Ρουμανία Τρανσυλβανία, στα βήματα του ...κόμη δράκουλα

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Ξενοδοχεια σε Brasov/Sighisoara/Sibiu

Καλησπέρα ξανά :D

Ρυθμίζοντας τις τελευταίες λεπτομέρειες για το ταξίδι μας στην Ρουμανία θα ήθελα τις γνώμες/εμπειρίες σας για τα παρακάτω ξενοδοχεία (double room) που έχω επιλέξει

Βrasov - Hotel Bella Muzica (270 LEI ~ 67?/βραδιά με πρωινό) για 2 νύχτες (ισως ειναι λίγο τσιμπημένο)
Sighisoara - Hotel Sighisoara (50?/βραδιά με πρωινό) μια χαρά το βρίσκω (ποια δωμάτια έχουν θέα?) που αλλού θα πήγαινα μετά απο αυτά που έχει πει ο συνονόματος!!! :haha:
Sibiu - Hotel Villa Astoria (59?/βραδιά με πρωινό)

Τα φώτα σας παρακάλω
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Sighisoara - Hotel Sighisoara (50?/βραδιά με πρωινό) μια χαρά το βρίσκω (ποια δωμάτια έχουν θέα?)
(τι μου κάνεις τώρα μεσημεριάτικο? πάλι θα πέσει να με φάει ο άλλος)

τέρμα πάνω. τέταρτο όροφο. έχουν όλα θέα αλλά το 401 είναι πιο ευρύχωρο. δεν παίζει ασανσέρ άρα το κόβεις με τα πόδια.
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Έστειλα μήνυμα στο Casa Luxemburg να δούμε αν έχει διαθεσιμότητα και αν έχει θα το κλείσω (μη μου λες μετά πως άκουσα μόνο τον kalspiros :haha:) .

Κλείστηκε και το αμάξι για το tour (dacia logan ελπίζω να είναι αξιόπιστο :rolleyes:) στα 150? για τις 5 ημέρες (μέσα στην τιμή και το GPS) παραλαβή/παράδοση στο αεροδρόμιο.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Taver, Kalspiros kai capriole έχω κολλήσει με τις ιστορίες του φόρουμ και δεν μπορώ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο!!!Λοιπόν, τα διάβασα όλα και έχω και επικοινωνία με ένα παιδί από το φόρουμ που μένει στο Brasov. Ξεπατίκωσα και το πρόγραμμα του capriole!!!
1)Εμείς φτάνουμε Μ. Πέμπτη αργά τα μεσάνυχτα με blue air, οπότε λέω να μείνουμε Βουκουρέστι Μ. Παρασκευή, να το δούμε και λίγο αυτό, κρίμα είναι που λένε όλοι ότι δεν είναι και πολύ ωραίο.
2)Μ. Σάββατο να αναχωρήσουμε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από την autonom για Brasov (πρωί πρωί να μην έχει πόλλή κίνηση, ελπίζω!) με τις γνωστές στάσεις Σινάια και Πέλες και διαμονή Brasov στο casa cristina. Το bella musica δεν το έψαξα για διαμονή αλλά για φαγητό το σημείωσα. Είδα πολύ καλά λόγια.
3)Κυριακή του Πάσχα και Δευτέρα περιήγηση στη Sighisoara και Sibiu και επιστροφή την Τρίτη από το δρόμο Sibiu για Βουκουρέστι γιατί πετάμε το μεσημέρι.
Τώρα δεν ξέρω και τι παραδόσεις έχουν εκεί, πρέπει να μελετήσω.
To θέμα είναι αν διανυκτερεύουμε όλες τις μέρες Brasov ή και Sighisora ή Sibiu???Το γνωστό ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!(Taver και Kalpiros!!)))Αν δεν βαρεθήκατε ακούω προτάσεις!!
Περιττό να πω ότι η εκδρομή αυτή ήταν αποτέλεσμα αυτών που διάβασα και σας ευχαριστώ όλους!!!!!
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Αντε με το καλό να πάτε και να γυρίσετε και να μας πεις τις εντυπώσεις σου! Εγω προτίμησα να μείνω απο ένα βράδυ σε Sighisoara και Sibiu (ετσι θα τα δούμε με την ησυχία μας, άλλωστε πιστεύω πως 2 μέρες είναι αρκετές για brasov και περίχωρα (τωρα κοιτάω να δω πως θα βολέψω :shock: και το detour που πρότεινε ο kalspiros για το Balea Luc/transfagarasan )

Lida μια ερώτηση για το casa cristina (μιας και το σκεφτηκα και εγω μετα απο αυτά που έχω διαβάσει εδω!) σου απάντησαν αμέσως ή υπήρχε καθυστέρηση και εχεις κάποιες πληροφορίες για το πόσο εύκολα το βρίσκεις ή μετακινησε απο εκει? Ρωτάω γιατί κάπου διάβασα οτι στην Ρουμανία υπάρχει zero-tolerance για το αλκοόλ οπότε αν θέλω να πιω κανένα κρασάκι το βράδυ με το φαγητο ή μετά σημαίνει οτι δεν θα μπορώ να πάρω το αυτ/το (μη έχουμε και μπλεξίματα).
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Casa Cristina (Brasov, Romania) - B&B Reviews - TripAdvisor

Από εκεί διάβασα ότι δεν είναι και πολύ μακριά και μπορείς να πας και ποδαράτος ή με ταξί με πολύ μικρό αντίτιμο αν θες να πιεις και κάτι παραπάνω. Σήμερα το πρωί έστειλα και μου απάντησαν μετά από λίγο, ζήτησα panoramic και μου είπαν ότι για τρεις νύχτες έχουν το adria room με τζακούζι στη τιμή μόλις 450 lei, που είναι πολύ καλά.
Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει γιατί δεδομένου ότι θα μείνουμε και Βουκουρέστι, έχουμε μετά 3 βράδια στη διάθεσή μας. Μήπως να μέναμε από ένα βράδυ Brasov, Sighisoara και Sibiu??Αλλά πολλή κούραση μου φαίνεται να πακετάρουμε κάθε μέρα, οπότε ίσως σε 2 θα παίξουμε για διανυκτέρευση.
Εσείς τώρα δεν φεύγετε???Να περάσετε καλά!!!
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Nαι εμείς φεύγουμε την άλλη εβδομάδα, τους εστειλα (casa cristina) ενα μηνυμα μεσα απο το website τους αλλα ουτε φωνη ούτε ακρόαση ακόμη.

Για την διαμονη που λες στο brasov, πιστεύω πως σε 2 μερες μπορείς να το δεις (ισως οχι με ολες τις λεπτομέρειες αλλα τα σημαντικότερα) οπότε γιατί μετά να με τρώει ο δρόμος, έτσι πηρα την απόφαση να κάνουμε επιτόπιες διανυκτερεύσεις να έχουμε και λιγο περισσότερο χρονο να δουμε την κάθε πόλη (Sighisoara/Sibiu) μέρα και νύχτα :D.

Τσεκαρα πριν λιγο τις θερμοκρασίες (με προγνωση 7 ημερών) πριν λίγο και με έπιασε ένα κάτι (-4C αλλα με βελτίωση για τις 24!) ελπίζω μόνο να μην έχουν χιόνια οι δρόμοι όταν φτάσουμε.
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Υ.Γ.2 μάλλον όχι, δεν είναι μια χαρά! Λείπει κάτι παααααααααααααρα πολύ σημαντικό!! Στον δρόμο Brasov- Sibiu θα συναντήσεις πινακίδα προς Balea Luc. Ανεβαίνεις προς τα επάνω με κατεύθυνση transfagarasan. Στην βάση του τελεφερίκ (στα 1.200 μέτρα), σταματάς το αμάξι και ανεβαίνεις στην λίμνη που βρίσκεται σε υψόμετρο 2.034 μέτρων.. speechless!!
Σπύρο για αυτήν την παράκαμψη πόση ωρα περίπου απαιτέιται (οδήγηση/τελεφερικ) να έχουμε ενα μπουσουλα γιατι είδα οτι θέλω κανα 2 με 3 μετα απο αυτο το σημειο μεχρι Βουκουρεστι.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
2)Μ. Σάββατο να αναχωρήσουμε με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο από την autonom για Brasov (πρωί πρωί να μην έχει πόλλή κίνηση, ελπίζω!)
Αλλά πολύ πρωί!!!

και επιστροφή την Τρίτη από το δρόμο Sibiu για Βουκουρέστι γιατί πετάμε το μεσημέρι.
Διαλέγεις για επιστροφή μια από τις ομορφότερες διαδρομές της χώρας. Είναι όμως πολύωρη. Να υπολογίζεις 6-7 ώρες Sibiu- Bucharest.

Το γνωστό ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!(Taver και Kalpiros!!)))Αν δεν βαρεθήκατε ακούω προτάσεις!!
Μα και βέβαια Brasov και Sibiu! μη σπαταλήσεις ούτε λεπτό στην Sighisoara!! Πλέμπα!!!:D:D

(μη τυχών και τα πάρεις σοβαρά τα παραπάνω.. τεστάρω αντανακλαστικά..) τι να σου πω, αυτό το θέμα το έχουμε εξαντλήσει πολλάκις. καθείς την άποψή του. εγώ προτείνω 2 Brasov, 1 Sighisoara..

Κλείστηκε και το αμάξι για το tour (dacia logan ελπίζω να είναι αξιόπιστο :rolleyes:) στα 150? για τις 5 ημέρες (μέσα στην τιμή και το GPS) παραλαβή/παράδοση στο αεροδρόμιο.
Σαν κακομίζερο renault είναι. αλλά την δουλειά του θα την κάνει

Ρωτάω γιατί κάπου διάβασα οτι στην Ρουμανία υπάρχει zero-tolerance για το αλκοόλ οπότε αν θέλω να πιω κανένα κρασάκι το βράδυ με το φαγητο ή μετά σημαίνει οτι δεν θα μπορώ να πάρω το αυτ/το (μη έχουμε και μπλεξίματα).
Σωστά το διάβασες. έχουν χαθεί διπλώματα εντός Ρουμανίας..... μόνο στην εταιρία μου 2, plus το δικό μου που εντελώς τυχαία βρέθηκε μόνο επειδή βουρούσα σαν τον πελλό για να το έβρω

Σπύρο για αυτήν την παράκαμψη πόση ωρα περίπου απαιτέιται (οδήγηση/τελεφερικ) να έχουμε ενα μπουσουλα γιατι είδα οτι θέλω κανα 2 με 3 μετα απο αυτο το σημειο μεχρι Βουκουρεστι.
2 με 3 τι? ώρες ή δίωρα? από τελεφερίκ να γυρίσεις Brasov και να κατεβείς Βουκουρέστι μπορεί με άσχημη κίνηση να το κάνεις και σε 5ωρό! υπό νορμάλ συνθήκες θα έλεγα 3-4 ώρες. τώρα χρόνοι τελεφερίκ δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν το έκανα. προτείνω αν το προσθέσετε στο πρόγραμμα να μην γίνει την τελευταία μέρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Re...eviews-Casa_Cristina-Brasov_Transylvania.html
Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει γιατί δεδομένου ότι θα μείνουμε και Βουκουρέστι, έχουμε μετά 3 βράδια στη διάθεσή μας. Μήπως να μέναμε από ένα βράδυ Brasov, Sighisoara και Sibiu??Αλλά πολλή κούραση μου φαίνεται να πακετάρουμε κάθε μέρα, οπότε ίσως σε 2 θα παίξουμε για διανυκτέρευση.

Μα και βέβαια Brasov και Sibiu! μη σπαταλήσεις ούτε λεπτό στην Sighisoara!! Πλέμπα!!!:D:D

(μη τυχών και τα πάρεις σοβαρά τα παραπάνω.. τεστάρω αντανακλαστικά..) τι να σου πω, αυτό το θέμα το έχουμε εξαντλήσει πολλάκις. καθείς την άποψή του. εγώ προτείνω 2 Brasov, 1 Sighisoara..
Εγώ πάλι θα προτείνω 2 Sibiu και 1 Sighisoara. Brasov/Bran και Sinaia τα κάνεις στάσεις στο πήγαινε/έλα από Βουκουρέστι.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Ευχαριστώ βρε παιδιά, να στε καλά!!Μπερδεύτηκα λίγο αλλά θα τη βρω την άκρη!!!!Kalspiro μου ακύρωσες εντελώς τώρα το Brasov!!!!Θα σας ενημερώσω!!!
Άσχετο αλλά εγώ έλεγα να νοικιάσουμε ενα matizaki,δεν τραβάει λέτε?????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom