Ιταλία Τρένα Ιταλία (trenitalia)

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εννοείται, θα λάβεις ειστήριο κανονικά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εννοείται, θα λάβεις ειστήριο κανονικά
Θυμιζω υπάρχουν αναλυτικες οδηγιες σε pdf σε απλα αγγλικα στο σαιτ. Κατεβαστε το και διαβάστε το. Πιο αναλυτικος οδηγος δε γίνεται...πεθαινεις απο ανια..
Εκεί λοιπον λεει οτι δεν χρειαζεται εισητηριο αν κλεισεις ticketless, ουτε να τυπωσεις τπτ, μονο το pnr, το νουμερο της κρατησης κ τπτ αλλο.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Με όλο το σεβασμό, εδώ η κοπέλα στεναχωρέθηκε αν μπορέί να κλείσει με κάρτα αλλουνού και εμείς μιλάμε να μην έχει τίποτα στα χέρια;
Προφανως είναι ακόμα μικρή και συνεπώς άπειρη που ως αποτέλεσμα έχει το γεγονός ότι χρεχρειάζεται "κάτι".
Αλλα εννοείται πως δεν της απάντησα με προηγουμενα μηνύματα εξαιτιας αυτού.
Καλά λες "αν κλείσεις ticketless" τότε δεν χρειάζεσαι..
αλλά από τη στιγμή που υπάρχει και ο άλλος τρόπος δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ιστορίες περί "των άνιων". Αν έχω σφαλει ή δόσει λανθασμένη πληροφορία,παρακαλώ να διαγραφεί η ανάρτησή μου.
Και το τελευταίο, το pdf ούτως ή άλλος δεν εκτύπωνα, τα ειχα στο κινητό μου και σκάναραν το bar code.
 
Last edited:

Ginakk

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Βασικα Βενετια - Μιλανο ειναι ενα καθημερινο δρομολογιο με μεγαλη συχνοτητα, δεν βρισκω το λογο κρατησης εκτος αν εχει σουπερ προσφορα το σαιτ.Εγω τα εκλεινα απο τα εκδοτηρια κατευθειαν μια-δυο ωρες πριν την αναχωρηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με όλο το σεβασμό, εδώ η κοπέλα στεναχωρέθηκε αν μπορέί να κλείσει με κάρτα αλλουνού και εμείς μιλάμε να μην έχει τίποτα στα χέρια;
Προφανως είναι ακόμα μικρή και συνεπώς άπειρη . .
διαβασες τις οδηγιες του σαιτ? αν ναι, θα ειδες οτι υπαρχει αναλυτικη απαντηση στην ερωτηση που εκανε και μαλιστα με σχηματα, φωτογραφιες. τα υπολοιπα περιττευουν.
η περί "των άνιων". .
παρντόν?

Βασικα Βενετια - Μιλανο ειναι ενα καθημερινο δρομολογιο με μεγαλη συχνοτητα, δεν βρισκω το λογο κρατησης εκτος αν εχει σουπερ προσφορα το σαιτ.Εγω τα εκλεινα απο τα εκδοτηρια κατευθειαν μια-δυο ωρες πριν την αναχωρηση.
speak for yourself που λενε κ στο χωριο μου...
εισαι σιγουρη δηλαδη οτι θα πανε στο σταθμο καποια μερα, καποια ωρα 4 ατομα και οχι μονο θα βρουν εισητηριο την ωρα που θα πανε αλλα θα βρουν στη θεση που θελουν και διπλανα κιολας? αφου λοιπον δεν εισαι σιγουρη να ενας καλος λογος να κλεινουμε απο πριν.
 
Last edited by a moderator:

Ginakk

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Το χω κανει απειρες φορες κι οντως ημασταν πολλα ατομα και με αποσκευες, τα δρομολογια αν θυμαμαι καλα ηταν ανα μια ωρα και οι θεσεις ηταν τυπικως αριθμημενες συνηθως καθομασταν οπου θελαμε, οποτε προφανως ειμαι σιγουρη.Το μονο ηταν πως βγαζαμε μετ επιστροφης για να εχουμε εκπτωση.
Προσπαθω να ξε-αγχωσω την κοπελα δεν ειναι αναγκη να σαι τοσο επιθετικος btw.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
διαβασες τις οδηγιες του σαιτ? αν ναι, θα ειδες οτι υπαρχει αναλυτικη απαντηση στην ερωτηση που εκανε και μαλιστα με σχηματα, φωτογραφιες. τα υπολοιπα περιττευουν.
Συγγνώμη, αλλά πρέπει να σε ρωτήσω κάτι.
Όταν κάποιος έχει κάποια απορία εδώ, εσύ πηγαίνεις και διαβάζεις για τον λογαριασμό του τις οδηγίες υπηρεσιών που τον ενδιαφέρουν και απαντάς ή μιλάς εκ πείρας; Εγώ πάντως, όταν δεν έχω εμπειρία απλά δεν απαντάω στις ερωτήσεις των ανθρώπων. Πόσο μάλλον δεν "ρίχνω" διάβασμα να απαντήσω.
Όταν ήθελα να ταξιδέψω με trenitalia, πήγαινα στο σάιτ, έκλεινα τα εισιτήρια χωρίς δυσκολία ή απορία που έχει η κοπέλα στην οποία αναφέρομαι στις αναρτήσεις μου. Αν συναντούσα κάποιες δυσκολίες ή απορίες ενδεχομένως να διάβαζα το pdf που λες. Αλλά δεν μου χρειάστηκε.

Το γεγονός ότι υπάρχει και το ticketless ούτε που παρατήρησα και δεν μου χρειάστηκε (προσωπικά). Υπάρχει κανονική έκδοση εισιτηρίου σε μορφή pdf που μπορείς, αλλά και όχι να εκτυπώσεις και όποιος γουστάρει.

Οι γνώσεις σου περί της Ιταλίας σου δεν τίθενται ως θέμα, εννοείται πως ξέρεις τα περισσότερα πράγματα από μας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα σε αυτά που λέω. Και ευγενικά θα ήθελα να μου το πεις.

Υ.Γ. τελευταία φορά που χρησιμοποίησα την εν λόγω εταιρία ούτε πριν από έναν μήνα για πολλαπλές διαδρομές ακριβώς στη Β.Ιταλία


αλλά από τη στιγμή που υπάρχει και ο άλλος τρόπος δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ιστορίες περί "των ανιων".
Πιο αναλυτικος οδηγος δε γίνεται...πεθαινεις απο ανια..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω ταξιδέψει πολλες φορες χωρις να εκτυπωσω ούτε να κατεβασω τπτ, μονο με το pnr, ενα νουμερο δηλ που το περναω στο tripit (μονο για το θυμαμαι) κ απλα μπαινω στο τραινο μου. Απιστευτη ευκολια. Αν καποιος θελει ντε κ καλα να τυπωνει κ να κατεβαζει εγγραφα ας το κανει. Σε καθε περιπτωση επαναλαμβανω υπαρχουν αναλυτικοτατες οδηγιες και συστηνω σε ολους που δεν εχουν εμπειρια να τις διαβασουν την 1η φορα πριν κλεισουν απο το σαιτ. Τοσο απλα.
Η "ανια" εχει πληθυντικο?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα σε αυτά που λέω. Και ευγενικά θα ήθελα να μου το πεις.
Αν καποιος θελει ντε κ καλα να τυπωνει κ να κατεβαζει εγγραφα ας το κανει.
ευχαριστώ για την απάντηση

Η "ανια" εχει πληθυντικο?
Διακρίνω κάποια ειρωνεία;

Εκτός που γνωρίζεις πως είμαι ξενόγλωσση,
βλέπεις μια χαρά πως είναι στα εισαγωγικά η λέξη απ' την οποία πιάστηκες + σε συνδυασμό με την πρόθεση -"περί"= σχήμα λόγου
Οπότε δεν κατάλαβα τι δεν καταλαβαίνεις.

Δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω σε αυτήν την συζήτηση και θα ήθελα να το σεβαστείς.
Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διακρίνω κάποια ειρωνεία;
Δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω σε αυτήν την συζήτηση και θα ήθελα να το σεβαστείς.
Ευχαριστώ!
οταν κλεινουμε μια συζητηση δεν κλεινουμε με ερωτησεις. φιλικα λοιπον δεν υπηρξε καμμία ειρωνεία απλά δεν καταλαβα καθολου τη λεξη "ανιων", δεν πηγε καν το μυαλο μου τι εννοουσες.
επαναλαμβανω για πολλοστη φορα οτι ο οδηγος ειναι αναλυτικος, ταξιδευουμε απλα μονο με ενα νουμερο, συνισταται η κρατηση παντα οταν ξερουμε την ωρα ταξιδιου, διαβαστε τον οι ενδιαφερομενοι γιατι εχει και φωτο μεσα.
τελος.

Το χω κανει απειρες φορες κι οντως ημασταν πολλα ατομα και με αποσκευες, τα δρομολογια αν θυμαμαι καλα ηταν ανα μια ωρα και οι θεσεις ηταν τυπικως αριθμημενες συνηθως καθομασταν οπου θελαμε, οποτε προφανως ειμαι σιγουρη.Το μονο ηταν πως βγαζαμε μετ επιστροφης για να εχουμε εκπτωση.
Προσπαθω να ξε-αγχωσω την κοπελα
αν πεσεις σε ωρα αιχμης ή σε μερα αιχμης, τοπικη-εθνική γιορτη ουαι και αλιμονο. αν ξερει καποιος την ωρα ειναι πολυ καλυτερα να κλεινει απο πριν παρα να αγχωθει στο σταθμό. επιθετικοτητα? φαντασματα βλεπετε? μπορουμε να κλεισουμε απο την πολυθρονα του σπιτιου μας και προτιματε να τρεχετε στο σταθμο τι κ πώς σε μια ξενη χωρα? σορυ αλλα δεν σας καταλαβαινω.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom