Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

chrysli

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
γεια σας....βρε παιδιά θέλω να ταξιδέψω τουρκία φέτος και συγκεκριμένα από τη σάμο στο κουσάνταση. μπορείτε να μου πείτε αν χρειάζομαι διαβατήριο...γιατί εγώ γνωρίζω ότι μπορώ να παραμείνω με ταυτότητα μόνο μια ημέρα
 

isr1000

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
χαιρετε.σκοπευω να παω κωνσταντινουπολη με την ανιψια μου (γεννηθηκε οκτ.1995).μπαινει μονο με ταυτοτητα στην τουρκια?η μηπως χρειαζεται διαβατηριο επειδη δεν ειναι ακομη 16 χρονων? και αν μπει με ταυτοτητα ενας ελληνας στην τουρκια και θελει μετα να πεταξει απο εκει στην γερμανια θα του ζητησουν διαβατηριο η αρκει η ταυτοτητα με την οποια μπηκε στην τουρκια? θελω σιγουρη απαντηση παρακαλω μην φτασω στην κωνσταντινουπολη και μετα ξεμεινω στο αεροδρομιο με την ταυτοτητα μου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
χαιρετε.σκοπευω να παω κωνσταντινουπολη με την ανιψια μου (γεννηθηκε οκτ.1995).μπαινει μονο με ταυτοτητα στην τουρκια?η μηπως χρειαζεται διαβατηριο επειδη δεν ειναι ακομη 16 χρονων? και αν μπει με ταυτοτητα ενας ελληνας στην τουρκια και θελει μετα να πεταξει απο εκει στην γερμανια θα του ζητησουν διαβατηριο η αρκει η ταυτοτητα με την οποια μπηκε στην τουρκια? θελω σιγουρη απαντηση παρακαλω μην φτασω στην κωνσταντινουπολη και μετα ξεμεινω στο αεροδρομιο με την ταυτοτητα μου!
Δεν ξέρω αν χρειάζεται διαβατήριο επειδή ειναι κάτω από 16.Γιατί δεν ρωτάς το προξενείο τους στην Αθήνα?Μιλάνε και Ελληνικά.

Αν πηγαίνει μέ ταυτότητα,τότε γυρίζει και με ταυτότητα.Ειναι το ίδιο είτε έρχεται πίσω στην Αθήνα η πάει κατευθείαν στην Γερμανία.Λογικό δεν είναι?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

επειδή αύριο πρέπει να είμαι στην κωνστνατινούπολη για επαγγελματικούς λόγους μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι εισερχόμαστε στην τουρκια με ταυτότητα που έχει λατινικους χαρακτηρες. είναι επείγον γιατί θα κλείσω να πετάξω αύριο αεροπορικώς από θεσσαλονίκη- κωνσταντινούπολη και να επιστρέψω κυριακή. ευχαριστώ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Θα κάνω μία επισήμανση που για ορισμένους μπορεί να φανεί χρήσιμη. αμέσως μετά την προσγείωση στο ατατούρκ, στον έλεγχο διαβατηρίων υπάρχουν δύο είσοδοι ελέγχου. η πρώτη αφορά τους έχοντες τούρκικη υπηκοότητα ενώ η δεύτερη όλους τους άλλους. τιτλοφορείτε "other nationalities". όσοι ταξιδεύεται με ταυτότητα και όχι με διαβατήριο, να εισέλθετε στην είσοδο για τους τούρκους υπηκόους. εκεί θα σας δώσουν ένα χαρτί με την σφραγίδα της βίζας (ενώ στα διαβατήριο σφραγίζουν τις υπάρχουσες ειδικά για τον σκοπό αυτό σελίδες. δεν ξέρω αν αυτό ενδεχομένως βοηθήσει κάποιον , πάντως εγώ εάν το ήξερα εγκαίρως, δεν θα περίμενα σε μία ατελείωτη ουρά εντελώς άσκοπα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε είναι ΒΙΖΑ! είναι σφραγίδα διαβατηρίου!
 

sertzios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας , ειμαι Ρουμανος κ σπουδαζω στην Ελλαδα ειμαι 21 χρονον κ θελω να παω Γερμανια Χαμπουργ απο Αθηνα με αεροπλανο , απο Αθηνα το αεροπλανο παει πρωτα στην Κονσταντινουπολη και απο εκει περνω αλλο αεροπλανο για Γερμανια... Το προβλημα μ ειναι οτι εχω μονο ρουμανικη ταυτοτητα κ τα εισητιρια δεν μπωρο να τα ακυροσο για καποια αλλη διαδρομη ... Απο οτι ξερω η τουρκια δεν ειναι στην Ευρωπη ... Υπαρχει καποια Λυση ??? ευχαριστω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα σας , ειμαι Ρουμανος κ σπουδαζω στην Ελλαδα ειμαι 21 χρονον κ θελω να παω Γερμανια Χαμπουργ απο Αθηνα με αεροπλανο , απο Αθηνα το αεροπλανο παει πρωτα στην Κονσταντινουπολη και απο εκει περνω αλλο αεροπλανο για Γερμανια... Το προβλημα μ ειναι οτι εχω μονο ρουμανικη ταυτοτητα κ τα εισητιρια δεν μπωρο να τα ακυροσο για καποια αλλη διαδρομη ... Απο οτι ξερω η τουρκια δεν ειναι στην Ευρωπη ... Υπαρχει καποια Λυση ??? ευχαριστω
Δε χρειάζεται διαβατήριο για απλή διέλευση από το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης. Δε θα περάσεις έξω από τον έλεγχο των διαβατηρίων. Με το boarding pass σου και την ταυτότητά σου συνεχίζεις κανονικά για το επόμενο gate.
Καλό είναι να επιβεβαιώσεις και με την αεροπορική σου ότι από την πλευρά τους η ταυτότητα τους αρκεί για να σε βάλουν στο αεροπλάνο - και για το πήγαινε αλλά και για την επιστροφή.
 

EftixisM

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα-Κομοτηνή
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Διαβατηριο ή Ταυτοτητα;

Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω τι χαρτια χρειαζομαι για να ταξιδεψω με μηχανη απο Ελλαδα προς Κων/πολη μεσω Αλεξανδρούπολης..
Καπου διαβασα οτι χρειαζομαι διαβατήριο, καπου αλλου οτι με αστυνομικη ταυτοτητα νεου τυπου (με λατινικους χαρακτηρες) θα ειμαι οκ. Τι απο τα δυο ισχυει ρε παιδια; αν μπορειτε απαντηστε μονο οσοι ταξιδεψατε προσφατα και ειστε σιγουροι, μην βγαλω τσαμπα διαβατηριο, κοστιζει κι ολας το ατιμο!:haha:
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Κλασικό θέμα που αν αφιέρωνες 2-3 λεπτά παραπάνω για αναζήτηση δεν θα χρειαζόταν να το ανοίξεις.

Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες (και χειρόγραφη) γίνεται απολύτως δεκτή σε όλους τις εισόδους της Τουρκίας. Επίσης πράσινη κάρτα και άδεια κυκλοφορίας όπου ο ιδιοκτήτης να είναι και ο οδηγός του οχήματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom