Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν και θα προτιμούσα τα παραδείγματα που έφερες να αφορούσαν την Ελλάδα γιατί κάποια πράγματα δεν είναι συγκρίσιμα.
τι να σου πω εγώ οι διαφορές που βλέπω στην Ελλάδα δεν είναι τραγικές σε θέματα καταστροφής της φύσης κλπ. Βλέπω υπερτουρισμό σε ορισμένα μέρη που είναι αναπόφευκτος (ποιος θα αντισταθεί στη Σαντορίνη; ) αλλά ευτυχώς εποχιακός, βλέπω αύξηση τιμών που είναι λογικό κι επόμενο (και το ΝΒΑ έγινε πια πανάκριβο, λογικό, γιγαντώθηκε ως προϊόν κι οι θέσεις στα γήπεδα είναι συγκεκριμένες, δεν μπορούν να αυξηθούν, άρα αυξήθηκαν οι τιμές), αλλά να πω ότι καταστράφηκε η χώρα, δεν το βλέπω, αλλά δεν ξέρω και τόσα μέρη στην Ελλάδα όσο άλλοι. Ούτε τα Ζαγοροχώρια είδα να καταστρέφονται, ούτε το Γαλαξίδι, ούτε τα Μετέωρα, ούτε το Ναύπλιο, μη σου πω πως κάποια πράγματα τα βλέπω και καλύτερα (η ενοποίηση των αρχαιολογικών χώρων στην Αθήνα). Αν κάπου έχουν καταστραφεί παραδοσιακοί οικισμοί με τις γνωστές καταπατήσεις είναι καταδικαστέο, προφανώς. Αλλά γενικά η άποψη ότι ο τουρίστας έρχεται στην Ελλάδα και βλέπει εκτρώματα, τον κλέβουν στα εστιατόρια, βλέπει βρώμα και σκουπίδια παντού είναι σε πλήρη αντιδιαστολή με όλους όσους ξέρω κι έχουν έρθει.


Δέχομαι να μου πει ένας επιχειρηματίας ότι ήταν αναγκαίο κακό, δεν δέχομαι να μου λέει "στο καλό και να μας γράφεις".
Δε νομίζω να σου λέει κανείς "στο καλό και να μας γράφεις". Σου λέει "τόσο κοστολογώ το προϊόν μου, αν δέχεσαι να το πληρώσεις είσαι ευπρόσδεκτος". Αν όχι, εννοείται πως είναι επιλογή σου να πας κάπου αλλού όπου θεωρείς πως αξίζει περισσότερο, από το Πόρτο (που θα φτερνίζεται σε αυτό το ποστ) μέχρι τη Νίκαια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
Δυστυχώς είδα κάποια μέρη στην Ελλάδα να αλλάζουν προς το χειρότερο και δεν ξαναπήγα από τότε. Δέχομαι να μου πει ένας επιχειρηματίας ότι ήταν αναγκαίο κακό, δεν δέχομαι να μου λέει "στο καλό και να μας γράφεις".
Εγώ δεν θα δεχόμουν ούτε να μου πει "είναι αναγκαίο κακό"
Υπάρχουν και ήπια μοντέλα τουριστικής ανάπτυξης, με στοιχειώδη σεβασμό στους φυσικούς πορους και τους μόνιμους κατοίκους. Αρκεί να συμφωνηθουν.
Αυτά τα διλήμματα "ή ίσιωμα όλα ή θα πεινάσουμε' δεν τα δέχομαι.
Προσωπικα δεν πιστεύω ότι θα πεινάσει κανείς. Πρόκειται για βουλιμία, όχι για πείνα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Εσενα θα σε χρειαστω για το εστιατοριο του ξενοδοχειου. Θα κανουμε το ευφανταστο παραδοσιακο πιατο του Πορτο. Την francesinha που ειναι για την περιοχη κατι σαν το γυρο το δικο μας (σε μεριδα απλα).

View attachment 318554

Ψωμι του τοστ, με λουκανικα κι αλλαντικα, λιωμενο τυρι, αυγο ματι και προτηγανισμενες πατατες. Στο Πορτο που σεβονται τον τουριστα το πουλανε 9-10 ευρω στα μαγαζια μεσα στην πολη και σε αυτα στο douro λιγο παραπανω εως διπλασια τιμη.

Εμεις θα το βαλουμε 9€, να μην μας λενε και ακριβους. Νομιζω ξερεις τα κοστη και το κερδος απο αυτο το πιατο που προσφερουν οι φιλευσπλαχνοι Πορτογαλοι. Τι λες θα βγαινουμε ή θα μπουμε μεσα;

*Αυτο της φωτογραφιας κοστιζει 9,5€ σε φαστφουνταδικο μερικα τετραγωνα πισω απο το σταθμο Sao Bento, οχι και τοσοε κεντρικα.
έχω να πω ότι οι πατατες κατα 90% δεν ειναι προτηγανησμενες...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
οι διαφορές που βλέπω στην Ελλάδα δεν είναι τραγικές σε θέματα καταστροφής της φύσης κλπ
Δεν είναι απαραίτητο οι διαφορές να ισοδυναμούν με καταστροφή της φύσης. Αν πήγαινες κάπου για ελεύθερο κάμπινγκ και κάποια στιγμή το απαγορεύουν και οι μόνες σου επιλογές στην ίδια περιοχή είναι ακριβά καταλύματα, λογικό είναι να ξενερώσεις. Σε κάποιες περιοχές στην Ελλάδα έγινε ξεκάθαρη στροφή στο ποιους τουρίστες θέλουν να προσελκύσουν. Προφανώς και δεν μου πέφτει λόγος αλλά είναι θεμιτό φαντάζομαι να λέω ότι δεν μου αρέσει.

Υπάρχουν και ήπια μοντέλα τουριστικής ανάπτυξης, με στοιχειώδη σεβασμό στους φυσικούς πορους και τους μόνιμους κατοίκους. Αρκεί να συμφωνηθουν.

Το βρίσκεις και αυτό στην Ελλάδα. Νομίζω είσαι υπερβολική.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δέχομαι να μου πει ένας επιχειρηματίας ότι ήταν αναγκαίο κακό, δεν δέχομαι να μου λέει "στο καλό και να μας γράφεις".
Αν δεν κάνω λάθος δεν ήταν η πρώτη απάντηση αυτή από τους περισσότερους εδώ. Η πρώτη απάντηση ήταν τύπου "δεν είμαστε απατεώνες, δεν μπορείτε να μπείτε στη θέση μας, δεν ξέρετε τι αντιμετωπίζουμε για να έχετε άποψη τι τιμές θα βάλουμε. Εμείς ξέρουμε καλύτερα." Και βασικά έτσι είναι, ξέρουμε καλύτερα. Όχι επειδή είμαστε σούπερ ουάου διάνοιες, αλλά επειδή είμαστε από μέσα.

Επειδή όμως αυτό που εισπράττουμε εδώ και λίγες μέρες είναι απαντήσεις τύπου "τα καίμε τα λεφτά μας άμα λάχει (με χορό μαζί)", "αλλού είναι καλύτερα με λιγότερους απατεώνες" και άλλα τέτοια γραφικά, ε η απάντηση σε αυτό είναι "Στο καλό και να μη μας γράφετε". Νομίζω είναι δίκαιο.

Πολλοί από εδώ προσπάθησαν πολύ λογικά να εξηγήσουν τι αντιμετωπίζουν στον τουρισμό. Πλην μερικών ατόμων η βελόνα των υπολοίπων έχει κολλήσει και επαναλαμβάνει απίθανα πράγματα.

Τι νούμερα παρέθεσε ο ένας για το πόσο πετυχημένη χώρα είμαστε στον τουρισμό. Τι επιχειρήματα για το πόσο βοηθιούνται και άλλοι κλάδοι μέσω τουρισμού. Τι για εφορίες είπαμε. Τι για προκαταβολές φόρου είπαμε. Τι για ρίσκα είπαμε, τι για ευθύνες απέναντι σε εργαζόμενους είπαμε. Τίποτα, η βελόνα εκεί. Κολλημένη. Σας τσεκάρουμε λέει έναν έναν για το πόσα βγάζετε. Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου, μην πω τίποτα άλλο.
Αφού λοιπόν λογικά επιχειρήματα δεν πιάνουν τόπο, ε η (άσχημη συμφωνώ) απάντηση "τόσο κάνει κόψε το λαιμό σου" είναι η λογική κατάληξη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
έχω να πω ότι οι πατατες κατα 90% δεν ειναι προτηγανησμενες...
εμενα η francesinha μου φαινεται η χαρα του καρδιολογου....μια βομβα χοληστερινης...(αν και ευχαριστως τσακιζα μια τωρα)

Εγώ δεν θα δεχόμουν ούτε να μου πει "είναι αναγκαίο κακό"
Υπάρχουν και ήπια μοντέλα τουριστικής ανάπτυξης, με στοιχειώδη σεβασμό στους φυσικούς πορους και τους μόνιμους κατοίκους. Αρκεί να συμφωνηθουν.
Αυτά τα διλήμματα "ή ίσιωμα όλα ή θα πεινάσουμε' δεν τα δέχομαι.
Προσωπικα δεν πιστεύω ότι θα πεινάσει κανείς. Πρόκειται για βουλιμία, όχι για πείνα.
ναι αλλα εμας ως τουριστες δεν μας πεφτει λογος αν θελουν οι κατοικοι ενος οικισμου να τα @@@@σουν την μανα....δικαιωμα τους...
δοξα τον θεο δεν ζουμε στην Αν.Γερμανια ουτε στην Β.Κορεα....θα παμε αλλου....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.923
Likes
40.760
Το βρίσκεις και αυτό στην Ελλάδα. Νομίζω είσαι υπερβολική.
Φυσικα και το βρισκεις.
Εχουμε ολοι παμπολλα παραδειγματα και πολλα μέρη που αντέχουν περισσότερ ανάπτυξη. Καθώς και μέρη που το ...σαν και ψόφησε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Καλησπερα ,συμφωνω απολυτα μαζι σου αν και σε ζηλευω οπως και αλλους εδω μεσα που εχετε γυρισει σε τοσες πολλες χωρες.Εγω βορεια Ελλαδα δεν εχω παει πολλες φορες και μου εχουν κολλησει τα ασυγκριτα λουτρα Ποζαρ και η Θασος οπως και οι παραλιαρες της Χαλκιδικης ποια να συγκριθει με την Ελλαδα μας!!!
Δεν χρειάζεται να ζηλεύεις τίποτα, εξάλλου πίστεψε με έχω πάει σε πολλές χώρες που ούτε με ενθουσίασαν απαραίτητα, ούτε εκπλήρωσαν τις προσδοκίες μου.Και σε άλλες που πάω, ξαναπάω και δεν χορταίνω.
Η βόρεια Ελλάδα για μένα έχει φοβερά μέρη, ασύγκριτης σημαντικότητας και ομορφιάς και σε τιμές πολύ χαμηλότερες από άλλες χώρες. Ντρέπομαι που το λέω, άλλα είχα πάει σε τόσα μέρη και έφτασα να πάω μόλις φέτος στις αρχές του χρόνου :icon_redface: στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, μνημείο της Ουνέσκο και με τόσο πλούτο. Είχα ξαναπάει στην Καβάλα, ποτέ δεν είχα περάσει από το συγκεκριμένο χώρο. Φοβερό μέρος και πολύ χαμηλή τιμή εισόδου, δεν το πίστευα πως δεν το είχα επισκεφτεί κι έρχονταν κόσμος από την άλλη άκρη του κόσμου για να το θαυμάσει.
Καλά τι να πω για τα δάση στη βόρεια Ελλάδα, για το φαγητό, για την φύση, για την πανέμορφη Καστοριά με την λίμνη της, για τα έθιμα που πέτυχα σε χωριά της Δράμας(μπαμπούγεροι κλπ) που σε άλλες χώρες θα ήταν πλήρως τουριστικοποιημένα κι εκεί ήταν όλο ντόπιοι και κερνούσαν και δωρεάν κρασί οι άνθρωποι...Σε αντίστοιχα δρώμενα στην Τσεχία, πλήρωνες και μόνο για να μπεις στο χωριό, χωρίς να καταναλώσεις κάτι....Τι να πω για την απίστευτη ψαροφαγία με θέα θάλασσα στην Αλεξανδρούπολη, για το Δέλτα του Έβρου, για το Εθνικό Πάρκο Δαδιάς-Λευκίμμης- Σουφλίου, για την λίμνη Κερκίνη με τους εντυπωσιακούς βούβαλους, για τα Άνω Πορόια....Μπορώ να γράφω ώρες.

Αλλά εμάς τους Αθηναίους μας τρώει η απόσταση, αλλιώς θα πήγαινα πολύ συχνότερα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Δεν χρειάζεται να ζηλεύεις τίποτα, εξάλλου πίστεψε με έχω πάει σε πολλές χώρες που ούτε με ενθουσίασαν απαραίτητα, ούτε εκπλήρωσαν τις προσδοκίες μου.Και σε άλλες που πάω, ξαναπάω και δεν χορταίνω.
Η βόρεια Ελλάδα για μένα έχει φοβερά μέρη, ασύγκριτης σημαντικότητας και ομορφιάς και σε τιμές πολύ χαμηλότερες από άλλες χώρες. Ντρέπομαι που το λέω, άλλα είχα πάει σε τόσα μέρη και έφτασα να πάω μόλις φέτος στις αρχές του χρόνου :icon_redface: στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, μνημείο της Ουνέσκο και με τόσο πλούτο. Είχα ξαναπάει στην Καβάλα, ποτέ δεν είχα περάσει από το συγκεκριμένο χώρο. Φοβερό μέρος και πολύ χαμηλή τιμή εισόδου, δεν το πίστευα πως δεν το είχα επισκεφτεί κι έρχονταν κόσμος από την άλλη άκρη του κόσμου για να το θαυμάσει.
Καλά τι να πω για τα δάση στη βόρεια Ελλάδα, για το φαγητό, για την φύση, για την πανέμορφη Καστοριά με την λίμνη της, για τα έθιμα που πέτυχα σε χωριά της Δράμας(μπαμπούγεροι κλπ) που σε άλλες χώρες θα ήταν πλήρως τουριστικοποιημένα κι εκεί ήταν όλο ντόπιοι και κερνούσαν και δωρεάν κρασί οι άνθρωποι...Σε αντίστοιχα δρώμενα στην Τσεχία, πλήρωνες και μόνο για να μπεις στο χωριό, χωρίς να καταναλώσεις κάτι....Τι να πω για την απίστευτη ψαροφαγία με θέα θάλασσα στην Αλεξανδρούπολη, για το Δέλτα του Έβρου, για το Εθνικό Πάρκο Δαδιάς-Λευκίμμης- Σουφλίου, για την λίμνη Κερκίνη με τους εντυπωσιακούς βούβαλους, για τα Άνω Πορόια....Μπορώ να γράφω ώρες.

Αλλά εμάς τους Αθηναίους μας τρώει η απόσταση, αλλιώς θα πήγαινα πολύ συχνότερα.
καλά είναι όταν έρχεστε στις πόλεις μας να σας λεμε από πριν που θα πάτε για φαγητό, που για ποτό κτλ. και εννοείται οτι πιάνουμε όλη την ευρυτερη περιοχη σε προτασεις και Ξάνθη, Δραμα, είναι σα να πηγαίνουμε βόλτα από μία συνοικία της Αθήνας σε μία άλλη...
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
καλά είναι όταν έρχεσται στις πόλεις μας να σας λεμε από πριν που θα πάτε για φαγητό, που για ποτό κτλ. και εννοείται οτι πιάνουμε όλη την ευρυτερη περιοχη σε προτασεις και Ξάνθη, Δραμα, είναι σα να πηγαίνουμε βόλτα από μία συνοικία τησ Αθήνας σε μία άλλη...

Μα το έχω πει, με έχουν βοηθήσει πολύ οι προτάσεις των βορειοελλαδιτών του φόρουμ. Ζήτησα κάποτε να μου προτείνετε ξενοδοχεία σε Σέρρες-Δράμα, αυτό που μου προτάθηκε στις Σέρρες με βόλεψε τόσο πολύ, που όποτε ανεβαίνω πάνω, βάζω εκεί μερικές διανυκτερεύσεις, τρομερό value for money. Το φόρουμ είναι θησαυρός σε τέτοια θέματα. :agnes overjoyed: Και για φαγητό πάλι είχαν γραφτεί πολύ καλές προτάσεις στο φόρουμ. Αν και το να μην φας καλά στην Βόρεια Ελλάδα δεν είναι και συχνό. Είστε μερακλήδες στο φαγητό!!!!!!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν χρειάζεται να ζηλεύεις τίποτα, εξάλλου πίστεψε με έχω πάει σε πολλές χώρες που ούτε με ενθουσίασαν απαραίτητα, ούτε εκπλήρωσαν τις προσδοκίες μου.Και σε άλλες που πάω, ξαναπάω και δεν χορταίνω.
Η βόρεια Ελλάδα για μένα έχει φοβερά μέρη, ασύγκριτης σημαντικότητας και ομορφιάς και σε τιμές πολύ χαμηλότερες από άλλες χώρες. Ντρέπομαι που το λέω, άλλα είχα πάει σε τόσα μέρη και έφτασα να πάω μόλις φέτος στις αρχές του χρόνου :icon_redface: στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων, μνημείο της Ουνέσκο και με τόσο πλούτο. Είχα ξαναπάει στην Καβάλα, ποτέ δεν είχα περάσει από το συγκεκριμένο χώρο. Φοβερό μέρος και πολύ χαμηλή τιμή εισόδου, δεν το πίστευα πως δεν το είχα επισκεφτεί κι έρχονταν κόσμος από την άλλη άκρη του κόσμου για να το θαυμάσει.
Καλά τι να πω για τα δάση στη βόρεια Ελλάδα, για το φαγητό, για την φύση, για την πανέμορφη Καστοριά με την λίμνη της, για τα έθιμα που πέτυχα σε χωριά της Δράμας(μπαμπούγεροι κλπ) που σε άλλες χώρες θα ήταν πλήρως τουριστικοποιημένα κι εκεί ήταν όλο ντόπιοι και κερνούσαν και δωρεάν κρασί οι άνθρωποι...Σε αντίστοιχα δρώμενα στην Τσεχία, πλήρωνες και μόνο για να μπεις στο χωριό, χωρίς να καταναλώσεις κάτι....Τι να πω για την απίστευτη ψαροφαγία με θέα θάλασσα στην Αλεξανδρούπολη, για το Δέλτα του Έβρου, για το Εθνικό Πάρκο Δαδιάς-Λευκίμμης- Σουφλίου, για την λίμνη Κερκίνη με τους εντυπωσιακούς βούβαλους, για τα Άνω Πορόια....Μπορώ να γράφω ώρες.

Αλλά εμάς τους Αθηναίους μας τρώει η απόσταση, αλλιώς θα πήγαινα πολύ συχνότερα.
Στις περισσότερες περιοχές που περιγράφεις τα ξενοδοχεία, τα περισσότερα είναι στολίδια πραγματικά αρχοντικά, έχουν να δουν πελάτη παραπάνω από 5 χρόνια, τώρα τελευταία τα περισσότερα έχουν μετατραπεί σε δομές φιλοξενίας προσφύγων.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Στις περισσότερες περιοχές που περιγράφεις τα ξενοδοχεία, τα περισσότερα είναι στολίδια πραγματικά αρχοντικά, έχουν να δουν πελάτη παραπάνω από 5 χρόνια, τώρα τελευταία τα περισσότερα έχουν μετατραπεί σε δομές φιλοξενίας προσφύγων.
Δεν νομίζω. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο Φίλιππος Ξενία στις Σέρρες με το γυμναστήριο, την θερμαινόμενη πισίνα και ήταν γεμάτο τόσο από κόσμο, όσο και από άλλους ντόπιους που έρχονταν για να γυμναστούν.
Το άλλο είναι γνωστό 5στερο της Αλεξανδρούπολης, το οποίο ήταν τίγκα γεμάτο και δεν βρίσκαμε πάρκινγκ από τις δεκάδες μερσεντές και τζιπάρες από τους βούλγαρους που το είχαν κατακλύσει, τόσο αυτό όσο και το σπα και την θερμαινόμενη πισίνα! Και μιλάμε για φέτος και για τα 2 ξενοδοχεία.
Στη Δράμα μου είχαν προτείνει τα παιδιά το 5 στερο Hydrama Hotel, το οποίο μου φάνηκε ακριβό και δεν έμεινα, αλλά έβλεπα Ασιάτες γραβατωμένους στα γύρω εστιατόρια να κλείνουν συμφωνίες. Α, και άλλη μια φορά πριν λίγα χρόνια ήταν τίγκα γεμάτο και δεν μπόρεσα καν να βρω δωμάτιο και βολεύτηκα στις Σέρρες.


Σε αυτά τα 5στερα μένουν οι πρόσφυγες που λες κι έχουν να δουν πελάτη πάνω από 5 χρόνια; Τίγκα ήταν, τρομάξαμε να βρούμε δωμάτιο και λέγαμε πότε να φύγουν οι Βούλγαροι με τις τζιπάρες, ειδικά στην Αλεξανδρούπολη.Ξαναλέω μιλάω για φέτος..Πάντως όχι απλώς δεν έχουν καιρό να δουν πελάτη, αλλά φέτος Γενάρη ήταν γεμάτα.

Αν έφεραν πρόσφυγες προχτές ξερω γω σε 5 στερα με σπα και δεν το ξερουμε, πειτε το δεν είναι κακό.


Ή χωρίς να ξέρεις βιάστηκες να υποβαθμίσεις;
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom