Ιταλία Τρένα Ιταλία (trenitalia)

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Και γιατί να μιλάν στην Ιταλία αγγλικά ρε παίδες; Από που και ως που; Πολυγλωσσία δεν έχουμε; Μάθετε εσείς μια δεύτερη ξένη γλώσσα, γιατί να σας μιλούν όλοι Αγγλικά και στην Ιταλία; ένα εισιτήριο τρένου μπορείτε να βγάλετε αν μάθετε λίγα ιταλικά νομίζω!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.311
Και εγώ το ίδιο διαπίστωσα με το GTS μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους!και δεν το έλεγε πουθενα!!!
Κάτι πρέπει να κάνουμε όμως....θα βάλω το ξενοδοχείο να μας τα κλείσει και βλέπουμε!

Υ.Γ.

Reservation Confirm
Using your PRN you can complete the purchase:
- in cash at SISAL offices*
- at a Bancomat ATM of the Unicredit network* (this method can be used by customers who have a bancomat card issued by any bank)
- at the 3400 affiliated* Travel Agencies
- through the Customer Area at Trenitalia.com
- in cash or with a bancomat card at the Self Service machines (directly in the Ticket Office only if there are no Self Service machines)
 

winshell

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Φωτιές μου βάλατε τώρα.Και εμείς θέλουμε να ταξιδέψουμε το Μάρτιο από Μιλάνο για Βενετία και αντίστροφα. Είναι ανάγκη να τα κλείσουμε λέτε; Δεν γίνεται να τα αγοράσουμε από εκεί;:xmas_rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.311
Φωτιές μου βάλατε τώρα.Και εμείς θέλουμε να ταξιδέψουμε το Μάρτιο από Μιλάνο για Βενετία και αντίστροφα. Είναι ανάγκη να τα κλείσουμε λέτε; Δεν γίνεται να τα αγοράσουμε από εκεί;:xmas_rolleyes:
Κι εγώ για Μάρτιο θέλω, από Βενετία-Μιλάνο και φαίνεται ότι όχι, δε μπορούμε από Ελλάδα. Ώρες ώρες οι Ιταλοί είναι τριτοκοσμικοί...
 

winshell

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Αν περιμένουμε να τα αγοράσουμε κατευθείαν από εκεί την προηγούμενη μέρα λες να μην βρούμε; Εγω θέλω Μιλάνο - Βενετια Κυριακή με επιστροφή Τρίτη! Γιατί ούτε το ξενοδοχείο εμπιστεύομαι να μας κλείσει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
το να μην βρείτε,μου φαίνετε κάπως δύσκολο.
απλώς θα πρότεινα να μην πάτε τελευταία ώρα,διότι τις Κυριακές μαζεύεται πολύς κόσμος και έχει κάτι ουρές στα εκδοτήρια μέχρι έξω απο το σταθμό.
άν δείτε πάρα πολύ κόσμο προσπαθείστε απο τα αυτόματα εκδοτήρια,είναι πολύ εύκολο.
καλά να περάσετε και Κ Α Λ Ε Σ Γ Ι Ο Ρ Τ Ε Σ :xmas_rolleyes::xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.311
Αν περιμένουμε να τα αγοράσουμε κατευθείαν από εκεί την προηγούμενη μέρα λες να μην βρούμε; Εγω θέλω Μιλάνο - Βενετια Κυριακή με επιστροφή Τρίτη! Γιατί ούτε το ξενοδοχείο εμπιστεύομαι να μας κλείσει.
Εγώ θα συνεννοηθώ με το ξενοδοχείο, είναι η μόνη λύση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ θα συνεννοηθώ με το ξενοδοχείο, είναι η μόνη λύση.
εγώ θα ξαναδοκίμαζα με το call center, μου φαινεται δυσκολο αυτό που είπε. 0039 06 68475475
θεωρητικά δεχονται και τηλεφωνικές κρατήσεις.
89 20 21: attivo tutti i giorni, 24 h su 24 h - I Call Center - Trenitalia
άλλη λύση είναι να απευθυνθείς σε ένα από τα πρακτορεία που εκδίδουν εισιτήρια. στην Ελλάδα δεν έχει.
Punti vendita in Italia e all'estero - Trenitalia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και για εγγυημένη γερμανική ποιότητα εξυπηρέτησης θα απευθυνόμουν εδώ:

taver viaggi, Milano, via della Moscova 7, 02599111-026599321..:xmas_lol::xmas_lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.311
εγώ θα ξαναδοκίμαζα με το call center, μου φαινεται δυσκολο αυτό που είπε. 0039 06 68475475
θεωρητικά δεχονται και τηλεφωνικές κρατήσεις.
89 20 21: attivo tutti i giorni, 24 h su 24 h - I Call Center - Trenitalia
άλλη λύση είναι να απευθυνθείς σε ένα από τα πρακτορεία που εκδίδουν εισιτήρια. στην Ελλάδα δεν έχει.
Punti vendita in Italia e all'estero - Trenitalia
Τι να ξαναδοκιμάσω, το επιβεβαίωσε και η φίλη Λύδα από πάνω. Μου το είπαν ξεκάθαρα οι άνθρωποι και άλλωστε αν δεν υπήρχε πρόβλημα, θα δέχονταν κανονικά κράτηση μέσω web και με international πιστωτική, όπως κάνει το τελευταίο online μπακάλικο.

Το θέμα είναι να τα κλείσουμε από τώρα και όχι τελευταία στιγμή. Παίζει να μη βρούμε τότε?
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Και γιατί να μιλάν στην Ιταλία αγγλικά ρε παίδες; Από που και ως που; Πολυγλωσσία δεν έχουμε; Μάθετε εσείς μια δεύτερη ξένη γλώσσα, γιατί να σας μιλούν όλοι Αγγλικά και στην Ιταλία; ένα εισιτήριο τρένου μπορείτε να βγάλετε αν μάθετε λίγα ιταλικά νομίζω!

Το θέμα είναι οτι δεν είναι εφικτή η αγορά εισιτηρίου από το site τους και όχι αν μιλάμε ιταλικά ή όχι. Προσωπικά μπόρεσα να συννεοηθώ τηλεφωνικά μαζί τους. Ο υπάλληλος με παρέπεμψε σε άλλο site, αυτός της italianrail που είναι για international.οι τιμές εκεί ήταν πολύ ακριβότερες και δεν είχε τις προσφορές με τα 19 ευρώ.

Αν περιμένουμε να τα αγοράσουμε κατευθείαν από εκεί την προηγούμενη μέρα λες να μην βρούμε; Εγω θέλω Μιλάνο - Βενετια Κυριακή με επιστροφή Τρίτη! Γιατί ούτε το ξενοδοχείο εμπιστεύομαι να μας κλείσει.
Τον Οκτώβριο που ταξίδεψα από Μιλάνο- Βενετία, τα πήρα επί τόπου τα εισιτήρια. δεν είχα πρόβλημα, εισιτήρια είχε. Αλλά όχι στις προσφορές που είχε στο site.
Επιστρέφαμε Σάββατο και πάλι τα πήραμε την ίδια μέρα (είχα ρωτήσει μόλις φτάσαμε) , αλλά πρόσεξα ότι είχε ανακοίνωση ότι για Ρώμη και Φλωρεντία δεν είχε καθόλου εισιτήρια. οπότε αν ξέρετε τι ώρα θα φύγετε μόλις φτάσετε βενετία αγοράστε και το εισιτήριο της επιστροφής.

Δοκιμάστε όμως και στο site της italian rail να δείτε τις τιμές.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Για το αν δεχεται η FDS κρατησεις εισιτηριων μεσω του site της, απο international πιστωτικες καρτες, δεν γνωριζω.
Απο την περσινη μου εμπειρια ομως, αυτο που εκανα, ειναι οτι θελοντας να ταξιδεψω απο Ρωμη για Φλωρεντια με τραινο alta velocita, εκανα το εξης:
πηγα την παραμονη της αναχωρησης, το πρωι, στο Termini, και εκει αγορασα τα εισιτηρια απο τον γκισε, πληρωνοντας τα κανονικα με καρτα visa απο ελληνικη τραπεζα, χωρις κανενα προβλημα.
Προσοχη σε κατι ακομη, γι οποιον επιχειρησει να κλεισει τα εισιτηρια μεσω της trenitalia.it : αφου επιλεξετε τοπο αναχωρησης και προορισμου, θα σας οδηγησει σε καποιο αριθμο διαθεσιμων δρομολογιων, αναλογα με την ημερα και την ωρα αναχωρησης.
Οταν στην συνεχεια επιλεξετε καποιο απ' αυτα και σχεδον παντα για τα τραινα alta velocita, επιλεξτε στο δεξι μερος της οθονης να μαρκαρετε την επιλογη info.
Εκει θα δειτε να εμφανιζονται πληροφοριες οπως για τις θεσεις και τις διευκολυνσεις που παρεχει η συγκεκριμενη αμαξοστοιχια.
Σχεδον σε ολα τα γρηγορα τραινα, θα δειτε να αναγραφει: Prenota obbligattoria in Italia.
Δηλ., κρατηση εισιτηριου, υποχρεωτικα απο την Ιταλια.
Σε αυτες τις περιπτωσεις, θα συνιστουσα να μην κανετε κρατηση απο το site, αλλα κατευθειαν απο τα γκισε η τους αυτοματους πωλητες της εταιρειας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.735
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom