Νεπάλ Το Νεπάλ, εγώ και ο Γκιούλιβερ!!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κι εγω το μεσο με το οποιο θα κινηθουμε εκει!!:D
Καλα,συμφερει,δεν μας γκρινιαζουν,θα τα μουρμουρανε μεταξυ τους!!:haha:
Ωραια! εσύ τις μετακινήσεις, εγώ τα ξενοδοχεία, μας βλέπω στο Γενικό Νοσοκομείο της περιοχής :haha::haha::haha: Πάντα ήθελα να βιώσω μια εμπειρία του στυλ "οταν όλα παν στραβά......"
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
ε ας ακουσω τα μπινελικια μου να ησυχασω

εβαλα ημερομηνιες πριν απο λιγες μερες για καμποτζη νομιζω εβγαινε γυρω στα 800
λεω ας βαλω για λαος
εβγαινε 600 :shock:
εκει αρχισα να κανω σκεψεις του στυλ ...να μαθω την καταλληλοτερη εποχη για πιο φθηνα προς τα εκει
δηλαδη να βρω ενα λαος ..στα 500 ή στα 400 (ονειρευομαι ε?-)
λεω οχι δεν θα δελεαστω παλι με ινδια που θα την βρω και στανταρ στο 400 αρι ...μετα τα χριστουγεννα (στο τσακ ειμαι -δεν ξερω πως θα ξεφυγω απο το θεμα )
πρεπει να δω και κατι αλλο ...επιτελους
παμε παλι λοιπον στα γνωστα μερη
πρεπει να μαθεις την καταλληλοτερη εποχη για κει ...
...μιας και η μοιρα προσταζει μεσω μπανγκοκ ...
θα τη βρεις πιο φθηνα απο λαος ?ειναι σιγουρο?
καποιος θα ξερει ...και θα σου πει ..ξεχνα το κοπελα μου η μπανγκοκ ειναι η λυση στο προβλημα σου
(δεν φταιω εγω -οι χαμηλες τιμες προς τον ερωτα φταινε -την καλυτερη εποχη )

αν ειναι να μου πανε τα εισιτηρια ενα 800 αρι (απλα ξεχναμε τη γαλλια δηλαδη)
εχω φυγει καρφι για τιτικακα και ναι εκει ...θα μπω στο παιχνιδι των αεροπορικων ...

προς το παρον ρωταω ευθεως
για το πρωτο τριμηνο του 2011 ποσο θα μου παει η ταυλανδη ...?

υγ.1θα το κανω το ψαξιμο ...δεν γλιτωνω μαζι σου :bleh:
απλα πρεπει να καταλαβεις οτι εχω ακομα τη δυνατοτητα να παιξω με τις χωρες και μετα με τις αεροπορικες ..και οσο την εχω θα το κανω
τουτεστιν
βαζω κατω το τοπ 5 και ψαχνω την καλυτερη εποχη για αεροπορικα :bleh:
(με οσο το δυνατον λιγοτερο βρισιμο :cool:)

υγ.2 απο την στιγμη που θα προσγειωθω σε μια απο τις τρεις ασιατικες ..δεν με ενδιαφερουν οι εσωτερικες πτησεις ....ολα θα γινουν πατροπαραδοτα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα 70-80 δεν είναι απλή μετάβαση αλλά με επιστροφή.
Dim kyr, δε θέλω να σου πάω κόντρα, απλά παραθέτω στοιχεία από μια μικρή έρευνα που έκανα πριν λίγα λεπτά στο site της Air Asia. Η φτηνότερη τιμή που βρήκα για το ΒΚΚ-ΡΝΗ ήταν $115 με επιστροφή (αν κλείσεις 10 μήνες πιο μπροστά - ημερομηνίες Μαρτίου 2011). Σ' αυτό το ποσό πρέπει να προσθέσεις και $6+$6 για αποσκευή μέχρι 15 κιλά, το ποσό της ασφάλειας και την προ-κράτηση θέσης (αν το επιθυμείς) - οπότε σίγουρα έχεις ξεπεράσει τα $130 και μάλλον είσαι κοντά στα $140.

Με λίγα λόγια, τα νούμερα απλά δεν βγαίνουν για την τιμή που είπες ότι βρήκες (εκτός κι αν εννοείς την τιμή μόνο του εισιτηρίου - χωρίς φόρους, χωρίς τίποτα). Επαναλαμβάνω, δεν σου την "μπαίνω" - απλά ενημερώνω για να κανονίζεις την πορεία σου.

Στην ίδια ημερομηνία, η αντίστοιχη πτήση με επιστροφή για Σαϊγκόν, Κουάλα Λουμπούρ ή Σινγκαπούρη είναι μόλις $15 ακριβότερη ενώ για το Macau (!) μόλις $30 παραπάνω. Γι αυτό είπα και ότι οι πτήσεις για Καμπότζη είναι ακριβούτσικες.

Το off-topic κλείνει εδώ. Αν θέλεις κάτι, στείλε μου π.μ. :)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Εσύ κυρία μου μιλάς με αποδείξεις :clap:
:lol::lol::lol: δεν υπάρχει η φώτο!!!!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Βγάλε την κορνίζα απ τη φωτό ,να ισιώσει ο άνθρωπος,
δεν τον λυπάσαι καθόλου το δόλιο:haha:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Α, καλά, φωτογραφίες σαν κι αυτή μπορώ κι εγώ να ανεβάσω! Θα τις δανειστώ από μια κολλητή μου, στην οποία συνέβη το ίδιο ακριβώς! Μπήκε σε ένα καθ' όλα κανονικό δωμάτιο, δε μπήκε ακριβώς δηλαδή, βρέθηκε εκεί αφού έπεσε σε ένα λαγούμι επειδή ακολουθούσε έναν άσπρο κούνελο που είχε αδυναμία στα ακριβά ρολόγια, εν πάση περιπτώσει, βρέθηκε στο (καθ' όλα κανονικό) δωμάτιο και πάνω σε ένα τραπεζάκι, σαν κι αυτό ακριβώς που έχει ο κυριος Γκιούλιβερ πίσω του, βρήκε ένα μπουκαλάκι που έγραφε πάνω του 'Πιες με', κι επειδή ήταν σ***περίεργη από τη φύση της, ε, το ήπιε το περιεχόμενο, και μετά δε μπορούσε να χωρέσει στο (καθ' όλα κανονικό) δωμάτιο....ορίστε, αυτή είναι η λύση του μυστηρίου! Να πεις στον καλό σου να πατάξει την αφύσικη περιέργειά του και να μην πίνει ό,τι βρίσκεται μπροστά του, και να μη μας κατηγορείς τους στοργικούς νεπαλέζους ξενοδόχους!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ήταν κίτρινο και είχε αφρό,
έτσι την πάτησε ο Γκιούλι μάλλον:rolleyes:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Α πα πα, τι τραβάει ο ταλαίπωρος! :shock:
Εγώ το έχω ξαναπεί..άγιος άνθρωπος ο Γκιούλιβερ! ΑΓΙΟΣ!! :haha:
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Του έκανες τουλάχιστον κανένα μασαζάκι μετά να ισιώσει ο άνθρωπος; :D:D:D
 

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα !!!
Με ολα αυτα που εχω διαβασει για την ''τυχη'' της dim kyr, σταματησα να περπατω στου δρομους της Κορινθου, πολυ απλα γιατι δεν ξερω μην και περναει απο εκει η dim kyr ...... :D:D:D:D

Παρακληση: Τον Αυγουστο που θα πας Λαος ή Καμποτζη, μην ζυγωσεις προς Ταιλανδη....... :lol::lol::lol:..... γιατι την βαψαμε !!!!!

Απολαυστικες στιγμες η αναγνωση των περιπετειων σου, Ευγε!!!! :clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom