Τουριστική Visa για Σαουδική Αραβία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μόνο και μόνο η δεύτερη πόλη των Ναβαταίων (Mada’in Saleh) μετά την Πέτρα, σε ψήνει για μία επίσκεψη. Inshallah
Μετά από ψάξιμο ατυχώς κλειστή επί του παρόντος λόγω εργασιών...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μόνο και μόνο η δεύτερη πόλη των Ναβαταίων (Mada’in Saleh) μετά την Πέτρα, σε ψήνει για μία επίσκεψη. Inshallah
Έτσι ακριβώς... αλλά, όπως είπε κι ο @hydronetta είναι κλειστή και θα παραμείνει για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη - και αυτός είναι ο δεύτερος λόγος για την σχετική χαλλλαρότητα στις προετοιμασίες για την επίσκεψη στη χώρα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πάντως από ένα χονδροειδές ψάξιμο έχει πολύ πέρα δωθε, αποστάσεις μεγάλες, χρήση εσωτερικών πτήσεων απαραίτητη-ευτυχώς που είναι πάμφθηνες και αυτοκινήτου. Αλλά αφού το ένα από τα highlight δεν είναι προσβάσιμο το θεωρώ άκαιρο να παει κανείς τώρα. Λέτε να αλλάξει το βασίλειο και όταν το αποφασίσουμε να έχουν έρθει τα πάνω κάτω;; δεν νομίζω... σίγουρα δεν είναι προορισμός προτεραιότητας για πολλούς και δεν πιστεύω να βουλιάξει από τουρισμό.
Ενδιαφέρον να μάθουμε τα τι και πώς .
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
δεν πιστεύω να βουλιάξει από τουρισμό
Για να συμβεί κάτι τέτοιο θα περάσουν πολλά πολλά χρόνια, για να δημιουργηθεί υπερτουρισμος πρέπει να πάνε κινεζακια άρα αποκλείεται για αρκετά χρόνια ακόμη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δε νομίζω ότι ο σκοπός τους είναι να προσελκύσουν πλήθη τουριστών για να γίνουν ένα νέο Ντουμπάι. Άλλωστε τουρισμό έχουν ήδη και πολύ κερδοφόρο με τα εκατομμύρια προσκυνητών.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε νομίζω ότι ο σκοπός τους είναι να προσελκύσουν πλήθη τουριστών για να γίνουν ένα νέο Ντουμπάι..
σωστα. θελουν γρηγορα να το ξεπερασουν. γι αυτο ανακοινωσαν 500.000 νεα δωματια χοτελ (ντουμπαι=100.000) κ 67δισ επενδυσεις ως το 2030...
το πιο σημαντικο με τη νεα βιζα ειναι οτι οι γυναικες δεν χρειαζονται πλεον αμπαγια. ηδη ειχαν την κωμη ελευθερη, χωρις αμπαγια γινεται πιο ανετο κι ελευθερο απο το ιραν..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε νομίζω ότι ο σκοπός τους είναι να προσελκύσουν πλήθη τουριστών για να γίνουν ένα νέο Ντουμπάι. Άλλωστε τουρισμό έχουν ήδη και πολύ κερδοφόρο με τα εκατομμύρια προσκυνητών.
Ποιός νομίζεις ότι είναι ο σκοπός τους επομένως;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@North66 νομίζω ο σκοπός τους είναι η αποδέσμευση της οικονομίας τους από το πετρέλαιο. Η Αμερική σε λίγα χρόνια θα τους αφήσει και το πετρέλαιο δεν είναι άπειρο.
Θεωρώ σίγουρα στοχεύουν στις μεγάλες τουριστικές αγορές (π.χ Κίνα κτλ).

Προς Ντουμπάι μεριά κοιτούν , απλά είναι έτη φωτός πίσω (ακόμη).

Όσο θα μένουν πίσω από την Αμερική στις εξαγωγές πετρελαίου, τόσο θα υπάρχει στροφή στον τουρισμό (με μερικές επιθέσεις ακόμη θα είναι σταθερά πίσω).

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί έχουν μείνει εκτός του παιχνιδιού π.χ. Βενεζουέλα και Ιράν αν επιστρέψουν θα πέσει και άλλο η Σαουδική Αραβία.

Ο τουρισμός είναι άπειρος (κάθε μέρα γεννιέται τόσος κόσμος) ενώ τα κοιτάσματα πετρελαίου έχουν ημερομηνία λήξης.

Το Ριαντ θα αλλάξει και θα προσαρμοστεί στις συνήθειες των τουριστών (π.χ. αμπαγια) για να προσελκύσει όσο πιο πολλούς μπορεί.

Το Ντουμπάι θα μοιάζει φτωχό μπροστά τους.
Δείτε εδώ έργο
https://www.theredsea.sa/en


Υ.Γ αν διαβάσετε τα details λέει

" The resort will allow women to wear bikinis in the pool and beach areas"
Πώς αλλάζουν σιγά σιγά οι συνήθειες.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγώ δεν ξέρω ποιός είναι ο σκοπός τους αλλά σας επιτρέπω να πάτε πρώτοι δοκιμαστικά, μαζί με γυναίκες, να τσεκαρετε το κλίμα,να στρώσετε τον δρόμο και όταν με το καλό επιστρέψετε πάμε και οι υπόλοιποι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ο happy έκανε ένα ταξίδι σε ένα τόσο αμφιλεγόμενο προορισμό και δε βρήκε να πει μια κουβέντα για τις δεκάδες ανθρώπων που αποκεφαλίζονται κάθε χρόνο εκεί ούτε ένα σχόλιο για την καταπίεση των γυναικών.

Τι πιο εύκολο απ' το να μαζεύεις μερικούς 'ευκολόπιστους' vloggers, bloggers, influencers και youtubers να τους κοιμίζεις στα καλύτερα ξενοδοχεία, να τους κάνεις μονοήμερες με τσάρτερ πτήσεις, να τους μεταφέρεις με πολυτελή τζιπ γενικά να τους μεταχειρίζεσαι σαν VIP ώστε να μεταφέρουν μια ειδυλλιακή εικόνα στη χώρα τους και μερικούς μήνες μετά να απελευθερώνεις κάπως τη βίζα για μερικές Δυτικές χώρες; Και όλα καλά...

2019 geared to be the worst year for executions in Saudi Arabia this decade
Saudi prisoner 'executed and crucified'
Executions in Saudi Arabia Have Doubled Under Crown Prince, Watchdog Says
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι πιο εύκολο απ' το να μαζεύεις μερικούς 'ευκολόπιστους' vloggers, bloggers, influencers και youtubers να τους κοιμίζεις στα καλύτερα ξενοδοχεία, να τους κάνεις μονοήμερες με τσάρτερ πτήσεις, να τους μεταφέρεις με πολυτελή τζιπ γενικά να τους μεταχειρίζεσαι σαν VIP ώστε να μεταφέρουν μια ειδυλλιακή εικόνα στη χώρα τους και μερικούς μήνες μετά να απελευθερώνεις κάπως τη βίζα για μερικές Δυτικές χώρες; Και όλα καλά...
Mα δεν είπε κανείς ότι είναι δύσκολο. Οι Σαουδάραβες έχουν προσλάβει ένα μάτσο εταιρείες PR για να αντιστρέψουν το κλίμα μετά την υπόθεση Κασόγκι, αλλά ο στόχος της προσέλκυσης τουρισμού είχε τεθεί από πριν, με στόχο τη διαφοροποίηση της οικονομίας τους. Θα το πετύχουν γιατί ο κόσμος διψάει για νέους προορισμούς κι έχουν όλο το κεφάλαιο να προσελκύσουν από Μουντιάλ μέχρι Μις Πορνό αν θέλουν. Το ζητούμενο ήταν να θέλουν και πλέον φαίνεται πως θέλουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom