Σουηδία Το Σύνδρομο της Στοκχόλμης.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα αυτο που μου αρεσει ειναι οτι δινεις και αρκετες λεπτομερειες για τη ζωη στη Σουηδια,τις συνηθειες κλπ κλπ...δεν ειναι δηλ μια καθαρα τουριστικη περιγραφη ιστοριας οπως θα εκανε οποιος εμενε σε ενα ξενοδοχειο.
Φενουλα βαλε καμια παραπανω φωτο για την πολη ...πρεπει να ειναι παρα πολυ ομορφη!!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμενα αυτο που μου αρεσει ειναι οτι δινεις και αρκετες λεπτομερειες για τη ζωη στη Σουηδια,τις συνηθειες κλπ κλπ...δεν ειναι δηλ μια καθαρα τουριστικη περιγραφη ιστοριας οπως θα εκανε οποιος εμενε σε ενα ξενοδοχειο.
Φενουλα βαλε καμια παραπανω φωτο για την πολη ...πρεπει να ειναι παρα πολυ ομορφη!!!!
Καλή μου, όπως είπα και στο North66, αυτή η πόλη δεν αξίζει να την επισκευτείς. Αξίζει να τη ζήσεις. Μια φίλη μου πήγε πέρσυ 6 μέρες και βαρέθηκαν τη ζωή τους. Λογικό !

γραψε εσυ και ασε τα πολλα λογια:bleh::bleh::bleh::bleh:
Αν υποψιαστώ ότι το panosast είναι Πάνος- Αστέρας Τρίπολης, θα πεθάνωωωωω :shock:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
μην φύγεις και μας αφήσεις χωρίς τον επίλογο:(

....συμμερίζομαι τις διαπιστώσεις και τις απόψεις σου για την ελληνική πραγματικότητα που περιγράφεις ..........
το "κλίμα" και η καθημερινότητα αυτής της πόλης- που κατάφερες επιτυχώς να μας μεταφέρεις- με κάνουν και θλίβομαι!!!!!!!:(
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Λίγες μέρες αλλά γεμάτες! Αυτό μ'αρέσει στις ιστορίες και ειδικώς όταν βλέπεις την πόλη όσο το δυνατόν περισσότερο από τη πλευρά αυτών που τη ζουν! Για πάμε παρακάτω...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μην φύγεις και μας αφήσεις χωρίς τον επίλογο:(

....συμμερίζομαι τις διαπιστώσεις και τις απόψεις σου για την ελληνική πραγματικότητα που περιγράφεις ..........
το "κλίμα" και η καθημερινότητα αυτής της πόλης- που κατάφερες επιτυχώς να μας μεταφέρεις- με κάνουν και θλίβομαι!!!!!!!:(
Λίγες μέρες αλλά γεμάτες! Αυτό μ'αρέσει στις ιστορίες και ειδικώς όταν βλέπεις την πόλη όσο το δυνατόν περισσότερο από τη πλευρά αυτών που τη ζουν! Για πάμε παρακάτω...
Kορίτσια θα προσπαθήσω να την ολοκληρώσω την ιστορία απόψε.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Αν υποψιαστώ ότι το panosast είναι Πάνος- Αστέρας Τρίπολης, θα πεθάνωωωωω :shock:[/quote]
σε παρακαλω δεν εχω καμια σχεση με τετοια καφενεια....:bleh::bleh:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επίλογος

Κατόπιν πιέσεων που μου ασκήθηκαν κάθομαι τώρα στις 4 το πρωί να ολοκληρώσω την ιστορία. Αν και νυστάζω ελπίζω να ξεδιπλωθεί τι συγγραφικό μου ταλέντο ανεμπόδιστα.

Είχαμε μείνει λοιπόν στο σημείο που εγώ κάπνιζα το ένα τσιγάρο μετά το άλλο, συνοδεία ποτού και μελαγχολούσα στο μπαλκόνι σκεπτόμενη την ποιότητα ζωής των ανθρώπων στη Σουηδία. Μέσα σε διάστημα 20 ημερών βρέθηκα από την Αίγυπτο στη Σκανδιναβία και το μυαλό μου είχε κολλήσει στη σκέψη ότι μοιάζουμε πολύ περισσότερο με την Αίγυπτο παρά με τις αναπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες…
Είτε σαν επίπεδο κράτους είτε σαν επίπεδο ανθρώπων. Δε ξέρω τι είναι χειρότερο αλλά μάλλον αυτά τα δυο είναι αλληλένδετα.
Και τότε ήταν που ήρθε ο Richard να μ’ εύρει στο μπαλκονάκι , φορώντας ένα T-shirt Iron Maiden και αδιαφορώντας μάλλον για το κρύο.
- Πολύ ωραία τα σκορδόψωμά σου, μπράβο.
- Να’ σαι καλά. Δεν είναι δα και τίποτα σπουδαίο.
- Δεν έχει σημασία, είναι πολύ νόστιμα, αν και θα προτιμούσα να μην είχα φάει απόψε σκόρδο… Που ξέρεις, μπορεί να θέλω να φιλήσω καμιά κοπέλα…
( στο σημείο εκείνο μάλλον κοκκίνισα )
- Γιατί πίνεις τόσο πολύ, με ρώτησε.
- Σκεφτόμουν… Εσύ δε πίνεις καθόλου ε;
- Γενικά δε πίνω πολύ αλλά απόψε πρέπει να πιω γιατί αύριο θα πάω μια εκδρομή με το αμάξι προς την Ουψάλα. Αλήθεια θα ήθελες να …
- Να … ?
- Να έρθεις μαζί μου, θα φτιάξουμε και σάντουιτς να κάνουμε πικ νικ , θα περάσουμε όμορφα, σε ένα καταπράσινο μέρος,… αν φυσικά σε αφήνει ο Lorenzo.
- Mα ξέρεις, φεύγω απόψε μετά το πάρτυ. Στις 7 το πρωί πετάω για Θεσσαλονίκη…
Στεναχωρέθηκε. Το είδα στο βλέμμα του. Ήθελε να μου πει κι άλλα αλλά έμεινε εκεί.
Και στεναχωρέθηκα κι εγώ. Όχι ότι θα πήγαινα. Μάλλον θα έλεγα όχι. Αλλά αυτός ο τρόπος προσέγγισης που είναι πολύ αθώος και γλυκός μου έχει λείψει. Δυστυχώς οι Έλληνες δε προσεγγίζουν πια έτσι μια γυναίκα, θέλουν να τη ρίξουν πρώτα στο κρεβάτι.
Οι Σουηδοί είναι κύριοι με κ κεφαλαίο. Και το ξέρω γιατί δεν ήταν η πρώτη φορά που γνώριζα Σουηδούς. ( να’ναι καλά το Scandinavian Bar στη Μύκονο :haha: ) .
Κρίμα να μην είναι και οι Έλληνες έτσι. Θα’ ταν πολύ πιο όμορφα τα πράματα. Πιο γλυκά, πιο αγνά…
Μετά από αυτή την κουβέντα μας ο Richard έμεινε άλλη μισή ώρα κι έπειτα έφυγε. Δεύτερη έφυγα εγώ κατά τις 3, αποχαιρέτισα τα παιδιά, ευχαρίστησα το Lorenzo και ευχήθηκα μέσα μου να τον ξαναδώ. Του χρωστάω πολλά, όχι μόνο για τη φιλοξενία. Έδωσε χρώμα στις λιγοστές μέρες μου στη Στοκχόλμη. Τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά αν είχα επιλέξει να μείνω σε ένα ψυχρό ξενοδοχείο, ακόμη κι αν είχα παρέα μαζί μου. Θα έχανα κάτι από τη σουηδική μαγεία. Ένα κομμάτι από την κουλτούρα τους το οποίο κέρδισα μέσω αυτού του ταξιδιού και στο εξής θα κουβαλώ πάντα μέσα μου.
Οι κινήσεις έγιναν σχεδόν μηχανικά. Με το σακίδιο στους ώμους μπήκα στο μετρό .Και πάλι χαμογελούσα αλλά είχα και μια πίκρα στην καρδιά. Θα μου πεις, πάντα στεναχωριόμαστε όταν αφήνουμε έναν τόπο. Αλλά εγώ νομίζω είχα ένα λόγο παραπάνω να στεναχωριέμαι.
Μπήκα στο λεωφορείο της επιστροφής. Στη διαδρομή της μιας περίπου ώρας κοιμήθηκα γλυκά. Όταν άνοιξα τα μάτια ξημέρωνε σιγά σιγά. Και το ξημέρωμα είναι η αγαπημένη μου ώρα της ημέρας. Η ώρα της αισιοδοξίας. Έμεινα έξω από το αεροδρόμιο για ένα τέταρτο, για να χαρώ την αυγή και το σουηδικό ουρανό. Στη συνέχεια μπήκα μέσα και πήρα έναν καφέ βγάζοντας το ταξιδιωτικό ημερολόγιο μου για να ολοκληρώσω τη γραφή του. Σας μεταφέρω ένα κομμάτι :
« Αυτοί οι ‘ψυχροί βόρειοι μεθύστακες’ φλερτάρουν ακόμα . Έχουν ρομαντισμό μέσα τους μα κυρίως ΣΕΒΑΣΜΟ. Ενδιαφέρονται να σε γνωρίσουν. Ίσως αυτό να είναι που λείπει από την ελληνική κοινωνία. Ο σεβασμός. Ο πολιτισμός . Διότι, όταν κατάγεσαι από ένα κράτος το οποίο δεν έχει προβλήματα, δεν απειλείται η οικονομία του, το νόμισμά του, δε το μαστίζει η ανεργία, εργάζεσαι πάνω σε αυτό που έχεις σπουδάσει κι έχεις παρέα για να συνομιλήσεις και όχι φιλαράκια για να πας για Pro Εvolution και γκόμενες ή κουτσομπολιό κλπ , τότε, ΖΕΙΣ και ζεις καλά.
Αυτή είναι η Σουηδία. Η χώρα του Nils Holgersen, της Πίπης Φακοδομύτης , της υψηλότερης κατανάλωσης καφέ και των ευτυχισμένων ανθρώπων. Η χώρα όπου αξίζει να ζεις και να μεγαλώνεις το παιδί σου. »
Μπήκα στο αεροπλάνο. Ο ήλιος είχε βγει. Κρατούσα ακόμα το ημερολόγιο στο χέρι. Ανοίγω την τσάντα να το βάλω μέσα και τότε βλέπω το βιβλίο που είχα φέρει μαζί μου .:rolleyes: Τη ‘Γεροντοκόρη’ του Ονορέ ντε Μπαλζάκ.
Ε, όχι δα ! Εν τέλει καμιά σχέση. :bleh::haha::clap:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Kοιμησου μαρηηηη! αυριο αρχιζει μια νεα ιστορια!!!:bleh:
Α και απο ολους να ξερεις εμενα o Ritchard πολυ με αρεσε!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Kοιμησου μαρηηηη! αυριο αρχιζει μια νεα ιστορια!!!:bleh:
Α και απο ολους να ξερεις εμενα o Ritchard πολυ με αρεσε!
Εσύ γιατί δε κοιμάσαι τέτοια ώρα;;;
Που τον είδες το Richard??Στο fb? Α, κάτσε να βάλω καμιά φώτο.
Μιλάμε, με το που πατάω "καταχώρηση απάντησης" 5 η ώρα το πρωί ήρθε ένα πολύ ύποπτο μήνυμα στο κινητό μου από το παρελθόν. Φρίκαρα !!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom