Το κίνημα Zeitgeist

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μόλις τελείωσα το δεύτερο μέρος του Zeitgeist (έχει βγει και τρίτο) και θα ήθελα να παραθέσω τις κάτωθι παρατηρήσεις: ορισμένες φορές από διάφορα πολύ αξιόλογα μέλη του φόρουμ έχουν ακουστεί τα χειρότερα για αυτό το κίνημα και αυτή την σειρά ντοκιμαντέρ. Όταν τελείωσα την θέαση κατάλαβα τους λόγους. Απλουστεύσεις, παραλήψεις, υπερβολές, ένας τρόπος να μας πει αυτά που θέλει χρησιμοποιώντας το ίδιο νόμισμα του συστήματος που πολεμάει αλλά από την πίσω όψη. Με ενόχλησε και ενίοτε αισθάνθηκα και προσβεβλημένος. Για κανένα όμως λόγο δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι ολόκληρη η προσπάθεια είναι βρώμικη, άχρηστη και επικίνδυνη (όπως έχουν κάποιοι αφήσει να εννοηθεί). Ναι, βεβαίως μας τα είπαν κι άλλοι όλα αυτά, o Reich, ο Lumet, o Krishnamurti, o Roth, o Nietzsche μέχρι και η Ζωγράφου ή ο Αλεξάκης στα περί θρησκείας. Άρα ναι, μπορώ να τον κατηγορήσω ως «αντιγραφέα» αλλά δεν μπορώ να τον ακυρώσω. Αν έπρεπε να δω το Zeitgeist για να μάθω κάποια ιστορικά στοιχεία για τον Mossadegh στο Ιράν, τον Guzman της Γουατεμάλας, τον Aguilera του Εκουαδόρ ή ακόμα και του Chavez, ας είναι έτσι, αισθάνομαι ότι με βοήθησε. Αν με έμαθε κάποια πράγματα που μετά από αναζήτηση δεν μπόρεσα να τα αντικρούσω (όπως πχ για την εξάπλωση του HIV από την Bayer μέσω μολυσμένων φαρμάκων την δεκαετία του 1980), ήταν τίμιο για εμένα (εν’ αντιθέσει στο θέμα των θρησκειών το έχει κανιβαλήσει εντελώς το πράγμα με αποτέλεσμα να εγείρει πλειάδα αντιδράσεων, κάποιων μάλιστα με ορθά επιχειρήματα) Για να το χλευάζετε όμως μάλλον κάτι ξέρετε που δεν ξέρω. Θέτω το ερώτημα λοιπόν: τι είναι το zeitgeist και αυτά τα ντοκιμαντέρ για εσάς; (τους πολέμιους, για τους υποστηρικτές το πράγμα είναι πιο απλό) Πραγματικά θα εκτιμούσα την άποψή σας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Από το πολύ λίγο που πρόλαβα να ασχοληθώ μαζί του(προτού απογοητευτώ και τα παρατήσω, δηλαδή), συμπέρανα ότι πρόκειται για καταστροφολογικές οικολόγριες. Αυτό δεν είναι, φαντάζομαι, απαραίτητα κακό, αλλά εμένα τουλάχιστον δεν με αφορά.
Η λίγη ενασχόλησή μου συνίσταται στην παρακολούθηση(και μετά βίας) της πρώτης ταινίας και η παρουσία μου σε δύο συνελεύσεις οργάνων. Δεν νομίζω ότι η γνώμη μου είναι ιδιαίτερα βαρύνουσα, συνεπώς.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
μισές αλήθειες
μισα (εσκεμενα) μπερδέματα
αρκετα πράγματα που δεν ξερει ο κοσμος (οπως το πως δημιουργείται το χρήμα)
πολλά ανιστόρητα σημεία
Αντιχριστιανικο (ΟΛΟΙ τους ειναι σατανιστές δηλωμένοι επισήμως και σε συνεντεύξεις στην ΤV)
παραπληροφορήσεις για πολλά τραπεζιτικά θέματα
κλπ

τελικα εαν τα περνας σε φίλτρο, ολο και κατι θα μαθεις;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Συμφωνούμε. όντως είναι μάλλον επικίνδυνο για μερικούς που πιστεύουν ότι βρήκανε την απόλυτη και ξεκάθαρη αλήθεια για τα πάντα. σου παρουσιάζει όμως και κάποια ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν πράγματα τα οποία μπορεί να τα είχα φανταστεί αλλά δεν είχα γνώση. άρα καταλήγω πως για τους ανθρώπους που έχουν πλήρη γνώση της ιστορίας διαφόρων κρατών ή της εξέλιξη διάφορων πολεμικών συρράξεων κ.α. μάλλον δεν λέει και πολλά. για όλους τους υπόλοιπους όμως:
τελικα εαν τα περνας σε φίλτρο, ολο και κατι θα μαθεις;)
Κι αυτό δεν είναι καθόλου κακό για μια εποχή που επιβάλλεται μια κάποια αγανάκτηση ενώ ταυτόχρονα μας έχει κατακλίσει μια αφόρητη κενότητα στην τηλεόραση, το σινεμά...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμένα αν με ενοχλεί κάτι περισσότερο είναι η έλλειψη πολιτικού υπόβαθρου της όλης υπόθεσης.Τώρα αν είναι σατανιστές μου κάνει το ίδιο με το να είναι θρησκόληπτοι οποιουδήποτε είδους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μισές αλήθειες
ΟΛΟΙ τους ειναι σατανιστές δηλωμένοι επισήμως και σε συνεντεύξεις στην ΤV
για παράθεσε μας και κάποιο λινκ γι αυτό που λες
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αντιχριστιανικο (ΟΛΟΙ τους ειναι σατανιστές δηλωμένοι επισήμως και σε συνεντεύξεις στην ΤV)
για παράθεσε μας και κάποιο λινκ γι αυτό που λες
Καλά εκ των πραγμάτων η συγκεκριμένη τοποθέτηση είναι κάπως διττή: αν είσαι σατανιστής κάτι της θα το πιστεύεις και για την άλλη πλευρά. ξεμπερδεύεις με όλο αυτό το μπλέξιμο, αν δηλωθείς άθεος. και μάλλον κάτι τέτοιο μου βγάζουν οι δημιουργοί του
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
μισές αλήθειες
μισα (εσκεμενα) μπερδέματα
αρκετα πράγματα που δεν ξερει ο κοσμος (οπως το πως δημιουργείται το χρήμα)
πολλά ανιστόρητα σημεία
Αντιχριστιανικο (ΟΛΟΙ τους ειναι σατανιστές δηλωμένοι επισήμως και σε συνεντεύξεις στην ΤV)
παραπληροφορήσεις για πολλά τραπεζιτικά θέματα
κλπ

τελικα εαν τα περνας σε φίλτρο, ολο και κατι θα μαθεις;)
Οτι ειναι αντιχριστιανικο δεν ειναι απαραιτητα και σατανιστικο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εμένα αν με ενοχλεί κάτι περισσότερο είναι η έλλειψη πολιτικού υπόβαθρου της όλης υπόθεσης.
Ναι, καλά, απ' αυτό, πλήρη έλλειψη. Διάφορες πεταμένες "αποδείξεις" και μετά βγάλ’τα πέρα μόνος σου. Όμως εδώ θέλω κυρίως να σταθώ, σε αυτές τις "αποδείξεις", κάποιες μάλιστα ιστορικά τεκμηριωμένες οι οποίες φανερώνουν κάποια πράγματα. Και μιας και έγινε αναφορά στους δίδυμους σε άλλο θέμα: αν κάποιος το έχει δει το zeitgeist (γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που είδαν 5 σκηνές και βγάλανε πόρισμα) μπορεί να μου δώσει κάποιες απαντήσεις σε όσα μας παρουσιάζει; π.χ. πως είναι δυνατόν το WTC7 να κατέρρευσε με τον τρόπο που κατέρρευσε μόνο επειδή κάποια συντρίμμια από τα WTC1-2 προκάλεσαν φωτιά σε πέντε ορόφους του.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα,για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν και καλύτερα ντοκυμαντέρ όπως το Loose Change που διανέμεται και δωρεάν στο διαδίκτυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom