Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Η ίδια εταιρεία έχει και το ξενοδοχείο στην Ακρόπολη(Μακρυγιάννη) απο το οποίο πρέπει να "κοπούν" τώρα δύο όροφοι ενώ είχε πάρει κανονικά πολεοδομική άδεια και λειτουργεί ήδη.
Πολύ σωστά!
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Nikos86 στη Γενεύη είχε κατάστημα αν θυμάμαι καλά. Ποτέ δεν είχα συνδυάσει στο μυαλό μου ότι είναι ελληνική εταιρεία κτλ. Ήξερα απλά ότι είναι ακριβή εταιρεία στρωμάτων - λευκών ειδών
τίποτα παραπάνω.

@fotast υπάρχει ξενοδοχείο με νόμιμη άδεια που θα του κόψουν 2 ορόφους??

Τελικά για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στην Ελλάδα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Η ίδια εταιρεία έχει και το ξενοδοχείο στην Ακρόπολη(Μακρυγιάννη) απο το οποίο πρέπει να "κοπούν" τώρα δύο όροφοι ενώ είχε πάρει κανονικά πολεοδομική άδεια και λειτουργεί ήδη.
Αααα ναι μπραβο εχουν και κει! Και τωρα που το λες σαν να το εχω ξανακουσει αυτο με τους παρανομους(?) οροφους!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Αν κατάλαβα καλά για την Λήμνο αναφέρεστε

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...an_Tella-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html
4 μέρες είχα μείνει και τις 2 νύχτες και το 1 μεσημέρι είχα φάει εκεί.
Τι να σχολιάσω Κόκκορας με φλωμάρια, γουρουνόπουλο είχε θυμάμαι, μετά σέρβιρε και κάτι ωραίους λουκουμάδες για την χώνεψη.
Τεράστιες μερίδες.

Ότι είχαμε φάει ήταν τέλειο, το προτείνω σε όσους μου λένε ότι θα πάνε Λήμνο αυτό το μαγαζί.

@Sanna1971 δεν πειράζει ας γίνει και διαφήμιση σε σωστούς επαγγελματίες, η συγκεκριμένη ταβέρνα το αξίζει.
Εξαιρετική ταβέρνα αλλά γενικά φημίζεται γαστρονομικά το νησί. Κρασιά εξαιρετικά, τυριά δικά τους, πολλά μικρές παραγωγές που τα βρίσκεις σε ντελικατεσσεν και γκουρμε μαγαζιά μόνο στην Αθήνα και αν τα βρεις. Γενικά η Λήμνος, μαζί με Λέρο και κάποια άλλα νησιά του Αιγαίου είναι εξαιρετικά από φαγητό.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η ίδια εταιρεία έχει και το ξενοδοχείο στην Ακρόπολη(Μακρυγιάννη) απο το οποίο πρέπει να "κοπούν" τώρα δύο όροφοι ενώ είχε πάρει κανονικά πολεοδομική άδεια και λειτουργεί ήδη.
Αυτό θυμήθηκα και εγώ, αλλά αυτά δεν λέγονται εδώ γιατί μετά θα μας καταδικάσει ο τριπάκιας να μη ανεβούμε την σκάλα της επιτυχίας, πάντως το επόμενο βήμα του ξενοδοχείου θα ήταν να βάλει σκάλα προς την Ακρόπολη, θα ήταν πολύ τρεντ που λένε και εδώ μέσα!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Διότι ανεβάζει το συνολικό επίπεδο, εκτός αν τα εκατομμύρια / δισεκατομμύρια που βάζει στα ταμεία του κράτους διαχρονικά είναι αμελητέα.
Υποχρέωσή της είναι να πληρώνει φόρους στο κράτος. Δεν χαρίζει κάτι.
Ψάξε να δεις πως το Costa Navarino έχει βοηθήσει την τοπική κοινωνία. Θα εκπλαγείς και ας μην μπορούν να πάνε, όλοι το βλέπουν.
Φάτε μάτια ψάρια..
Δωρεάν marketing, όπως ο Michael Jordan κλείνει συμφωνία π.χ. με την Nike, κάπως έτσι είναι όταν π.χ. ο Christiano Ronaldo έρχεται στη Μεσσηνία. Π.χ. Το να διοργανώνει τουρνουά golf το costa navarino, είτε εσύ παίζεις golf είτε όχι, είναι διαφήμιση για υψηλού επιπέδου τουρισμό. Ούτε εγώ παίζω golf.
Δωρεάν marketing έκαναν επί χρόνια και κάτι τύποι backpackers σε τουλάχιστον δύο κυκλαδίτικα νησιά τα οποία προ εικοσαετίας, αν και πανέμορφα, δεν υπηρχαν στον τουριστικό χάρτη των περισσοτέρων. Στην μία περίπτωση όταν κάποια στιγμή το νησί έγινε ευρύτερα γνωστό,από το δωρεάν marketing των backpackers, οι κάτοικοι και οι επιχειρηματίες αποφάσισαν ότι είχαν χαμηλής ποιότητας τουρισμό και ότι ήθελαν το νησί να γίνει μιά μικρή Μύκονος. Το πρώτο πράγμα λοιπόν που έκαναν, ήταν να διώξουν αυτούς που έκαναν το νησί γνωστό, κλείνοντας το κάμπινγκ. Δεν ξέρω πως το λες εσύ αυτό, εγώ το λέω αγνωμοσύνη και αχαριστία.
Στα λόγια μου έρχεσαι, η Ελλάδα είναι ψηλά και σε ομορφιά και σε δείκτες ποιότητας.
Αυτοί οι δείκτες ποιότητας που την τελευταία 5ετία μας δείχνουν ψηλά, που ήταν πριν από 10 από 20 η 30 χρόνια? γιατί και τότε είχαμε επαγγελμτίες του τουρισμού...
Επίσης κάτι άλλοι δείκτες προ δεκαετίας περίπου έδειχναν ότι η χώρα είναι η 25η ισχυρότερη οικονομία στον κόσμο. Μέχρι που έσκασε η φούσκα...
Η Ελλάδα έχει για όλα τα βαλάντια,
Με στεναχωρεί που το λέω αλλά δεν έχει για όλους. Η χώρα πλέον με την γενικότερη άνοδο των τιμών, δεν απευθύνεται τουριστικά σε σημαντική μερίδα των κατοίκων της.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πρώτα από όλα αν έχει νόμιμη άδεια, η λογική λέει ότι μετά θα διεκδικήσει τεράστια αποζημίωση.

Και μακάρι να το κάνει, γιατί φαντάζομαι ότι ο άνθρωπος έχει επενδύσει εκατομμύρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Υποχρέωσή της είναι να πληρώνει φόρους στο κράτος. Δεν χαρίζει κάτι.

Φάτε μάτια ψάρια..

Δωρεάν marketing έκαναν επί χρόνια και κάτι τύποι backpackers σε τουλάχιστον δύο κυκλαδίτικα νησιά τα οποία προ εικοσαετίας, αν και πανέμορφα, δεν υπηρχαν στον τουριστικό χάρτη των περισσοτέρων. Στην μία περίπτωση όταν κάποια στιγμή το νησί έγινε ευρύτερα γνωστό,από το δωρεάν marketing των backpackers, οι κάτοικοι και οι επιχειρηματίες αποφάσισαν ότι είχαν χαμηλής ποιότητας τουρισμό και ότι ήθελαν το νησί να γίνει μιά μικρή Μύκονος. Το πρώτο πράγμα λοιπόν που έκαναν, ήταν να διώξουν αυτούς που έκαναν το νησί γνωστό, κλείνοντας το κάμπινγκ. Δεν ξέρω πως το λες εσύ αυτό, εγώ το λέω αγνωμοσύνη και αχαριστία.

Αυτοί οι δείκτες ποιότητας που την τελευταία 5ετία μας δείχνουν ψηλά, που ήταν πριν από 10 από 20 η 30 χρόνια? γιατί και τότε είχαμε επαγγελμτίες του τουρισμού...
Επίσης κάτι άλλοι δείκτες προ δεκαετίας περίπου έδειχναν ότι η χώρα είναι η 25η ισχυρότερη οικονομία στον κόσμο. Μέχρι που έσκασε η φούσκα...

Με στεναχωρεί που το λέω αλλά δεν έχει για όλους. Η χώρα πλέον με την γενικότερη άνοδο των τιμών, δεν απευθύνεται τουριστικά σε σημαντική μερίδα των κατοίκων της.
Τρωγεσαι κι εσυ στη μαγκουρα του τσομπανη να σε πουνε loser και φτωχομπινε η συντεχνια του τουριστικου προιοντος.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Πρώτα από όλα αν έχει νόμιμη άδεια, η λογική λέει ότι μετά θα διεκδικήσει τεράστια αποζημίωση.

Και μακάρι να το κάνει, γιατί φαντάζομαι ότι ο άνθρωπος έχει επενδύσει εκατομμύρια.
Νόμιμη άδεια είχε.Μετά έγιναν προσφυγές στο ΣΤΕ και στο ΚΑΣ.Φυσικά τώρα θα πάρει αποζημίωση η επιχείρηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Νόμιμη άδεια είχε.Μετά έγιναν προσφυγές στο ΣΤΕ και στο ΚΑΣ.Φυσικά τώρα θα πάρει αποζημίωση η επιχείρηση.
Ζωντας στην Ελλαδα και γνωριζοντας προσωπικα την Προεδρο των Ελληνων Αρχαιολογων, ξερω οτι δεν θα παρει τιποτε. Εσυ στη χωρα που ζεις ακουσες οτι θα παρει;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ζωντας στην Ελλαδα και γνωριζοντας προσωπικα την Προεδρο των Ελληνων Αρχαιολογων, ξερω οτι δεν θα παρει τιποτε. Εσυ στη χωρα που ζεις ακουσες οτι θα παρει;
Είναι πολύ πιθανό να πάρει αποζημίωση επειδή εκμεταλλεύτηκε κενό νόμου για την περιοχή του Μακρυγιάννη, εξαρχής ήταν το λάθος της πολεοδομίας και της αρχαιολογικής υπηρεσίας.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Αχ το ξέρω... Βασανιζομαι.. Love at first sight..γι αυτο λέω αν έχει πάρει το μάτι σας κάτι τέτοιο σε 3αστερο το θελω😜
Προς το Ταίναρο, έχω μείνει στο πιο ακριανό πετρόκτιστο με τη δική του αυλίτσα διπλα σε μπαξε με ντομάτες, αυγουστο 100 γιούρα. Ειναι πιο καλό από ότι φαίνεται, απλά δεν βάζω προσωπικές φωτό http://www.marmariparadise.com/
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom