Το ξεχασμένο Λάος

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Πολύ ωραίο ταξίδι Elgeo2 :)και πού χρήσιμες πληροφορίες...... για τον προσεχή προορισμό μου:clap:. Ευχαριστώ πολύ
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Πολύ ωραίο ταξίδι Elgeo2 :)και πού χρήσιμες πληροφορίες...... για τον προσεχή προορισμό μου:clap:. Ευχαριστώ πολύ
χαιρομαι που βρισκεις τις πληροφοριες χρησιμες...σε ευχαριστω...θα συνεχισω στην συνεχεια να κατεβασω και αλλες φωτογραφιες και πληροφοριες απο το προσφατο ταξιδι ......
ισως θα βοηθησουν και αλλα μελη του forum σε επομενο ταξιδι τους στο λαος..
αυτο που θελω να διευκρινησω ειναι η φιλικοτητα των ανθρωπων καθως ταξιδεψα με τοπικα μεσα < κτελ > και εζησα απο κοντα τους ανθρωπους..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ax αυτά τα τοπικά μέσα !!!!
όσο και μην θέλομε να το παραδεχτούμε,εκεί καταλαβαίνεις τα πάντα!!!
χωρίς την επαφή και την μυρωδιά των ίδιων των ανθρώπων,ταξίδι δεν υπάρχει!!
Ενα πράγμα θα πώ!!
Την ινδία πρώτη φορά που πήγα,δεν την ένιωσα! λίγα είχα να πώ..και αυτό γιατί έμενα σε χαιλίκια,δεν βγήκα στους δρόμους πέρα απο τα στάνταρ που με πηγαίνανε οι άλλοι...
Τούτη την φορά ένιωσα,γεύτηκα,μέθυσα!!
ας μην έμενα σε χαιλικια,ας ήταν ψιλοβρώμικα homestay..ας ήταν σαράβαλο το τοπικό λεωφορείο και ας κάθισα με τον ινδό που μύριζε...
Μεσο περιήγησης το ξεχαρβαλωμένο παπί,αλλα σταμάταγα οπου ήθελα,κουβέντιαζα με τους ανθρώπους στα χωράφια και στους ναούς.....
Ετσι είναι το ταξίδι...να πονάς και λίγο...αυτό ειναι που σε κάνει να το αναζητας και να το εκτιμάς ...
Πάμε για λάος την επομένη φίλε μου...Η πατρίδα μας καλεί!!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
στη πολη savannakhet υπαρχει ενα μουσειο με οστα δεινοσαυρων...ειναι μια αιθουσα οπου βρισκονται αρκετα οστα του ζωου...λενε οτι βρεθηκαν στην ευρυτερη περιοχη...το εισιτηριο ειναι 5000 kip για τους ξενους..

aimg40.imageshack.us_img40_3307_dsc04623y.jpg
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Renata και Elgeo2 που έχετε ήδη πάει Ινδοκίνα πόσος χρόνος λέτε ότι χρειάζεται ένα τέτοιο ταξίδι; δηλ. να δει κάποιος .......ικανοποιητικά τον τόπο κινούμενος με ντόπια μέσα.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εξω απο την πολη savannakhet στα 15 χιλιομετρα βρισκεται ενας παλιος και ξακουστος ναος ο phra that ing hang..καθημερινα ειναι ανοικτος απο τις 8 το πρωι εως τις 6 το απογευμα....

aimg35.imageshack.us_img35_5149_dsc04665r.jpg
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Renata και Elgeo2 που έχετε ήδη πάει Ινδοκίνα πόσος χρόνος λέτε ότι χρειάζεται ένα τέτοιο ταξίδι; δηλ. να δει κάποιος .......ικανοποιητικά τον τόπο κινούμενος με ντόπια μέσα.

η δικη μου γνωμη ειναι δυο εβδομαδες λαος , 8 μερες καμποτζη , και λιγο παραπανω απο 15 μερες βιετναμ...οσο αφορα την ταυλανδη αρκετο χρονο ...
βεβαια ολα ειναι υποκειμενικα ....ακομη και δυο η τρια ατομα που εχουν κανει απο κοινου ενα ταξιδι στην ινδοκινα θα εχουν διαφορετικη τοποθετηση στην μοιρασια του χρονου....
αυτο που θελω προσωπικα να πω ειναι οτι τα δυο τελευταια ταξιδια που εκανα στην ινδοκινα μονος < alone > θα μου μεινουν αξεχαστα ...
ανακατεψου με τον κοσμο , και να εισαι σιγουρη οτι δεν χρειαζεσαι κανενα tour leader για να σε κανει να ....χαμογελασει η ψυχουλα σου ....... aimg201.imageshack.us_img201_7770_dsc04617.jpg
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μaira συμφωνώ με τον Elgeo.
λάος δεν πήγα ακόμα.
το βιετνάμ θέλει μονο του 15 μέρες.
η καμπότζη όπως την είδα για λίγο θα την ήθελα για 10 φούλ μέρες.
το λάος πρέπει να είναι το διαμάντι που θα του δώσω επίσης 15 μέρες.
αυτή ειναι η ινδοκίνα.
οπως καταλαβαίνομε για να την δούμε καλά ολόκληρη θέλομε 40 μέρες οπωσδήποτε.
άρα επειδή ειναι δύσκολο για μας τους κοινούς θνητούς να λείψομε τόσες μέρες,γνώμη μου ειναι μιά και μονο χώρα καθε φορά..
και μη μου πείς αφου πάμε που πάμε ....να τα δούμε όλα....
οχι μην το κάνεις.υπάρχουν κατά περιοδους πολύ φθηνά εισιτήρια για εκεί, το κόστος ζωής είναι λίγο παραπάνω απο τζάμπα,οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία ...πάμε οποτε μας καπνίσει ξανά και ξανά...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
η επομενη διαδρομη ειναι απο savannakhet προς την μεγαλη πολη του νοτου το pakse...το εισιτηριο 35000 kip....η διαδρομη περιπου 5 με 6 ωρες αναλογα με τις στασεις που θα κανει στην διαδρομη...σταματουσε καθε στιγμη που καποιος σηκωνε χερι...ολοι ετοιμοι και φυγαμε για pakse..:clap::clap::clap:

aimg519.imageshack.us_img519_9435_dsc05638q.jpg
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Μaira συμφωνώ με τον Elgeo.
λάος δεν πήγα ακόμα.
το βιετνάμ θέλει μονο του 15 μέρες.
η καμπότζη όπως την είδα για λίγο θα την ήθελα για 10 φούλ μέρες.
το λάος πρέπει να είναι το διαμάντι που θα του δώσω επίσης 15 μέρες.
αυτή ειναι η ινδοκίνα.
οπως καταλαβαίνομε για να την δούμε καλά ολόκληρη θέλομε 40 μέρες οπωσδήποτε.
άρα επειδή ειναι δύσκολο για μας τους κοινούς θνητούς να λείψομε τόσες μέρες,γνώμη μου ειναι μιά και μονο χώρα καθε φορά..
και μη μου πείς αφου πάμε που πάμε ....να τα δούμε όλα....
οχι μην το κάνεις.υπάρχουν κατά περιοδους πολύ φθηνά εισιτήρια για εκεί, το κόστος ζωής είναι λίγο παραπάνω απο τζάμπα,οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία ...πάμε οποτε μας καπνίσει ξανά και ξανά...
Συμφωνώ. Οχι όλα μαζί, δεν κάνουμε αγώνα. εξάλλου 30 μέρες το πολύ μπορώ να φύγω,γι'αυτό ρώτησα πως το είδατε στην πράξη.Κάπως έτσι το σκεπτόμουν απ'όσα έχω διαβάσει.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
σε μια σταση της διαδρομης μας ...την επεσαν τα φαγωσιμα

aimg360.imageshack.us_img360_1377_dsc05641.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.919
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom