Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Το μικρό σπίτι στο λιβάδι

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Είναι καταπληκτικά τα ανοιξιάτικα τοπία. Φοβερές φωτογραφίες!
Το τοπίο ''sells itself'' με το που το βλέπεις, πήγαμε και ιδανική περίοδο βέβαια

Σου έχω και φωτογραφία με τα απολύτως απαραίτητα για τα βράδια γύρω από τη φωτιά.​
IMG_20180506_151054.jpg
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.462
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Γιώργο, αγνώριστο το Trakai και η λίμνη!!!!

Εντάξει, εγώ προτιμώ το χιόνι, το τοπίο ήταν μαγικό στα κάτασπρα. Ειλικρινά, δεν το αναγνώρισα σε αυτές τις φωτό!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το τοπίο ''sells itself'' με το που το βλέπεις, πήγαμε και ιδανική περίοδο βέβαια
Νομίζω ναι, ίσως μαζί με τον Ιούνιο να είναι οι καλύτεροι μήνες για εκδρομή στον βορρά της Ευρώπης. Τι θερμοκρασίες έπαιζαν πάνω - κάτω;

Σου έχω και φωτογραφία με τα απολύτως απαραίτητα για τα βράδια γύρω από τη φωτιά.​
Ψυγειάρα λαχταριστή 🤘, αν και το περιττό μπουκάλι της κόλα πιάνει τσάμπα χώρο απ' τις μπύρες οφείλω να πω... :cool:
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Νομίζω ναι, ίσως μαζί με τον Ιούνιο να είναι οι καλύτεροι μήνες για εκδρομή στον βορρά της Ευρώπης. Τι θερμοκρασίες έπαιζαν πάνω - κάτω;
Από φωτογραφίες που βλέπω σχεδόν όλη μέρα με κοντομάνικο και το βράδυ κάνα φουτεράκι. Βράδυ λέμε τώρα... νύχτωνε γύρω στις 11 και στις 5 είχε ήδη βγει ο ήλιος.

Ψυγειάρα λαχταριστή 🤘, αν και το περιττό μπουκάλι της κόλα πιάνει τσάμπα χώρο απ' τις μπύρες οφείλω να πω... :cool:
;) :cool: 🍻
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Γιώργο, αγνώριστο το Trakai και η λίμνη!!!!

Εντάξει, εγώ προτιμώ το χιόνι, το τοπίο ήταν μαγικό στα κάτασπρα. Ειλικρινά, δεν το αναγνώρισα σε αυτές τις φωτό!!!
Ε ναι, τελείως άλλη οπτική με το χιόνι και ειδικά όταν παγώνει και η λίμνη.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Και άλλες λίμνες

Υπήρχαν δύο μικρές λίμνες δίπλα στο μέρος που μέναμε, η Monis και η Monaitis. Μια μέρα είχαμε μια δραστηριότητα γύρω από τη Monis κυρίως

Λιβάδια, λίμνες, δάση και κάπου εδώ πρέπει να βρίσκεται και ένα σπιτάκι (που έλεγε και ο γνωστός ζωγράφος Bob Ross)​
DSC_0803.JPG


Αυτό ήταν υποτίθεται ένα εγκαταλειμμένο κάστρο, ή κάτι τέτοιο​
DSC_0812.JPG


Μαζί μας είχαμε και την αγαπημένη μας σκυλίτσα, τη Dora, συχνά πυκνά μας συνόδευε στις βόλτες μας​
DSC_0835 1.JPG


DSC_0842.JPG


Siesta time​
DSC_0853.JPG


Σχεδόν πέντε χρόνια μετά, ακόμα παραμένει ένα από τα αγαπημένα μου μέρη και μία από τις αγαπημένες μου φωτογραφίες, νομίζω πως όταν ξαναπάω Λιθουανία σίγουρα θα περάσω μια βόλτα από εκεί​
DSC_0858.JPG


Κάπως έτσι ήταν τα σπίτια στην περιοχή​
DSC_0867.JPG


DSC_0870.JPG


Η Dora ήθελε να δροσιστεί​
DSC_0872 2.JPG


Ωραία χρώματα​
DSC_0878.JPG


Το απόγευμα της επόμενης μέρας, που ήταν και η τελευταία μέρα, ξαναγύρισα στο ίδιο μέρος. Αν προσέξετε στα αριστερά, αχνοφαίνεται ένα αερόστατο. Η Λιθουανία είναι η νούμερο 1 χώρα σε αναλογία αερόστατων ανά κάτοικο​
DSC_0886.JPG


DSC_0891.JPG
 
Last edited:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Τραγουδώντας γύρω από τη φωτιά

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, τα βράδια περνούσαν κυρίως με τραγούδι και μπύρες γύρω από τη φωτιά. Ευτυχώς έχω μερικά βίντεο που δεν φαίνονται πρόσωπα, δεν ήθελα να φαίνονται άλλα άτομα στις φωτογραφίες και τα βίντεο που ανέβασα εδώ. Δεν θυμάμαι για ποιο λόγο τα είχα τραβήξει έτσι, νομίζω εντελώς τυχαία, αλλά μια χαρά έκατσε τελικά.

Hallelujah

Falling in love with you

Guitar by the fire

 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Βίλνιους

To Βίλνιους δεν πρόλαβα να το δω όσο ήθελα. Όπως ανέφερα, είχαμε μόνο λίγη ώρα την πρώτη μέρα που φτάσαμε από το Kaunas μέχρι να φύγουμε για το Daugirdiskes και άλλη λίγη πριν φύγουμε με το λεωφορείο της Lux Express για Ρίγα. Οπότε δεν πήγαμε ούτε στον Gediminas Tower, ούτε στο λόφο με τους τρεις σταυρούς, ούτε στο Uzupis δυστυχώς. Μόνο μια βολτίτσα στην παλιά πόλη, δεν έχω και πολλές φωτογραφίες. Μου άφησε όμως ωραία αίσθηση σαν πόλη, αφορμή για μελλοντική επίσκεψη (γι' αυτό αφήνουμε εκκρεμότητες, για να ξαναπάμε). Τα πράγματα μας τα αφήσαμε για λίγο σε lockers στον σιδηροδρομικό σταθμό. Για μια γρήγορη μπυρίτσα και ένα burger είχαμε κάτσει στο Bix Baras, ωραίο μαγαζάκι.


Έχω μια τρέλα με την street art
DSC_0289.JPG


Υπήρχε και πιο παλιά έκδοση που φιλιόντουσαν, το έσβησαν και έκαναν αυτό που μοιράζονται το ''τσιγάρο''
DSC_0294.JPG


DSC_0302.JPG


DSC_0313.JPG


Έψαξα τώρα στο google maps και είδα ότι οι συγκεκριμένες σημαίες ήταν στο hostel Jamaica. Παρακαλώ τις @evaT και @MarieAries που αν θυμάμαι καλά από την ιστορία τους έμειναν εκεί να μας πουν αν ξέρουν τι σημαία είναι αυτή με τον σκύλο
DSC_0312.JPG


Town Hall Square
DSC_0916.JPG


Ποταμός Vilnia, παραπόταμος του Neris
DSC_0956.JPG


Η πόλη πάντως έχει πολύ πράσινο
DSC_0954.JPG


Λιθουανική γλώσσα. Σύμφωνα με το google translate (στα αγγλικά, όχι στα ελληνικά, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου μεταφράσει):
I realized that trees shed leaves not because time comes from the calendar, but because frost comes from space. Τώρα, τι θέλει να πει ο ποιητής...;;;
DSC_0962.JPG


Στην αυλή του Menu spaustuve (πολιτιστικό κέντρο). Γενικά όπου βλέπω στοά μπαίνω
DSC_0967.JPG


DSC_0983.JPG
 
Last edited:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Ρίγα

Αν και το θέμα της ιστορίας είναι κυρίως η φύση της Λιθουανίας θα βάλω και μερικές φωτογραφίες από Ρίγα και Ταλίν, που αφιερώσαμε οριακά από μία μέρα μετά το τέλος του προγράμματος. Για μένα βέβαια ήταν η δεύτερη φορά στη Ρίγα, είχα ξαναπάει το 2014. Πολύ όμορφες πόλεις και οι δύο, το Ταλίν πιο γραφικό, η Ρίγα όμως μου φάνηκε πιο ζωντανή το βράδυ. Από τις τρεις πρωτεύουσες της Βαλτικής, το Βίλνιους είναι σίγουρα το πιο φθηνό, έπεται η Ρίγα και μετά το Ταλίν, λόγω και της γειτνίασης του με τη Φινλανδία. Βέβαια με τις καταστάσεις που ζούμε τώρα, όλα απ' ότι φαίνεται έχουν πάρει την ανηφόρα οικονομικά. Σε κάθε περίπτωση η Βαλτική αποτελεί εξαιρετικό ταξίδι κατά τη γνώμη μου, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες αν θέλει κάποιος να ξεφύγει από τη ζέστη της Ελλάδας. Σίγουρα πάντως πιο οικονομικό από τα ελληνικά νησιά.

Vanšu Bridge, ηλιοβασίλεμα στον ποταμό Daugava
DSC_0017.JPG


Ναός Αγίου Πέτρου, δύο φορές στη Ρίγα, καμία δεν μπόρεσα να ανέβω στην κορυφή, την πρώτη ήταν κλειστός για κάτι έργα, τη δεύτερη δεν πέτυχα τα ωράρια
DSC_0043.JPG


DSC_0048.JPG


Περνάς τη στοά και βγαίνεις σε μια αυλή με ένα αγαπημένο μου μαγαζί, το Tims Mints
DSC_0054.JPG


Ωραίος φωτισμός
DSC_0069.JPG


Ωραία πατέντα αυτή με το σκοινί και τα γιλεκάκια
DSC_0086.JPG


Στην Art Nouveau συνοικία της Ρίγας
DSC_0103.JPG


Πολύ μου αρέσουν αυτά τα πάρκα
DSC_0135.JPG


Παρτέρι στα χρώματα της σημαίας της Λετονίας
DSC_0171.JPG


Το μνημείο της Ελευθερίας
DSC_0174.JPG


Cat House: Σύμφωνα με το μύθο ο ιδιοκτήτης του σπιτιού ήθελε να μπει στην συντεχνία των εμπόρων. Επειδή δεν τον έβαζαν στον κύκλο τους, έβαλε τις γάτες (δύο ήταν) στην κορυφή του σπιτιού με γυρισμένο τον πισινό τους προς την κατεύθυνση του Great Guild, την έδρα των εμπόρων ως αποδοκιμασία. Αργότερα νομίζω αναγκάστηκε να τις γυρίσει
DSC_0212.JPG


Περπατώντας στην παλιά πόλη
DSC_1037.JPG


DSC_1041.JPG



Οι επόμενες φωτογραφίες, είναι από το πρώτο μου ταξίδι στη Ρίγα, το 2014
DSCN3044.JPG


Πάλι με τα γιλεκάκια
DSCN3055.JPG



Η Art Nouveau συνοικία της Ρίγας που βρίσκεται στις οδούς Alberta, Elizabetes και Strēlnieku
DSCN3061.JPG


DSCN3081.JPG


Kronvalda Park
DSCN3112.JPG


House of the Black Heads και πλατεία Rātslaukums. Το σαλιγκάρι ήταν μέρος του project Giant Snails, υπήρχαν σαλιγκάρια σε όλα τα χρώματα σε όλη την πόλη
DSCN3129.JPG


Dome Square
DSCN3136.JPG


DSCN3179.JPG


Three Brothers. Το κάθε κτίριο αποτελεί δείγμα αρχιτεκτονικής διαφορετικής περιόδου. Στο μεσαίο στεγάζεται και το Latvian Museum of Architecture
DSCN3154.JPG


Όμορφα στενάκια
DSCN3161.JPG


Αγαπάμε πάρκα
DSCN3170.JPG


Καθεδρικός ναός της Ρίγας
DSCN3178.JPG

 

Attachments

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Ταλίν

Τελευταίο κεφάλαιο με μερικές φωτογραφίες από τις σχεδόν 24 ώρες μας στην πρωτεύουσα της Εσθονίας

Θέα από την Patkuli viewing platform στο πάνω μέρος της παλιάς πόλης
DSC_0265.JPG


Θέα από την Kohtuotsa viewing platform
DSC_0267.JPG


DSC_0271.JPG


DSC_0274.JPG


Καθεδρικός Ναός Αγίου Αλεξάνδρου Νιέφσκι
DSC_0290.JPG


Κλασική μεσαιωνική πόλη με τις σκέπες της, τους πύργους της...
DSC_0294.JPG


DSC_0300.JPG


Η ανακαινισμένη σκεπαστή αγορά Balti Jaama Turg
DSC_0308.JPG


Λίγη street art πηγαίνοντας προς Telliskivi
DSC_0312.JPG


Telliskivi Creative City, πρώην βιομηχανικοί χώροι δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό και τις γραμμές του τρένου που τώρα στεγάζει, καφέ, εστιατόρια, μικρά καταστήματα, start ups και εταιρείες
DSC_0316.JPG


DSC_0321.JPG


DSC_0322.JPG


DSC_0326.JPG


DSC_0331.JPG


DSC_0332.JPG


DSC_0335.JPG


Αυτό το έχω δει και στο Βερολίνο
DSC_0336.JPG


DSC_0337.JPG


Σιδηροδρομικός σταθμός, ολοκαίνουρια τα τρένα
DSC_0340.JPG


Αγαπάμε πάρκα με θέα στην παλιά πόλη
DSC_0343.JPG


Η δημόσια συγκοινωνία είναι δωρεάν στο Ταλίν για όλους όσους έχουν στάτους μόνιμου κάτοικου της πρωτεύουσας
DSC_0349.JPG
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εισαγωγή

Ο τίτλος της ομώνυμης τηλεοπτικής σειράς αλλά και των βιβλίων στα οποία βασίστηκε προφανώς δεν έχει καμία σχέση με τη Λιθουανία. Ή μήπως έχει; Η σειρά διαδραματιζόταν κάπου στην Άγρια Δύση. Από την άλλη το παρόν θέμα (κυρίως φωτογραφίες με επεξηγήσεις) θα έχει ως background μερικές από τις περίπου 6000 λίμνες της Λιθουανίας, δάση, λιβάδια και ένα κάστρο. Προς τι λοιπόν ο τίτλος; Λίγη υπομονή και όλα θα ξεκαθαρίσουν.

Μεταφερόμαστε λοιπόν στον Μάιο του 2018. Μαζί με τέσσερις ακόμα συμμετέχοντες από Ελλάδα περάσαμε μια υπέροχη εβδομάδα στην πανέμορφη εξοχή της Λιθουανίας συμμετέχοντας σε ένα Training Course με τίτλο ΄΄Learning on the Move΄΄ υπό την αιγίδα του προγράμματος Erasmus+, διοργανωτής του οποίου ήταν μια οργάνωση από τη Λιθουανία. Μαζί μας συμμετείχαν παιδιά και από Λετονία, Εσθονία, Γερμανία, Ιταλία, Πολωνία, Σλοβενία και φυσικά τη διοργανώτρια χώρα.

Πώς φτάνουμε όμως στο Daugirdiškės και πιο συγκεκριμένα στο Mokymų centras "Daugirdiškės" πού θα ήταν το σπίτι μας για τις επόμενες μέρες;​

  • Πτήση πρώτη Θεσσαλονίκη-Κοπεγχάγη (Ryanair)​
  • Πτήση δεύτερη Κοπεγχάγη-Κάουνας (Ryanair)​
  • Από το αεροδρόμιο του Κάουνας λεωφορείο για Βίλνιους.​
  • Και από το Βίλνιους λεωφορείο που έβαλε η οργάνωση για να μας μεταφέρει στο σπίτι μας για την επόμενη εβδομάδα, δηλαδή στο μικρό σπίτι στο λιβάδι (εντάξει όχι και τόσο μικρό).​
Και πως επιστρέφουμε στη Θεσσαλονίκη μετά το τέλος του προγράμματος; Προφανώς όχι με τον ίδιο τρόπο, η ρουτίνα κουράζει.​
  • Λεωφορείο με Lux Express (πάμφθηνα εισιτήρια, νεράκι, καφές, οθόνες σε κάθε κάθισμα, σαν τα ΚΤΕΛ δηλαδή, ούτε καν) από Βίλνιους για Ρίγα όπου μείναμε μια μέρα για να δούμε την πόλη.​
  • Λεωφορείο με Lux Express από Ρίγα για Ταλίν, όπου μείναμε και εκεί μια μέρα για να δούμε την πόλη.​
  • Πτήση πρώτη Ταλίν-Ρίγα (Air Baltic). Κόσμημα το αεροδρόμιο του Ταλίν.​
  • Πτήση δεύτερη Ρίγα-Θεσσαλονίκη (Air Baltic).​

Θα ακολουθήσουν φωτογραφίες με βασικές αποχρώσεις το μπλε και το πράσινο, είμαστε παιδιά της φύσης

View attachment 424810
Τωρα ανακάλυψα το ραπόρτο σου. Ο αλλος τιτλος θα μπορουσε να ειναι "η Οδυσσεια πήγαινε-έλα Λιθουανια"
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Τωρα ανακάλυψα το ραπόρτο σου. Ο αλλος τιτλος θα μπορουσε να ειναι "η Οδυσσεια πήγαινε-έλα Λιθουανια"
😉 😂 Θα μπορούσε. Αν και δεν ήταν τόσο κουραστικό όσο μπορεί να φαίνεται. Και η επιστροφή επιτήδες έγινε από Ταλίν, θέλαμε να δούμε έστω και από λίγο Ρίγα και Ταλίν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom