Ρουμανία Τρανσυλβανία, στα βήματα του ...κόμη δράκουλα

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τι να σου πω, αυτό το θέμα το έχουμε εξαντλήσει πολλάκις. καθείς την άποψή του. εγώ προτείνω 2 Brasov, 1 Sighisoara..
Kalspiro μου ακύρωσες εντελώς τώρα το Brasov!!!!Άσχετο αλλά εγώ έλεγα να νοικιάσουμε ενα matizaki,δεν τραβάει λέτε?????
μάλλον διάβασες τον taver που σου ακύρωσε το brasov και να σου πω την αλήθεια, καθώς μου κράτησε έστω μια νύχτα Sighisoara, χαλάλι του.. άλλαξέ τα όλα για πάρτι του:haha:
Θες matiz, νοίκιασε matiz. ότι πάρεις, καλό είναι
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Ουφφφφφ....Sorry ρε παιδιά,ορίστε πραγματικά μπερδεύτηκα!!!χεχε!!!μια κουβέντα είναι να τα αλλάξω!!!και βρήκα καλό δωματιάκι στο casa cristina!!!Σας εμπιστεύομαι μην ξεχνάτε!!!!Συμφωνούμε όλοι:
1. Brasov- Σάββατο. 1 Sighisoara-Κυριακή 1. Sibiu?- Δευτέρα??
Τα ρούχα τα αφήνω στη βαλίτσα..
Εκτός αν φύγω Παρασκευή απόγευμα για Brasov,οπότε μια διανυκτέρευση στο Βουκουρέστι πάει στο Brasov αλλά δεν θα είναι μέρα και έλεγα στον πηγαιμό να πάω κάστρο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
LIDA. Πρέπει να αντιληφθείς ότι με τους προορισμούς και τις διαμονές που σου προτείνουμε, ό,τι κι αν κάνεις, θα περάσεις όμορφα. Βλέπω ότι έχεις εντρυφήσει στην δυτική Ευρώπη άρα θα πρότεινα κάτι προς Brasov, Bucharest που θα σου δώσουν εικόνες ανατολικής Ευρώπης. Με αντικειμενικά κριτήρια όμως, το Sibiu είναι μια πιο ολοκληρωμένη και όμορφη πόλη. Η Sighisoara είναι μια προσωπική συμπάθεια κι αν θες ψάξτην στο youtube να πάρεις γεύση.
Αν λοιπόν εσένα η αρχιτεκτονική του καθεστώτος σου κεντρίζει το ενδιαφέρον και επιθυμήσεις να χαθείς στα block, όλα όσα σου θα σου προτείνω, είναι κουραφέξαλα. Άρα προτείνω ένα πρόγραμμα με βάση τις –υποκειμενικά- όμορφες εικόνες της χώρας:

Μ. Πέμπτη Bucharest.

Μ. Παρασκευή Bucharest στις 16:00 αναχώρηση για Brasov.

Μ. Σάββατο πρωί BaleaLac επιστροφή αργά το μεσημέρι (στάση Fagaras στο δρόμο σας). Sinaia-Peles, Brasov

Κυριακή του Πάσχα Brasov + την Sinaia αν δεν την προλάβατε εχθές, αναχώρηση κατά τις 15:00 για Sighisoara. Διαμονή

Δευτέρα Πάσχα το πρωί (10:00-11:00) αναχώρηση για Sibiu (προτείνω ανεπιφύλακτα την διαδρομή της ιστορίας μου) αργά το μεσημέρι Sibiu.

Τρίτη Πάσχα πρωινή πρωινή αναχώρηση για Bucharest. (όπως προείπα, υπολογίστε 6-7 ώρες (αν δεν βγαίνει έτσι, σκεφτείτε αναστροφή και ξεκινήστε το πρόγραμμά σας από Sibiu))
 
Last edited by a moderator:

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Σ' ευχαριστώ Kalspiro πολύ!!!Η αλήθεια είναι οτι προς τα εκεί δεν έχω ιδέα ούτε έχει πάει κανείς γνωστός μου εκτός από εσάς τους πολύ συμπαθείς φίλους από το φόρουμ. Μάλλον θα ακολουθήσω την πρότασή σου!Ευχαριστώ και πάλι, υπόχρεη!!!
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Αλλά πολύ πρωί!!!
Διαλέγεις για επιστροφή μια από τις ομορφότερες διαδρομές της χώρας. Είναι όμως πολύωρη. Να υπολογίζεις 6-7 ώρες Sibiu- Bucharest.
Σπύρο στο viamichelin το δίνει 4Η10 για όλη την απόσταση απο Sibiu προς Βουκουρέστι, τι διάλο τόσο μεγάλη απόκλιση έχει?

Σαν κακομίζερο renault είναι. αλλά την δουλειά του θα την κάνει
Καλά δεν θα το αγοράσω κιόλας, αρκεί να μην με αφήσει :roll:! Σκεφτόμουνα το Opel Astra αλλά σκέφτηκα οτι θα δίνει στόχο ενώ με το dacia θα γίνω ένα με τους ντόπιους :haha:!

Σωστά το διάβασες. έχουν χαθεί διπλώματα εντός Ρουμανίας..... μόνο στην εταιρία μου 2, plus το δικό μου που εντελώς τυχαία βρέθηκε μόνο επειδή βουρούσα σαν τον πελλό για να το έβρω
Άσε και δεν λέει να ξανακάνω αιτήσεις στην DVLA για νέο δίπλωμα (είναι αγγλικό) οπότε ταξάκι και είμαστε μια χαρά!

2 με 3 τι? ώρες ή δίωρα? από τελεφερίκ να γυρίσεις Brasov και να κατεβείς Βουκουρέστι μπορεί με άσχημη κίνηση να το κάνεις και σε 5ωρό! υπό νορμάλ συνθήκες θα έλεγα 3-4 ώρες. τώρα χρόνοι τελεφερίκ δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν το έκανα. προτείνω αν το προσθέσετε στο πρόγραμμα να μην γίνει την τελευταία μέρα.
Υπολόγιζα 2 με 3 ώρες απόσταση μετά για Βουκουρέστι, και όχι 6 με 7 :shock:, τωρα έχω προβληματιστεί, εγω υπολόγιζα πως θέλω 1 ωρα με 1Η30 να φτασω απο Sibiu μεχρι το τελεφερικ, περιπου αλλη 1 ωρα αναβαση/καταβαση/φωτογραφιες εκει και επιστροφη 1 μεχρι τον Ε68 και αλλες 3 ωρες μεχρι Βουκουρέστι, οπότε σύνολο 6 ωρες σύνολο.
Ίσως αν μπορέσω να το κάνω στην δεύτερη μέρα στο brasov σαν ημερήσια (μην χάσουμε και την πτήση!)
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229

Μου έστειλαν ότι έχουν στο Huet Residence availability που είναι δίπλα στο Casa Lyxemburg????Να το κλείσω???

Capriole είδα και το Astoria. Καλό και αυτό.
Στο Cristina σου απάντησαν??Εμένα ναι, πολύ εξυπηρετικοί.
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Nαι LIDA μου απάντησαν και μάλιστα έκανα κράτηση για το panoramic room αλλα το σκεφτομαι και για το adrian (οτι πρεπει ειναι το τζακουζι μετα απο μια κουραστικη μερα!).

Για το Sibiu εκλεισα το Αστορια (μεσω www.booking.com) που φαίνεται καλό και έχει καλά reviews μετά απο πολύ αναζήτηση και εφόσον το Luxemburg δεν είχε δωμάτια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Δεν ήμουν ποτέ φειδωλός με τον προσδιορισμό των ωρών ενός ταξιδίου. Πάντα βάζω περισσότερες και ειδικά για την περίπτωση της Ρουμανίας, θα επιμείνω. Το via Michelin τα λέει πολύ σωστά. Από τις 10 φορές που θα κάνεις τον δρόμο, τις 8 θα πέσεις μέσα (το autoroute μου το βγάζει 4,5 ώρες). Εγώ ταξίδεψα όμως σε μια απ’ τις άλλες 2 φορές με αποτέλεσμα να κάνω περίπου 6 ώρες να φτάσω αεροδρόμιο (ποτέ μα ποτέ μην έχεις εμπιστοσύνη στον περιφερειακό του Βουκουρεστίου. Είναι ένα δρομάκι σε έργα όπου τις κακές μέρες και ώρες, θα φας και τρία τέταρτα για 18 χλμ.) Πετάς 17:00; Κατ’ εμέ φύγε από Sibiu στις 10:00 max.

Τώρα για το Balea: Η διαδρομή Sibiu- Brasov είναι 140 σχετικά εύκολα χιλιόμετρα. Η διασταύρωση για Balea είναι στα 40 από Sibiu και στα 100 από Brasov. Το Brasov- Bucharest είναι 160 χλμ. Τι να πω ρε παιδιά? Η Ρουμανία έχει τον αστάθμητο παράγοντα. Όπως μου είπε και η Fairiez, μπορεί να αντιμετωπίσει κότες, κάρα και λοιπά χαριτωμένα εμπόδια. (μάλλον η Fairiez θέλει να κάνει high score στην Ρουμανία) αλλά οι υπόλοιποι Ρουμανοδηγοί δεν μπορούν. Άρα ο άξονας Brasov-Bucharest μπορεί να κλιθεί να υπομείνει στωικά το κάρο και την κότα του μπάρμπα. Μην παίζετε λοιπόν μαζί της και πάρτε πρόνοιες.

Όπως προείπα: αν θέλετε Balea, κάντε την σε ενδιάμεση μέρα και όχι τελευταία. Σκεφτείτε και το (θεϊκό ενδεχόμενο) να ξενοικιάσετε στο Brasov το αμάξι και να το κόψετε με τρένο. Μην χάσετε άδικα τις «προληπτικές» ώρες που σας προτείνω, στο otopeni. Δε λέει.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Υπολόγιζα 2 με 3 ώρες απόσταση μετά για Βουκουρέστι, και όχι 6 με 7 :shock:, τωρα έχω προβληματιστεί, εγω υπολόγιζα πως θέλω 1 ωρα με 1Η30 να φτασω απο Sibiu μεχρι το τελεφερικ, περιπου αλλη 1 ωρα αναβαση/καταβαση/φωτογραφιες εκει και επιστροφη 1 μεχρι τον Ε68 και αλλες 3 ωρες μεχρι Βουκουρέστι, οπότε σύνολο 6 ωρες σύνολο.
Ίσως αν μπορέσω να το κάνω στην δεύτερη μέρα στο brasov σαν ημερήσια (μην χάσουμε και την πτήση!)
μα σωστά τα υπολόγισες. κάπου 6 ώρες από Sibiu, Balea, Brasov και Bucharest (βέβαια δεν θα κάτσεις μόνο 1 ώρα στην balea. και το 3ωρό Brasov-Bucharest είναι αρκετά safe αλλά υπό συνθήκες) απλώς επειδή πέσατε πολλοί και τα έκανα σαλάτα με τα προγράμματά σας: την Sinaia που την έχουμε;

Να την κάνεις καλύτερα την Balea σε ολόκληρη μέρα
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
μα σωστά τα υπολόγισες. κάπου 6 ώρες από Sibiu, Balea, Brasov και Bucharest (βέβαια δεν θα κάτσεις μόνο 1 ώρα στην balea. και το 3ωρό Brasov-Bucharest είναι αρκετά safe αλλά υπό συνθήκες) απλώς επειδή πέσατε πολλοί και τα έκανα σαλάτα με τα προγράμματά σας: την Sinaia που την έχουμε;

Να την κάνεις καλύτερα την Balea σε ολόκληρη μέρα
Χα χα σε εχουμε τρελάνει έτσι? Την Sinaia την έχουμε στην πρώτη μέρα καθοδόν προς Brasov (φτάνουμε 9:30 στο οτοπένι, υπολογίζω γύρω στις 10:30 να είμαστε στο αμάξι και να ξεκινάμε) οπότε αν τα λέω καλά κατα τις 12:00 με 13:00 λογικά θα είμαι Sinaia, βλέπουμε το κάστρο Peles (καμιά ωρα υποθέτω) και συνεχίζω προς Brasov (εδω υπάρχει μια σκέψη να σταματήσουμε και Bran και να δούμε τον πύργο του δράκουλα ωστε το απογευμα της Πέμπτης να δούμε και τα αξιοθέατα στο Brasov και την παρασκευή να την αφιερώσουμε μονο στην balea).

Σάββατο πρωί αναχωρούμε για Sighisoara, οποτε με την αφιξη μας βλεπουμε τα σημαντικότερα αξιοθέατα εκει και περνάμε το βράδακι μας ομορφα και ωραία (κανένα καλο εστιατόριο έχεις να προτείνεις?) και την επομένη (Κυριακή) αναχωρηση για Sibiu (το ίδιο πρόγραμμα όπως και στην Sighisoara) και πρωί Δευτέρας αναχώρηση για Βουκουρέστι (αν τωρα φτάσουμε νωρίς στο Βουκουρέστι με το αμάξι (επεξεργάζομαι την ιδέα σου να επιστρεψω με το τρενο απο brasov) κάνουμε καμια βόλτα στο πάρκο που έχετε αναφέρει.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
(εδω υπάρχει μια σκέψη να σταματήσουμε και Bran και να δούμε τον πύργο του δράκουλα.
Συγνώμη που στο χαλάω. Της Βασίλισσας Μαρίας. Ο Tepes έμεινε δεν έμεινε κάνα μήνα εκεί. Κατοικούσε σε διάφορα οχυρά της χώρας με ένα από τα κύριά του να είναι το Poenari (Poenari Castle - Wikipedia, the free encyclopedia), καμιά 70άρα χιλιόμετρα από το Pitesti (πόλη που συναντάτε στον άξονα Sibiu-Bucharest) (τώρα σου ανοίγω κι άλλα. Τα θέλει ο κ...ς μου!!) however μια επίσκεψη στο bran (και το rasnov) δεν βλάπτει.

(κανένα καλο εστιατόριο έχεις να προτείνεις?)
Στο σπίτι του Vlad δεν έχω φάει. το εστιατόριο του ξενοδοχείου (sighisoara) είναι αξιοπρεπέστατο.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Και στο σπιτι που εχω φαει εγω,ειναι πολυ ωραια!! Φοβερη ατμοσφαιρα! Και καταπληκτικη σουπα!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom