο το δυνατο φθηνοτερο καταλυμα χωρις να τους νοιαζει τιποτε αλλο. Επισης ειναι καποιες περιοχες που ειναι στημενες ετσι ωστε να δεχονται τετοιους τουριστες. Πουλανε φθηνα σε μεγαλη ποσοτητα και χαμηλη ποιοτητα.

Τους Ελληνες δεν τους θελει κανεις γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν παραξενοι συμπεριφορα και υφος χιλιων καρδιναλιων.
Και επειδη κανεις δεν ξερει τι θα του τυχει προτιμα να αποφευγει τους Ελληνες. Η άποψη μου ειναι πως οι μισοι Ελληνες ειναι τερμα ... οι περισσοτεροι περιπου στην ηλικια μου 35-45 με ανηλικα παιδια) και οι αλλοι μισοι εξαιρετικοι, υποδειγμα (νεολαια και παππουδες).
 
Last edited by a moderator:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Φυσικά και δε μιλάω για τέτοιου μεγέθους ξενοδοχειακές μονάδες...
Τι μεγεθους εννοεις? Οσες ξενοδοχειακες μοναδες ειναι ανω των 50 δωματιων για να μην σου πω ισως και ανω των 30 και μπορει και ανω των 20 τωρα που το ξανασκεφτομαι με πρακτορεία δουλεύουν. Το τελευταιο νουμερο δεν το λεω και με σιγουρια εξαρταται και πως δουλευει ο καθενας το καταλυμα του. Εγω ας πουμε που εχω μονο 6 διαμερισματα δουλευω με μπουκινγκ κατα κυριο λογο μετα εξπεντια και λιγο αγκοντα. Ιντερνετικα κλεινουν δηλαδη μεμονωμενοι ταξιδιωτες. Ανεξαρτητως εθνικοτητας ιδιες τιμες παιρνουν ολοι! Ισα ισα που οι Ελληνες σε παιρνουν και τηλ. και σου ζητουν να τους κανεις την κρατηση τηλεφωνικα ωστε να γλιτωσουν το ποσοστο που χρεωνει η πλατφορμα οποτε παιρνουν καλυτερες τιμες. Οσοι δουλευουν απο ιντερνετ οπως εγω εχουν ιδιες τιμες για ολους, οσοι δουλευουν με πρακτορεια τυπου TUI εχουν αλλες τιμες για το πρακτορειο και αλλες για τους μεμονωμενους πελατες, κανενας δεν εχει αλλες τιμες για Ελληνες και αλλες για ξενους. Δες το λογικα και θα καταλαβεις οτι εχω δικιο.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αυτους τους τουριστες τους προτιμουν μονο τα χαμηλης ποιοτητας καταλυματα που τα προτιμουν μονο οσοι επιλεγουν να μεινουν σε οσο το δυνατο φθηνοτερο καταλυμα χωρις να τους νοιαζει τιποτε αλλο. Επισης ειναι καποιες περιοχες που ειναι στημενες ετσι ωστε να δεχονται τετοιους τουριστες. Πουλανε φθηνα σε μεγαλη ποσοτητα και χαμηλη ποιοτητα.

Τους Ελληνες δεν τους θελει κανεις γιατι υπαρχουν πολλοι που εχουν παραξενοι συμπεριφορα και υφος χιλιων καρδιναλιων.
Και επειδη κανεις δεν ξερει τι θα του τυχει προτιμα να αποφευγει τους Ελληνες. Η άποψη μου ειναι πως οι μισοι Ελληνες ειναι τερμα μαλακες (οι περισσοτεροι περιπου στην ηλικια μου 35-45 με ανηλικα παιδια) και οι αλλοι μισοι εξαιρετικοι, υποδειγμα (νεολαια και παππουδες)
Πως γινεται να τους αποφευγουν? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Αν εγω κλεισω με μπουκινγκ δηλαδη σε καταλυμμα στην Χαλκιδικη θα μου ακυρωσει την κρατηση ο ιδιοκτητης επειδη ειμαι Ελληνας? Στην Ροδο δεν συμβαινει ποτε αυτο. Ισα ισα που προτιμουν τους μεμονωμενους απο τους πρακτορειακους επειδη πληρωνουν παραπανω. Απλα ενοχλουνται απο τους Ελληνες γιατι καποιοι ειναι πολυ καχυποπτοι με αυτο και κανουν και τρελες φασαριες νομιζωντας οτι ο ξενοδοχος τους χρεωνει πιο ακριβα μονο και μονο επειδη ειναι Ελληνες. Ποτε μα ποτε δεν γινεται καθορισμος τιμης βαση εθνικοτητας. Διαφορες εχει μονο απο πρακτορειο σε πρακτορειο (μικρες) και απο πρακτορειο σε μεμονωμενο πελατη (μεγαλυτερες).
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.020
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τι μεγεθους εννοεις? Οσες ξενοδοχειακες μοναδες ειναι ανω των 50 δωματιων για να μην σου πω ισως και ανω των 30 και μπορει και ανω των 20 τωρα που το ξανασκεφτομαι. Το τελευταιο νουμερο δεν το λεω και με σιγουρια εξαρταται και πως δουλευει ο καθενας το καταλυμα του. Εγω ας πουμε που εχω μονο 6 διαμερισματα δουλευω με μπουκινγκ κατα κυριο λογο μετα εξπεντια και λιγο αγκοντα. Ιντερνετικα κλεινουν δηλαδη μεμονωμενοι ταξιδιωτες. Ανεξαρτητως εθνικοτητας ιδιες τιμες παιρνουν ολοι! Ισα ισα που οι Ελληνες σε παιρνουν και τηλ. και σου ζητουν να τους κανεις την κρατηση τηλεφωνικα ωστε να γλιτωσουν το ποσοστο που χρεωνει η πλατφορμα οποτε παιρνουν καλυτερες τιμες. Οσοι δουλευουν απο ιντερνετ οπως εγω εχουν ιδιες τιμες για ολους, οσοι δουλευουν με πρακτορεια τυπου TUI εχουν αλλες τιμες για το πρακτορειο και αλλες για τους μεμονωμενους πελατες, κανενας δεν εχει αλλες τιμες για Ελληνες και αλλες για ξενους. Δες το λογικα και θα καταλαβεις οτι εχω δικιο.
Ναι, διαφορετικος τιμοκαταλογος δεν υφισταται βαση εθνικοτητας. Εχω ομως απορριψει πολλες φορες πελατες οταν μου φαινονται "παραξενοι" και παραλογα απαιτητικοι απο το τηλεφωνο ή τα mail. Οχι μονο Ελληνες. Αλλα περισσοτερο επειδη ζητουν παροχες που δεν υπαρχουν και παρόλα αυτα ζητουν να κλεισουν δωματιο. Ξερω πως κατα 70-80% δεν θα ειναι ευχαριστημενοι και γι αυτο τους απορριπτω συστηνοντας τους αλλα καταλυματα που νομιζω πως θα τους ταιριαζουν καλυτερα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.020
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πως γινεται να τους αποφευγουν? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! Αν εγω κλεισω με μπουκινγκ δηλαδη σε καταλυμμα στην Χαλκιδικη θα μου ακυρωσει την κρατηση ο ιδιοκτητης επειδη ειμαι Ελληνας? Στην Ροδο δεν συμβαινει ποτε αυτο. Ισα ισα που προτιμουν τους μεμονωμενους απο τους πρακτορειακους επειδη πληρωνουν παραπανω. Απλα ενοχλουνται απο τους Ελληνες γιατι καποιοι ειναι πολυ καχυποπτοι με αυτο και κανουν και τρελες φασαριες νομιζωντας οτι ο ξενοδοχος τους χρεωνει πιο ακριβα μονο και μονο επειδη ειναι Ελληνες. Ποτε μα ποτε δεν γινεται καθορισμος τιμης βασει εθνικοτητας. Διαφορες εχει μονο απο πρακτορειο σε πρακτορειο (μικρες) και απο πρακτορειο σε μεμονωμενο πελατη (μεγαλυτερες).
Συμφωνω απο booking δεν μπορεις να απορριψεις. Εγω ομως δεν απευθυνομαι σε χαμηλα βαλαντια κι ετσι δεν εχω πολλους Ελληνες απο το ιντερνετ. Οι περισσοτεροι ή εχουν ξαναερθει ή ειναι συστημενοι.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ναι, διαφορετικος τιμοκαταλογος δεν υφισταται βαση εθνικοτητας. Εχω ομως απορριψει πολλες φορες πελατες οταν μου φαινονται "παραξενοι" και παραλογα απαιτητικοι απο το τηλεφωνο ή τα mail. Οχι μονο Ελληνες. Αλλα περισσοτερο επειδη ζητουν παροχες που δεν υπαρχουν και παρόλα αυτα ζητουν να κλεισουν δωματιο. Ξερω πως κατα 70-80% δεν θα ειναι ευχαριστημενοι και γι αυτο τους απορριπτω συστηνοντας τους αλλα καταλυματα που νομιζω πως θα τους ταιριαζουν καλυτερα.
Εγω δεν εχω απορριψει κανεναν, τουλαχιστον οχι ακομα. Αλλα οι χειροτεροι μου ειναι οι Γαλλοι. Ενω οι βαθμολογιες μου ειναι μεσο ορο 9,1 με 9,2 ξερω γω οι Γαλλοι μου βαζουν μεσο ορο 8,2. Μιλαμε μεγαλη διαφορα. Αυτοι μου ριχνουν το μεσο ορο. Αλλα σε οσες δουλειες εκανα οι Γαλλοι ηταν οι χειροτεροι μου πελατες. Ευτυχως στις αλλες δουλειες δεν ειχα πολλους. Μακραν οι πιο τσιγκουνηδες και οι πιο γκρινιαρηδες. Εσενα απο περιεργεια ποιοι ειναι οι χειροτεροι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.020
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγω δεν εχω απορριψει κανεναν, τουλαχιστον οχι ακομα. Αλλα οι χειροτεροι μου ειναι οι Γαλλοι. Ενω οι βαθμολογιες μου ειναι μεσο ορο 9,1 με 9,2 ξερω γω οι Γαλλοι μου βαζουν μεσο ορο 8,2. Μιλαμε μεγαλη διαφορα. Αυτοι μου ριχνουν το μεσο ορο. Αλλα σε οσες δουλειες εκανα οι Γαλλοι ηταν οι χειροτεροι μου πελατες. Ευτυχως στις αλλες δουλειες δεν ειχα πολλους. Μακραν οι πιο τσιγκουνηδες και οι πιο γκρινιαρηδες. Εσενα απο περιεργεια ποιοι ειναι οι χειροτεροι?
Αυτοι που πετυχαινουν τιμες προσφορας και πληρωνουν λιγοτερα συνηθως. Δεν υπαρχουν χειροτεροι σε μια κατηγορια και απο μια εθνικοτητα. Οι Γαλλοι ειναι οντως απο τους χειροτερους αν πιασουμε το μεσο ορο καθε χωρας αλλα με εμενα βρισκουν κατι κοινο και αλλαζουν συμπεριφορα.
Απο βαθμολογιες χειροτερους θα μπορουσα να πω τους Τουρκους, Σερβους, Γαλλους, Σουηδους, Νορβηγους, τους μισους Ελληνες και τους μισους Ιταλους και τους μισους Βορειομακεδονες. Στον αντιποδα Ρωσοι, Ουκρανοι, Βούλγαροι, Αγγλοι, Ρουμανοι, Γερμανοι, Αυστριακοι, Αμερικανοι, Αραβες, Κινεζοι, Αλβανοι, Ισραηλινοι, Αφρικανοι και Λατινοαμερικάνοι.
Στη booking παιζω απο 9,2 εως 9,6. Στο καταλυμα που εχω 9,6 περυσι ειχα κατω από 9,2 μονο 2 βαθμολογιες 7,9 (μια απο Ελληνα, μια απο Νορβηγιδα) και μια βαθμολογια 5,8 απο Τουρκο που ποτε δεν καταλαβα το λογο (εδειχνε ευχαριστημενος και ηταν φιλικος, μου εχει ξανασυμβει κι αλλες φορες με Τουρκο) και ενα 5,4 απο Βοσνιους που επεσαν πανω στη περσινη θεομηνια και διαμαρτυρηθηκαν πως εμειναν χωρις νερο και ρευμα και πως τα μαγαζια στο χωριο ηταν κλειστα. Μετα απο λιγες εβδομαδες μου ξαναεκαναν κρατηση μεσω booking για το Σεπτεμβριο αλλα τους ακυρωσα με τη δικαιολογια πως δεν έμειναν ευχαριστημενοι απο τη φιλοξενια που τους παρειχαμε.
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Πέρυσι που είχα πάει Τορώνη τέλος Ιουλίου έμεινα σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο το όποιο δε θυμάμαι πως το είχα βρει (πάντως όχι μέσω booking). Φτάνοντας στο πάρκινγκ με τα ενοικιαζόμενα όλα τα αυτοκίνητα είχαν πινακίδες από Σερβία, και ρωτώντας μετά την ιδιοκτήτρια πώς δουλεύει τα δωμάτια μου απάντησε μέσω πρακτορείου από Σερβία για να μπορεί να τα κλείνει πιο εύκολα.
@tripakias σε ποια περιοχή έχεις το ξενοδοχείο;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom