Ρουμανία Τρανσυλβανία, στα βήματα του ...κόμη δράκουλα

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Mιας και έχουμε 4 βράδια στην διάθεση μας, έλεγα να μείνουμε 2 μέρες brasov (κάνοντας και τα σχετικά τουρ στους πύργους) και μετά να κατευθυνθώ προς sighisoara για τις επόμενες 2 μέρες (μας θυμιζεί το carcassonne μια άλλη μεσαιωνική πόλη που έχουμε επισκεφτεί) και αν έχει και χιόνι θα είναι ειδυλλιακά!

Το sibiu πόσο μακριά ειναι απο sighisoara και brasov;
143 από brasov, 94 από sighisoara. από sighisoara κάνε και μια καταδρομική ανατολικά για lac rus (καμιά 200 χλμ.)
τα τρένα από όσο τα έζησα είναι σωστά στις ώρες τους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ό,τι κι αν σου πει ένα συμπαθές μέλος του forum (...taver αν θυμάμαι καλά) για την sighisoara, να αδιαφορήσεις. η πόλη είναι έπος! αν μπορείς να κλείσεις μια βραδιά εκεί, κάντο!
Εϊ! Δεν παίζω, ζαβολιές!
Κάποιοι επωφελούνται της απουσίας μου για να διασπείρουν Σιγκισοαρίτιδα!
:haha:

Mιας και έχουμε 4 βράδια στην διάθεση μας, έλεγα να μείνουμε 2 μέρες brasov (κάνοντας και τα σχετικά τουρ στους πύργους) και μετά να κατευθυνθώ προς sighisoara για τις επόμενες 2 μέρες (μας θυμιζεί το carcassonne μια άλλη μεσαιωνική πόλη που έχουμε επισκεφτεί) και αν έχει και χιόνι θα είναι ειδυλλιακά!

Το sibiu πόσο μακριά ειναι απο sighisoara και brasov;
Πίστεψέ με, έχω πάει πρόσφατα και στις 2 πόλεις, καμμία σχέση το Carcasonne με τη Sighisoara. Η μέρα με τη νύχτα από όλες τις πλευρές. Ας πούμε για παράδειγμα ως προς την αυθεντικότητα: Στο Carcasonne άντε το πολύ πολύ να του προσάψεις την υπερ-αναστήλωση του Violet-le-duc. Στη Sighisoara, συνεχώς υπεραναστηλώνουν.
Και ως προς την εμφάνιση της πόλης, και ως προς το διαθέσιμο φαγητό (φάγατε Cassoulet στο Carcassone?), και ως προς τα πάντα, δεν υπάρχει σύγκριση, τελεία.
Η Cite είναι επίσης αρκετά μεγαλύτερη από τη Citadella της Sighisoara. Αν όμως βάλεις στη σύγκριση και τις πόλεις εκτός των τειχών, μόνο μειδίαμα γέλιου μπορεί να προκαλέσει η σύγκριση.

Έχοντας πεί όλα τα παραπάνω, η Sighisoara είναι ότι κοντινότερο σε λειτουργούσα καστρούπολη έχει να παρουσιάσει η Ρουμανία και ίσως συνολικά η ανατολική Ευρώπη, και σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη.

Για τις αποστάσεις δε θυμάμαι ακριβώς, δες στο ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides, αλλά υπολόγιζε επιπλέον πολλές καθυστερήσεις λόγω έργων, κάρων, κλειστών δρόμων κλπ.
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Επειδή δεν σε κατάλαβα, και εφόσον έχεις την εμπειρία του carcassone, εσύ θα έλεγες οτι αξίζει/φτάνει μια μέρα (με διανυκτέρευση) στην sighisoara ή όχι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή δεν σε κατάλαβα, και εφόσον έχεις την εμπειρία του carcassone, εσύ θα έλεγες οτι αξίζει/φτάνει μια μέρα (με διανυκτέρευση) στην sighisoara ή όχι;
Koίτα, εγώ είδα το Carcasonne σε ένα 24ωρο, δεν είμαι και το τυπικό παράδειγμα.... Αλλά 3-4 ώρες στη Sighisoara θα μου περίσσευαν (κάπου τόσο ή και λίγο λιγότερο είχα μείνει κι όταν πήγα).
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Koίτα, εγώ είδα το Carcasonne σε ένα 24ωρο, δεν είμαι και το τυπικό παράδειγμα....
Eγώ έμεινα ενα σ/κ και ήταν υπεραρκετό, οπότε νομίζω πως συμφωνούμε σε αυτό.

Αλλά 3-4 ώρες στη Sighisoara θα μου περίσσευαν (κάπου τόσο ή και λίγο λιγότερο είχα μείνει κι όταν πήγα).
Aυτό θα δεί ο kalspiros (ειναι και συνονόματος) και θα του σηκωθεί η τρίχα :haha::haha::haha:
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Τελικά κατέληξα σε αυτό το πλάνο (όποιες παρατηρήσεις έχετε σας ακούω!)

» Ημέρα 1 : Βουκουρέστι – Μπράσοβ (168 km, ~2H00)
Άφιξη στο βουκουρέστι και αναχώρηση για Μπράσοβ. Τακτοποιήση στο ξενοδοχείο, και βόλτα στα αξιοθέατα Council Square, Saint Nicholas Church, Black Church, Brasov Fortress, Franciscan Monastery (βγαίνουν σε ένα απόγευμα αυτά; ).
» Ημέρα 2 – Μπράσοβ – Σινάια – Bran (97 km, ~1H10)
Ενοικίαση αυτ/του και αναχώρηση για Σινάια , επίσκεψη στο Peles Castle και επιστροφή Μπράσοβ μέσω Bran για επίσκεψη στον Bran Castle. Ισως και μια στάση και στην Poiana Brasov.
» Ημέρα 3: Μπράσοβ - Sighisoara (130 km, ~1H30)
Αναχώρηση για Sighisoara και βόλτα στα αξιοθέατα Clock Tower, Church on the Hill, Scholars’ Wooden Staircase, Venetian House, Hermann Oberth Square (κάτι άλλο?). Διαμονή στην sighisoara (ξενοδοχείο ξέρουμε για φαγητο?).
» Ημέρα 4: Sighisoara - Sibiu - Μπράσοβ (235 km, ~2H50)
Αναχώρηση για Sibiu, επίσκεψη στα Craftsmen’s Square, Huet Square and Evangelical Church, Bridge of Lies, Goldsmith Square, Great Square, Orthodox Cathedral, Roman Catholic Church, City Hall Tower, και επιστροφή στο Μπράσοβ για διανυκτέρευση (εδώ παίζει και η εκδοχή επιστροφής στο βουκουρέστι για να έχουμε μια ημέρα να το δούμε σε περίπτωση που δεν φτάνει η μισή 5η μέρα ).
» Ημέρα 5: Μπράσοβ – Βουκουρέστι (168 km, ~2H00)
Αναχώρηση για Βουκουρέστι, επίσκεψη σε VisitCaleaVictorie, Bd. Unirii, Bd. NicolaeBalcescu, ParkHerestrau (πόσες ώρες χρειάζομαι για αυτα?) και αναχώρηση για αεροδρόμιο (η πτήση ειναι στις 20:00).

Yγ: Ξέρει κανείς κάποιο ξενώνα σαν αυτό Transylvania - Count Kalnoky's Guesthouses στο Brasov?
 

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Και μια και σας εχω ζαλίσει βρήκα αυτο για ενοικίαση αυτ/του
Locations: Car Rate (for 4 day(s)): ? 128 Pick up: Brasov,
Drop off: Bucharest OT Airport, Date & Time: GPS (4 day(s) x ? 3): ? 12 Pick up: 26-03-2010 10:00 AM
Return: 29-03-2010 5:00 PM Snow Chain: ? 10 Car & Accessories/Details: Total Price: ? 150 Car Name: Opel Astra Classic II OR SIMILAR

GPS Navigation
Snow Chain
ξερούμε αν και η www.autonom.ro προσφέρει GPS και αλυσίδες (τις χρειάζομαι?)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μην τυχόν κάνεις το λάθος να μη μείνεις βράδυ στο Sibiu! 10 φορές πιο must από τη Sighisoara! (Ναι, το Σάββατο μας άκουσε η μισή Λεμεσσός να διαφωνούμε με το Σπύρο για τη Σιγκισοάρα...)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Koίτα, εγώ είδα το Carcasonne σε ένα 24ωρο, δεν είμαι και το τυπικό παράδειγμα.... Αλλά 3-4 ώρες στη Sighisoara θα μου περίσσευαν (κάπου τόσο ή και λίγο λιγότερο είχα μείνει κι όταν πήγα).
...ζαλίζομαι... δεν αισθάνομαι καλά... τεσπα, δεν λέω τίποτα. την ρεβάνς σου παίρνεις

Aυτό θα δεί ο kalspiros (ειναι και συνονόματος) και θα του σηκωθεί η τρίχα :haha::haha::haha:
Άσε Σπύρο.. τα χάπια μου...

Τελικά κατέληξα σε αυτό το πλάνο (όποιες παρατηρήσεις έχετε σας ακούω!)


» Ημέρα 3: Μπράσοβ - Sighisoara (130 km, ~1H30)
Αναχώρηση για Sighisoara και βόλτα στα αξιοθέατα Clock Tower, Church on the Hill, Scholarsʼ Wooden Staircase, Venetian House, Hermann Oberth Square (κάτι άλλο?). Διαμονή στην sighisoara (ξενοδοχείο ξέρουμε για φαγητο?).
Κοίτα τώρα πως έχει το πράγμα: Το Sibiu στα μάτια μου είναι υποδεέστερο από την Sighisoara. Βάλλαμε την αγαπημένη μου πόλη συγκρίνοντάς την με διάφορες άλλες ευρωπαϊκές πόλεις που δεν είχα την τύχη να επισκεφτώ. Μήπως όμως και το Sibiu δεν είναι μια από αυτές? Μήπως δεν μπορούμε να βρούμε κι εκεί ομοιότητες με 10 άλλες πόλεις (η κεντρική πλατεία π.χ. μου θυμίζει Κρακοβία)? Ειδικά η περιοχή εκτός κέντρου, είναι οικτρή!
Από την άλλη, μάλλον θα δώσω μερικά points και στον taver (προς απογοήτευσή του, διότι ποτέ δεν χορταίνουμε αυτή την μάχη:lol:). Δίνεις λίγο χρόνο στο Sibiu με το πρόγραμμά σου.

Και μια και σας εχω ζαλίσει βρήκα αυτο για ενοικίαση αυτ/του
Locations: Car Rate (for 4 day(s)):  128 Pick up: Brasov,
Drop off: Bucharest OT Airport, Date & Time: GPS (4 day(s) x  3):  12 Pick up: 26-03-2010 10:00 AM
Return: 29-03-2010 5:00 PM Snow Chain:  10 Car & Accessories/Details: Total Price:  150 Car Name: Opel Astra Classic II OR SIMILAR

GPS Navigation
Snow Chain
ξερούμε αν και η www.autonom.ro προσφέρει GPS και αλυσίδες (τις χρειάζομαι?)


από το galati μας είχαν δώσει κάτι κακομίζερες τις οποίες δεν χρησιμοποιήσαμε. θεωρώ ότι και από Βουκουρέστι θα σου δώσουν.

Μην τυχόν κάνεις το λάθος να μη μείνεις βράδυ στο Sibiu! 10 φορές πιο must από τη Sighisoara! (Ναι, το Σάββατο μας άκουσε η μισή Λεμεσσός να διαφωνούμε με το Σπύρο για τη Σιγκισοάρα...)
τώρα αν εμπιστεύεσαι άνθρωπο που του άρεσαν περισσότερο οι Πλάτρες από την Κακοπετριά (έστω, αμφιταλαντευόταν!) τι να πω ρε Σπύρο? Ξά σου!(εξουσία σου!) (εσύ traveller μην ακούς:) σε άλλον τα χώνω:haha:)
 
Last edited by a moderator:

capriole

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Σας ευχαριστώ παιδιά, μετα απο τα λεγόμενα σας μαλλον θα μείνω Sibiu και για το βραδυ (και θα κοψω το Βουκουρεστι ή οτι προλαβω τελος παντων), προτιμώ τις γραφικές πόλεις!

Σπύρο για την σύγκριση που μου λες δεν εχω άποψη (εγω μονο Λευκωσία και Λεμεσό έχω παει) στην επόμενη επίσκεψη μου στη μεγαλόνησο ίσως τα δω και αυτα τα χωριά και τότε θα εκφέρω άποψη.

Για τις αλυσίδες αυτο που ρωτάω είναι αν χρειάζονται λόγω καιρού (μιας και πηγαίνουμε τέλη μαρτίου) απο την άλλη το GPS το θεωρώ απαραίτητο (πανε οι παλιές καλές εποχές που βγάζαμε πορεία με τον χάρτη! :haha:)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
για το gps και την autonom δεν ξέρω. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι φαν τους. Πάντως η σήμανση στους δρόμους της Ρουμανίας είναι άρτια χωρίς να θέλω με αυτό τον τρόπο όμως να σε αποτρέψω από την επιθυμία σου να πάρεις gps.

Αλυσίδες τέτοιο καιρό δεν νομίζω να χρειαστείς.

Υ.Γ.1 μην αλλάξεις τίποτα στο πρόγραμμά σου είναι μια χαρά!

Υ.Γ.2 μάλλον όχι, δεν είναι μια χαρά! Λείπει κάτι παααααααααααααρα πολύ σημαντικό!! Στον δρόμο Brasov- Sibiu θα συναντήσεις πινακίδα προς Balea Luc. Ανεβαίνεις προς τα επάνω με κατεύθυνση transfagarasan. Στην βάση του τελεφερίκ (στα 1.200 μέτρα), σταματάς το αμάξι και ανεβαίνεις στην λίμνη που βρίσκεται σε υψόμετρο 2.034 μέτρων.. speechless!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ.2 μάλλον όχι, δεν είναι μια χαρά! Λείπει κάτι παααααααααααααρα πολύ σημαντικό!! Στον δρόμο Brasov- Sibiu θα συναντήσεις πινακίδα προς Balea Luc. Ανεβαίνεις προς τα επάνω με κατεύθυνση transfagarasan. Στην βάση του τελεφερίκ (στα 1.200 μέτρα), σταματάς το αμάξι και ανεβαίνεις στην λίμνη που βρίσκεται σε υψόμετρο 2.034 μέτρων.. speechless!!
Αν δεν το 'λεγες θα έσκαγες! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom