Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
επισης θα χρειαστεις διπλωμα νεου τυπου με λατινικους χαρακτηρες και υπευθυνη δηλωση αν το οχημα δεν ειναι στο ονομα σου
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Δίπλωμα νέου τύπου δεν είναι απαραίτητο, ισχύει και το διεθνές δίπλωμα αν κάποιος έχει. Βεβαίως αν δεν έχεις, συμφέρει να βγάλεις το δίπλωμα νέου τύπου. Να πω ότι στην πράξη, επί πολλά χρόνια πηγαινοερχόμουν με το παλιό δίπλωμα και χωρίς διεθνές και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα σε ελέγχους.

Το τυπικό και το σωστό όμως είναι είτε δίπλωμα νέου τύπου, είτε διεθνές.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Θα κάνω μία επισήμανση που για ορισμένους μπορεί να φανεί χρήσιμη. αμέσως μετά την προσγείωση στο ατατούρκ, στον έλεγχο διαβατηρίων υπάρχουν δύο είσοδοι ελέγχου. η πρώτη αφορά τους έχοντες τούρκικη υπηκοότητα ενώ η δεύτερη όλους τους άλλους. τιτλοφορείτε "other nationalities".
όσοι ταξιδεύετε με ταυτότητα και όχι με διαβατήριο, να εισέλθετε στην είσοδο για τους τούρκους υπηκόους. εκεί θα σας δώσουν ένα χαρτί με την σφραγίδα της βίζας (ενώ στα διαβατήριο σφραγίζουν τις υπάρχουσες ειδικά για τον σκοπό αυτό σελίδες. δεν ξέρω αν αυτό ενδεχομένως βοηθήσει κάποιον , πάντως εγώ εάν το ήξερα εγκαίρως, δεν θα περίμενα σε μία ατελείωτη ουρά εντελώς άσκοπα.
βρε είναι σίγουρο αυτό ή θα φάμε πόρτα και θα πάμε στο τέλος της άλλης σειράς ? (καλά πλάκα κάνω... έτσι κι αλλιώς το ρωτάμε...)
φχαριστούμε για το τιπ...
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα, μετά από αναζήτηση βρήκα αυτό το θέμα και το "ξέθαψα".
Εχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα τον τελευταίο καιρό στην είσοδό του στην Τουρκία από το τελωνείο των Κήπων;
Ένας φίλος που θα πάμε μαζί IST και από εκεί για BRE, έχει ταυτότητα η οποία γράφει τα στοιχεία του με λατινικά, πλην όμως μας είπαν από το τουριστικό γραφείο, ότι "παίζει" να έχουμε πρόβλημα γιατί είναι παλιά (Χ123456).
Διάβασα πιο πάνω ότι πρόβλημα είχαν όσοι δεν αναγραφόταν η ιθαγένεια.
Στου φίλου μου την ταυτότητα, αναγράφεται κανονικά.
Δυστυχώς δεν προλαβαίναμε να βγάλουμε καινούργια ταυτότητα και ο αστυνομικός στο τμήμα ταυτοτήτων μας είπε άλλη αιτία. Ότι δεν την δέχονται γιατί πρέπει να μην είναι γραμμένα τα στοιχεία στο χέρι. Εν τέλει μας πρότεινε να εκτυπώσουμε τα αεροπορικά εισιτήρια και άμα μας πουνε κάτι να αναφέρουμε ότι είμαστε διερχόμενοι και φεύγουμε σε λίγες ώρες...
Κάθε πληροφορία πρόσφατη θα ηταν χρήσιμη
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλημέρα, μετά από αναζήτηση βρήκα αυτό το θέμα και το "ξέθαψα".
Εχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα τον τελευταίο καιρό στην είσοδό του στην Τουρκία από το τελωνείο των Κήπων;
Ένας φίλος που θα πάμε μαζί IST και από εκεί για BRE, έχει ταυτότητα η οποία γράφει τα στοιχεία του με λατινικά, πλην όμως μας είπαν από το τουριστικό γραφείο, ότι "παίζει" να έχουμε πρόβλημα γιατί είναι παλιά (Χ123456).
Διάβασα πιο πάνω ότι πρόβλημα είχαν όσοι δεν αναγραφόταν η ιθαγένεια.
Στου φίλου μου την ταυτότητα, αναγράφεται κανονικά.
Δυστυχώς δεν προλαβαίναμε να βγάλουμε καινούργια ταυτότητα και ο αστυνομικός στο τμήμα ταυτοτήτων μας είπε άλλη αιτία. Ότι δεν την δέχονται γιατί πρέπει να μην είναι γραμμένα τα στοιχεία στο χέρι. Εν τέλει μας πρότεινε να εκτυπώσουμε τα αεροπορικά εισιτήρια και άμα μας πουνε κάτι να αναφέρουμε ότι είμαστε διερχόμενοι και φεύγουμε σε λίγες ώρες...
Κάθε πληροφορία πρόσφατη θα ηταν χρήσιμη
Εγω πεταω στο Antatourk συχνότατα η ταυτότητα μου ξεκιναει με Χ 85... και ειναι και γραμμενα στο χερι ΔΕΝ εχω αντιμετωπίσει κανενα προβλημα ,,(απο το 2010 εως και τον περασμενο Φεβρουαριο 2014 , 2-3 φορες το χρονο)
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Τελικά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Πήγαμε και ήρθαμε κανονικά. Αν και στην επιστροφή, ο τύπος στον έλεγχο διαβατηρίων δεν ήξερε ότι το παιδί που ήμασταν μαζί μπορούσε να πει με ταυτότητα!
Φώναξε ένα προϊστάμενο και όλα οκ
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
καλησπέρα
συγγνώμη που άνοιξα καινούργιο θέμα αλλά είναι επείγον
για πτήση από Κων/πολη για Αθήνα χρειάζεται διαβατήριο?
αν ειναι Ελληνας οχι..αν ειναι Τουρκος ναι και Βιζα
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
sos sos πτήση από Κων/πολη διαβατήριο?

Πετώ με Aegean απο Κων/πολη για Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο την Αθήνα. Απαιτείται διαβατήριο?
 
Last edited by a moderator:

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
oχι...ταξιδευεις κανονικα με την αστυνομικη σου ταυτοτητα αρκει να ειναι με λατινικους χαρακτηρες!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!:):):) τσάμπα άρχισα να τρέμω:shock:
το κακό είναι ότι εμπιστεύτηκα την λάθος πληροφορία του αδερφού μου...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πετώ με Aegean απο Κων/πολη για Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο την Αθήνα. Απαιτείται διαβατήριο?
οχι ...μονο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες..πως μπηκες στην Πολη? με λεωφορείο? ενα χαρτακι ασπρο με μια σφραγιδουλα επανω που δινουν οταν μπαινεις το εχεις?
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
οχι ...μονο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες..πως μπηκες στην Πολη? με λεωφορείο? ενα χαρτακι ασπρο με μια σφραγιδουλα επανω που δινουν οταν μπαινεις το εχεις?
παράνομα χαχαχα
ναι με λεωφορείο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom