Το τοπ 5 των πόλεων που θα ζούσαμε.

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μόναχο. Ποιότητα ζωής, ποδηλατόδρομοι, ζωή, σεβασμός και απιθανα πάρκα.
να πω κ τα -..
ποιοτητα ζωης αν εισαι πλουσιος. αλλιως ζεις σε τρωγλη. κατω απο 1000€ βρισκεις τρυπες μονο. αλλα αυτα δεν τα εξεταζουμε. το κυριοτερο: καιρος. αρχες δεκεμβρη κοβεις φλεβες. ολα γκριζα, σκουρα, πρασινο ανυπαρκτο ως την ανοιξη. ποδηλατο κανεις με εξοπλισμο εβερεστ. προσωπα σκυθρωπα, μελαγχολια, μοναξια, ψοφοκρυο, φως πεθαμενο. αλλα κ την ανοιξη ο ηλιος δεν εχει καμια σχεση με του νοτου. ασε...νοτος κ παλι νοτος.
.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
να πω κ τα -..
ποιοτητα ζωης αν εισαι πλουσιος. αλλιως ζεις σε τρωγλη. κατω απο 1000€ βρισκεις τρυπες μονο. αλλα αυτα δεν τα εξεταζουμε. το κυριοτερο: καιρος. αρχες δεκεμβρη κοβεις φλεβες. ολα γκριζα, σκουρα, πρασινο ανυπαρκτο ως την ανοιξη. ποδηλατο κανεις με εξοπλισμο εβερεστ. προσωπα σκυθρωπα, μελαγχολια, μοναξια, ψοφοκρυο, φως πεθαμενο. αλλα κ την ανοιξη ο ηλιος δεν εχει καμια σχεση με του νοτου. ασε...νοτος κ παλι νοτος.
.
Σε όλα σεβαστή η γνώμη σου κάπτεν αλλά στα του καιρού πλέον διαφωνώ: ας μιλήσω για την Αθήνα, τη χαβουζοπολη του Μπακογιάννη και τόσων άλλων ανύπαρκτων, χωρίς πράσινο, βρώμικη, με φοβερή κίνηση και άθλια τις Κυριακές στο κέντρο. Ο καιρός στην Αθήνα διαιρείται πλέον σε τρεις χοντρικά περιόδους: 3-4 μήνες αφόρητης ζέστης και υγρασίας στο μπετόν αρμέ της πόλης. Σε ΚΡΥΟ και πολλές βροχές (βλέπε πέρυσι) το χειμώνα. Και έχει μείνει ένα μικρό χρονικό τμημα με ωραίο ήλιο χωρίς την αφόρητη ζέστη του καλοκαιριού. Η Αθήνα έχει χάλια κλίμα πλέον και δε ζεις ούτε απολαμβάνεις παρά μόνο αν είσαι μέχρι 30 και η ζώνη σου είναι διασκέδαση και πιωμα. Μιλάω πάντα για Αθήνα, από την στιγμή που έχει κακό καιρό προτιμώ να τον τρώω στη μάπα στο Βερολίνο ή στο Μόναχο που έχουν και σοβαρά αεροδρόμια για να φεύγουμε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μόναχο, πόλη για να ζεις. Το Βερολίνο παραμένει αγαπημένο αλλά 2ο στη καρδιά μου είναι πια το Μόναχο. Ποιότητα ζωής, ποδηλατόδρομοι, ζωή, σεβασμός και απιθανα πάρκα.
Έλα ρε πήγες και Αμβούργο και προτιμήσες το Μόναχο;;; Δεν σου φάνηκε βαρετό και αποστειρωμενο; Αν εξαιρέσεις φυσικά πως από τις 10 το πρωί πίνουν μπύρες οι Βαυαροί. Να τα λέμε και τα ωραία τους.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Έλα ρε πήγες και Αμβούργο και προτιμήσες το Μόναχο;;; Δεν σου φάνηκε βαρετό και αποστειρωμενο; Αν εξαιρέσεις φυσικά πως από τις 10 το πρωί πίνουν μπύρες οι Βαυαροί. Να τα λέμε και τα ωραία τους.
Στο Αμβουργο το μόνο που ίσως υπερτερεί είναι το Σ. Παουλι με όλο το χαβαλέ που γίνεται εκεί. Αλλά γέρασα Νίκο, η κατσίκα (λάμα ήταν…) έφυγε, και θέλω ένα πάρκο να βγαίνω να ανασαίνω καθαρό αέρα για αποσυμπίεση. Άσε που οι Γερμανοί μόνο αποστειρωμένοι δεν είναι για όποιον του αρέσουν οι συγκινήσεις. Γούστα είναι αυτά αλλά ο νοτος που είπε ο σαμιον είναι πολύ γενικός όρος. Ζω στην Αθήνα και η πόλη δε μου κάνει πια, that’s all.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1. Σιένα
2. Σε κάποια villa στο πουθενά στην Τοσκάνη
3. Ρώμη
4. Λισαβόνα
5. δεν έχω βρει ακόμη κάτι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε όλα σεβαστή η γνώμη σου κάπτεν αλλά στα του καιρού πλέον διαφωνώ: ας μιλήσω για την Αθήνα, τη χαβουζοπολη του Μπακογιάννη και τόσων άλλων ανύπαρκτων, χωρίς πράσινο, βρώμικη, με φοβερή κίνηση και άθλια τις Κυριακές στο κέντρο. Ο καιρός στην Αθήνα διαιρείται πλέον σε τρεις χοντρικά περιόδους: 3-4 μήνες αφόρητης ζέστης και υγρασίας στο μπετόν αρμέ της πόλης. Σε ΚΡΥΟ και πολλές βροχές (βλέπε πέρυσι) το χειμώνα. Και έχει μείνει ένα μικρό χρονικό τμημα με ωραίο ήλιο χωρίς την αφόρητη ζέστη του καλοκαιριού. Η Αθήνα έχει χάλια κλίμα πλέον και δε ζεις ούτε απολαμβάνεις παρά μόνο αν είσαι μέχρι 30 και η ζώνη σου είναι διασκέδαση και πιωμα. Μιλάω πάντα για Αθήνα, από την στιγμή που έχει κακό καιρό προτιμώ να τον τρώω στη μάπα στο Βερολίνο ή στο Μόναχο που έχουν και σοβαρά αεροδρόμια για να φεύγουμε.
χοντρικα δεν διαφωνουμε. αν και οι δυνατοτητες που σου προσφερει η Αθηνα δεν εεξαντλουνται βεβαια στα 30. ισα ισα που οι ανω των 30 στις πολεις που ειπες αυτοκτονουν ενω η Αθηνα δεν κοιμαται ποτε, βρισκεις τα παντα για ολους. τεσπα. χειμωνα Μοναχο εχω παει αρκετες φορες, δε λεει εξω τπτ. ολα γκριζα κ ψοφοκρυο. θα ψηφιζα:
1. Αθηνα
2. Ρωμη
3. Μαιαμι
4. Las Palmas
5. Rio
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά, με όλο το σεβασμό, κανείς, δεν "αυτοκτονεί" σε πόλεις σαν το Μόναχο ή τη Φρανκφούρτη και τη Βιέννη που έχω ζήσει. Μια χαρά ζωή έχεις, απολαμβάνεις μία ποιότητα καθημερινότητας που δυστυχώς έχει χαθεί από την Αθήνα και ναι, έχεις πολλές επιλογές κοινωνικοποίησης και διασκέδασης. Χρόνια ολόκληρα πήγαινα τα θέατρά μου, τις όπερές μου, τα ταξίδια μου-όλα κοντινά τα ευρωπαϊκά, με αεροπλάνο ή τρένο- τα εστιατόρια, τις καφετέριες και τους κινηματογράφους μου. Πραγματικά, επειδή το αντιμετώπισα και στο κοντινό μου περιβάλλον, δεν ξέρω αν είναι απλά έλλειψη εμπειρίας ζωής έξω ή περιπτώσεις ανθρώπων που όντως δε μπορούν να ζήσουν για Χ λόγους μακριά από την Ελλάδα, αλλά λίγο κράτει με τις υπερβολές όσον αφορά στον παλιόκαιρο που δε σε αφήνει να βγεις από το σπίτι, τους ακοινώνητους και όχι αρκετά συναισθηματικούς κι έξω καρδιά ξένους και τη συμφορά του να μη βρίσκουμε μπουζούκια που να μένουν ανοιχτά ως τις 04:00 σε κάθε γωνιά της γης (pun intended).
 

depo

Member
Μηνύματα
67
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Μια χαρά είναι η Αθήνα και έχει απ'όλα: βουνά, λόφους, θάλασσα, ποτάμι, λίμνη. Αυτό που με εκνευρίζει ιδιαίτερα εκτός από την βρωμιά και την κίνηση είναι η άθλια αρχιτεκτονική της. Οι πολυκατοικίες είναι εκτρώματα. Αν όλη η πόλη ήταν σαν την Πλάκα θα ήταν πολύ καλύτερη.
Ας πω και τις πέντε πόλεις που θα προτιμούσα να μείνω:
Ρώμη
Παρίσι
Νάρα
Αγία Πετρούπολη
Ναύπλιο
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
από όσες έχω πάει:

1. Μαδρίτη
2. Λονδίνο (το πολύ 2 χρόνια, ξεκαθαρα λόγω καιρού)
3. Μεξικό σιτι (επίσης ορισμένου χρόνου μέχρι να το οργώσω, αλλα από μεσα, ως κατοικος).
4 & 5 δεν υπαρχουν καθώς σε κανένα μέρος δεν το σκέφτηκα αυτο, ούτε στην Κων/πολη και Ρωμη που ειναι οι αγαπημένες μου πολεις που σε καθεμία πήγα 7,8 φορές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.717
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom