Το μυαλό μου και μια μπίρα

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Oμολογω. Δεν γραφω συχνα. Ουτε ποσταρω συχνά. Ακομη πιο συχνα δεν ολοκληρωνω ιστοριες.
Αυτό συμβαινει γιατί δεν γραφω για να γραφω. Δεν καταναλώνω για να καταναλώνω.
Δεν τρωω για να τρωω. Δεν πίνω για να πιν... εεε... ναι... η αλήθεια ειναι ότι πίνω για πίνω
αλλά αυτό ας το παρουσιασω ως ασχετο για να μην εκτεθω (που ηδη εκτεθηκα, αλλά απλά για να σε χαρακτηρισω ως ανθρωπο με αστική ευγενεια κανε πως δεν το διάβασες).
Αρα, σε ενημερωνω οτι γραφω αποκλειστικά όταν εχω κάτι ουσιαστικο να πω. Ουσιαστικό, ισως και διασκεδαστικό για εμενα. Οχι απαραιτητα και για εσένα. Ουκ εν τω πολλω το ευ λοιπόν. Τα καλυτερα βρε αναγνωστη για σενα, τα καλύτερα...

Διάβασε με δικη σου ευθυνη:
Το θυμάμαι με νοσταλγία.... Τι αξέχαστες στιγμές..... τι θαλπωρή... τι πατέντες αναγκαστηκαμε
να κάνουμε για να γινει υποφερτη και βιωσιμη η διαμονή μας... για να μην μιλήσω για την πολυτέλεια

Οσο για την τοποθεσία του αντικειμενου? Ηταν τόσο στρατηγική, όσο περίπου η επιλογή του
Μ. Αλεξανδρου στην μάχη του Γρανικού. Καίρια. Ιδανική. Τέλεια. Αλλά για αυτό θα μιλήσω μετά.
Να υπάρχει σασπενς.
Φτασαμε Κωνσταντινούπολη Αυγουστο. Μια διημερη σταση απλά για να συνεχισουμε Ανατολικά.
Αφου ψαχναμε το χοστελ (γιατί μόνο περί αυτού πρόκειται, αφου αδυνατω να τελειωσω μια ρημαδοιστορία) περί της 1 ωρας, τελικά το βρήκαμε. Πλατεία ταξίμ, σε ενα δρομακι
παραλληλο, ή κάθετο, ή διαγωνιο, ή όρθιο, ή ζικ-ζακ ή κατι άλλο στην Ιστιλκαλ. Καλή θέση. Αν εισαι
νταβατζης. ή σωματεμπορος. ή μαστροπός. ή απλά επαγγελματίας. Καλντεριμιτζού ντε... πως να το πω? Αλλά και τοξικομανής μας κάνει. Πάλι καλή τοποθεσία είναι, θα σε καλύψει. Και -φυσικά- να μην ξεχνάμε και τους αλκοολικους. Τα παρτυ ανιμαλ. Τους τσαμπουκάδες. Τους μεθυσμενους. Και λοιπους απόκληρους.
Το κτηριο? Ειχε θεματα στατικοτητας θαρρω. Εκτος αν δεν πρέπει να δωσω σημασία στο ότι οι τοιχοι στους διαδρόμους απειχαν ο ενας απο τον άλλον και έβλεπες απέναντι.
Ισως ειμαι υπερβολική. Μάλλον ειναι τελείως φυσιολογικό για μια κατασκευη που χρονολογικά
προηγείται της πυραμίδας του Χέοπος και τοποθετειται στην εποχή του Χαλκού. Οι γνωστές
υπερβολές μου.... Οταν οι Αιγύπτιοι χτιζαν πυραμίδες το συγκεκριμένο χόστελ ετοιμαζόταν ήδη για την 3η του ανακαίνιση, είμαι βεβαία.
Μπουκάραμε. Στην αρχή αισθανθηκαμε μια κάποια ζέστη, αλλά το αποδωσαμε απλά στο τρελό
περπάτημα που ειχαμε ρίξει για να βρουμε το Ταζ Μαχάλ της Κωνσταντινουπόλεως.
Τσεκ ιν. Ολα καλά. Μας πάει ο τυπος στο δωμάτιο. Εντυπωση μας κανει ότι δεν μπαινει μέσα.
Μάλλον ειναι θέμα διακριτικότητας, σκεφτηκαμε οι μπούφοι. Οχι. Δεν ηταν θέμα διακριτικότητας.
Ηταν απλά θέμα χωροταξίας και περιβάλλοντος, σαν το παλιο Υπουργείο. Το να μπουν στο συγκεκριμενο δωμάτιο 3 ατομα συν 2 αποσκευες 5 κιλών ταυτόχρονα, ήταν τόσο αδυνατον όσο το να χαρακτηριστεί η Θατσερ οπαδός του Μαρξ, φανατική κουμουνιστρια (με εφεση στον Τρότσκι
περικαλώ) και με 7 τατουαζ με το σφυροδρέπανο σε ολη την κορμοστασια.
. Αν επιχειρουσαμε να μπουμε και οι τρεις, τον λόγο θα ειχε η τουρκικη υπηρεσια Πυροσβεστικής, η οποία θα καλειτο ".....για απεγκλωβισμό τριων ηλιθιων που επιχειρησαν να εισελθουν σε χωρο 2 τετραγωνικών όλοι μαζί, και εχουν δημιουργησει ενα παραξενο , ακαταληπτο συμπλεγμα/γλυπτο του Νταλί, που ουτε εμείς κυριε Διοικητα , δεν μπορουμε να καταλάβουμε τι ακριβως απεικονιζει. Αυτοι οι
σουρεαλιστες καλλιτεχνες με τα μοντερνα ινσταλεισιον , το έχουν παρακάνει".

Το καταλάβαμε? Η μονη επωδος στην 2ημερη παραμονή μας ήταν βγες εσυ, για να μπω εγώ,
και πάρε και την οδοντόβουρτσά σου μαζί, δεν χωράμε όλοι!
Ετσι μπηκαμε οι δυο μας. Βρε άνθρωπε! εχεις μια ποντικότρυπα που το πουλας για δίκλινο
(αντι να το νοικιάζεις για 1/2 περίπτερο), αντε να το δεχτώ... Το παλιοτράπεζο, την πολυθρόνα (!)
τον ανεμιστηρα δαπέδου Ρουμπίνης (!) και την βρωμοντουλαπα πως σκατά τα χώρεσες?
οχι θέλω να μου πεις.... τέλος πάντων, ας παω παρακάτω αναγνωστη, γιατί έχω πολλά να γράψω ακόμη.
Με το που μπαίνουμε ξύπνησαν μνήμες και καταλαβαίνουμε -η σκέψη ήρθε απλά σαν την λύση
πρωτοβαθμιας εξίσωσης 1+Χ=3 , άρα το χ ισούται με 2- οτι απο εδω μέσα ζωντανοί ΔΕΝ θα (ξανα)βγουμε. Νομοτελειακά. Ρεαλιστικά.Μαθηματικά. Κυνικά. Λογικά. Με απλουστατη ανάλυση δεδομενων. Καταρχήν αν και ειμαστε ανθεκτικά πλάσματα στη ζέστη -αντεχουμε 45 βαθμούς άνετα- αυτό ήτο ολιγον παραπάνω. Για να μιλήσω περιφραστικά είπα στον Γκιούλιβερ "μωρε... ξέχασε μαζί
με το κλειδί να μας αφήσει και τις στολές απο αμίαντο, να παμε κατω να τις ζητησουμε,
εκτός αν έχουμε να κάνουμε με τον Χανιμπαλ, γιατι εδω που τα λέμε δεν μου φάνηκε και χορτοφαγος".

Τι ήταν αυτό Παναγία μου? Παιδες εν καμίνω. Γινε Ζαν ντ'Αρκ και εσυ μπορείς. Φιλες μου ψηνουμε το κοτόπουλο στους 300 κελσιου, με τις δυο αντιστάσεις. Ο καινουργιος φουρνος
Ιζολα, με τεχνολογια πυρόλυσης στους 600 βαθμους. Δεν μπορούσαμε να σταματησουμε
τη φωτιά, ισχυριστηκαν οι πυροσβεστες, κατέκαψε τα πάντα. Γέμισαν τα νοσοκομεια
με θύματα του καυσωνα, στους 147 έφτασαν οι νεκροί. Ανοιχτες κλιματιζόμενες αιθουσες
για ευπαθεις ομάδες απο δήμους και κοινότητες. Νεκροι απο αυτανάφλεξη 2 Ελληνες τουριστες
στην κωνσταντινούπολη, δεν ειχαν DNA Αφρικανού φύλαρχου ισχυρίζεται ο χοστελατζης,
η θερμοκρασια στο δωμάτιο δεν ξεπερνουσε τους 89 διατεινεται ο δικηγόρος του, ευαισθητοι
σε χαμηλες θερμοκρασιες δηλώνει η πεθερά του (καλά, αυτή το τερμάτισε).

Ανοιξαμε τα παραθυρα, βαλαμε τον μπαρμπα-Ρουμπίνη στο 4 και ευτυχως η θερμοκρασία έπεσε απο τους 67 στους 66. Σαφής βελτίωση. Σχεδόν δρόσισε στις πύλες της κολάσεως. Υστερα θελαμ..
Εεε... συγγνωμη.. τωρα αυτό το κακογουστο και εμπαθες αστειο που άκουσα απο το αναγνωστικό κοινό πνιγμένο στο γέλιο, ποιός το έκανε? Τι ειδους αστεισμοί είναι αυτοί, τύπου γιατί δεν αναβατε το κλιματιστικό? Τι καγχασμοί-προσβολή στο φαινόμενο του θερμοκηπίου λάβαν χώρα?
Αρχισαμε και δουλευομαστε και τα μελη μεταξύ μας? Για τιμωρία θα επανελθω αυριο. Και εχω να
πω πολλά......
υγ.Οχι. Δεν ανεβαζω φωτογραφια, γιατι:
1ον θυμωσα και
2ον δεν θυμαμαι πως
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εδώ κάνω τη μικρή μου παρέμβαση λέγοντας, υπάρχει χειρότερο ποτό απ'την μπύρα; Και τελικά είναι μπίρα ή μπύρα;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εδώ κάνω τη μικρή μου παρέμβαση λέγοντας, υπάρχει χειρότερο ποτό απ'την μπύρα; Και τελικά είναι μπίρα ή μπύρα;
Μπιρα το ορθον. Μπυρα το ανορθογραφο. Το καλυτερο ποτο του κοσμου, το ορθοτερο όλων (ειδικοτερα αν συνδυαζεται με βοτκα στα διάκενα)
https://www.fnl-guide.com/gr/el/tips-n-tricks/tips-17072017/
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Έβαλα ένα λίκε πριν διαβάσω γιατί πάω να φτιάξω νύχια.:bleh: Θα διαβάσω όταν επιστρέψω :clap:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μπιρα το ορθον. Μπυρα το ανορθογραφο. Το καλυτερο ποτο του κοσμου, το ορθοτερο όλων (ειδικοτερα αν συνδυαζεται με βοτκα στα διάκενα)
https://www.fnl-guide.com/gr/el/tips-n-tricks/tips-17072017/
Το Like για τη βότκα το πήρες να ξέρεις,μην παρεξηγηθουμε, όχι για το καλύτερο ποτό του κόσμου.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Έβαλα ένα λίκε πριν διαβάσω γιατί πάω να φτιάξω νύχια.:bleh: Θα διαβάσω όταν επιστρέψω :clap:
Μα αφήνεις για αργότερα ενα τόσο σοβαρό, επιστημονικό, -ακαδημαικό θα τολμούσα να πω- πόνημα, πλούσιο σε κοινωνικές και πολιτιστικές αναφορες, που προκαλεί ανάταση ψυχής σε μορφωτικό πεδίο, για λόγους γυναικείας ματαιοδοξίας? σε επαναφερω στη τάξη (κάνε γαλλικό, all time classic)

Το Like για τη βότκα το πήρες να ξέρεις,μην παρεξηγηθουμε, όχι για το καλύτερο ποτό του κόσμου.
Εχεις δίκιο... ήμουν πολύ επιεικής. Το καλύτερο ποτό του γαλαξία ηθελα να πω
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Για να σας φτιαξω περνώ του λιναριού τα πάθη....ουφφφ.. Περιμενε. Θα περιγραψω και το μπάνιο..
Ναι, εσύ πέρασες τα βάσανά σου :eek: αλλά τι χρωστάμε να μας έχεις σε αναμονή; Έχουμε κι εμείς τις αγωνίες μας! Μεγάλα ερωτήματα παραμένουν αναπάντητα:
Πως ήταν το μπάνιο; Βασικά, υπήρχε μπάνιο; :rolleyes-80:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ναι, εσύ πέρασες τα βάσανά σου :eek: αλλά τι χρωστάμε να μας έχεις σε αναμονή; Έχουμε κι εμείς τις αγωνίες μας! Μεγάλα ερωτήματα παραμένουν αναπάντητα:
Πως ήταν το μπάνιο; Βασικά, υπήρχε μπάνιο; :rolleyes-80:
Υπήρχε. Απο την εποχή του Βυζαντίου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πφφφφ...Αν δεν δω φωτο δεν πιστεύω την περιγραφή......Άσε που μπορεί να είσαι κρυφοπλούσια τελικά και να μένεις σε 5στερα και να μας δουλεύεις....:eek:
Θέλω φωτο του δωματίου τέλος.:haha: Αν θες να μας φτιάξεις,κάνε το σωστά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom