Το τοπ 5 των πόλεων που θα ζούσαμε.

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Οι εκπαιδευτικοι εχουν τη δυνατοτητα βασει μοριοδοτησης προσοντων να αποσπαστουν σε αμετρητες χωρες στις 5 ηπείρους και κάποιοι από αυτούς με διπλό μισθό, ως κίνητρο αν δεν υπάρχει αρκετή προσφορά. Προκαλεί έκπληξη το πόσο λίγοτεροι διαλέγουν κάτι σκανδιναβικές ¨"χώρες όνειρο" ως προς την ποιότητα ζωής, παρότι είναι εξασφαλισμένο ότι θα εργάζονται στην πρωτεύουσα και ενδεχομένως με διπλό μισθό- ο ένας σκανδιναβικός. Και από την άλλη πόσο μεγάλη ζήτηση έχουν οι γειτονικές μας Αλβανία, Κωνσταντινούπολη, Σερβία, Ρουμανία που δεν φημίζονται για τον μαγευτικό τρόπο ζωής τους και ο ένας μισθός είναι βαλκανικός.
Just saying.
Στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου έζησα 3 μήνες στη Νορβηγία, ενάμιση μήνα στο Όσλο και ενάμιση στο Beitostolen, κεντρικά στη χώρα. Αν δεν είσαι σπορ τύπος όπου οι επιλογές είναι πάρα πολλές και με καταπληκτικό setting, μόνο μία λέξη περιγράψει την καθημερινότητα εκεί....βαρετά, βαρετά, βαρετά...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου έζησα 3 μήνες στη Νορβηγία, ενάμιση μήνα στο Όσλο και ενάμιση στο Beitostolen, κεντρικά στη χώρα. Αν δεν είσαι σπορ τύπος όπου οι επιλογές είναι πάρα πολλές και με καταπληκτικό setting, μόνο μία λέξη περιγράφει την καθημερινότητα εκεί....βαρετά, βαρετά, βαρετά...
Ποτε δεν ειχα φανταστει οτι μπορει να φτασει η πληξη σε τετοια δυσθεωρητα επιπεδα, μεχρι που ειδα το Λουξεμβουργο.
Σε πιστευω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.805
Likes
18.749
Η Αθήνα είναι εξαιρετικός τόπος διαμονής αν είσαι "Άριστος" και μένεις σε κάποιο από τα "καλά" ΒΠ ή ΝΠ.
Ε, ας πούμε ότι μιλάμε για το μέσο άνθρωπο τότε. Αν ζεις σε χρυσό κλουβί στην βίλα σου στην Εκάλη, τότε δεν έχει και πολύ σημασία η πόλη που είσαι. Αν όμως πρέπει να βγεις, να κυκλοφορήσεις και να συναναστραφείς γάμα τα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1. Αθήνα
2. Βαρκελώνη
3. Βερολίνο
4. Αβάνα
5. Νάπολη

Θεωρώ απαραίτητη την θάλασσα στην πόλη που θα έμενα σε κοντινή απόσταση! Μόνο το Βερολίνο με κέρδισε να μείνω χωρίς να έχει αυτήν την προϋπόθεση!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε, ας πούμε ότι μιλάμε για το μέσο άνθρωπο τότε. Αν ζεις σε χρυσό κλουβί στην βίλα σου στην Εκάλη, τότε δεν έχει και πολύ σημασία η πόλη που είσαι. Αν όμως πρέπει να βγεις, να κυκλοφορήσεις και να συναναστραφείς γάμα τα.
Δεν είναι ανάγκη να ζεις σε χρυσό κλουβί. Αρκεί να εξασκεις το σπορ/επάγγελμα του φιληματος κατουρημενης ποδιάς, να αγνοείς τη λέξη ντροπή και να φαντάζεσαι πως είσαι "κάποιος".
 
Last edited:
Μηνύματα
419
Likes
1.370
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Με τα χρονια εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ειμαι γεννημενος για παιδι της πολης.Οσο και να ζηλευω αυτους που εχουν ενα σπιτακι σε ενα καρτποστολακι μερος χειμωνα καλοκαιρι,η που τα παρατησαν ολα και μειναν σε ενα σπιτι με θεα το πελαγος δεν ξερω κατα ποσο θα το επελεγα για μονιμα.Για μια βδομαδα χαλαρωση ειναι οκ.Οποτε οσο και να βριζω ,συxτηριζω ,μουντζωνω στην κινηση την Αθηνα οσο την μισω αλλα τοσο την λατρευω.
Σαν ταξιδιωτης παω παντου και θελω να γυρισω ολο τον κοσμο οποτε θα δω βουνα,ωκεανους,γραφικα χωρια,μεσαιωνικες πολεις ,φιορδ κλπ κλπ,αλλα τα λατρευω σαν τουριστας.
Παντα για καποιο λογο με ελκυαν οι μεγαλες πολεις Τοκυο,Νεα Υορκη,Λονδινο .

Επισης δεν μπορω για μεγαλο διαστημα τα πολυ μουντα βορεια κλιματα οποτε θα επελεγα πολεις που να ειναι κοντα Μεσογειο.

Οποτε απο αυτα που εχω επισκεφτει και μονο.

Αθηνα
Βαρκελωνη
Ρωμη
Μιλανο
Λονδινο (ας ειναι μουντο που ελεγα,εχει ζωντανια ,πολυπολιτισμικοτητα )
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Έχω μία απορία, αλλά μπορεί να είμαι πολύ ολιγαρκής άνθρωπος για αυτό να το βλέπω έτσι: πόσες επιλογές χρειάζεστε για να ζήσετε (όχι να φυλακιστείτε) σε μια πόλη; Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ εύκολα μια ευρωπαϊκή πόλη μεσαίου ή μεγάλου μεγέθους να μην έχει θέατρα, σινεμά, βιβλιοθήκες, κλαμπ, εστιατόρια κ.λπ. ή αν δεν έχει αυτή να έχει μια γειτονική της.
Εγώ γενικά είμαι ανοιχτή, δεν έχω θέματα να δοκιμάζω καινούργια πράγματα αλλά δεν είναι και ότι δε θα αφήσω τον εαυτό μου να πεθάνει αν πρώτα δεν έχω γευτεί την αιθιοπική κουζίνα.
Γενικά θα έμενα σε μια πόλη που θα μου έδινε μια άνεση κινήσεων, που θα είχε γενικά καλό κόσμο (όχι πολύ κλειστό), που δε θα είχε περιβαλλοντικά προβλήματα, θα είχε μια αξιοπρεπή πολιτική αρχή και που θα ήταν όμορφη. Είναι σημαντικό για μένα να βλέπω κτήρια το καθένα με το δικό του χαρακτήρα, χαριτωμένο ή φουτουριστικό. Μόνο σεβασμό για τον άνθρωπο δε δείχνει κάτι που στερείτε παντελώς έμπνευσης. Αν υπήρχε και εξαιρετική φυσική ομορφιά μιλάμε για το ιδανικό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω μία απορία, αλλά μπορεί να είμαι πολύ ολιγαρκής άνθρωπος .......

Γενικά θα έμενα σε μια πόλη που θα μου έδινε μια άνεση κινήσεων, που θα είχε γενικά καλό κόσμο (όχι πολύ κλειστό), που δε θα είχε περιβαλλοντικά προβλήματα, θα είχε μια αξιοπρεπή πολιτική αρχή και που θα ήταν όμορφη. Είναι σημαντικό για μένα να βλέπω κτήρια το καθένα με το δικό του χαρακτήρα, χαριτωμένο ή φουτουριστικό. Μόνο σεβασμό για τον άνθρωπο δε δείχνει κάτι που στερείτε παντελώς έμπνευσης. Αν υπήρχε και εξαιρετική φυσική ομορφιά μιλάμε για το ιδανικό.
Πολύ ολιγαρκής
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειδικά η αξιοπρεπής πολιτική αρχή είναι μάλλον κάτι ακατόρθωτο...
Βασικά αόριστο είναι, όσο δεν πάει μάλιστα. Αν ο καθένας το ερμηνεύσει όπως το προτιμάει, είναι τέρμα κατορθωτό.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Ας το κάνω πιο συγκεκριμένο: να μην κάνουν άχρηστα έργα μόνο για να τα κονομήσουν, να μην έχουν πρόβλημα να βάλουν άξιους ανθρώπους σε θέσεις κι ας μην είναι "δικοί τους", να έχουν κάποια αξία και εντιμότητα έστω και σχετική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.110
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom