Τουρισμός στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Έχω διαβάσει και ένα σκάνδαλο για τον Άγιο Αθανάσιο. Ότι επειδή το χωριό βούλιαζε, το κράτος έδωσε άλλο σημείο στους κατοίκους του για να χτίσουν και αποζημιώσεις για τα σπίτια που άφησαν. Αλλά ξέχασαν να τους πάρουν τα δικαιώματα ιδιοκτησιας του παλιού χωριού. Αυτοί λοιπόν, όταν αναπτύχθηκε η περιοχή, τα ξαναπουλησαν σε Θεσσαλονικιους ως επί το πλείστον επιχειρηματίες. Σωστοί! :haha:
Εκει πανω εγινε μεγαλη σφαγη.
Γνωστη μου αγορασε χωρο μια σταλια για να τον κανει μεσιτικο γραφειο γιατί οι αγοραπωλησίες πήγαιναν σύννεφο. Οχι μονο δεν λειτουργει πια, γιατι κανείς δεν αγοράζει ό,τι πουλιέται, δεν μπορεί ούτε το δικό της γραφείο να πουλήσει, ακόμη και με μεγάλη χασούρα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εκει πανω εγινε μεγαλη σφαγη.
Γνωστη μου αγορασε χωρο μια σταλια για να τον κανει μεσιτικο γραφειο γιατί οι αγοραπωλησίες πήγαιναν σύννεφο. Οχι μονο δεν λειτουργει πια, γιατι κανείς δεν αγοράζει ό,τι πουλιέται, δεν μπορεί ούτε το δικό της γραφείο να πουλήσει, ακόμη και με μεγάλη χασούρα.
Σαν να λέμε "η εκδίκηση της αρπαχτής" ένα πράγμα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Σαν να λέμε "η εκδίκηση της αρπαχτής" ένα πράγμα!
Δεν ήταν έτσι ακριβώς. Δεν μελέτησαν τίποτε και θεωρούσαν οτι οι Αθηνάιοι είναι τίποτε χάπατα που θα παίρνουν τα αεροπλάνα όλο το χειμώνα να τρέχουν για long weekend σε σουιτες με πολυελαίους μπακαρά εκεί πανω. Καμία λογική, πολύς εγωισμός για το προιόν τους. Τα Λουτρά Πόζαρ τους έβαλαν τα γυαλιά, έχουν κόσμο όλο τον χρόνο και, να τα λέμε κι αυτά, πολύ έντιμο φαί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν περίμενα τέτοια ιστορική αναδρομή! Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Αφού πάντα κρίνεις σαν επιχειρηματίας το βλέπεις με διαφορετικά μάτια και ίσως μπορείς να δείξεις κατανόηση σε παραφωνίες.

Αν πάω σ'ένα μέρος για πρώτη φορά και δεν μου αρέσει δεν έγινε και τίποτα. Περισσότερο πονάει να δω αγαπημένο μέρος που πχ είχε παραλία με δέντρα για σκιά να έχει γεμίσει ξαπλώστρες, να έχει μπιτς μπαρ (που δεν χορεύει κανείς) και τα δέντρα να έχουν εξαφανιστεί.
Ρε στις παραλιες δεν μπορει να κοψει κανεις δεντρα χωρις αδεια. Ουτε πετρα δεν μπορεις να μετακινησεις. Προστατευονται και καλα κανουν.

Κι εμενα μου αρεσουν οι ανοργανωτες παραλιες αλλα αν εχουν σκουπίδια πεταμενα παντου προτιμω τις οργανωμενες που κάποια παιδια φροντιζουν και τις κρατουν καθαρες.

Προτιμω το τελεφερικ οσο ασχημο και να ειναι απο τα γαιδουρακια. Προτιμω τις βρυσες απο τα πηγαδια, τα αυτοκινητα απο τα καρα, την ασφαλτοστρωση απο τη λασπη, τα ενεργειακα θωρακισμενα σπιτια απο τα παλια γεματο μουχλα, τουαλετα μεσα στο σπιτι απο τον εξω καμπινε.

Τα ειπε και ο @Yorgos, δεν θα ζει ο κοσμος σε συνθηκες πρωτογονες για να χαιρονται οι τουριστες. Οι ανθρωποι σε ενα τουριστικο μερος θελουν ανεσεις και νεα τεχολογια ωστε να κανουν τη ζωη τους πιο ευκολη και να ειναι πιο χαρουμενοι (Νταξ ξερω τωρα πως θα βγουν οι ειδικοι και θα μου πουν και που ξερεις πως δεν ειναι χαρουμενοι και αλλες ασυναρτησιες που λενε συνηθως).

Γινανε σοβαρα αρχιτεκτονικα και πολεοδομικα λαθη μεταπολεμικα στη χωρα. Παντου, οχι μονο στα παραθαλασσια μερη. Μηπως οι ελληνικες πολεις ειναι όμορφες;

Γι αυτα ομως δεν φταινε οι επαγγελματιες του τουρισμου σημερα. Κάποια πραγματα δεν διορθωνονται, τι να κανουν οι ανθρωποι;

Δεκτο να μην αρεσει σε καποιον ενα μερος, αλιμονο. Αλλα να μην του αρεσει οταν οι τιμες ειναι ακριβες δεν το καταλαβαινω. Αμα δηλαδη πεσουν οι τιμες θα αλλαξει το γουστο του και θα του αρεσει; Ή σ' αρεσει κατι ή δεν σου αρεσει.

Και τελος παντων κι εμενα δεν μου αρεσει αρκετα η εικονα που εβαλε ο @Borealis απο το Πευκοχωρι (αν και η θαλασσα σώζει πολυ την κατασταση), αλλα αν παω για τσιπουρο στην παραλια, να βλεπω τη θαλασσα και παραλληλα κανω και το μπανιο μου δεν εχω καλύτερο. Και φυσικα αν ημουν τουριστας θα πληρωνα πολυ περισσοτερο απο το Πορτο που ειναι υπεροχο αλλα οχι για καλοκαιρι για το γουστο μου.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Νομίζω ότι ο χειμερινός τουρισμός πάει καλύτερα (από άποψη ποιότητας) για τον μέσο τουρίστα γιατί:

1) Δεν έχει ανοιχθεί τόσο πολύ σε όγκο καταλυμάτων, έτσι αυτοί που έχουν καταλύματα ή είναι προσεγμένες μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις (π.χ. ποτέ δεν θα ξεχάσω τον Κρίτσα στο Πήλιο, ταβέρνα και ξενώνας) ή είναι τίποτα 5* Grand Forest Metsovo. Δύσκολα θα βρεις π.χ. στην Αράχωβα πολλά 3* ξενοδοχεία, τα περισσότερα θα είναι ή πολυτελείας ή ξενώνες (τα 2 άκρα)

2) Η χειμερινή season είναι κυρίως γύρω από χιονοδρομικά κέντρα (όπως η καλοκαιρινή κυρίως γύρω από θάλασσα), έτσι οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες (κάντε σύγκριση χιονοδρομικών κέντρων vs ακτογραμμής).

3) Η χειμερινή season της Ελλάδας δεν είναι διάσημη στο εξωτερικό. Ο Ελβετός, ο Αυστριακός, ο Ιταλός δεν θα πει "πάμε για σκι Αράχωβα" πιο πιθανό είναι να πει πάμε για σκι στις Άλπεις κτλ. Έτσι οι ξενοδόχοι κρατούν την ποιότητα πιο ψηλά για τους Έλληνες όπως σωστά είπε το μέλος @STKF.

4) Δεν υπάρχουν αεροδρόμια κοντά σε χειμερινούς προορισμούς (Π.χ. η Μύκονος έχει αεροδρόμιο , η Αράχωβα όχι)

Και για αρκετούς άλλους λόγους ο χειμερινός τουρισμός δεν είναι τόσο ανεπτυγμένος όσο ο καλοκαιρινός.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ρε στις παραλιες δεν μπορει να κοψει κανεις δεντρα χωρις αδεια. Ουτε πετρα δεν μπορεις να μετακινησεις.
Σου στέλνω πμ μ'ένα μέρος που άφησαν μόνο ένα δέντρο. Δεν το γράφω δημόσια γιατί δεν θέλω να στοχοποιήσω.

Εντιτ: Δεν μπορώ να σου στείλω πμ μου βγάζει ότι ο @tripakias δεν δέχεται πμ!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σου στέλνω πμ μ'ένα μέρος που άφησαν μόνο ένα δέντρο. Δεν το γράφω δημόσια γιατί δεν θέλω να στοχοποιήσω.

Εντιτ: Δεν μπορώ να σου στείλω πμ μου βγάζει ότι ο @tripakias δεν δέχεται πμ!
Οχι ρε δεχομαι. Αλλοι μου στελνουν
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom